Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Specs είπε

Ειναι ο λογος που καποιοι βαζουν δυο η και πιο πολλα μικρα σε ενα μεγαλο χωρο,οπως εγω...

Αυτό είναι μια πολύ καλή επιλογή αρκεί να γίνει σωστη τοποθέτηση και μέτρηση απωλειών ώστε το ένα να μη καπελωνει το άλλο ώστε να δουλεύουν και τα δύο ταυτόχρονα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι μια πολύ καλή επιλογή αρκεί να γίνει σωστη τοποθέτηση και μέτρηση απωλειών ώστε το ένα να μη καπελωνει το άλλο ώστε να δουλεύουν και τα δύο ταυτόχρονα 

Φυσικα! αν ειναι αντικρυστα εχουν θεμα! αλλωστε και με τα καλοριφερ,εχουμε σωματα αρκετα, σε μεγαλους χωρους,οχι για θορυβο βεβαια αλλα για σωστη κατανομη θερμοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

δεν έχω καταφέρει να βρω μια ρύθμιση που να ζεσταίνει παντού τον χώρο και να μην ενοχλεί (είτε ο θόρυβος είτε ο αέρας) και δεν είμαι σίγουρος ότι θα βρω

Αν ο ενας ειναι απο κατω απο το μηχανημα και ο δευτερος 7μετρα μακρια,δεν θα βρεις...δεν γινεται με ενα μηχανημα και ησυχια απο κατω και ροη μακρια.

Ειναι ο λογος που καποιοι βαζουν δυο η και πιο πολλα μικρα σε ενα μεγαλο χωρο,οπως εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Αν ο ενας ειναι απο κατω απο το μηχανημα και ο δευτερος 7μετρα μακρια,δεν θα βρεις...δεν γινεται με ενα μηχανημα και ησυχια απο κατω και ροη μακρια.

Ειναι ο λογος που καποιοι βαζουν δυο η και πιο πολλα μικρα σε ενα μεγαλο χωρο,οπως εγω...

δεν το γνωριζα καν, αλλα και να ηθελα ετσι οπως ειναι ο χωρος δεν μπαινει δευτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Για να δουλευει με τετοια καταναλωση ειναι στο φουλ συνεχεια και λογικα ο χωρος μεγαλος για το μηχανημα...

Κατα κανονα οι ανεμιστηρες που εχουν επιλογη φορας για χειμωνα καλοκαιρι,κανουν δουλεια στελνοντας τον εγκλωβισμενο ζεστο αερα απο πανω προς τα κατω και  στην ουσια σταδιακα ανακατευουν ολο τον αερα και δεν αφηνουν να δημιουργηθουν ζωνες με μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας.

Εχω εναν τετοιο και δουλευει ετσι,ποσο μαλλον εσενα σε διπλασιο υψος  λογω μεζονετας.

Η μονη ενσταση που εχω ειναι αν θα σου αρεσει μια ροη αερα στο χωρο.Εμενα ειναι τεραστιος σε διαμετρο και αθορυβος και ουτε ακουγεται ουτε (σχεδον) τον νιωθεις...

Επισης με ενα θερμομετρο μετρα ανεβαινοντας στην σκαλα,σε διαστηματα,ποσο θερμοκρασια εχει εκει (ουσιαστικα στο υψος απο το ταβανι πριν μπεις σε επανω δωματια)

 

Αεροκουρτινα θα έκανε δουλειά ; Αν την έβαζα στη Σκάλα στο τοίχο στο ύψος το ταβνιου του ισογείου να κοιτάει προς το κλιματιστικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, adok13 είπε

Αεροκουρτινα θα έκανε δουλειά ; Αν την έβαζα στη Σκάλα στο τοίχο στο ύψος το ταβνιου του ισογείου να κοιτάει προς το κλιματιστικό μου.

Καταρχάς πρέπει να δεις αν είναι εντάξει το κλιματιστικό.

