Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Specs είπε

Ειναι απιστευτο ενα τοσο υψηλων απαιτησεων μηχανημα να εχει τοσο κακη κλιμακωση ταχυτητων.

Απο το quiet πηγαινει στο low με διπλασιασμο παροχης!!!

Στο βιβλιο του βλεπω 5 ταχυτητες: 300, 580!, 730, 880, 940 (κυβ.μετρα/ωρα)

για αναφορα:                      Μitsubishi: 260, 340 , 430, 510, 820

ακομη και το ταπεινο                Haier: 250, 350 , 450, 550, 600

Στο βιβλιο φαινεται εχει παρα πολλες δυνατοτητες το wifi του.

Μηπως καμμια εξτρα ταχυτητα? Με μπερδευει που αναφερεις 19 ντεσιμπελ και μετα 30 κατευθειαν.

Δεν ξερω που το βλεπεις αλλα ειναι μαλλον 33.

Εκτος απο το QLow(19)  Low(33) και High(43), τα υπολοιπα λειπουν απο τα χαρακτηριστικα.

Γενικα ειναι περιεργο και το οτι εχει ιδιο μοτερ και ιδια φτερωτη (μεσα) με τα μικροτερα 7κbtu και 9κbtu και ιδιες ταχυτητες αλλα λιγοτερη παροχη αερα στο qLow το δικο σου! Εκτος αν η σχεδιαση σε περσιδες διαφερει απο τα μικροτερα και ειναι πιο περιοριστικη σε αυτο το δικο σου, αλλα και παλι δεν...

Δεν ειδα καπου αναφορα στην εγκατασταση(ασχετο απο τον θορυβο ανεμιστηρα αυτο),ολα οκ απο 3μετρα ελαχιστο μηκος σωληνα ,αντλια κλπ?

Ρωτησε τους τεχνικους,μηπως μπορουν να σου κατεβασουν τις στροφες του μοτερ,μιας και στο κρυο παραδοξως εχει κανονικη κλιμακωση! (εχει πολλα περιθωρια για παραμετροποιησεις βλεπω γενικα)

 

H quiet έχει τόση διαφορά γιατί είναι αυτό που λέει, αθόρυβη.

Όντως πάντως βλέπω 5 σκάλες σε manual.

IMG_20211219_083146.jpg.b1077519cb0b64e4d13c70c308d0824c.jpg

IMG_20211219_083056.jpg.ee1bc009bf789a88b2f4fe060d097a3e.jpg

Το θέμα είναι ότι στην αυτόματη πάει σε fixed ταχύτητα όταν πιάσει στόχο. Φαντάζομαι στη low.

Βασικά ο προγραμματισμός του μοιάζει πολύ με το δικό μου asyg24klca.

IMG_20211219_083120.jpg.8556c362a498fdee4954c92d697016ca.jpg

 

6 ώρες πριν, Specs είπε

 

Ρωτησε τους τεχνικους,μηπως μπορουν να σου κατεβασουν τις στροφες του μοτερ,μιας και στο κρυο παραδοξως εχει κανονικη κλιμακωση! (εχει πολλα περιθωρια για παραμετροποιησεις βλεπω γενικα)

 

Δεν βλέπω κάτι τέτοιο στο service manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Specs είπε

Ειναι απιστευτο ενα τοσο υψηλων απαιτησεων μηχανημα να εχει τοσο κακη κλιμακωση ταχυτητων. Απο το quiet πηγαινει στο low με διπλασιασμο παροχης!!!

 

Όντος, είναι... Και το είδα αυτό πριν το αγοράσω αλλά έκανα το τεράστιο λάθος να πιστέψω ότι ίσως μόνο με το Quiet θα κάνω τη δουλειά μου... 

6 ώρες πριν, Specs είπε

Μηπως καμμια εξτρα ταχυτητα?

Με μπερδευει που αναφερεις 19 ντεσιμπελ και μετα 30 κατευθειαν. Δεν ξερω που το βλεπεις αλλα ειναι μαλλον 33.

 

Πολύ καλή παρατήρηση!

Στο τηλεχειριστήριο υπάρχουν 5 κανονικές ταχύτητες, ξεχωριστές από fanauto και από το Quietmode.

