Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, aizensama24 είπε

Αρα δηλαδή μπορεί να το πάρω και να μη τρέχει ας πούμε κάτω από 1000? Ο χώρος μου είναι 40-45 τμ. (δε ξέρω αν έχει καμία αξία αυτό) Τι πρέπει να ξέρω για το χώρο για να δω πόσο θα τρέχει?

Τουλάχιστον αν τρέχει σε υψηλά watt διατηρεί τη θερμοκρασία για κάποια ώρα ή κρυώνει αμέσως ο χώρος αφού το κλείσεις?

Εδώ που είμαι δε μπορώ ούτε για μία ώρα να κλείσω τη θέρμανση, ακόμη και το 1000άρι μπορεί να είναι overkill.

https://www.elith.gr/calc/index.php

Τρέξε αυτό για τον χώρο που θες και μετά κάνε μετατροπή τα watt που θα βγάλει σε Btu καιμτοτε θα ξέρεις τι κλιματιστικό χρειάζεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

ε?

Δε μπορώ να ορίσω εγώ στα πόσα θα τρέχει όπως κάνω με μία σόμπα?

9αρι είναι, οπότε να φανταστώ θα μπει σε κάποια μικρή κρεβατοκάμαρα; Αν δεν είναι σουρωτήρι ο χώρος και δεν μένεις στην Αλάσκα, να υπολογίζεις κατά μέσο όρο από 150 έως 300 watts την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

9αρι είναι, οπότε να φανταστώ θα μπει σε κάποια μικρή κρεβατοκάμαρα; Αν δεν είναι σουρωτήρι ο χώρος και δεν μένεις στην Αλάσκα, να υπολογίζεις κατά μέσο όρο από 150 έως 300 watts την ώρα.

40-45 τμ κρεβατοκάμαρα ,πρέπει να μένει σε έπαυλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

9αρι είναι, οπότε να φανταστώ θα μπει σε κάποια μικρή κρεβατοκάμαρα; Αν δεν είναι σουρωτήρι ο χώρος και δεν μένεις στην Αλάσκα, να υπολογίζεις κατά μέσο όρο από 150 έως 300 watts την ώρα.

Ο χώρος μου είναι ένα μεγάλο δωμάτιο, σαλόνι/κουζίνα/υπνοδωμάτιο ενιαίο.Σαν studio ένα πράγμα. Αν τρέχει με τόσα θα είναι άγιο.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ο χώρος μου είναι ένα μεγάλο δωμάτιο, σαλόνι/κουζίνα/υπνοδωμάτιο ενιαίο.Σαν studio ένα πράγμα. Αν τρέχει με τόσα θα είναι άγιο.

Ε τότε τρέξε την εφαρμογή πιο πάνω γιατί εννιάρι δεν σε βλέπω να σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ε τότε τρέξε την εφαρμογή πιο πάνω γιατί εννιάρι δεν σε βλέπω να σου κάνει.

Θα δω, ο χώρος που θέλω να θερμαίνετε καλά είναι δίπλα από το κλιματιστικό, τόσο το γραφείο μου όσο και το κρεβάτι έιναι δίπλα στο τοίχο που θα μπει.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια..να ρωτησω κατι οποιος μπορει να με βοηθησει..

Ειναι καλυτερο να αφηνω το κλιματιστικο ανοιχτο κατα την διαρκεια της νυχτας και να δουλευει η να το κλεινω οταν πηγαινουμε για υπνο και να το ξανα ανοιγουμε το πρωι που ξυπναμε??

Καιει περισσοτερο δλδ οταν το ανοιγεις το πρωι και προσπαθει να ζεστανει τον χωρο η καιει περισσοτερο οταν ειναι ανοιχτο ολη νυχτα..Λειτουργει δηλαδη 24/7

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manos_21_ είπε

Καλησπερα παιδια..να ρωτησω κατι οποιος μπορει να με βοηθησει..

Ειναι καλυτερο να αφηνω το κλιματιστικο ανοιχτο κατα την διαρκεια της νυχτας και να δουλευει η να το κλεινω οταν πηγαινουμε για υπνο και να το ξανα ανοιγουμε το πρωι που ξυπναμε??

Καιει περισσοτερο δλδ οταν το ανοιγεις το πρωι και προσπαθει να ζεστανει τον χωρο η καιει περισσοτερο οταν ειναι ανοιχτο ολη νυχτα..Λειτουργει δηλαδη 24/7

Ευχαριστω πολυ

Κατεβάζεις 2 βαθμούς και δε σου καιει τίποτα και ξυπνάς σε ζεστό σπίτι και δε ζοριζεται μετά να ανεβάσει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω τους πιο έμπειρους. Σήμερα είχε κοντινές θερμοκρασίες με χθες. Βέβαια ο άνεμος σήμερα ήταν βορεινός. Η αίσθηση της εξωτερικής θερμοκρασίας το πρωί με 6-7 βαθμούς ήταν πιο κρύα από ότι χθες στους ίδιους βαθμούς. Παρατήρησησα ότι το κλιματιστικό με τις ίδιες ρυθμίσεις με χθες έκαιγε παραπάνω. Και τώρα το απογευμα ισχύει το ίδιο.

