Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αναζητείται ουσία για να ψεκασω το εξωτερικό στοιχείο του asyg24klca. Υδροφοβο αλλά να μην επηρεάζει τη θερμική συναγωγή. Λογικά έτσι θα απαλλαχθω από τα defrost. Όχι;

νομίζω ότι διαβάζει θερμοκρασία, όχι ότι έπιασε πάγο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι σε φάση να αλλάξω κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο. Έχω ένα gree change grs101-ei-jcd n2, από το 2014. 9αρι inverter, αρκετά ευχαριστημένος αλλά σκέφτομαι να το μεταφέρω στην κουζίνα που ειναι παγωτό τώρα το χειμώνα. Το υπνοδωμάτιο είναι 16 τ.μ. ισόγειο με νότια και ανατολική πλευρά ακάλυπτες και βόρεια με δυτική να καλύπτονται από αλλά διαμερίσματα. Παλιά κατασκευή του  55 με όροφο από πάνω αλλά μηδενική μόνωση. Το μόνο που έχω είναι διπλά τζάμια με συνθετικά κουφώματα. Ως τώρα το gree  ακόμη και στο βαρύ κρύο την παλεύει χωρίς να καίει τα άντερα του. Αλλά αυτό που μου την σπάει είναι το σταματά ξεκινά όταν πιάνει θερμοκρασία. Κοινώς δεν κρατάει μια χαμηλή ταχύτητα για να διατηρεί θερμοκρασία αλλά αφού πιάσει και ξεπεράσει την επιθυμητή (εννοείται με μείωση στροφών) τελικά κλείνει και ξεκινάει πάλι μετά όταν η θερμοκρασία ξαναπέσει. Με λίγα λόγια μέσα στο βράδυ μπορεί να κάνει ον οφ αρκετές φορές.

Σκέφτομαι λοιπον να πάρω ένα πιο σύγχρονο με καλύτερη αίσθηση της θερμοκρασίας και ρύθμιση χωρίς συνεχή σταματοξεκινηματα. Επίσης σημαντικό θέλω να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα σε θέματα τριγμων τόσο στην εσωτερική αλλά και στην εξωτερική μονάδα. Το υπάρχον ειδικά,  όταν χαμηλώνει στροφές και η φτερωτή κινείται αργά κάνει σαν αεροπλανο. Πιστεύετε ότι είναι θέμα εγκατάστασης, παλαιότητας ή ελλειπής συντήρηση στην εξωτερική μονάδα;

Υπάρχουν μοντέλα στην αγορά με χαμηλό θόρυβο και με καλύτερη ρύθμιση  όσον αφορά την καλύτερη διατήρηση θερμοκρασίας χωρίς πολλά ον οφ μιας και μιλάμε για  inverter; Για budget λέω μέχρι 500€, εκτός αν υπάρχει κάτι το εξαιρετικό που θα άξιζε τα παραπάνω χρήματα. Σόρρυ για το σεντόνι και ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, userAnon είπε

νομίζω ότι διαβάζει θερμοκρασία, όχι ότι έπιασε πάγο :)

Όντως

958740e7615f364dd4b2c4660fe98abf.png

2 λεπτά πριν, Vaguras είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι σε φάση να αλλάξω κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο. Έχω ένα gree change grs101-ei-jcd n2, από το 2014. 9αρι inverter, αρκετά ευχαριστημένος αλλά σκέφτομαι να το μεταφέρω στην κουζίνα που ειναι παγωτό τώρα το χειμώνα. Το υπνοδωμάτιο είναι 16 τ.μ. ισόγειο με νότια και ανατολική πλευρά ακάλυπτες και βόρεια με δυτική να καλύπτονται από αλλά διαμερίσματα. Παλιά κατασκευή του  55 με όροφο από πάνω αλλά μηδενική μόνωση. Το μόνο που έχω είναι διπλά τζάμια με συνθετικά κουφώματα. Ως τώρα το gree  ακόμη και στο βαρύ κρύο την παλεύει χωρίς να καίει τα άντερα του. Αλλά αυτό που μου την σπάει είναι το σταματά ξεκινά όταν πιάνει θερμοκρασία. Κοινώς δεν κρατάει μια χαμηλή ταχύτητα για να διατηρεί θερμοκρασία αλλά αφού πιάσει και ξεπεράσει την επιθυμητή (εννοείται με μείωση στροφών) τελικά κλείνει και ξεκινάει πάλι μετά όταν η θερμοκρασία ξαναπέσει. Με λίγα λόγια μέσα στο βράδυ μπορεί να κάνει ον οφ αρκετές φορές.

