Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ma3stros είπε

Παιδια για να δωσω κ εγω ενα feedback απο καταναλωση κλπ για το Toshiba Haori και για να μου πειτε αν ειναι οκ κιολας. Οπως έχω αναφερει το μηχανημα έχει θέμα στην φτερωτη κ κανει θορυβο (ασχετο με τα παρακάτω απλα το αναφερω).

Παρακάτω θα δείτε την χρηση π του έχω κανει μεσα στην ημέρα. Η ζητουμενη θερμοκρασια ειναι παντα στους 23ο.. Το βάζω είτε Auto ή θα το βαλω στο silent mode. Γενικα σύμφωνα με 2 θερμομετρα π έχω στον διαδρομο η θερμοκρασια εκεί ειναι παντα 21-22.

Το συγκεκριμένο ειναι το 13αρι και ο χωρος είναι περιπου 40μ2 + ο διαδρομος αλλα 5μ2.

20211220_020929.jpg.f949f1d128cec0e8e4a1ea700fadcb88.jpg

 

Η τιμή της κιλοβατώρας π έχω ρυθμίσει είναι στα 0,18€.

 

όπως έιχα πει κ σε αλλο post αν η μετρηση π κανει η εφαρμογη ειναι σωστη... δεν έχω δει αλλα Κλιματιστικα - εταιρειες αλλα σίγουρα αυτο της Toshiba είναι αψογο. Δεν ξερω αν έχει καποιο θεμα σχετικα με την εφαρμογή ή έχει μετρητη ο @spyros.s να μας επιβεβαιωση την μετρηση π κανει.

Δεν φαίνονται ενδείξεις ότι χρειάζεται μεγαλύτερο ο χώρος σου. Με επιφύλαξη για ημέρες με συνεχόμενο κρύο και αναλόγως που βρίσκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

προσπαθησα να βρω την ταχύτητα αέρα για το premium 24 αλλά δεν βρήκα κάτι. όποιος έχει απο edge ή από shorai αν μπορεί να μου δώσει το πινακάκι

κατα τα άλλα (προφανώς και είναι λάθος) πηρα το low από το fujitsu του liakjim 

ζήτηση 22
εξωτερική 12
εισαγωγής 24,4
εξαγωγής 34,1
ταχύτητα Low 680
αποτελεσμα 2,3
watt 365
cop= 6,30137

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν φαίνονται ενδείξεις ότι χρειάζεται μεγαλύτερο ο χώρος σου. Με επιφύλαξη για ημέρες με συνεχόμενο κρύο και αναλόγως που βρίσκεται.

Και εγω αυτο πιστευω τελικα! Θεωρεις οτι οι καταναλωσεις ειναι οκ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρασε η πρώτη γερή χειμωνιάτικη δοκιμασία για το fujitsu Asyg24klca με εξωτερικές ημέρας 7-9 και νύχτας 6.

Το πρώτο και βασικό συμπέρασμα είναι οτι ζεσταίνει χωρίς να ζοριστεί τον χώρο των 42 τετραγωνικών με άνοιγμα σε διάδρομο και πόρτες δωματίων ανοιχτές. Η εσωτερική θερμοκρασία ήταν απο 20,1 τις νυχτερινές ώρες μέχρι 22,2 τη διάρκεια της ημέρας αναλόγως τη ζήτηση.

Δεύτερο συμπέρασμα είναι οτι το μηχάνημα ινβερτάρει πολύ καλά και ανταποκρίνεται στις αυξομειώσεις της εξωτερικής θερμοκρασίας σε συνδυασμό με τις ανάγκες του χρήστη έχοντας αρκετά μεγάλο εύρος, από 210 μέχρι 870 watt χωρίς να κάνει On off.

Τρίτον η κατανάλωση του κυμάνθηκε σε πολύ καλά επίπεδα ακόμα και σε χαμηλές θερμοκρασίες. Από εχθές το πρώι στις 11 που του κούμπωσα το tp link μέχρι τώρα 14.20 δηλαδή σε 27 ώρες χρήσης έχει καταναλώσει 11,2 kwh.

Υ.Γ. Υπάρχει τρόπος το διάγραμμα να μην είναι τόσο "πυκνό" αλλά να μου δείχνει για παράδειγμα μόνο τις τελευταίες 24 ωρες;

 

1111.png

111.png

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ma3stros είπε

Παιδια για να δωσω κ εγω ενα feedback απο καταναλωση κλπ για το Toshiba Haori και για να μου πειτε αν ειναι οκ κιολας. Οπως έχω αναφερει το μηχανημα έχει θέμα στην φτερωτη κ κανει θορυβο (ασχετο με τα παρακάτω απλα το αναφερω).

