Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, yazidis είπε

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι νέος στο νήμα και είχα μια απορία για το θέμα των κλιματιστικών!

Έχω ένα 18αρι στο σπίτι, όποτε ο τρόπος λειτουργίας που το δουλεύω είναι να το ανάβω το πρωί κατά τις 11.00 και να το κλείνω κατά τις 02:30 το βράδυ! Συνήθως το ρυθμίζω στους 21 βαθμούς μέχρι να ζεσταθεί καλά το σπίτι, και από το απόγευμα το βάζω στους 20 μέχρι να το κλείσω.

Ηθελα να ρωτήσω, αξίζει να το έχω να λειτουργεί 24ωρες για να μη πέφτει η θερμοκρασία ή όχι γιατί θα καταπονείται δουλεύοντας τόσες ώρες;  (btw είναι η μόνη θέρμανση που έχω εδώ στο ενοικιαζόμενο, γιατί έχει θερμοπομπούς οι οποίοι καίνε κέρατα για αυτό δεν τους ανοίγω (2500w ο καθένας))

Η βέλτιστη λειτουργία είναι η συνεχόμενη ,εκτός και αν πρόκειται να φύγεις κανα μήνα από το σπιτι οποτε μπορείς να το βάλεις πολύ χαμηλά απλά να κρατάει το χώρο στους 16-17 βαθμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

απο εχθές το έβαλα σε ζήτηση 23 και fan 3. Με μέση εξωτερική 7,5 είναι στα 412w/ώρα, έχει καταναλώσει 9kwh και η εσωτερική στα 3 θερμόμετρα είναι από 21,9 - 21,6 - 21,4.

 

image.png.c1b362bd6e6731825c7aa917eb5ac7c8.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είχα τα @@ θα κοίταγα το θερμίστορ του εξωτερικού στοιχείου να δω αν μετράει και πόσο δίνει.

Λέει το service manual ότι ξεκινάει defrost όταν δει -5 ή -3 (ανάλογα την ώρα λειτουργίας).

Είναι δυνατόν να έχει -3 με εξωτερική 4;

c70f4d3cbfe1c5d0fc9002eca64ff61f.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν είχα τα @@ θα κοίταγα το θερμίστορ του εξωτερικού στοιχείου να δω αν μετράει και πόσο δίνει

ναι, άστο καλύτερα.. :)

δεν μπορείς να βάλεις wifi module να βλέπεις τις θερμοκρασίες από εφαρμογή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

ναι, άστο καλύτερα.. :)

δεν μπορείς να βάλεις wifi module να βλέπεις τις θερμοκρασίες από εφαρμογή? 

Δεν παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rbx1000

μπορείς να μου πεις τι διαφορές έχει η εξωτερική που διαβάζει το toshiba από τα θερμόμετρα σου ή απο κάποιο site όπως αυτό Latest Conditions in Chalandri (meteo.gr)

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

δηλαδή αυτό συμπεριφέρεται όπως το δικό σου στην ζήτηση κλπ και δεν κάνει θόρυβο και συχνα defrost? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

δηλαδή αυτό συμπεριφέρεται όπως το δικό σου στην ζήτηση κλπ και δεν κάνει θόρυβο και συχνα defrost? 

Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν κάνει θόρυβο. Τα άλλα είναι άγνωστα. Πάντως παίρνει wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.θελω να βλέπω την κατανάλωση του νέου μου κλιματιστικου (atxc35c) real time, αλλά ρεύμα δώσαμε από το ηλεκτρολογικό κουτί με τρύπα προς τα έξω. Shelly 1pm δεν χωραει στο κουτί,θα μπορούσα να παρεμβαλω ενα sonoff pow R2 έξω στο καλώδιο για να κάνω την δουλεια μου; Εσείς τι θα κάνατε; 