Όσο για τα ντεσιμπέλ της πρώτης κανονικής ταχύτητας κάπου μπερδεύτηκα , πιθανώς επειδή ανέλυσα τόσες πολλές διαφορετικές συσκευές και τεχνικά δεδομένα που έμεινε ένας λάθος αριθμός στο κεφάλι μου. Στο βιβλιο 33db πρώτη ταχύτητα. Όντος.
Λάθος μου.

6 ώρες πριν, Specs είπε

Δεν ειδα καπου αναφορα στην εγκατασταση(ασχετο απο τον θορυβο ανεμιστηρα αυτο),ολα οκ απο 3μετρα ελαχιστο μηκος σωληνα ,αντλια κλπ?

 

Σωλήνας μήκους 4 μέτρων, αντλία κενού 40-50 λεπτά (το ελάχιστο που απαιτείται στο εγχειρίδιο είναι 15 λεπτά, αλλά ο τεχνικός είπε ότι δεδομένης της εποχής που κάνουμε την εγκατάσταση, δεδομένων των θερμοκρασιών και της ατμοσφαιρικής υγρασίας, είναι καλύτερο να λειτουργεί η αντλία κενού όσο το δυνατόν περισσότερο πολύ καιρό. 

Επεξ/σία από amotida
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, amotida είπε

Όντος, είναι... Και το είδα αυτό πριν το αγοράσω αλλά έκανα το τεράστιο λάθος να πιστέψω ότι ίσως μόνο με το Quiet θα κάνω τη δουλειά μου... 

Δυστυχώς 300μ3/hr είναι για μια ( μεγαλουτσικη) κρεβατοκάμαρα των 15-20τμ. 

Πάντως παραδέχομαι ότι τα 580 κυβικά της low είναι πολλά. Θα ήθελε μια ενδιάμεση με 400-450κυβικα.  Ενδεικτικά το asyg24klca έχει στη low 680 ( που είναι ίδιο και στο auto) δηλαδή όχι πολύ παραπάνω και με αυτά καλύπτω 60τμ + σκάλα που πάει στον πάνω όροφο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ενδεικτικά το asyg24klca έχει στη low 680 ( που είναι ίδιο και στο auto) δηλαδή όχι πολύ παραπάνω και με αυτά καλύπτω 60τμ + σκάλα που πάει στον πάνω όροφο. 

Αφού έδωσες αυτό το παράδειγμα, από περιέργεια, τσέκαρε και πες μου με πόσες περιστροφές ανά λεπτό (rpm) σπρώχνει αυτή η ροή σε κυβικά μέτρα το fujitsu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν η εξωτερικη θεμοκρασια ειναι παραδειγμα 6 βαθμους , ισχυει οτι ενα κλιματιστικο μπορει να ανεβασει την εσωτερικη μεχρι 15 , δηλαδη θα την φτασει 20 21 και οχι παραοανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, adok13 είπε

οταν η εξωτερικη θεμοκρασια ειναι παραδειγμα 6 βαθμους , ισχυει οτι ενα κλιματιστικο μπορει να ανεβασει την εσωτερικη μεχρι 15 , δηλαδη θα την φτασει 20 21 και οχι παραοανω.

Όχι φυσικά δεν ισχύει. Δηλαδή όταν πάει στο μηδέν θα είμαστε μέσα στους 15?

Επεξ/σία από nixi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, adok13 είπε

οταν η εξωτερικη θεμοκρασια ειναι παραδειγμα 6 βαθμους , ισχυει οτι ενα κλιματιστικο μπορει να ανεβασει την εσωτερικη μεχρι 15 , δηλαδη θα την φτασει 20 21 και οχι παραοανω.