Παρακάτω θα δείτε την χρηση π του έχω κανει μεσα στην ημέρα. Η ζητουμενη θερμοκρασια ειναι παντα στους 23ο.. Το βάζω είτε Auto ή θα το βαλω στο silent mode. Γενικα σύμφωνα με 2 θερμομετρα π έχω στον διαδρομο η θερμοκρασια εκεί ειναι παντα 21-22.

Το συγκεκριμένο ειναι το 13αρι και ο χωρος είναι περιπου 40μ2 + ο διαδρομος αλλα 5μ2.

20211220_020929.jpg.f949f1d128cec0e8e4a1ea700fadcb88.jpg

 

Η τιμή της κιλοβατώρας π έχω ρυθμίσει είναι στα 0,18€.

 

όπως έιχα πει κ σε αλλο post αν η μετρηση π κανει η εφαρμογη ειναι σωστη... δεν έχω δει αλλα Κλιματιστικα - εταιρειες αλλα σίγουρα αυτο της Toshiba είναι αψογο. Δεν ξερω αν έχει καποιο θεμα σχετικα με την εφαρμογή ή έχει μετρητη ο @spyros.s να μας επιβεβαιωση την μετρηση π κανει.

Καλησπέρα...όπως σου έχω  πει πάνω κάτω χρειάζεται να θερμάνουμε τον ίδιο χώρο αν κλείσω τις κρεβατοκάμαρες και τα μπάνια. Δεν θυμάμαι όμως τα χαρακτηριστικά του χώρου σου (μόνωση κλπ) αλλά και που είσαι κάτοικος για να έχει πρακτικά νόημα η σύγκριση, Σε κάθε περίπτωση εγώ έχω ζήτηση 21 βαθμούς και όχι 23 όπως εσύ και το δουλεύω μόνιμα στο auto. Χθες λοιπόν το λειτούργησα από τις 8:30 το πρωί μέχρι τα μεσάνυχτα και η κατανάλωση ήταν 10,75kwh. Όμως το άφησα να δουλεύει μόνο του και να ζεσταίνει το σύνολο του σπιτιού (95 m2) μέχρι αργά το απόγευμα που ενεργοποίησα και τα δυο daikin.  Κατά την γνώμη μου έχεις μια χαρά κατανάλωση. Με βάση τα νούμερα σου ακόμα και εγώ θα μπορούσα να πάρω το 13αρι και ίσως υπερέβαλα με την αγορά του!

HAORI.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

προσπαθησα να βρω την ταχύτητα αέρα για το premium 24 αλλά δεν βρήκα κάτι. όποιος έχει απο edge ή από shorai αν μπορεί να μου δώσει το πινακάκι

κατα τα άλλα (προφανώς και είναι λάθος) πηρα το low από το fujitsu του liakjim 

ζήτηση 22
εξωτερική 12
εισαγωγής 24,4
εξαγωγής 34,1
ταχύτητα Low 680
αποτελεσμα 2,3
watt 365
cop= 6,30137

λοιπόν ψάχνω 2 ώρες περίπου.

βρήκα από το shorai απλό το παρακάτω

http://www.toshibapro.fi/en/tuotteet/kotitaloudet/split-system/Shorai/Huoltomanuaali Toshiba Shorai 18%2C 22%2C 24

image.png.c15f554ebf3136b023987a2171568eba.png

από το edge το παρακάτω 

huoltomanuaali-shorai-edge-18-22-24 (toshibapro.fi)

image.png.f481947a0d11dde5fa9cb60def4b2079.png

και από το shorai premium αν δεν κάνω λάθος 

*SVM_RAS-24J2KVG-E_RAS-24J2AVG-E_EN.pdf (toshiba-aire.es)

image.png.6801cf305bec06e2d3c505ed5e1dd6eb.png

@Specs, @liakjim παρακαλώ όποτε και αν μπορείτε να επιβεβαιώσετε ότι όντως είναι το premium.

οπότε αν τα παραπάνω νούμερα είναι σωστά στο fan 2  (L+) το shorai έχει 620 το edge 840 και το premium 743

και άρα έχουμε: (το οποίο μου φαίνεται εντελώς λάθος?) 

