Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο άναψα τα fujitsu. Στο ένα καταλαθος είχε χάσει τις ρυθμίσεις το control και δεν το πρόσεξα, επέλεξε αντί για heat mode, auto fan και 20 temp, auto mode, auto fan Και 24 temp. Κατέγραφε peak 3.97 kW. Η αξιοπιστία του μετρητη είναι αμφίβολη καθώς τελικά μου μετράει τάση δίκτυο 266 V, με ένα πολυμετρο μέτρησα 233V. Πιθανόν η πραγματική τιμή του peak να ήταν 12% χαμηλότερη περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά, χθες μου τοποθέτησαν το Panasonic Etherea KIT-Z35-XKE ...
Και αφού το δούλεψα λίγο, οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι απέχει πολύ από τις προσδοκίες μου, μια μεγάλη απογοήτευση, ούτε καν κοντά σε αυτό που ήθελα. Κατά κάποιο τρόπο είχα αυτές τις άλλες προσδοκίες για αυτά τα χρήματα και από την Panasonic, γιατί αν ήταν ένα entry level αυτής της μάρκας ή μια φθηνή κινεζική παραγωγή , ίσως δεν θα είχα δώσει καν μεγάλη σημασία στο πώς το κάνει, γιατί το κάνει με ένα τρόπο και όχι με άλλον κ.λπ.

Η συσκευή 12k btu εγκαταστάθηκε σε σαλόνι διαμερίσματος περίπου 28τμ, ακριβώς απέναντι από το άνοιγμα πλάτος περίπου ενάμιση-δύο μέτρα (χωρίς πόρτα) ενός χωλ περίπου 6-7τμ, και περαιτέρω, επίσης απευθείας προς τις πόρτες των δύο υπνοδωματίων (το ένα περίπου 16τμ, το άλλο περίπου 13τμ). Το διαμέρισμα είναι καλά μονωμένο, με χαμηλές απώλειες. 

Θέλω να πω ότι η συσκευή ζεσταίνει, δεν λέω όχι, εξάλλου είναι σαν ζώο σε αυτό το θέμα, στον χώρο μου μπορεί γρήγορα και με επιτυχία να ζεστάνει τους παραπάνω χώρους (ναι, μην εκπλαγείτε καθόλου), ακόμα δεν ξέρω με πόση κατανάλωση ρεύματος, με διαφορές το πολύ δύο βαθμούς Κελσίου στο πιο απομακρυσμένο σημείο, ρυθμίζοντας τη συσκευή στο σαλόνι στο 25  βαθμούς, στο μεγαλύτερο υπνοδωμάτιο έφτασε τους 23 σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα, αλλά περαιτέρω, στα πιο λεπτά (και που έχουν μεγάλη σημασία για μένα), είναι λίγο δράμα.

Πρώτα απ 'όλα, η εσωτερική μονάδα σε λειτουργία fan-auto μου δίνει την εντύπωση ότι "ο μόνος της σκοπός στη ζωή" είναι να πιέζει όσο το δυνατόν γρηγορότερα για να φτάσει στον στόχο θερμοκρασίας ... ειλικρινά δεν φαίνεται καν και δεν μπορώ να συνειδητοποιώ αν έχει οποιαδήποτε διακύμανση στις ταχύτητες του ανεμιστήρα, φυσάει σαν ζώο.
Έχει και «αθόρυβη λειτουργία» ( quiet mode, 19db) το οποίο λειτουργεί μόνο αν το ρυθμίσω ξεχωριστά, αλλά η πρώτη κανονική ταχύτητα ανεμιστήρα ξεκινά από 30db (heat mode). 

Η ρύθμιση στην πρώτη ταχύτητα είναι πολύ θορυβώδης για μένα και φυσικά, ο "άνεμος" είναι λίγο πολύς. Μπορώ να το νιώσω τον αέρα να φυσάει μέχρι περίπου 5-6 μέτρα.