:) Εξαρτάται επίσης από την capacity του κλιματιστικού, την απόδοση που μπορεί να κάνει και τον χώρο που θέλεις να ζεστάνεις με αυτό...
Εάν η συσκευή έχει το σωστό μέγεθος για το χώρο, τότε όχι, η παραπάνω δήλωση δεν είναι ισχυει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, amotida είπε

Αφού έδωσες αυτό το παράδειγμα, από περιέργεια, τσέκαρε και πες μου με πόσες περιστροφές ανά λεπτό (rpm) σπρώχνει αυτή η ροή σε κυβικά μέτρα το fujitsu 

fc3d2b9577a8be94d4b0eb4b33120d49.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, amotida είπε

:) Εξαρτάται επίσης από την capacity του κλιματιστικού, την απόδοση που μπορεί να κάνει και τον χώρο που θέλεις να ζεστάνεις με αυτό...
Εάν η συσκευή έχει το σωστό μέγεθος για το χώρο, τότε όχι, η παραπάνω δήλωση δεν είναι ισχυει. 

1 λεπτό πριν, nixi είπε

Όχι φυσικά. Δηλαδή όταν πάει στο μηδέν θα είμαστε μέσα στους 15?

ευχαριστω. ηθελα να ξερω τωρα που θα ερθει ο τεχνικος απο toshiba , μην αρχισει να μου λεει οτι ειναι φυσιολογικο που το κλιματιστικο μπορει να παει το χωρο μεχρι τους 20 λογο του κρυου που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, amotida είπε

Αφού έδωσες αυτό το παράδειγμα, από περιέργεια, τσέκαρε και πες μου με πόσες περιστροφές ανά λεπτό (rpm) σπρώχνει αυτή η ροή σε κυβικά μέτρα το fujitsu 

Καταρχην το fuji του liakjim ειναι 24ρι αρα μην συγκρινεις. Eνα 24ρι εχει λογους να ειναι δυνατη η ροη του εξ αρχης,θα ειναι σε μεγαλο χωρο,θεωρητικα διπλασιο απο το 12ρι σου.

Στο 12ρι ιδιας σειρας σου εχω εδω λιστα αλλα δεν εχει rpm

464043134_19122021103701.jpg.ffa8e2cc96bdb9152e1be9443387ce47.jpg

2 ώρες πριν, liakjim είπε

H quiet έχει τόση διαφορά γιατί είναι αυτό που λέει, αθόρυβη

Η ουσια ειναι πως "του λειπει" μια τουλαχιστον ταχυτητα και μαλον  η  πιο χρησιμη.Αλλωστε εκει θα κατεβαζε ρελαντι οταν θα επιανε στο χωρο θερμοκρασια...και το παραδοξο ειναι πως σε σχεση με τα αλλα της λιστας 12ρια,εχει το χαμηλοτερο θορυβο στην ιδια παροχη,σε αυτη των 580 κυβικων!

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, adok13 είπε

ευχαριστω. ηθελα να ξερω τωρα που θα ερθει ο τεχνικος απο toshiba , μην αρχισει να μου λεει οτι ειναι φυσιολογικο που το κλιματιστικο μπορει να παει το χωρο μεχρι τους 20 λογο του κρυου που εχει.

Απάντησα σε γενική ερώτηση, αν ισχύει στα κλιματιστικά. Εννοείται ότι ένα μικρό για συγκεκριμένο χώρο δεν μπορεί να τον ζεστάνει και όσο πέφτει η θερμοκρασία τόσο χειρότερα. Το ίδιο και σε οποιοδήποτε είδος θέρμανσης. Αν έχεις μικρό σώμα καλοριφέρ.. 

Αυτό που ισχύει και ίσως κάτι τέτοιο να εννοείς, είναι ότι όσο πέφτει η θερμοκρασία μειώνεται το capacity αλλά αυτό υπολογίζεται όταν λεμε ότι ο τάδε χώρος χρειάζεται τόσα btu μονάδα. Δες το ανάποδα, θέλουμε στα πολύ κρύα να μπορεί να ανταπεξέλθει άνετα. Όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία έχει πολύ μεγαλύτερη "δύναμη" να δώσει και καλύτερη κατανάλωση. πχ. το δικό σου λέει στους 10 βαθμούς είναι 32000 btu στους 0 βαθμούς είναι 21000 btu.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Trismetr είπε

18-20 KWH/24ωρο

ικανοποιημενος να εισαι απλως επειδη με αεριο η πετρελαιο για τις ιδιες απαιτησεις χωρου,θα ησουν ρακος τωρα ,οικονομικα!

