Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αυτη τη στιγμη
Daikin - 8
Toshiba - 8
Meteo.gr -  7,6
Weatherunderground - 7,5

Οι εφαρμογες των AC δε δειχνουν δεκαδικα οποτε κατα πασα πιθανοτητα διαβαζουν και αυτα ~7,5.

άρα έχουν καλύτερες μετρήσεις από τα θερμομετράκια μας.. (καθόλου περίεργο) Ποια περιοχή είσαι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Πιάσαμε επίσημα τα "πολύ" κρύα! -5C εξωτερική θερμοκρασία το πρωί.. ήδη -1.5C  από τώρα και κατεβαίνει συνέχεια.. Κάτι τέτοιες στιγμές εκτιμώ ακόμα παραπάνω το Toshiba μου..μέσα σταθερά 21C με κατανάλωση τώρα 600w :)

Ποιο toshiba έχεις ακριβώς και σε τι ζήτηση το έχεις για να έχεις 21 βαθμούς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, phadomas είπε

Ποιο toshiba έχεις ακριβώς και σε τι ζήτηση το έχεις για να έχεις 21 βαθμούς;

 

Toshiba Shorai 18k με επιθυμητη θερμοκρασία 21C. Στο σαλόνι έχει 21C σταθερα, και στα δυο δωμάτια τα οποία επίσης θερμαίνονται με αυτο περίπου 20C.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Toshiba Shorai 18k με επιθυμητη θερμοκρασία 21C. Στο σαλόνι έχει 21C σταθερα, και στα δυο δωμάτια τα οποία επίσης θερμαίνονται με αυτο περίπου 20C.

Πόσα τετραγωνικά ζεσταίνει το 18αρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πόσα τετραγωνικά ζεσταίνει το 18αρι?

Συνολικά ολο το οροφοδιαμέρισμα μου, 65-70τμ καπου εκει ειναι. Η ιδιαιτερότητα του χώρου είναι οτι δεν εχει χωλ και μπορω να το ζεσταίνω ολο το σπιτι με ενα κλιματιστικό. (με μια "μικρη" διαφορά θερμοκρασίας βέβαια)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim Τελικα το mitsubishi HR71 δεν είχε διαθεσιμοτητα (μου ειπαν κατι για 15/1). Και βρηκα το fujitsu ASYG24KLCA που εχεις και εσυ στα 1080 με εγκατασταση, το οποιο παρελαβα και περιμενω να ερθουν για εγκατασταση. 

Προς το παρον μηχανακια για παρακολουθηση δεν εχω αγορασει αν και λεω να παρω απο περιεργεια.

Κατι να προσεξω εκτος απο τα κλασικα του στικυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ikaliruag είπε

@liakjim Τελικα το mitsubishi HR71 δεν είχε διαθεσιμοτητα (μου ειπαν κατι για 15/1). Και βρηκα το fujitsu ASYG24KLCA που εχεις και εσυ στα 1080 με εγκατασταση, το οποιο παρελαβα και περιμενω να ερθουν για εγκατασταση. 

Προς το παρον μηχανακια για παρακολουθηση δεν εχω αγορασει αν και λεω να παρω απο περιεργεια.

Κατι να προσεξω εκτος απο τα κλασικα του στικυ?

Με το θόρυβο πως τα πας;; Αν έχει ένα μειονέκτημα το συγκεκριμένο κλιματιστικό είναι αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Με το θόρυβο πως τα πας;; Αν έχει ένα μειονέκτημα το συγκεκριμένο κλιματιστικό είναι αυτό

Ακομα δεν εχει τοποθετηθει, περιμενω την εγκατασταση και θα σας πω. Ελπιζω να έρθουν αυριο μην μείνουμε Χριστουγεννα χωρίς μηχανημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ikaliruag είπε