Ρυθμίζοντας quiet mode, η συσκευή γίνεται πολιτισμένη και αθόρυβη. Αλλά εδώ είναι τα προβλήματα:
-η συσκευή δεν φυσάει πλέον μακριά στο διάδρομο, με αποτέλεσμα να κλιματίζεται επιτυχώς μόνο ο πρώτος χώρος -του σαλονιού (του οποίου τα τμ είναι μάλλον πολύ λίγα για το μικρό ζώο), ο ζεστός αέρας ανεβαίνει γρήγορα στο ταβάνι και η συσκευή σβήνει αρκετά γρήγορα, οπότε μπαίνει  στον ανόητο και τρελό κύκλο on-off.

-Όταν το έχεις σε quiet mode, αρχίζεις να ακούς άλλου είδους θορύβους, για παράδειγμα κάποιο διακοπτόμενο βόμβος, ακούω πότε κινούνται τα οριζόντια πτερύγια όταν αλλάζουν θέση, ακούς θόρυβο και στις κινήσεις των κάθετων πτερυγίων . Επιπλέον, αν βάλετε τα οριζόντια πτερύγια στην αυτόματη κίνηση, εκτός από τον θόρυβο που παρατηρείται όταν κινούνται, κατά καιρούς εμφανίζονται και άλλα "παράσιτα", κάτι σαν τρίξιμο, χωρίς να μπορώ να ορίσω ακριβώς.

Κατά τα άλλα, από την άποψή μου, δεν είναι καθόλου μια συσκευή με την οποία να νιώθεις άνετα. Στην αθόρυβη λειτουργία ακούς άλλους θορύβους και έχεις συχνά on-off , στα κανονικά βήματα του ανεμιστήρα δεν είναι καθόλου ήσυχο και "ο άνεμος σε σηκώνει" . Μέγιστη απογοήτευση για μένα. Μια τέτοια συσκευή δεν πρέπει να εγκατασταθεί σε ένα υπνοδωμάτιο!
Εχει επίσης μια πολύ θορυβώδη εξωτερική μονάδα. Όχι, δεν μπορώ να την ακούσω από το σπίτι αν δεν βγω στο μπαλκόνι. Αλλά το καλοκαίρι, όταν άλλοι μένουν με τα παράθυρα ανοιχτά, δεν ξέρω πόσο θα με βρίζουν οι γείτονές μου.

Αντιλαμβάνομαι την πηγή αυτού του θορύβου, ο ανεμιστήρας της φταίει, φαίνεται. Η Panasonic ξύπνησε θέλοντας να επανεφεύρει τον τροχό: όπου όλοι οι άλλοι έχουν ανεμιστήρες με 3-4 λεπίδες, η panasonic έβαλε μόνο 2 !!! ως αποτέλεσμα ... αλλά δεν θα περιγράψω άλλο ...
Αδέρφια έχω εμπειρίες στη ζωή μου με αρκετές συσκευές, δηλαδή ξέρω πως είναι με τους διάφορους θορύβους των κλιματιστικών. 

Από την άποψή μου, αυτή η συσκευή που σας λέω δεν είναι σωστά σχεδιασμένη, τουλάχιστον όσον αφορά τον εξωτερικό ανεμιστήρα.

 

Τώρα, άλλο πρόβλημα, δοκίμασα να δω πώς είναι με την εφαρμογή τους, με έλεγχο wifi. Δεν ξέρω τι δεν κάνω σωστά, κάνω τα απαραίτητα βήματα και φτάνω κάπου όπου μου ζητά να ορίσω κωδικό πρόσβασης για τη συσκευή (set device pasword) ... όποιον κωδικό προσπαθούσα να ορίσω, σύμφωνα με τις απαιτήσεις (8 έως το μέγιστο 15 χαρακτήρες, γράμματα και αριθμούς), μου λέει "error, incorrect pasword". Δεν ξέρω τι στο διάολο άλλο να κάνω. Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε βλέποντας λίγο το βίντεο στο link (το πρόβλημα εμφανίζεται γύρω στο 5:23), θα σας ήμουν ευγνώμων. 