Για να δουλευει με τετοια καταναλωση ειναι στο φουλ συνεχεια και λογικα ο χωρος μεγαλος για το μηχανημα...

Στις 17/12/2021 στις 11:02 ΠΜ, adok13 είπε

να πω μια χαζομαρα; αν βαλω ανεμιστηρα στη σκαλα στο πανω οροφο θα αποτρεψει τον ζεστο αερα να μην αποροφαται πανω;

Κατα κανονα οι ανεμιστηρες που εχουν επιλογη φορας για χειμωνα καλοκαιρι,κανουν δουλεια στελνοντας τον εγκλωβισμενο ζεστο αερα απο πανω προς τα κατω και  στην ουσια σταδιακα ανακατευουν ολο τον αερα και δεν αφηνουν να δημιουργηθουν ζωνες με μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας.

Εχω εναν τετοιο και δουλευει ετσι,ποσο μαλλον εσενα σε διπλασιο υψος  λογω μεζονετας.

Η μονη ενσταση που εχω ειναι αν θα σου αρεσει μια ροη αερα στο χωρο.Εμενα ειναι τεραστιος σε διαμετρο και αθορυβος και ουτε ακουγεται ουτε (σχεδον) τον νιωθεις...

Επισης με ενα θερμομετρο μετρα ανεβαινοντας στην σκαλα,σε διαστηματα,ποσο θερμοκρασια εχει εκει (ουσιαστικα στο υψος απο το ταβανι πριν μπεις σε επανω δωματια)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω για να συγκρίνω τον θόρυβο μεταξύ asyg24 & premium24 για να καταλάβψ τις διαφορές στον θόρυβο αλλά δεν βρίσκω κάτι άλλο για το premium εκτός από το παρακάτω. αν έχετε κάποια στοιχεία πείτε μου

πάντως την σκάλα 2 στο premium ίσα που την ανέχομαι και όταν το βάζω στο auto το βραδυ, δεν μπορεί να καλύψει τον χώρο στα 6-7 μέτρα όσο θα ήθελα. Βασικά το βράδυ όταν καθόμαστε στο σαλόνι και ο ένας είναι κάτω από την μονάδα δεν έχω καταφέρει να βρω μια ρύθμιση που να ζεσταίνει παντού τον χώρο και να μην ενοχλεί (είτε ο θόρυβος είτε ο αέρας) και δεν είμαι σίγουρος ότι θα βρω

 

Spoiler

image.png.d3c6df58ca4feb3e157488ead56cf295.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

fc3d2b9577a8be94d4b0eb4b33120d49.png

Να τι ήθελα να δω:
-Fujitsu asyg24klka, Low, 680 κυβικά, 1040 rpm
-Panasonic 35xke, Low, 580 κυβικά, 810 rpm

41 λεπτά πριν, Specs είπε

Στο 12ρι ιδιας σειρας σου εχω εδω λιστα αλλα δεν εχει rpm

 

rpm 35xke.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, amotida είπε

Να τι ήθελα να δω:
-Fujitsu asyg24klka, Low, 680 κυβικά, 1040 rpm
-Panasonic 35xke, Low, 580 κυβικά, 810 rpm

Τα ντεσιμπελ κοιτα,οι στροφες μην σε απασχολουν...και φυσικα μην συγκρινεις αυτα τα διαφορετικα,σου εγραψα πιο πανω γιατι

14 λεπτά πριν, amotida είπε

Panasonic 35xke, Low, 580 κυβικά, 810 rpm

Τις στροφες απο το δικο σου,τις εχω στο εξελ

20 λεπτά πριν, userAnon είπε

δεν έχω καταφέρει να βρω μια ρύθμιση που να ζεσταίνει παντού τον χώρο και να μην ενοχλεί (είτε ο θόρυβος είτε ο αέρας) και δεν είμαι σίγουρος ότι θα βρω

Αν ο ενας ειναι απο κατω απο το μηχανημα και ο δευτερος 7μετρα μακρια,δεν θα βρεις...δεν γινεται με ενα μηχανημα και ησυχια απο κατω και ροη μακρια.

Ειναι ο λογος που καποιοι βαζουν δυο η και πιο πολλα μικρα σε ενα μεγαλο χωρο,οπως εγω...

Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...