Σκέφτομαι λοιπον να πάρω ένα πιο σύγχρονο με καλύτερη αίσθηση της θερμοκρασίας και ρύθμιση χωρίς συνεχή σταματοξεκινηματα. Επίσης σημαντικό θέλω να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα σε θέματα τριγμων τόσο στην εσωτερική αλλά και στην εξωτερική μονάδα. Το υπάρχον ειδικά,  όταν χαμηλώνει στροφές και η φτερωτή κινείται αργά κάνει σαν αεροπλανο. Πιστεύετε ότι είναι θέμα εγκατάστασης, παλαιότητας ή ελλειπής συντήρηση στην εξωτερική μονάδα;

Υπάρχουν μοντέλα στην αγορά με χαμηλό θόρυβο και με καλύτερη ρύθμιση  όσον αφορά την καλύτερη διατήρηση θερμοκρασίας χωρίς πολλά ον οφ μιας και μιλάμε για  inverter; Για budget λέω μέχρι 500€, εκτός αν υπάρχει κάτι το εξαιρετικό που θα άξιζε τα παραπάνω χρήματα. Σόρρυ για το σεντόνι και ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας.

 

ftxcXXc.

Τώρα αν πρέπει να πας για το 25 ή το 35 (μάλλον το 2ο) , δες το παρακάτω: Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πρέπει να βρούμε τρόπο να "πειράξουμε" τον αισθητήρα που διαβάζει την θερμοκρασία :)

Μάλλον δεν παίζουμε με αυτά. 'Ετσι και αλλιώς όντως πιάνει πάγο έξω. Μάλλον στραγγαλίζεται η ροή του αέρα για αυτό πέφτει η θερμοκρασία που μετράει, ή κάτι τέτοιο. Αυτό που θα ήθελα είναι να μην έπιανε πάγο εξαρχής. Πιστεύω θα βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον δεν παίζουμε με αυτά

ναι καλέ, πλάκα έκανα. βέβαια αν διάβαζε 1-2 βαθμους παραπάνω δεν θεωρώ ότι θα γινόταν και κάτι φοβερό. Ειδικά αν όντως προχθες είχε 6 βαθμούς και έκανε defrost. ίσως κάτι το επηρέασε και διάβασε λάθος θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αναζητείται ουσία για να ψεκασω το εξωτερικό στοιχείο του asyg24klca. Υδροφοβο αλλά να μην επηρεάζει τη θερμική συναγωγή. Λογικά έτσι θα απαλλαχθω από τα defrost. Όχι;

Υπάρχουν άπειρα υγρά στο εμπόριο, ο καθένας κοιτάει τι τον συμφέρει βάση κόστους ανά μονάδα υγρού και απαιτούμενης αναλογίας αραίωσης.

Για συμπυκνωτες οι οποίοι έχουν πολύ βρώμα, τέφρα, σκόνη, χώμα κτλ, Eurochem Cb1, σε αναλογία από 1 προς 3 έως 1 προς 15 ανάλογα την συγκέντρωση ρύπων στο στοιχείο. 

Για εσωτερικά στοιχεία, το αντίστοιχο Eurochem CB3 η Everbright  NCH (πρώην factant). 

Αν δεν έχεις καθαρίσει ποτέ το fujitsu, θα δεις σημαντική διαφορά, φαντάσου με πολύ καλό καθάρισμα τον Νοέμβρη, το νερό που βγαίνει τώρα από την εξωτερική είναι πάλι σκουρου χρώματος, όσο λειτουργεί ο ανεμιστήρας επικαθονται ρύποι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Vaguras είπε

κάνει ον οφ αρκετές φορές

Προφανως δεν ταιριαζει με τον χωρο σου.Εχω το ιδιο, 5! κομματια και παρολο που δεν ειμαι στον χωρο τωρα, λειτουργει αψογα. Και να ξερεις ΟΤΙ και αν παρεις , μπορει να εχεις ον-οφ ... ειναι δυσκολο απο πριν να το πετυχεις.Ποσα ον-οφ δηλαδη κανει και σε ποσες ωρες?

Εγκατασταση ειναι οκ? μηκος σωληνων και αντλια κενου?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Υπάρχουν άπειρα υγρά στο εμπόριο, ο καθένας κοιτάει τι τον συμφέρει βάση κόστους ανά μονάδα υγρού και απαιτούμενης αναλογίας αραίωσης.

Για συμπυκνωτες οι οποίοι έχουν πολύ βρώμα, τέφρα, σκόνη, χώμα κτλ, Eurochem Cb1, σε αναλογία από 1 προς 3 έως 1 προς 15 ανάλογα την συγκέντρωση ρύπων στο στοιχείο. 

Για εσωτερικά στοιχεία, το αντίστοιχο Eurochem CB3 η Everbright  NCH (πρώην factant). 