How to setup Panasonic Confort Cloud App for Wi-Fi air conditioners | From start to finish - YouTube (youtube-nocookie.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, amotida είπε

Τελικά, χθες μου τοποθέτησαν το Panasonic Etherea KIT-Z35-XKE ...
Και αφού το δούλεψα λίγο, οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι απέχει πολύ από τις προσδοκίες μου, μια μεγάλη απογοήτευση, ούτε καν κοντά σε αυτό που ήθελα. Κατά κάποιο τρόπο είχα αυτές τις άλλες προσδοκίες για αυτά τα χρήματα και από την Panasonic, γιατί αν ήταν ένα entry level αυτής της μάρκας ή μια φθηνή κινεζική παραγωγή , ίσως δεν θα είχα δώσει καν μεγάλη σημασία στο πώς το κάνει, γιατί το κάνει με ένα τρόπο και όχι με άλλον κ.λπ.

Η συσκευή 12k btu εγκαταστάθηκε σε σαλόνι διαμερίσματος περίπου 28τμ, ακριβώς απέναντι από το άνοιγμα πλάτος περίπου ενάμιση-δύο μέτρα (χωρίς πόρτα) ενός χωλ περίπου 6-7τμ, και περαιτέρω, επίσης απευθείας προς τις πόρτες των δύο υπνοδωματίων (το ένα περίπου 16τμ, το άλλο περίπου 13τμ). Το διαμέρισμα είναι καλά μονωμένο, με χαμηλές απώλειες. 

Θέλω να πω ότι η συσκευή ζεσταίνει, δεν λέω όχι, εξάλλου είναι σαν ζώο σε αυτό το θέμα, στον χώρο μου μπορεί γρήγορα και με επιτυχία να ζεστάνει τους παραπάνω χώρους (ναι, μην εκπλαγείτε καθόλου), ακόμα δεν ξέρω με πόση κατανάλωση ρεύματος, με διαφορές το πολύ δύο βαθμούς Κελσίου στο πιο απομακρυσμένο σημείο, ρυθμίζοντας τη συσκευή στο σαλόνι στο 25  βαθμούς, στο μεγαλύτερο υπνοδωμάτιο έφτασε τους 23 σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα, αλλά περαιτέρω, στα πιο λεπτά (και που έχουν μεγάλη σημασία για μένα), είναι λίγο δράμα.

Πρώτα απ 'όλα, η εσωτερική μονάδα σε λειτουργία fan-auto μου δίνει την εντύπωση ότι "ο μόνος της σκοπός στη ζωή" είναι να πιέζει όσο το δυνατόν γρηγορότερα για να φτάσει στον στόχο θερμοκρασίας ... ειλικρινά δεν φαίνεται καν και δεν μπορώ να συνειδητοποιώ αν έχει οποιαδήποτε διακύμανση στις ταχύτητες του ανεμιστήρα, φυσάει σαν ζώο.
Έχει και «αθόρυβη λειτουργία» ( quiet mode, 19db) το οποίο λειτουργεί μόνο αν το ρυθμίσω ξεχωριστά, αλλά η πρώτη κανονική ταχύτητα ανεμιστήρα ξεκινά από 30db (heat mode). 

Η ρύθμιση στην πρώτη ταχύτητα είναι πολύ θορυβώδης για μένα και φυσικά, ο "άνεμος" είναι λίγο πολύς. Μπορώ να το νιώσω τον αέρα να φυσάει μέχρι περίπου 5-6 μέτρα.

Ρυθμίζοντας quiet mode, η συσκευή γίνεται πολιτισμένη και αθόρυβη. Αλλά εδώ είναι τα προβλήματα:
-η συσκευή δεν φυσάει πλέον μακριά στο διάδρομο, με αποτέλεσμα να κλιματίζεται επιτυχώς μόνο ο πρώτος χώρος -του σαλονιού (του οποίου τα τμ είναι μάλλον πολύ λίγα για το μικρό ζώο), ο ζεστός αέρας ανεβαίνει γρήγορα στο ταβάνι και η συσκευή σβήνει αρκετά γρήγορα, οπότε μπαίνει  στον ανόητο και τρελό κύκλο on-off.

-Όταν το έχεις σε quiet mode, αρχίζεις να ακούς άλλου είδους θορύβους, για παράδειγμα κάποιο διακοπτόμενο βόμβος, ακούω πότε κινούνται τα οριζόντια πτερύγια όταν αλλάζουν θέση, ακούς θόρυβο και στις κινήσεις των κάθετων πτερυγίων . Επιπλέον, αν βάλετε τα οριζόντια πτερύγια στην αυτόματη κίνηση, εκτός από τον θόρυβο που παρατηρείται όταν κινούνται, κατά καιρούς εμφανίζονται και άλλα "παράσιτα", κάτι σαν τρίξιμο, χωρίς να μπορώ να ορίσω ακριβώς.