ζήτηση 22
εξωτερική 12
εισαγωγής 24,4
εξαγωγής 34,1
ταχύτητα Low +(2) 743
αποτελεσμα 2,5
watt 365
cop= 6,849315
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ma3stros είπε

Θεωρεις οτι οι καταναλωσεις ειναι οκ; 

Δεν υπάρχει απάντηση.

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Πέρασε η πρώτη γερή χειμωνιάτικη δοκιμασία για το fujitsu Asyg24klca με εξωτερικές ημέρας 7-9 και νύχτας 6.

Υ.Γ. Υπάρχει τρόπος το διάγραμμα να μην είναι τόσο "πυκνό" αλλά να μου δείχνει για παράδειγμα μόνο τις τελευταίες 24 ώρες;

Ε όχι και χειμωνιάτικη δοκιμασία οι 6 βαθμοί. Από 0 έως 2 σφίγγουν οι κώλοι.

Για το διάγραμμα αλλάζεις δειγματοληψία και αριθμό δειγμάτων στο config αρχειακι μέσα στον φάκελο με το exe.

47 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Καλησπέρα...όπως σου έχω  πει πάνω κάτω χρειάζεται να θερμάνουμε τον ίδιο χώρο αν κλείσω Με βάση τα νούμερα σου ακόμα και εγώ θα μπορούσα να πάρω το 13αρι και ίσως υπερέβαλα με την αγορά του!

HAORI.jpg

Προσωπικά θεωρώ ότι σε καμιά περίπτωση δεν φτάνει μικρότερο. 

32 λεπτά πριν, userAnon είπε

λοιπόν ψάχνω 2 ώρες περίπου.

βρήκα από το shorai απλό το παρακάτω

http://www.toshibapro.fi/en/tuotteet/kotitaloudet/split-system/Shorai/Huoltomanuaali Toshiba Shorai 18%2C 22%2C 24

image.png.c15f554ebf3136b023987a2171568eba.png

από το edge το παρακάτω 

huoltomanuaali-shorai-edge-18-22-24 (toshibapro.fi)

image.png.f481947a0d11dde5fa9cb60def4b2079.png

και από το shorai premium αν δεν κάνω λάθος 

*SVM_RAS-24J2KVG-E_RAS-24J2AVG-E_EN.pdf (toshiba-aire.es)

image.png.6801cf305bec06e2d3c505ed5e1dd6eb.png

@Specs, @liakjim παρακαλώ όποτε και αν μπορείτε να επιβεβαιώσετε ότι όντως είναι το premium.

οπότε αν τα παραπάνω νούμερα είναι σωστά στο fan 2  (L+) το shorai έχει 620 το edge 840 και το premium 743

και άρα έχουμε: (το οποίο μου φαίνεται εντελώς λάθος?) 

ζήτηση 22
εξωτερική 12
εισαγωγής 24,4
εξαγωγής 34,1
ταχύτητα Low +(2) 743
αποτελεσμα 2,5
watt 365
cop= 6,849315

Πώς ξέρεις ότι το 2 αντιστοιχεί στο  low+ ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Πέρασε η πρώτη γερή χειμωνιάτικη δοκιμασία για το fujitsu Asyg24klca με εξωτερικές ημέρας 7-9 και νύχτας 6.

Το πρώτο και βασικό συμπέρασμα είναι οτι ζεσταίνει χωρίς να ζοριστεί τον χώρο των 42 τετραγωνικών με άνοιγμα σε διάδρομο και πόρτες δωματίων ανοιχτές. Η εσωτερική θερμοκρασία ήταν απο 20,1 τις νυχτερινές ώρες μέχρι 22,2 τη διάρκεια της ημέρας αναλόγως τη ζήτηση.

Δεύτερο συμπέρασμα είναι οτι το μηχάνημα ινβερτάρει πολύ καλά και ανταποκρίνεται στις αυξομειώσεις της εξωτερικής θερμοκρασίας σε συνδυασμό με τις ανάγκες του χρήστη έχοντας αρκετά μεγάλο εύρος, από 210 μέχρι 870 watt χωρίς να κάνει On off.

Τρίτον η κατανάλωση του κυμάνθηκε σε πολύ καλά επίπεδα ακόμα και σε χαμηλές θερμοκρασίες. Από εχθές το πρώι στις 11 που του κούμπωσα το tp link μέχρι τώρα 14.20 δηλαδή σε 27 ώρες χρήσης έχει καταναλώσει 11,2 kwh.

