Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Περίπου στα πόσα watt κατεβαίνει; 

Έχω το prefera 12αρι το οποίο πάει στα 180 στη θέρμανση 

- Δεν έχει σημασία το «πόσο χαμηλά κατεβαίνει» αλλά το ποια αποδοτικότητα έχει σε αυτή την περιοχή λειτουργίας. Για παράδειγμα δύο κλιματιστικά μου (14330 BTU/h στη θέρμανση) όταν καταναλώνουν 130W έχουν COP 6.92, ενώ ένα τρίτο (14670 BTU/h στη θέρμανση) που είναι γενικά καλύτερο και ακριβότερο κλιματιστικό στα 140W έχει COP 5.71.

- Όμως τα δύο πρώτα κλιματιστικά στην «ονομαστική» τους απόδοση λειτουργούν με COP 4.33, ενώ το τρίτο με COP 4.78.

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, filipN είπε

- Δεν έχει σημασία το «πόσο χαμηλά κατεβαίνει» αλλά το ποια αποδοτικότητα έχει σε αυτή την περιοχή λειτουργίας. Για παράδειγμα δύο κλιματιστικά μου (14330 BTU/h στη θέρμανση) όταν καταναλώνουν 130W έχουν COP 6.92, ενώ ένα τρίτο (14670 BTU/h στη θέρμανση) που είναι γενικά καλύτερο και ακριβότερο κλιματιστικό στα 140W έχει COP 5.71.

- Όμως τα δύο πρώτα κλιματιστικά στην «ονομαστική» τους απόδοση λειτουργούν με COP 4.33, ενώ το τρίτο με COP 4.78.

Πώς τις βρίσκεις αυτές τις τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Περίπου στα πόσα watt κατεβαίνει; 

Έχω το prefera 12αρι το οποίο πάει στα 180 στη θέρμανση 

Κάπου 140 σε θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Anubis13 είπε

Πώς τις βρίσκεις αυτές τις τιμές;

Τις βρίσκεις αν έχεις τα «Engineering Data Book» που δημοσιεύουν οι εταιρίες κλιματιστικών και στα οποία υπάρχουν πίνακες απόδοσης και κατανάλωσης σε όλο το εύρος λειτουργίας του κλιματιστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filipN είπε

Τις βρίσκεις αν έχεις τα «Engineering Data Book» που δημοσιεύουν οι εταιρίες κλιματιστικών και στα οποία υπάρχουν πίνακες απόδοσης και κατανάλωσης σε όλο το εύρος λειτουργίας του κλιματιστικού.

Μακάρι να είχα τέτοιον πίνακα για το asyg24klca.

Βασικά μόνο η Toshiba τα δίνει απλόχερα όλα. Μετά κάποια έχει η Daikin, η mitsubishi, η Hitachi και η Panasonic.

Από Κίνα μεριά, τίποτα. Μάλλον δεν τους συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιας και σας βρήκα, θέλω σε κάποια στιγμή να αλλάξω σιγά σιγά το κλιματιστικό των γονιών μου.
Το σπίτι είναι μακρόστενο-σαλονικουζινα 35τμ περίπου, ακολουθεί ένα μεγάλο χωλ όπου διαδοχικά έχουμε ένα δωμάτιο, μετά την τουαλέτα και στο τέλος την κρεβατοκάμαρα. Και στα 2 δωμάτια όπως και στη σαλονοκουζινα υπάρχουν κλιματιστικά (3 στο σύνολο).

Θελω να αλλαχτεί αυτό του σαλονιού, που είναι ένα 12αρι Toshiba (δεν είναι inverter).

Από τιμές δεν έχω πρόβλημα αν είναι να επενδύσω σε κάτι καλό.

Χρήση 65% καλοκαίρι - 35% χειμώνα (υπάρχουν καλοριφέρ πετρέλαιο σπιτι)

Η χρήση του το καλοκαίρι είναι περίπου στους 25 βαθμούς γιατί την μητέρα μου την ενοχλεί λιγάκι. Το χειμώνα ανάβει για λίγες ώρες μεσημέρι και απόγευμα για να σπάσει το κρύο. Όταν ανάβουν για κάνα 3-4 ώρες τα καλοριφέρ βράζει το σπίτι.

Σπίτι Θεσσαλονίκη, υψόμετρο στα 60-70 μέτρα.