Κατά τα άλλα, από την άποψή μου, δεν είναι καθόλου μια συσκευή με την οποία να νιώθεις άνετα. Στην αθόρυβη λειτουργία ακούς άλλους θορύβους και έχεις συχνά on-off , στα κανονικά βήματα του ανεμιστήρα δεν είναι καθόλου ήσυχο και "ο άνεμος σε σηκώνει" . Μέγιστη απογοήτευση για μένα. Μια τέτοια συσκευή δεν πρέπει να εγκατασταθεί σε ένα υπνοδωμάτιο!
Εχει επίσης μια πολύ θορυβώδη εξωτερική μονάδα. Όχι, δεν μπορώ να την ακούσω από το σπίτι αν δεν βγω στο μπαλκόνι. Αλλά το καλοκαίρι, όταν άλλοι μένουν με τα παράθυρα ανοιχτά, δεν ξέρω πόσο θα με βρίζουν οι γείτονές μου.

Αντιλαμβάνομαι την πηγή αυτού του θορύβου, ο ανεμιστήρας της φταίει, φαίνεται. Η Panasonic ξύπνησε θέλοντας να επανεφεύρει τον τροχό: όπου όλοι οι άλλοι έχουν ανεμιστήρες με 3-4 λεπίδες, η panasonic έβαλε μόνο 2 !!! ως αποτέλεσμα ... αλλά δεν θα περιγράψω άλλο ...
Αδέρφια έχω εμπειρίες στη ζωή μου με αρκετές συσκευές, δηλαδή ξέρω πως είναι με τους διάφορους θορύβους των κλιματιστικών. 

Από την άποψή μου, αυτή η συσκευή που σας λέω δεν είναι σωστά σχεδιασμένη, τουλάχιστον όσον αφορά τον εξωτερικό ανεμιστήρα.

 

Τώρα, άλλο πρόβλημα, δοκίμασα να δω πώς είναι με την εφαρμογή τους, με έλεγχο wifi. Δεν ξέρω τι δεν κάνω σωστά, κάνω τα απαραίτητα βήματα και φτάνω κάπου όπου μου ζητά να ορίσω κωδικό πρόσβασης για τη συσκευή (set device pasword) ... όποιον κωδικό προσπαθούσα να ορίσω, σύμφωνα με τις απαιτήσεις (8 έως το μέγιστο 15 χαρακτήρες, γράμματα και αριθμούς), μου λέει "error, incorrect pasword". Δεν ξέρω τι στο διάολο άλλο να κάνω. Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε βλέποντας λίγο το βίντεο στο link (το πρόβλημα εμφανίζεται γύρω στο 5:23), θα σας ήμουν ευγνώμων. 

How to setup Panasonic Confort Cloud App for Wi-Fi air conditioners | From start to finish - YouTube (youtube-nocookie.com)

Θέλεις να πηγαίνει μακριά ο αέρας, αλλά να μη φυσάει μακριά, θέλεις να καλύψεις και άλλους χώρους, αλλά σε ενοχλεί που ακούγεται. Συγγνώμη αλλά δεν γίνονται όλα ταυτόχρονα. Το έχουμε πει ότι κάθε χώρος θέλει το κλιματιστικό του. Εσύ πήρες ένα κορυφαίο κλιματιστικό, με δείκτες απόδοσης που τα περισσότερα κλιματιστικά τους βλέπουν με κυάλια, που ανεβαίνει σε θέρμανση σαν 18αρι και μάλλον το επνιξες σε έναν μικρό χώρο καλά μονωμένο.

