Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι θα πρέπει να πας σε 24αρι.

https://www.theunitconverter.com/watt-to-btu-hour-conversion/8700-watt-to-btu-hour.html

 

 

Μου είπαν για 22 αρι;

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι θα πρέπει να πας σε 24αρι.

https://www.theunitconverter.com/watt-to-btu-hour-conversion/8700-watt-to-btu-hour.html

 

 

Εκανα κάποιες αλλαγές

Screenshot_2021-12-21-22-44-02-311_com.chrome.beta.jpg

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι θα πρέπει να πας σε 24αρι.

https://www.theunitconverter.com/watt-to-btu-hour-conversion/8700-watt-to-btu-hour.html

 

 

Να ρωτήσω  Daikin Sensira FTXC60C / RXC60C  θέλει νέα μπριζα στο σπίτι ; εχω δυο daikin 9αρι και 12αρι χωρίς να βάλω μπριζα χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Θοδωρής005 είπε

Μου είπαν για 22 αρι;

Εκανα κάποιες αλλαγές

Screenshot_2021-12-21-22-44-02-311_com.chrome.beta.jpg

Να ρωτήσω  Daikin Sensira FTXC60C / RXC60C  θέλει νέα μπριζα στο σπίτι ; εχω δυο daikin 9αρι και 12αρι χωρίς να βάλω μπριζα χρειάζεται;

Ποιος σου είπε για 22άρι;

Πάντως ελπίζω για το καλό το δικό σου να απαντάς με ειλικρίνεια στις ερωτήσεις και να μη μαγειρεύεις το αποτέλεσμα για να βγει αυτό που περιμένεις.

Αν είναι σωστά, όντως 22άρι.

Προσωπικά θα έπαιρνα αυτό https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-με-Ιονιστή.html

Αλλιώς και το daikin καλό πρέπει να είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ποιος σου είπε για 22άρι;

Πάντως ελπίζω για το καλό το δικό σου να απαντάς με ειλικρίνεια στις ερωτήσεις και να μη μαγειρεύεις το αποτέλεσμα για να βγει αυτό που περιμένεις.

Αν είναι σωστά, όντως 22άρι.

Προσωπικά θα έπαιρνα αυτό https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-με-Ιονιστή.html

Αλλιώς και το daikin καλό πρέπει να είναι.

 

Θα παω σημερα να το δω και να μάθω λεπτομέρειες και θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2021 στις 11:14 ΠΜ, liakjim είπε

Το κλιματιστικό θα έπρεπε να έχει μπει σε άλλο σημείο , μάλλον στην τραπεζαρία και να κοιτάει προς το καθιστικό ή έστω στον τοίχο που είναι στα δεξιά όπως κοιτάμε το σκίτσο ώστε να κοιτάει προς την τραπεζαρία. Τώρα θα πρέπει να έχεις τις περσίδες προς την κουζίνα. Πάντως δεν είναι κάποιος περίεργος χώρος.

Τελικα πρεπει να ειχες δικιο για τη θεση του κλιματιστικου.

Εχθεσ εκανα μια δοκιμη και γυρισα τις περσιδεσ τερμα αριστερα για να χτυπαει στη κουζινα ,τον αερα στο 4 και τη περσιδα οχι τερμα κατω αλλα 2 σκαλεσ πιο πανω .

ειδα μεγαλη βελτιωση , ο χωροσ στο σαλονι με ζητουμενη 23 και εξωτερικη 9 , με 900 watt με 1000 καταναλωση ειχε φτασει πρωτη φορα στους 22.

Σημερα θα κανω αλλη μια δοκιμη να ειμαι σιγουρος και θα δω αν μπορω να το μετακινησω να κοιταει τη τραπεζαρια.

uermokrasies.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους αυτο το κλιματιστικο λεει τπτ γενικως το βλεπω σε πολυ καλη προσφορα δεν ξερω.....

SHARP AY-X18WSRS/AE-X18WSR Κλιματιστικό 18.000 BTU - My Tech Box

για 18ρι...

Τελικα ψεματα ετσι τα βαζουνε...

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dopermann είπε

Καλησπερα σε ολους αυτο το κλιματιστικο λεει τπτ γενικως το βλεπω σε πολυ καλη προσφορα δεν ξερω.....

SHARP AY-X18WSRS/AE-X18WSR Κλιματιστικό 18.000 BTU - My Tech Box

για 18ρι...

Λάθος θα είναι. Στην απίθανη περίπτωση που όχι και είναι καινούργιο και σε εγγύηση, χτύπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adok13 είπε

Τελικα πρεπει να ειχες δικιο για τη θεση του κλιματιστικου.

Εχθεσ εκανα μια δοκιμη και γυρισα τις περσιδεσ τερμα αριστερα για να χτυπαει στη κουζινα ,τον αερα στο 4 και τη περσιδα οχι τερμα κατω αλλα 2 σκαλεσ πιο πανω .

ειδα μεγαλη βελτιωση , ο χωροσ στο σαλονι με ζητουμενη 23 και εξωτερικη 9 , με 900 watt με 1000 καταναλωση ειχε φτασει πρωτη φορα στους 22.

Σημερα θα κανω αλλη μια δοκιμη να ειμαι σιγουρος και θα δω αν μπορω να το μετακινησω να κοιταει τη τραπεζαρια.