Σου έχουμε πει έναν σκασμο τρόπους και δεν έχεις κάνει τίποτα. Καίει η χοντρή σωλήνα που έρχεται από την εξωτερική μονάδα; Μέτρησες με υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα θερμοκρασία εισαγωγής και εξαγωγής;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adok13 είπε

Αεροκουρτινα θα έκανε δουλειά ; Αν την έβαζα στη Σκάλα στο τοίχο στο ύψος το ταβνιου του ισογείου να κοιτάει προς το κλιματιστικό μου.

Θα προσθεσεις θορυβο,καταναλωση και αισθητικα δεν θα παιζει καλα ασε που δεν θα ειναι και εξισου αποτελεσματικη οπως ανεμιστηρας οροφης.

Αλλα ας δουμε πρωτα αν ολα οκ με το μηχανημα λειτουργικα και μετα ψαχνεις τροπους.

Ενα θερμομετρο δεν υπαρχει να δεις εκει ψηλα στο ταβανι θερμοκρασια? στο επανω μερος της σκαλας δηλαδη,δεν θα μπορεις να αναπνευσεις απ τη ζεστη λογικα τωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Specs είπε

Θα προσθεσεις θορυβο,καταναλωση και αισθητικα δεν θα παιζει καλα ασε που δεν θα ειναι και εξισου αποτελεσματικη οπως ανεμιστηρας οροφης.

Αλλα ας δουμε πρωτα αν ολα οκ με το μηχανημα λειτουργικα και μετα ψαχνεις τροπους.

Ενα θερμομετρο δεν υπαρχει να δεις εκει ψηλα στο ταβανι θερμοκρασια? στο επανω μερος της σκαλας δηλαδη,δεν θα μπορεις να αναπνευσεις απ τη ζεστη λογικα τωρα!

Ωραία, για να μη σας κουράσω και γεμίζω το τοπικό, θα κάτσω να κάνω ότι μου είπατε , θε δω και τη θερμοκρασία στη Σκάλα, θα περιμένω και το τεχνικό της Toshiba και θα μετά θα σας πω τα αποτελέσματα. Σας ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2021 στις 11:11 ΠΜ, WitchKing είπε

Γειά σας και από μένα.

Πριν περίπου ένα μήνα εγκατέστησα ένα Toshiba multi split συστημα (1 εξωτερική μονάδα και 2 εσωτερικές) 18000btu, κυρίως για θέρμανση. Οι εσωτερικές μονάδες είναι η μια 16αρα και η αλλη 13αρα. Το θέμα που αντιμετωπίζω είναι ότι η κατανάλωση μου φαίνεται αρκετά υψηλή. Είναι συνήθως 1000watt την ώρα. 

Η εξωτερική μονάδα αν και ρίχνει στροφές δεν σβήνει ποτέ (θα έπρεπε;). Η 16αρα βγάζει πάντα αέρα και πέφτει συνήθως αυτόματα στη πρώτη/δεύτερη σκάλα. Η 13αρα έχει το εξής πρόβλημα, το δωμάτιο που είναι εγκατεστημένη φαίνεται να πιάνει την θερμοκρασία γρήγορα και μετα ανοιγοκλείνει δουλεύοντας για δευτερόλεπτα και μονο αν το πάω στους 24 δουλεύει συνεχόμενα, αλλά πιστεύω αυτό ανεβάζει και την κατανάλωση αφου δίνει εντολή στην εξωτερική να ανεβάσει στροφές και μετά από 1 λεπτό κόβει. Το περίεργο ότι όταν την δουλεύω μόνη της δεν σβήνει ποτέ.

Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω ή τι μπορεί να φταίει; Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να τα κάνω να δουλεύουν σαν μια μονάδα αντί για 2 ξεχωριστές πχ κάποιος κεντρικός θερμοστάτης και για τα δύο;

Bump... Μήπως έχει κάποιος ιδέα για αυτο;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κατά την εγκατάσταση πρέπει να γίνεται πλήρωση με αέριο ή φτάνει ότι έχει μέσα από το εργοστάσιο; Δεν θυμάμαι να έκαναν κάτι τέτοιο όταν το έβαλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί με έφαγε η περιέργεια και μη έχοντας ακόμα καμία πρόσβαση στην εφαρμογή, έκανα σήμερα ένα τεστ κατανάλωσης "στο πολύ περίπου" με το Z35XKE.
-Χώρος για τον οποίο δοκιμάζεται: 28 τμ σαλόνι, διάδρομο 6 τμ, υπνοδωμάτιο 16 τμ. Σύνολο 50 τ.μ.
-Εσωτερική θερμοκρασία την ώρα όταν ξύπνησα 20,4 βαθμοί.
-Εξωτερική θερμοκρασία 2 βαθμοί, εξωτερική υγρασία 87%
-Αερισμός του σπιτιού για λίγα λεπτά, μετά περίμενα λίγο χωρίς να ανοίξω καμία πηγή θερμότητας (για να σταθεροποιηθεί η εσωτερική θερμοκρασία).
-δύο θερμόμετρα, το ένα βρίσκεται στο σαλόνι, 3 μέτρα στο πλάι του κλιματισμού, το άλλο βρίσκεται στην πιο απομακρυσμένη γωνία του υπνοδωματίου. και τα δύο σε ύψος περίπου 1-1,1μ.
-Εσωτερική θερμοκρασία στην αρχή της δοκιμής 19,3 βαθμοί.
-διαβάζοντας τον μετρητή ρεύματος του διαμερίσματος: 4859 kWh (δυστυχώς, δεν δείχνει Watt, οπότε δεν θα έχω ακριβή μέτρηση)

-9 η ώρα: ανοίγω κλιματιστικό, ρύθμιση 23 βαθμούς , fan auto. Στη συνέχεια άφησα τη συσκευή χωρίς επίβλεψη.
-10 η ώρα: εσωτερική θερμοκρασία στο σαλόνι 22,3, υπνοδωμάτιο 20,9. Διαβάζω μετρητή ρεύματος: 4860. Τυχαίνει να πιάσω defrost που διήρκεσε περίπου 7 λεπτά.
-11 η ώρα: Εξωτερική θερμοκρασία 3 βαθμοί, εσωτερική θερμοκρασία στο σαλόνι 23,7, υπνοδωμάτιο 21,9, μετρητής ρεύματος 4861
-12 η ώρα: Εξωτερική θερμοκρασία 4 βαθμοί, εσωτερική θερμοκρασία στο σαλόνι 23,6, υπνοδωμάτιο 22,2, μετρητής ρεύματος 4861
Μετά τις 12 έφυγα από το σπίτι, επέστρεψα στις 17:00 και βρήκα: εσωτερική θερμοκρασία στο σαλόνι 23.9, υπνοδωμάτιο 22.4, μετρητής ρεύματος 4863.  Εξωτερική θερμοκρασία 6 βαθμοί.

Έτσι ο μετρητής ρεύματος μέτρησε 4 kW (στο περίπου) για χρόνο 8 ωρών, ενέργεια που καταναλώνεται κυρίως από το κλιματισμό αλλά και από ένα ψυγείο και σποραδικά 1 τηλεοράση, έναν υπολογιστή, μερικές λάμπες, έναν απορροφητήρα. 

Πως το βλεπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, amotida είπε

Πως το βλεπετε;

Απίστευτο, πολύ καλό, καλό, καλούτσικο, μέτριο, έτσι και έτσι, κακό θα έλεγα, κακό, κάκιστο, απαίσιο, πέτα το

Spoiler

Σοβαρά τώρα, κανείς δεν μπορεί να σου πει.