Άποψη μου να κάνεις λίγο υπομονή, να δεις λίγο ρυθμίσεις με περσίδες μπας και έχεις το αποτέλεσμα που ψάχνεις και μάλλον να μη ψάχνεις για θαύματα. Θα μπορούσες να πάρεις κάτι με follow me ώστε να μην κλείνει αλλά ίσως να έκαιγε τα υπερδιπλάσια. Ή κάποιο Daikin Perfera  αλλά μάλλον δεν θα κάλυπτε και τους μέσα χώρους λόγο χαμηλής ροής, το ίδιο και Toshiba, Mitsubishi. Όλα αυτά πάνε με σκοπό την πολιτισμένη λειτουργία , ειδικά τα δύο τελευταία.

Αντίθετα τα Fujitsu και Panasonic έχουν άλλη τακτική. Φουσκώνουν τον χώρο με αέρα με όσο το δυνατόν περισσότερη απόδοση και οικονομία. Ο θόρυβος είναι σε χαμηλότερη προτεραιότητα ( τα Daikin είναι κάπου ενδιάμεσα).

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα νομίζω. Φιλικά πάντα αλλά νομίζω ότι έχεις ψωνίσει από το πάνω ράφι και απλά σε προτρέπω να κατανοήσεις ότι πίσω από το καταπληκτικό αυτό εργαλείο κρύβεται μια έξυπνη ομάδα μηχανικών που σίγουρα ξέρουν τι κάνουν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θέλεις να πηγαίνει μακριά ο αέρας, αλλά να μη φυσάει μακριά, θέλεις να καλύψεις και άλλους χώρους, αλλά σε ενοχλεί που ακούγεται. Συγγνώμη αλλά δεν γίνονται όλα ταυτόχρονα. Το έχουμε πει ότι κάθε χώρος θέλει το κλιματιστικό του. Εσύ πήρες ένα κορυφαίο κλιματιστικό, με δείκτες απόδοσης που τα περισσότερα κλιματιστικά τους βλέπουν με κυάλια, που ανεβαίνει σε θέρμανση σαν 18αρι και μάλλον το επνιξες σε έναν μικρό χώρο καλά μονωμένο.

Άποψη μου να κάνεις λίγο υπομονή, να δεις λίγο ρυθμίσεις με περσίδες μπας και έχεις το αποτέλεσμα που ψάχνεις και μάλλον να μη ψάχνεις για θαύματα. 

Το λουκουμακι στον κύριο liakjim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Τα Panasonic και οι νέες σειρές που έχουν έρθει στην ελληνική αγορά μετά από χρόνια απουσίας, ειδικά το 24αρι, πρέπει να είναι το καλύτερο που υπάρχει βάσει συντελεστων. 

Το quote στον liakjim έγινε εκ παραδρομής, ήθελα να αφήσω ένα γενικο σχόλιο μιας και αναφέρθηκε κριτική προς αυτά τα μηχανήματα. 

Καλο θα ήταν αν θέλει ο χρήστης να μας ανεβάσει κάποιο screenshot για να καταλάβουμε, τουλάχιστον εγώ, που έγινε η τοποθετηση και πόσα δωμάτια μπορεί να ζεστάνει. Με ρύθμιση στους 25 το μόνο σίγουρο είναι ότι το μηχάνημα θα δουλεύει στο τέρμα σχεδόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά υπολόγισα πόσο έργο πληρώνω ή χάνω σε κάθε κύκλο defrost.

Εδώ ένας όπου υπολογίζω μια ώρα

e2007947bff9cc19da6ef1d27f49608c.png

έκαψε 692Wh

ο κύκλος defrost ήταν μικρός, μόλις 5'

έκαψε 68Wh άρα περίπου 10% . Θα επανέλθω σε πιο μεγάλο κύκλο πχ 10-15'

34fab7051874908b4b8566fd8ae0b41a.png
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θέλεις να πηγαίνει μακριά ο αέρας, αλλά να μη φυσάει μακριά, θέλεις να καλύψεις και άλλους χώρους, αλλά σε ενοχλεί που ακούγεται.

Νομίζω ότι με παρεξήγησες, τουλάχιστον σε ορισμένα σημεία .