Ακομα δεν εχει τοποθετηθει, περιμενω την εγκατασταση και θα σας πω. Ελπιζω να έρθουν αυριο μην μείνουμε Χριστουγεννα χωρίς μηχανημα

Εννοούσα ότι αν γενικά σε ενοχλεί ο θόρυβος πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι το συγκεκριμένο κλιματιστικό την κάνει την φασαρία του. Οπότε, αν γίνεται φυσικά, καλό θα ήταν να μην το βάλεις πάνω από το κεφάλι σας πχ πάνω από καναπέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, θα πάρω σύντομα αυτό https://www.skroutz.gr/s/19386003/TCL-TAC-09CHSD-XA61I-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU.html#specs ή κάτι με αντίστοιχα specs, budget λύση γενικά. Σκοπός μου είναι να το έχω ουσιαστικά μόνιμα ανοιχτό για 3-3μίση μήνες  άρα αν καίει πάνω από 500 watt ο εκκαθαριστικός θα με γδάρει. Ακόμη και στα 500 βασικά δεν θα είναι ιδανικός αλλά παλεύεται. 

Μπορεί το συγκεκριμένο να τρέξει στα 500 (ή και κάτω) και να παράγει σοβαρή θερμότητα?

Τώρα έχω μία σόμπα χαλαζία η οποία κάτω από τα 2400 δε κάνει τίποτα ωστόσο στα 2400 θα έλεγα πως είναι σχετικά οκ, το κρύο είναι υπερβολικό εδώ. Μπορεί το κλιματιστικό να αποδώσει το ίδιο αλλά στα 500?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Λοιπόν, θα πάρω σύντομα αυτό https://www.skroutz.gr/s/19386003/TCL-TAC-09CHSD-XA61I-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU.html#specs ή κάτι με αντίστοιχα specs, budget λύση γενικά. Σκοπός μου είναι να το έχω ουσιαστικά μόνιμα ανοιχτό για 3-3μίση μήνες  άρα αν καίει πάνω από 500 watt ο εκκαθαριστικός θα με γδάρει. Ακόμη και στα 500 βασικά δεν θα είναι ιδανικός αλλά παλεύεται. 

Μπορεί το συγκεκριμένο να τρέξει στα 500 (ή και κάτω) και να παράγει σοβαρή θερμότητα?

Τώρα έχω μία σόμπα χαλαζία η οποία κάτω από τα 2400 δε κάνει τίποτα ωστόσο στα 2400 θα έλεγα πως είναι σχετικά οκ, το κρύο είναι υπερβολικό εδώ. Μπορεί το κλιματιστικό να αποδώσει το ίδιο αλλά στα 500?

Ενα μηχανημα inverter θα κάψει και θα τρέχει σε όσα watt του επιτρέπει ο χώρος που θα τοποθετηθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ενα μηχανημα inverter θα κάψει και θα τρέχει σε όσα watt του επιτρέπει ο χώρος που θα τοποθετηθεί 

ε?

Δε μπορώ να ορίσω εγώ στα πόσα θα τρέχει όπως κάνω με μία σόμπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2020 στις 6:24 ΜΜ, dimostr είπε

δεν εχω γιαυτο ρωταω , επειδη ειναι οικονομικο και εχει καλες κριτικες σαν μηχανημα γενικα 

Αρα δηλαδή μπορεί να το πάρω και να μη τρέχει ας πούμε κάτω από 1000? Ο χώρος μου είναι 40-45 τμ. (δε ξέρω αν έχει καμία αξία αυτό) Τι πρέπει να ξέρω για το χώρο για να δω πόσο θα τρέχει?

Τουλάχιστον αν τρέχει σε υψηλά watt διατηρεί τη θερμοκρασία για κάποια ώρα ή κρυώνει αμέσως ο χώρος αφού το κλείσεις?

Εδώ που είμαι δε μπορώ ούτε για μία ώρα να κλείσω τη θέρμανση, ακόμη και το 1000άρι μπορεί να είναι overkill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...