Υ.Γ. Υπάρχει τρόπος το διάγραμμα να μην είναι τόσο "πυκνό" αλλά να μου δείχνει για παράδειγμα μόνο τις τελευταίες 24 ωρες;

 

1111.png

111.png

Το ίδιο μπορώ να πω και εγώ με 2  fujitsu με πολύ μεγαλύτερο χώρο και αρκετές απώλειες. Η κατανάλωση ρεύματος είναι υψηλότερη, αλλά βλέπω από τις εξωτερικές μονάδες όταν βγαίνω στο μπαλκόνι ότι δουλεύουν σχετικά στο ρελαντί στην συντήρηση λ και δεν κάνουν πολύ θόρυβο όπως κάνουν όταν δουλεύουν στο peak, η καλύτερη ρύθμιση ανεμιστήρα για εμάς είναι το medium λόγω όγκου του χώρου. Επίσης μου κάνει εντύπωση που έως τώρα δεν βγαίνουν πολλά νερά από τις εξωτερικές μονάδες, μάλλον γιατί δεν υπάρχει αρκετή εξωτερική υγρασία και δεν μαζεύεται συμπύκνωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πώς ξέρεις ότι το 2 αντιστοιχεί στο  low+ ;

έχει και αυτό.. δεν είμαι και σίγουρος βέβαια για αυτό είπα να το δείτε και εσείς.. περισσότερο βέβαια αρχικά με ενδιαφέρει ότι είναι το σωστό service book

image.png.05938a73352e6b23cd00dc9e20a6df21.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, userAnon είπε

έχει και αυτό.. δεν είμαι και σίγουρος βέβαια για αυτό είπα να το δείτε και εσείς.. περισσότερο βέβαια αρχικά με ενδιαφέρει ότι είναι το σωστό service book

image.png.05938a73352e6b23cd00dc9e20a6df21.png

Ποιο μοντελο ΑΚΡΙΒΩΣ εχεις? γραψε ολους τους κωδικους RAS κλπ ,μεσα κ εξω

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ε όχι και χειμωνιάτικη δοκιμασία οι 6 βαθμοί. Από 0 έως 2 σφίγγουν οι κώλοι.

Για το διάγραμμα αλλάζεις δειγματοληψία και αριθμό δειγμάτων στο config αρχειακι μέσα στον φάκελο με το exe.

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς τέτοιες θερμοκρασίες εδώ βλέπω από σπανιότατα έως ποτέ. Αυτό βέβαια σημαίνει οτι το σπίτι δεν έχει και τις μονώσεις για τόσο χαμηλές θερμοκρασίες οπότε έρχεται μια η άλλη. Τα 6άρια λοιπόν είναι μια πολύ χειμωνιάτικη κατάσταση, άντε να πέσει 1-2 βαθμούς παρακάτω κ΄σποιες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Specs είπε

Ποιο μοντελο ΑΚΡΙΒΩΣ εχεις? γραψε ολους τους κωδικους RAS κλπ ,μεσα κ εξω

RAS-B24JKVRG-E λέει και η εσωτερική μονάδα. δεν έχω καταφέρει να βρω το σωστό service manual πουθενά.

 

image.png.60c2a54351b7e79bd851af7e2c0ffa51.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το ίδιο μπορώ να πω και εγώ με 2  fujitsu με πολύ μεγαλύτερο χώρο και αρκετές απώλειες. Η κατανάλωση ρεύματος είναι υψηλότερη, αλλά βλέπω από τις εξωτερικές μονάδες όταν βγαίνω στο μπαλκόνι ότι δουλεύουν σχετικά στο ρελαντί στην συντήρηση λ και δεν κάνουν πολύ θόρυβο όπως κάνουν όταν δουλεύουν στο peak, η καλύτερη ρύθμιση ανεμιστήρα για εμάς είναι το medium λόγω όγκου του χώρου. Επίσης μου κάνει εντύπωση που έως τώρα δεν βγαίνουν πολλά νερά από τις εξωτερικές μονάδες, μάλλον γιατί δεν υπάρχει αρκετή εξωτερική υγρασία και δεν μαζεύεται συμπύκνωμα. 

Εγώ έχω δει να βγαίνουν νερά από την εξωτερική και μάλιστα πολλά. Η περιοχή έχει υγρασία που πολλές φορές πιάνει και το 85%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...