Υ.γ. Δεν προχωράω ακόμα σε αξιολόγηση του καθότι θέλω πρώτα να δω και την κατανάλωση του για να πω αν ειμαι ευχαριστημένος. Προς το παρόν μπορώ να πω πως είναι πολύ δυνατό(καλύπτει 40-50τ.μ υπνοδωμάτιο όπου είναι τοποθετημένο,μπανιο,σαλονοκουζίνα με ρύθμιση στους 23 έχω 21,5c στην σαλονοκουζίνα.Υπαρχει κ δεύτερο παλιό του ιδιοκτήτη στην σαλονοκουζίνα που έχω παροπλισει.Χθες βράδυ με -3 έξωτερικη έκανε 2 defrost τουλάχιστον.Δυστηχως με ξύπνησαν γιατί έκανε θόρυβο το εσωτερικό στοιχείο (μάλλον λόγω συστολής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

@rbx1000

μπορείς να μου πεις τι διαφορές έχει η εξωτερική που διαβάζει το toshiba από τα θερμόμετρα σου ή απο κάποιο site όπως αυτό Latest Conditions in Chalandri (meteo.gr)

δηλαδή αυτό συμπεριφέρεται όπως το δικό σου στην ζήτηση κλπ και δεν κάνει θόρυβο και συχνα defrost? 

Αυτη τη στιγμη
Daikin - 8
Toshiba - 8
Meteo.gr -  7,6
Weatherunderground - 7,5

Οι εφαρμογες των AC δε δειχνουν δεκαδικα οποτε κατα πασα πιθανοτητα διαβαζουν και αυτα ~7,5.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ninopoutso είπε

Ερώτηση.θελω να βλέπω την κατανάλωση του νέου μου κλιματιστικου (atxc35c) real time, αλλά ρεύμα δώσαμε από το ηλεκτρολογικό κουτί με τρύπα προς τα έξω. Shelly 1pm δεν χωραει στο κουτί,θα μπορούσα να παρεμβαλω ενα sonoff pow R2 έξω στο καλώδιο για να κάνω την δουλεια μου; Εσείς τι θα κάνατε; 

Υ.γ. Δεν προχωράω ακόμα σε αξιολόγηση του καθότι θέλω πρώτα να δω και την κατανάλωση του για να πω αν ειμαι ευχαριστημένος. Προς το παρόν μπορώ να πω πως είναι πολύ δυνατό(καλύπτει 40-50τ.μ υπνοδωμάτιο όπου είναι τοποθετημένο,μπανιο,σαλονοκουζίνα με ρύθμιση στους 23 έχω 21,5c στην σαλονοκουζίνα.Υπαρχει κ δεύτερο παλιό του ιδιοκτήτη στην σαλονοκουζίνα που έχω παροπλισει.Χθες βράδυ με -3 έξωτερικη έκανε 2 defrost τουλάχιστον.Δυστηχως με ξύπνησαν γιατί έκανε θόρυβο το εσωτερικό στοιχείο (μάλλον λόγω συστολής).

Μπορείς να τα βάλεις όπως λες. Κοίτα εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/page/149/?tab=comments#comment-58257924

Και shelly 1pm βάζεις έτσι.

Ο ήχος που άκουσες στο defrost είναι η αλλαγή της 4οδης βαλβίδας και της αντιστροφής του κύκλου. Σαν φφφφφφσσσσσσ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Η βέλτιστη λειτουργία είναι η συνεχόμενη ,εκτός και αν πρόκειται να φύγεις κανα μήνα από το σπιτι οποτε μπορείς να το βάλεις πολύ χαμηλά απλά να κρατάει το χώρο στους 16-17 βαθμούς 

Υπάρχει κανένα πρόβλημα με συνεχόμενη λειτουργία του κλιματιστικού; Να του δημιουργήσει προβλήματα ας πούμε που δε θα κλείνει καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Εχει συνδεδεμένη την κατανάλωση του κλιματιστικού μου στο home assistant του.. μια εποχή ψάχναμε μανιωδώς να δούμε αν θα κάνει κάνει κανένα defrost το toshiba

Δύσκολο, ούτε εγώ βλέπω. ένα έχω δει εδώ και καμιά εβδομάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yazidis είπε

Υπάρχει κανένα πρόβλημα με συνεχόμενη λειτουργία του κλιματιστικού; Να του δημιουργήσει προβλήματα ας πούμε που δε θα κλείνει καθόλου;

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...