Από χαρακτηριστικά δεν έχω πρόβλημα, δηλαδή για μεγάλους είναι αδιάφορο πχ το WiFi. Αν τυχόν παρέχει ιονιστη και καλή εγγύηση θα ήταν θετικό. Επίσης αν η διαφορά τιμής δεν είναι τεράστια, νομίζω πως θα προτιμηθεί κάτι επώνυμο με πληθώρα ανταλλακτικών και υποστήριξης για το μέλλον αν χρειαστεί!

Η σαλονοκουζινα βλέπει Ανατολή με ελάχιστη κλίση προς νότο. Κουφώματα αλουμινίου με διπλό τζάμι.

Απο άποψη θερμοκρασίας, επιθυμητή το χειμώνα να είναι 22 βαθμούς.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλη την καλή δουλειά που κάνετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Θοδωρής005 είπε

18 αρι θα αποδώσει σε χώρο 40-45 τμ? 

Δεν υπάρχει απλή απάντηση σε αυτό το ερώτημα.  Εξαρτάται από τις απώλειες του χώρου, ακόμη και τη τη χωροταξία. Διάβασε το στίκυ, χρησιμοποίησε το σχετικό εργαλείο για υπολογισμό απωλειών στον χώρο που θες και όχι σε όλο το σπίτι και συζητάμε έχοντας περισσότερα δεδομένα στα χέρια μας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manos_21_ είπε

Καλησπερα παιδια..να ρωτησω κατι οποιος μπορει να με βοηθησει..

Ειναι καλυτερο να αφηνω το κλιματιστικο ανοιχτο κατα την διαρκεια της νυχτας και να δουλευει η να το κλεινω οταν πηγαινουμε για υπνο και να το ξανα ανοιγουμε το πρωι που ξυπναμε??

Καιει περισσοτερο δλδ οταν το ανοιγεις το πρωι και προσπαθει να ζεστανει τον χωρο η καιει περισσοτερο οταν ειναι ανοιχτο ολη νυχτα..Λειτουργει δηλαδη 24/7

Ευχαριστω πολυ

Εγώ είμαι πολύ υπέρ της νυχτερινής χρήσης, λόγω μειωμένου ρεύματος.

Υπόψιν με το νυχτερινό δεν υπάρχουν και κάποιες έξτρα χρεώσεις που πάνε ανά kw ημερήσιου μόνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αξίζει η νυχτερινή χρήση, ειδικά αν υπάρχει ρεύμα νύχτας είναι τζάμπα. 

Ξυπνάς σε ζεστό σπίτι και εκτός από αυτό δεν αναγκάζεις μετά το κλιματιστικό να δώσει γκάζια για να ξαναφερει το χωρο στην επιθυμητή θερμοκρασία.

Εγώ το βάζω σε ζήτηση 20 και από τις 22.00 μέχρι τις 8.00 θα κάψει από 2 μέχρι 3,5 kwh ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Πραγματικά αξίζει η νυχτερινή χρήση, ειδικά αν υπάρχει ρεύμα νύχτας είναι τζάμπα. 

Ξυπνάς σε ζεστό σπίτι και εκτός από αυτό δεν αναγκάζεις μετά το κλιματιστικό να δώσει γκάζια για να ξαναφερει το χωρο στην επιθυμητή θερμοκρασία.

Εγώ το βάζω σε ζήτηση 20 και από τις 22.00 μέχρι τις 8.00 θα κάψει από 2 μέχρι 3,5 kwh ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία 

Μας θυμίζεις τα τετραγωνικά του χώρου που θερμαίνεις καθώς και το μηχάνημα που έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν θα ήθελα να αναφέρω τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου με τα Toshiba Edge, γιατί τώρα που στα Ιωάννινα έχει μείον, μπορώ να τα πώ καλύτερα.

Θυμίζω σπίτι 75τμ με σοφίτα 20 σαν αποθηκευτικό χώρο, με αρκετά ανοίγματα (αλουμινίου διπλά, συρόμενα, με οχι καλή προστασία απο αέρα), καλή μόνωση όμως στο σπίτι.

Τα 2 κλιματιστικά Toshiba ενα 13αρι είναι τοποθετημένο σε χώρο 35τμ (σαλόνι κουζίνα) χωρίς πολλές απώλειες, το 16 είναι στον διάδρομο (5 τμ) και καλύπτει μπάνιο 6τμ δωμάτιο 9 τμ και δωμάτιο 12τμ (στο όποίο υπάρχει και ένα 12αρι samsung το οποίο ανάβει συνήθως το βράδυ)

 

Τα 2 Toshiba δουλεύουν απο τις 8 το πρωί μέχρι τις 01.30 κάθε μέρα. Και στα 2 η ζητούμενη θερμοκρασία είναι 23 βαθμούς.

