Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, userAnon είπε

-5? βόρεια φαντάζομαι.. από defrost πως πάει? για πες τι γίνεται.. 

Έξω από Θεσσαλονίκη.. defrost μια δυο φορές έχω δει με τα μάτια μου όσα χρόνια έχω το κλιματιστικό. Ο @liakjim μπορεί μας πει αν έκανε κάνα defrost και δεν το πήρα χαμπάρι :)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

defrost μια δυο φορές έχω δει με τα μάτια μου όσα χρόνια έχω το κλιματιστικό

ωραία, ας μας πει αν θυμάται και πόση ώρα κρατάνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έξω από Θεσσαλονίκη.. defrost μια δυο φορές έχω δει με τα μάτια μου όσα χρόνια έχω το κλιματιστικό. Ο @liakjim μπορεί μας πει αν έκανε κάνα defrost και δεν το πήρα χαμπάρι :)

 

Είπαμε, έχουν κάνει μαγικά στη toshiba.

Το μόνο που βλέπω είναι αυτό. Κρατάει μόλις 30δευτ. Αν αυτό είναι defrost, εγώ είμαι ο γκιουζέλ 😅

684e84ee407cea6ebea7246ce412f6d6.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

ωραία, ας μας πει αν θυμάται και πόση ώρα κρατάνε 

Εχει συνδεδεμένη την κατανάλωση του κλιματιστικού μου στο home assistant του.. μια εποχή ψάχναμε μανιωδώς να δούμε αν θα κάνει κάνει κανένα defrost το toshiba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εχει συνδεδεμένη την κατανάλωση του κλιματιστικού μου στο home assistant του.. μια εποχή ψάχναμε μανιωδώς να δούμε αν θα κάνει κάνει κανένα defrost το toshiba

Με το δίκανο τα ψάχναμε πέρυσι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με το δίκανο τα ψάχναμε πέρυσι .

Ακομα θυμάμαι ένα περίεργο που είχα δει,σε μια κακοκαιρία.. (ωκεανις αν θυμάμαι καλά,μπόλικο χιόνι παντου) βλεπω πάγο έξω στην εξωτερική μοναδα,μπαίνω μέσα να δω αν βγάζει ζεστό αέρα..έβγαζε κανονικα.. ξαναβγαινω έξω.. και δεν είχε πάγο πια.. δεν ξέρω πως και τι.. ποτέ δεν κατάλαβα

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ακομα θυμάμαι ένα περίεργο που είχα δει,σε μια κακοκαιρία.. (ωκεανις αν θυμάμαι καλά,μπόλικο χιόνι παντου) βλεπω πάγο έξω στην εξωτερική μοναδα,μπαίνω μέσα να δω αν βγάζει ζεστό αέρα..έβγαζε κανονικα.. ξαναβγαινω έξω.. και δεν είχε πάγο πια.. δεν ξέρω πως και τι.. ποτέ δεν κατάλαβα

 

Παραισθήσεις????😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Χαχαχα μπορεί :)

Θα ήθελα να είχα πάντως εγώ παραισθήσεις για να μη βλέπω το παρακάτω:

Με εξωτερική ανάμεσα σε 5 και 7.5 (ανάλογα ποιο θερμόμετρο να πιστέψουμε, το carrier που είναι ένα μπαλκόνι πάνω ή το xiaomi που είναι στο fujitsu από πάνω )

image.png.09e2f94ce9a8d0cd4df427078bb11f98.png

και

image.png.ab9a7fd6be31b3a4a222439be5b3b578.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα ήθελα να είχα πάντως εγώ παραισθήσεις για να μη βλέπω το παρακάτω:

αυτά είναι 2 defrost e?

στο grafana βάλε να δείχνει και το mean, να βλέπεις την μέση κατανάλωση του όποιου διαστήματος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δυστυχώς.

επειδή τα θερμόμετρα που έχουμε ειδικά στις χαμηλές θερμοκρασίες δεν τα πάνε καλά καλύτερα να βλέπεις αυτό που είχες ποστάρει προχθές από το meteo. ότι είναι πιο κοντά σε εσένα.. έχω βρει και εγώ 2 για χαλάνδρι και παρατηρώ ότι συνήθως μέχρι τους 6-7 βαθμούς στο site δείχνουν 1 - 1,5 παραπάνω και από 2-4 στο site δείχνου +2 +3 βαθμούς παραπάνω.

Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είνα τι βλέπει η εξωτερική του fujitsu και κάνει defrost. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

επειδή τα θερμόμετρα που έχουμε ειδικά στις χαμηλές θερμοκρασίες δεν τα πάνε καλά καλύτερα να βλέπεις αυτό που είχες ποστάρει προχθές από το meteo. ότι είναι πιο κοντά σε εσένα.. έχω βρει και εγώ 2 για χαλάνδρι και παρατηρώ ότι συνήθως μέχρι τους 6-7 βαθμούς στο site δείχνουν 1 - 1,5 παραπάνω και από 2-4 στο site δείχνου +2 +3 βαθμούς παραπάνω.

Ναι, η αλήθεια είναι ότι πολύ κοντά μου έχει σταθμό του weatherunderground και το δείχνει 3.6C το πρωί.

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είνα τι βλέπει η εξωτερική του fujitsu και κάνει defrost. 

Και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ναι, η αλήθεια είναι ότι πολύ κοντά μου έχει σταθμό του weatherunderground και το δείχνει 3.6C το πρωί.

ε αυτό έχει περισσότερο νόημα, δεν μπορεί να κάνει στους 5, και τις προάλες που είχε κάνει στους 6 πάλι 3 θα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...