Σχετικά με αυτό που έλεγα για την μεγάλη απόσταση που καταφέρνει να στείλει ο αέρας, δεν το είπα ως μείον, το αντίθετο.
Όχι, ίσως θα ήταν ιδανικό για μια τέτοια συσκευή να έχει κάποια ενδιάμεσα στάδια (αλλά κανονικές ταχύτητες λειτουργίας) μεταξύ quiet mode και της πρώτης ταχύτητας τους. Τουλάχιστον μία ταχύτητα, ιδανικά δύο. Και να χρησιμοποιήσει πραγματικά αυτές τις ενδιάμεσες ταχύτητες στη δουλειά της  καθώς πλησιάζει τον καθορισμένο στόχο. Κάτι όπως κάνει η Mitsubishi, για παράδειγμα. 

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

και μάλλον το επνιξες σε έναν μικρό χώρο καλά μονωμένο.

Κάτι μου λέει ότι πνίγεται μόνος του.  28τμ με αλλο κατευθειαν ανοιγμα σε αλλες 6-7 πμ...Δεν μιλάω για τα υπόλοιπα.

Και να ήταν σε μεγαλύτερο χώρο ακόμη , επιμενω αυτο που νομιζω...σε quiet mode θα πνιγει μονο του οπως εχει. θα είχε δημιουργήσει αμέσως ένα μικροκλίμα δίπλα του και θα εξακολουθούσε να κάνει on-off.  

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άποψη μου να κάνεις λίγο υπομονή, να δεις λίγο ρυθμίσεις με περσίδες μπας και έχεις το αποτέλεσμα που ψάχνεις και μάλλον να μη ψάχνεις για θαύματα.

Δεν νομίζω ότι με κατάλαβες εδώ...
οι περσίδες είναι πολύ πιο θορυβώδεις από άλλες συσκευές. Συν τους θορύβους που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.
Δεν έχει καμία σχέση, δεν ψάχνω για συγκεκριμένο αποτέλεσμα μετακινώντας τα, απλώς έκανα δοκιμές για να δω πώς λειτουργούν , είναι απλά θορυβώδες σε κάθε κίνηση, είτε μιλάμε μόνο για την αρχική κίνηση είτε απλώς για αλλαγή θέσης κατά το defrost.
Δεν θα τα χρησιμοποιήσω καν σε αυτόματες κινήσεις. Σχετικά μετο τρίξιμο που έλεγα, υπάρχει, κάπου μάλλον αγγίζει κάτι εκεί πέρα.

  και ακόμη 

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα μπορούσες να πάρεις κάτι με follow me ώστε να μην κλείνει αλλά ίσως να έκαιγε τα υπερδιπλάσια. Ή κάποιο Daikin Perfera  αλλά μάλλον δεν θα κάλυπτε και τους μέσα χώρους λόγο χαμηλής ροής, το ίδιο και Toshiba, Mitsubishi. Όλα αυτά πάνε με σκοπό την πολιτισμένη λειτουργία , ειδικά τα δύο τελευταία.

Ναι, ναι, θα μπορούσα... έτσι είναι, έχεις δίκιο...
εν μέρει συμφωνώ...
παραλίγο να πάρω ένα Mitsubishi LN. Λυπάμαι ακόμα 

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αντίθετα τα Fujitsu και Panasonic έχουν άλλη τακτική. Φουσκώνουν τον χώρο με αέρα με όσο το δυνατόν περισσότερη απόδοση και οικονομία.

Μεγάλωσα με panasonic ... το ίδιο και εγώ και πολλοί άλλοι. Είχα panasonic και στην κρεβατοκάμαρα στο προτελευταίο σπίτι που έμενα αρκετά χρόνια .... δεν τα θυμόμουν έτσι 

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα νομίζω. Φιλικά πάντα αλλά νομίζω ότι έχεις ψωνίσει από το πάνω ράφι και απλά σε προτρέπω να κατανοήσεις ότι πίσω από το καταπληκτικό αυτό εργαλείο κρύβεται μια έξυπνη ομάδα μηχανικών που σίγουρα ξέρουν τι κάνουν.

 

Σίγουρα δεν μπορώ να τα έχω όλα.
Αλλά στην ομάδα των ευφυών μηχανικών, δεν μπορώ να συγχωρήσω την εφεύρεση του εξωτερικού ανεμιστήρα δύο λεπίδων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς θα καταφέρω το Inventor να μου λειτουργεί σαν το τοσιμπα το έχω απορία.