Στις δοκιμές που θα κάνεις βάλε για κάποια ώρα τις εσωτερικές περσίδες τέρμα αριστερά και swing πανω κάτω. Τουλάχιστον σε εμένα ετσι ζεστένεται καλύτερα όλος ο χώρος. Επίσης χθες όταν το είχες στο 4 καθόστασταν στο σαλόνι? Ρωτάω γιατί λογικά θα σας χτύπαγε αρκετά ο αέρας. Το ίδιο (και χειρότερα) θα είναι αν το βάλεις πάνω από την τηλεόραση (υποθέτω ότι έχεις) για να κοιτάει την τραπεζαρία.

Στην τραπεζαρία δεν μπαίνει με τίποτα? 

* και σε καμία περίπτωση να μην είναι προς τα κάτω οι περσίδες. Βάλτο παραπάνω από 2 σκάλες πάνω. Πρέπει να έχει 08-10, βάλτες στη μέση

Επεξ/σία από userAnon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, userAnon είπε

Στις δοκιμές που θα κάνεις βάλε για κάποια ώρα τις εσωτερικές περσίδες τέρμα αριστερά και swing πανω κάτω. Τουλάχιστον σε εμένα ετσι ζεστένεται καλύτερα όλος ο χώρος. Επίσης χθες όταν το είχες στο 4 καθόστασταν στο σαλόνι? Ρωτάω γιατί λογικά θα σας χτύπαγε αρκετά ο αέρας. Το ίδιο (και χειρότερα) θα είναι αν το βάλεις πάνω από την τηλεόραση (υποθέτω ότι έχεις) για να κοιτάει την τραπεζαρία.

Στην τραπεζαρία δεν μπαίνει με τίποτα? 

* και σε καμία περίπτωση να μην είναι προς τα κάτω οι περσίδες. Βάλτο παραπάνω από 2 σκάλες πάνω. Πρέπει να έχει 08-10, βάλτες στη μέση

Ναι τη τραπεζαρία κοιτάνε τώρα οι περσίδες. Πριν της είχα να κοιτάνε κέντρο και τραπεζαρία , τώρα το βάζω Τερμα αριστερά προς ην τραπεζαρία. Θα βάλω και το swing πάνω κάτω έχεις δίκιο.

Αν δεν καταφέρω κάτι θα ψάχτω με κάποιο τρόπο να το φέρω στη τραπεζαρία και να κλείσω τη κολτρυπα που έκανα στο σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, adok13 είπε

Αν δεν καταφέρω κάτι θα ψάχτω με κάποιο τρόπο να το φέρω στη τραπεζαρία και να κλείσω τη κολτρυπα που έκανα στο σαλόνι.

To πάνω κάτω θα βοήθησει. Αν όμως καταφέρεις να το βάλεις στην τραπεζαρία θα είναι το καλύτερο σενάριο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

To πάνω κάτω θα βοήθησει. Αν όμως καταφέρεις να το βάλεις στην τραπεζαρία θα είναι το καλύτερο σενάριο. 

Είχα ρωτήσει 2 ψυκτικούς αν θα υπάρχει πρόβλημα να το βάλω στο σαλόνι , έναν τον εγκατάστατη που ήρθε , ο οποίος μπορεί να το λέγε επειδή τον βόλευε να το βάλει εκεί , και άλλον έναν που τον έφερα για να μου πει τη γνώμη του. Και οι δύο Μούχαν Πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα όπου και να μπει αφού θα ζεστάνει τον χώρο. Στην πράξη όμως τελικά κατάλαβα ότι παίζει μεγάλο ρόλο ,και αν γυρναγα το χρόνο πίσω θα έψαχνα τρόπο να το βάλω στη τραπεζαρία. Τώρα θα δ τι θα άνω. Τη τρύπα πουχω ανοίξει στο σαλόνι σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adok13 είπε

Τη τρύπα πουχω ανοίξει στο σαλόνι σκέφτομαι.

Πιο πολύ θα σκεφτόμουν τα 150€ του βγάλε βάλε, παρά την τρύπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι νέος στο νήμα και είχα μια απορία για το θέμα των κλιματιστικών!

Έχω ένα 18αρι στο σπίτι, όποτε ο τρόπος λειτουργίας που το δουλεύω είναι να το ανάβω το πρωί κατά τις 11.00 και να το κλείνω κατά τις 02:30 το βράδυ! Συνήθως το ρυθμίζω στους 21 βαθμούς μέχρι να ζεσταθεί καλά το σπίτι, και από το απόγευμα το βάζω στους 20 μέχρι να το κλείσω.

Ηθελα να ρωτήσω, αξίζει να το έχω να λειτουργεί 24ωρες για να μη πέφτει η θερμοκρασία ή όχι γιατί θα καταπονείται δουλεύοντας τόσες ώρες;  (btw είναι η μόνη θέρμανση που έχω εδώ στο ενοικιαζόμενο, γιατί έχει θερμοπομπούς οι οποίοι καίνε κέρατα για αυτό δεν τους ανοίγω (2500w ο καθένας))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιάσαμε επίσημα τα "πολύ" κρύα! -5C εξωτερική θερμοκρασία το πρωί.. ήδη -1.5C  από τώρα και κατεβαίνει συνέχεια.. Κάτι τέτοιες στιγμές εκτιμώ ακόμα παραπάνω το Toshiba μου..μέσα σταθερά 21C με κατανάλωση τώρα 600w :)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Πιάσαμε επίσημα τα "πολύ" κρύα! -5C εξωτερική θερμοκρασία το πρωί.. ήδη -1.5C  από τώρα και κατεβαίνει συνέχεια.. Κάτι τέτοιες στιγμές εκτιμώ ακόμα παραπάνω το Toshiba μου..μέσα σταθερά 21C

-5? βόρεια φαντάζομαι.. από defrost πως πάει? για πες τι γίνεται.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...