Ευτυχώς ξέρουμε ότι έχει 5.1 scop σε average, οπότε σίγουρα θα είναι καλό.

Ο μερακλής ίσως δει το eurovent σε σχέση με άλλα κλιματιστικά πόσο δίνει στους 2C (αν και όλα είναι σε άλλα φορτία οπότε φέξε μου και γλίστρησα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα κρύα το Σαβ/κο, το toshiba (edge 18) ρυθμισμένο στους 22οC, με εξωτερική 8οC~10οC έχει σταθεροποιηθεί στα 530watts και δίνει:

Στο καθιστικό (35μ2) 22οC και μέσω διαδρόμου, στα δύο υπνοδωμάτια (~12μ2 έκαστο) ~20οC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ενδιαφέρει κάποιον , ορίστε πως επηρεάζει το φορτίο το cop (αν και δεν είμαι σωστός απόλυτα γιατί δεν είχε σταθερή εξωτερική).

d9be48a3931197a4a9676ea3ffd1136c.png

 

2 ώρες πριν, WitchKing είπε

Bump... Μήπως έχει κάποιος ιδέα για αυτο;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κατά την εγκατάσταση πρέπει να γίνεται πλήρωση με αέριο ή φτάνει ότι έχει μέσα από το εργοστάσιο; Δεν θυμάμαι να έκαναν κάτι τέτοιο όταν το έβαλαν.

Για το multi κομμάτι δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Για το φρέον δεν χρειάζεται συμπλήρωση παρά μόνο στις περιπτώσεις όπου μπαίνει μεγαλύτερο μήκος σωληνώσεων και πάντα σύμφωνα με το πινακάκι που υπάρχει στο εγχειρίδιο εγκατάστασης.

πχ

41cd72e808da3768613241e5aeaa4c51.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/12/2021 στις 11:21 ΠΜ, Specs είπε

Ειναι ο λογος που καποιοι βαζουν δυο η και πιο πολλα μικρα σε ενα μεγαλο χωρο,οπως εγω...

καλό setup, το έχουν οι γονείς μου έτσι σε σαλοτραπεζαρια 60 τμ ένα 24 στο μακριά τους και ένα εννιάρι κοντά. το 9αρι εκεί κοντά που κάθονται, το 24 αρι μακριά για να γεμίζει το χώρο. αλλά δεν είναι ινβερτερ και δε τα βάζουν για ζέστη.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για να δωσω κ εγω ενα feedback απο καταναλωση κλπ για το Toshiba Haori και για να μου πειτε αν ειναι οκ κιολας. Οπως έχω αναφερει το μηχανημα έχει θέμα στην φτερωτη κ κανει θορυβο (ασχετο με τα παρακάτω απλα το αναφερω).

Παρακάτω θα δείτε την χρηση π του έχω κανει μεσα στην ημέρα. Η ζητουμενη θερμοκρασια ειναι παντα στους 23ο.. Το βάζω είτε Auto ή θα το βαλω στο silent mode. Γενικα σύμφωνα με 2 θερμομετρα π έχω στον διαδρομο η θερμοκρασια εκεί ειναι παντα 21-22.

Το συγκεκριμένο ειναι το 13αρι και ο χωρος είναι περιπου 40μ2 + ο διαδρομος αλλα 5μ2.

20211220_020929.jpg.f949f1d128cec0e8e4a1ea700fadcb88.jpg

 

Η τιμή της κιλοβατώρας π έχω ρυθμίσει είναι στα 0,18€.

 

όπως έιχα πει κ σε αλλο post αν η μετρηση π κανει η εφαρμογη ειναι σωστη... δεν έχω δει αλλα Κλιματιστικα - εταιρειες αλλα σίγουρα αυτο της Toshiba είναι αψογο. Δεν ξερω αν έχει καποιο θεμα σχετικα με την εφαρμογή ή έχει μετρητη ο @spyros.s να μας επιβεβαιωση την μετρηση π κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...