Αν δεν έχεις καθαρίσει ποτέ το fujitsu, θα δεις σημαντική διαφορά, φαντάσου με πολύ καλό καθάρισμα τον Νοέμβρη, το νερό που βγαίνει τώρα από την εξωτερική είναι πάλι σκουρου χρώματος, όσο λειτουργεί ο ανεμιστήρας επικαθονται ρύποι. 

Πιο πολύ σκεφτόμουν για κάποιο coating τύπου σαν αυτά που έχουν τα midea ή τα Toshiba . Όχι χημικό για καθάρισμα. Και μεταξύ μας, πιο πολύ για χαβαλε παρά ότι θα το κάνω. Εκτός και αν υπάρχει κάτι ακίνδυνο για δοκιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πιο πολύ σκεφτόμουν για κάποιο coating τύπου σαν αυτά που έχουν τα midea ή τα Toshiba . Όχι χημικό για καθάρισμα. Και μεταξύ μας, πιο πολύ για χαβαλε παρά ότι θα το κάνω. Εκτός και αν υπάρχει κάτι ακίνδυνο για δοκιμή. 

Ακινδυνο τι εννοείς; Αυτά τα χημικά έχουν πέσει και στο χέρι μου, δεν παθαίνεις κάτι αρκει να μην αργήσεις να ρίξεις νερό. Το μηχάνημα δεν το βλάπτουν σε κάτι, τα χρησιμοποιώ χρόνια για τα δικά μου μηχανήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα δεν το έχω πειράξει καθόλου. είναι σταθερά με ζήτηση 22 με fan 2 και οι περσίδες σταθερές κάπου στη μέση. τώρα το βράδυ και ενώ η θερμοκρασία πέφτει σιγά-σιγά αυτό ρίχνει και τα watt. Δεν θα έπρεπε να τα ανεβαζει?

(στις 21:50 που ανεβαίνει λίγο άνοιξα παράθυρο για 2-3 λεπτά)

image.png.b8c13b1e7bab2957a71861d9f52cce58.png

 

ώπα, ακούει κιόλας :-Ο

image.png.f53677c5f55f9ed6ce340be9f12779ca.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Ακινδυνο τι εννοείς; Αυτά τα χημικά έχουν πέσει και στο χέρι μου, δεν παθαίνεις κάτι αρκει να μην αργήσεις να ρίξεις νερό. Το μηχάνημα δεν το βλάπτουν σε κάτι, τα χρησιμοποιώ χρόνια για τα δικά μου μηχανήματα. 

Αναφέρομαι σε επικάλυψη. Πχ μια μπογιά με τις ιδιότητες που θέλω. Ή κάποιο άλλο υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αναφέρομαι σε επικάλυψη. Πχ μια μπογιά με τις ιδιότητες που θέλω. Ή κάποιο άλλο υλικό.

Προσπαθώ να θυμηθω εναν φίλο εδω στο forum που ειχε περσι ενα Fujitsu 24 σαν το δικο σου.. ο  οποιος ειχε επίσης θεματα με defrost.. και το άλλαξε και πήρε αν θυμαμαι καλα Mitsubishi.. Αραγε έχει πάλι τοσο συχνα defrost?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, thn είπε

Και συνεχίζει το θέατρο του παραλόγου από την γραμμή.

Πλέων έχω κλείσει μήνα που περιμένω να φτιαχτεί το μηχάνημα.

Toshiba τουβλοχ. 

Δεν γνωρίζουν, να πάρω λέει τον τεχνικό... Αυτό που ήρθε; Όχι. Τον τεχνικό.

Ναι ποιον τεχνικό να πάρω και γιατί πρέπει να ψάχνω εγώ τον τεχνικό. 

Δεν. Έχουν λέει σύνδεση στο σύστημα και δεν μπορούν να μου πουν.

Θα με πάρουν λέει αύριο. Όπως με πήρατε όταν ζήτησα επικοινωνία με κάποιο υπεύθυνο? 

Καλό βράδυ και πάρε και το κλείσιμο στην μάπα.

Τουλάχιστον να έβριζα να το γουστάρω ρε γμτ. Όχι. Μου το έκλεισε στην μάπα η βιόλα.

Τραγικοί απλά. Πραγματικά καμιά εμπιστοσύνη. Αν και όποτε φτιαχτεί το μπου#@€€# πάει για πούλημα να μην το βλέπω.

Toshiba και πράσινα άλογα

 

Κάντους μια αναφορά τόσο στα κεντρικά όσο και σε εξωτερικό. Είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν την εγγύηση που προβλέπουν και διαφημίζουν. Πιστεύω ότι τα email μπορούν να κάνουν θαύματα αν πάνε στα σωστά σημεία.

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...