6-7 βαθμούς όλη μέρα σήμερα, ζεστουλα για κοντομανικα στο 23 στα υπνοδωμάτια, 22 στο σαλόνι.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά το 18αρι Μιραι, περισυ με τέτοιο καιρό είχα το TOYO ζητηση 21, νύχτα κατεβαζα 20 και είχε γράψει 20+ κιλοβατώρες. απίστευτο. έπαιζε συνέχεια στα 650-750 watt.

Screenshot_20211218-225045__01.jpg

Screenshot_20211218-225058__01.jpg

Screenshot_20211218-225110__01.jpg

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Πώς θα καταφέρω το Inventor να μου λειτουργεί σαν το τοσιμπα το έχω απορία.

Με χειροκίνητα την ταχύτητα ανεμιστήρα στο max πάει λίγο καλύτερα, κατεβαίνει 250W:

e8b1aa4542915e5f097ae349ffa25e81.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Καλο θα ήταν αν θέλει ο χρήστης να μας ανεβάσει κάποιο screenshot για να καταλάβουμε, τουλάχιστον εγώ, που έγινε η τοποθετηση και πόσα δωμάτια μπορεί να ζεστάνει. Με ρύθμιση στους 25 το μόνο σίγουρο είναι ότι το μηχάνημα θα δουλεύει στο τέρμα σχεδόν. 

Όταν μιλούσα για ρύθμιση της θερμοκρασίας στους 25 βαθμούς, το έκανα μόνο για τη δοκιμή. Κατά τα άλλα χρησιμοποιώ τη θέρμανση κάπου στους 22-23 βαθμούς. Το βράδυ κοιμάμαι και με 20.

diamerisma sxedio.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, amotida είπε

Όταν μιλούσα

Ελπίζω (και πιστεύω) ότι θα βρεις κάποια ρύθμιση που θα σε ικανοποιήσει σύντομα. Πάντως το σπίτι είναι σαν να χτίστηκε για χρήση κλιματιστικού. Δεν νομίζω να έχω ξαναδεί τόσο βολική κάτοψη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amotida είπε

Όταν μιλούσα για ρύθμιση της θερμοκρασίας στους 25 βαθμούς, το έκανα μόνο για τη δοκιμή. Κατά τα άλλα χρησιμοποιώ τη θέρμανση κάπου στους 22-23 βαθμούς. Το βράδυ κοιμάμαι και με 20.

diamerisma sxedio.jpeg

Οκ. Αμα το πήρες αυτό για όλο το σπίτι με ανοιχτές τις πόρτες τότε ήθελες 24αρι που και πάλι δεν είναι η βελτιστη επιλογή, κανονικά θέλει ένα μήνυμα σε κάθε δωμάτιο. 12αρι είναι πολύ λίγο, η σωστή ρύθμιση θερμοκρασιας είναι μέχρι τους 21 στα μεγαλα κρύα, αλλιώς 20 βαθμοί σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, userAnon είπε

 Πάντως το σπίτι είναι σαν να χτίστηκε για χρήση κλιματιστικού. Δεν νομίζω να έχω ξαναδεί τόσο βολική κάτοψη :)

:) Ναι, από αυτή την άποψη, το διαμέρισμα έχει αυτό το καλό. Αυτό δεν σημαίνει, ωστόσο, ότι γνωρίζοντας αρκετά πράγματα για τον κλιματισμό, ως χρήστης εννοώ, με τη μόνωση που ήξερα, ότι δεν σκέφτηκα πολύ ότι κάνω λάθος ...  αλλά, τσιγκουνεύτικα, σκέφτηκα να κάνω τη δουλειά μου φθηνότερα με μία μόνο συσκευή, γιατί μου φαινόταν εφικτό. Ίσως το κάνω, ναι, θα δούμε με τι κατανάλωση, αλλά ποιος υπολογίζει το κόστος της επιθυμητής άνεσης;

Αλλά το βλέπω ήδη ως μείον... Γιατί κάπως με παρέσυρε να κάνω το λάθος να ψάξω για μια συσκευή με την οποία να πιστεύω ότι θα ζεστάνω και θα δροσίζω όλο το σπίτι (έστω και περιοδικά ), από αυτή τη θέση τοποθέτησης. Αυτό αντί να κάνω αυτό που ήδη ήξερα, με όσο το δυνατόν περισσότερες μονάδες με όσο το δυνατόν πιο σωστό μέγεθος, όσο το δυνατόν πιο ήσυχα και σε κάθε χώρο. 
Στην πραγματικότητα, εκτός από τα specs, ήθελα ένα πιο ενδιαφέρον σχέδιο και η εσωτερική μονάδα - αρκετά κομψή και με δύο περσίδες - φαινόταν ότι χρειαζόταν. ... 