Μετρητή έχω μόνο στο 16αρι.

Κ μέση κατατανάλωση στο 16αρι καθημερινά είναι 11.5kw με εξωτερική περίπου -1 χαμηλότερη και 7 ψηλότερη και ζήτηση 23.

Απο θερμοκρασίες έχω στο μπάνιο 22 βαθμούς (είναι δίπλα απο το κλιματιστικό) και στα 2 δωμάτια 19βαθμούς.

Σε σχέση με το Toyotomi Hiro 17htn που είχα παρατηρώ :

1ο Κατανάλωση . To toyotomi κατανάλωνε τα ίδια αλλά με 4-5 ώρες λιγότερες.

2ο Στο Toshiba ακόμα δεν έχω δεί defrost. Δουλεύει και δουλεύει και δουλεύει.Στο toyotomi πολλές φορές κυρίως το βράδυ και το πρωί έκανε defrost με αποτέλεσμα ο χώροα να χάνει την θερμική άνεση.

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έχω παρα πολύ καλύτερα θερμική άνεση σε όλο το σπίτι.

Το κλιματιστικό στο δωμάτιο το Samsung το ανάβω 2 ώρες το βράδυ. 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άσχημο μέχρι στιγμής.

Οτι θέλετε ρωτάτε.

Καλές γιορτές με υγεία να έχουμε όλοι.

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, spyros.s είπε

Μας θυμίζεις τα τετραγωνικά του χώρου που θερμαίνεις καθώς και το μηχάνημα που έχεις;

Asyg24klca έχω. Ο χώρος είναι 42 τετραγωνικά που δεν κλείνει καθώς υπάρχει διάδρομος χωρίς πόρτα και ένα μικρό δωμάτιο γραφείο 8 τετραγωνικά που είναι μονίμως με ανοιχτή πόρτα. Σύνολο γύρω στα 55 τετραγωνικά.

Υπάρχουν ακόμα δύο κλιματιστικά sendo στην κουζίνα και στο υπνοδωμάτιο των παιδιών εκ των οποίων όλο το βράδυ ανάβει μόνο αυτό στο παιδικό δωμάτιο.

Σπίτι εκτεθειμένο από όλες τις πλευρές με μονώσεις μέτριες αλλά είμαι Κρήτη, το φετινό χειμώνα η χαμηλότερη θερμοκρασία που έχω δει ειναι 5,5 σήμερα τα ξημερώματα.

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Στο Toshiba ακόμα δεν έχω δεί defrost. Δουλεύει και δουλεύει και δουλεύει.

Πόσο άτυχοι είστε εσείς οι κάτοχοι toshiba ; Πραγματικά. Αυτοί οι απαίσιοι μηχανικοί με τα μαγικά τους, σας έχουν στερήσει τη χαρά να βλέπετε και να ακούτε την αντιστροφή του κύκλου, να βλέπετε την εξωτερική μονάδα να αχνίζει όταν λιώνει τον πάγο. Σας στερεί το σασπένς. Τώρα θα κόψει, όχι τώρα. Δεν μπορείτε να εκτιμήσετε την επαναφορά της θερμοκρασίας μετά από κρύο.

Αλήθεια, άτυχοι...

Όσοι θέλετε σας προσφέρω μια τέτοια εμπειρία, έστω και από απόσταση.  8 defrost σε 14 ώρες. 8 πτώσεις θερμοκρασίας. 

image.png.d8a338e5dd3af5c5f977311d263d3d71.png

Πάντως τα πράγματα έξω ήταν κόκκαλο:

IMG20211224052631.jpg

Αλλά φαντάζομαι ότι κάπως έτσι και θα είναι και σε εσάς.

Αν μπορεί κάποιος ας βγάλει με καλό φως μια φωτογραφία από κοντά της εξωτερικής μονάδας. Έχει κάποια επικάλυψη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται να λίγα χρήματα να βλέπει απομακρυσμένα θερμοκρασία στο σπίτι του και να δίνει εντολες (ότι έχει το κοντρόλ μπορείς να τα προσθέσεις) πήρα αυτό απτό πλαίσιο και δουλεύει τέλεια.

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/smarthome/yoda-smart-3-in-1-ir-remote_3800199

 

Επίσης έχει στο πλαίσιο διπλή Σμαρτ πρίζα με μετρητή κατανάλωσης στα 15 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...