γνωρίζεται κάτι σχετικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κατεβάζεις 2 βαθμούς και δε σου καιει τίποτα και ξυπνάς σε ζεστό σπίτι και δε ζοριζεται μετά να ανεβάσει 

Τωρα το εχω στο 25 και επειδη πιανει μεγαλο χωρο λειτουργει συνεχεια..24αρι κλιματιστικο..

λες να το χω γυρω στο 20-21 οταν πηγαινω για υπνο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, manos_21_ είπε

Τωρα το εχω στο 25 και επειδη πιανει μεγαλο χωρο λειτουργει συνεχεια..24αρι κλιματιστικο..

λες να το χω γυρω στο 20-21 οταν πηγαινω για υπνο??

Θα σου πω τι κάνω εγώ και έχω δει ότι έτσι καίω λιγότερα ,έχω τρία κλιματιστικά σε 100 τμ σπίτι τα βάζω στο 21-22 την ημέρα προσωπικά δε τα κατεβάζω ούτε το βράδυ και όταν λείπω από το σπίτι τα βάζω στο 18 και τα τρία η κατανάλωση των κλιματιστικών όλων μαζί  δεν έχει ξεπεράσει τις 660 Κwh σε κανένα χειμώνα ,τώρα κάνε τους υπολογισμούς σου και κοίτα τι σε συμφέρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα σου πω τι κάνω εγώ και έχω δει ότι έτσι καίω λιγότερα ,έχω τρία κλιματιστικά σε 100 τμ σπίτι τα βάζω στο 21-22 την ημέρα προσωπικά δε τα κατεβάζω ούτε το βράδυ και όταν λείπω από το σπίτι τα βάζω στο 18 και τα τρία η κατανάλωση των κλιματιστικών όλων μαζί  δεν έχει ξεπεράσει τις 660 Κwh σε κανένα χειμώνα ,τώρα κάνε τους υπολογισμούς σου και κοίτα τι σε συμφέρει 

αυτό εξαρτάται και από το μηχάνημα, τι καταναλώσεις έχει κλπ. καθώς και τις καιρικές συνθήκες. 

εντωμεταξύ αν υποθέσουμε ότι τα έχεις ανοιχτό 4 μήνες (νοέμβριο-μάρτιο) είναι σαν καταναλώνεις 165kwh/μήνα ή 5,5kwh/την ημέρα. (στους 3 μήνες ο μέσος όρος είναι είναι 7,7kwh/ημέρα) 

Όντως καίνε τόσο λίγο? ή κάτι έχει υπολογίσει λάθος? 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, userAnon είπε

αυτό εξαρτάται και από το μηχάνημα, τι καταναλώσεις έχει κλπ. καθώς και τις καιρικές συνθήκες. 

εντωμεταξύ αν υποθέσουμε ότι τα έχεις ανοιχτό 4 μήνες (νοέμβριο-μάρτιο) είναι σαν καταναλώνεις 165kwh/μήνα ή 5,5kwh/την ημέρα. (στους 3 μήνες ο μέσος όρος είναι είναι 7,7kwh/ημέρα) 

Όντως καίνε τόσο λίγο? ή κάτι έχει υπολογίσει λάθος? 

Ρε φίλε τρία χρόνια διαγράμματα ανεβάζουμε 2.500 σελίδες λες να έχουμε υπολογίσει λάθος η είναι λάθος οι λογαριασμοί που ανεβάζουμε 

Ψάξτε λίγο στο νήμα να διαβάσετε 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα σου πω τι κάνω εγώ και έχω δει ότι έτσι καίω λιγότερα ,έχω τρία κλιματιστικά σε 100 τμ σπίτι τα βάζω στο 21-22 την ημέρα προσωπικά δε τα κατεβάζω ούτε το βράδυ και όταν λείπω από το σπίτι τα βάζω στο 18 και τα τρία η κατανάλωση των κλιματιστικών όλων μαζί  δεν έχει ξεπεράσει τις 660 Κwh σε κανένα χειμώνα ,τώρα κάνε τους υπολογισμούς σου και κοίτα τι σε συμφέρει 

Να υποθέσω ότι μιλάς για κατανάλωση το μήνα 660kWh ?

Γιατί αλλιώς τα νούμερα  δε βγαίνουν ούτε για ένα κλιματιστικό  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Να υποθέσω ότι μιλάς για κατανάλωση το μήνα 660kWh ?

Γιατί αλλιώς τα νούμερα  δε βγαίνουν ούτε για ένα κλιματιστικό  ...

Το μήνα φίλε ναι 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...