ίσως έκανα λάθος που είδα ότι οι γείτονες που έχουν τον ίδιο τύπο διαμερίσματος έχουν 12k btu στα σαλόνια τους .Ειλικρινά, δεν πίστευα ότι θα μπορούσε να ζεστάνει όλο τον χώρο μου. Εξάλλου, στο μέλλον θα έβαζα μια συσκευή στο μεγάλο υπνοδωμάτιο. Και όλα αυτά, μόνο εφεδρικά από πλευράς θέρμανσης, γιατί έχω και θέρμανση φυσικού αερίου :)
Σχετικά με την κατανάλωση, θα δούμε πότε θα τα καταφέρω με την εφαρμογή...
Αν η εφαρμογή δεν μου δώσει αρκετά δεδομένα από τα οποία μπορώ να καταλάβω τη λειτουργία της συσκευής κ.λπ., θα εγκαταστήσω ένα Shelly 1PM στον ηλεκτρικό πίνακα (όπως μου είπε ένας χρήστης αυτού του φόρουμ), επειδή η εγκατάσταση έγινε απευθείας, χωρίς πρίζα
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, amotida είπε

Αλλά το βλέπω ήδη ως μείον

Ειναι απιστευτο ενα τοσο υψηλων απαιτησεων μηχανημα να εχει τοσο κακη κλιμακωση ταχυτητων.

Απο το quiet πηγαινει στο low με διπλασιασμο παροχης!!!

Στο βιβλιο του βλεπω 5 ταχυτητες: 300, 580!, 730, 880, 940 (κυβ.μετρα/ωρα)

για αναφορα:                      Μitsubishi: 260, 340 , 430, 510, 820

ακομη και το ταπεινο                Haier: 250, 350 , 450, 550, 600

Στο βιβλιο φαινεται εχει παρα πολλες δυνατοτητες το wifi του.

Μηπως καμμια εξτρα ταχυτητα? Με μπερδευει που αναφερεις 19 ντεσιμπελ και μετα 30 κατευθειαν.

Δεν ξερω που το βλεπεις αλλα ειναι μαλλον 33.

Εκτος απο το QLow(19)  Low(33) και High(43), τα υπολοιπα λειπουν απο τα χαρακτηριστικα.

Γενικα ειναι περιεργο και το οτι εχει ιδιο μοτερ και ιδια φτερωτη (μεσα) με τα μικροτερα 7κbtu και 9κbtu και ιδιες ταχυτητες αλλα λιγοτερη παροχη αερα στο qLow το δικο σου! Εκτος αν η σχεδιαση σε περσιδες διαφερει απο τα μικροτερα και ειναι πιο περιοριστικη σε αυτο το δικο σου, αλλα και παλι δεν...

Δεν ειδα καπου αναφορα στην εγκατασταση(ασχετο απο τον θορυβο ανεμιστηρα αυτο),ολα οκ απο 3μετρα ελαχιστο μηκος σωληνα ,αντλια κλπ?

Ρωτησε τους τεχνικους,μηπως μπορουν να σου κατεβασουν τις στροφες του μοτερ,μιας και στο κρυο παραδοξως εχει κανονικη κλιμακωση! (εχει πολλα περιθωρια για παραμετροποιησεις βλεπω γενικα)

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, τώρα 3-4 μέρες που έχουν πιάσει τα κρύα (5-7 εξωτερική) δουλεύω το Daikin sensira το 12αρι, 24ωρο στους 21-22 και η συνολική κατανάλωση του σπιτιού, το βλέπω από τον μετρητή της ΔΕΗ, είναι 18-20 KWH/24ωρο, με την οποία θεωρώ πως είμαι αρκετά ικανοποιημένος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...