Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κλιματιστικό μου δε μπορεί να ζεστάνει το χώρο. Έδωσα ένα σωρό λεφτά και ούτε τα πόδια μου δε μπορω να νιώσω λίγο ζεστά. Απογοήτευση μεγάλη. Το έχω 3 ώρες στο τέρμα 28 βαθμούς , ανεμιστήρα τέρμα και τα πόδια μου παγωμένα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, adok13 είπε

Το κλιματιστικό μου δε μπορεί να ζεστάνει το χώρο. Έδωσα ένα σωρό λεφτά και ούτε τα πόδια μου δε μπορω να νιώσω λίγο ζεστά. Απογοήτευση μεγάλη. Το έχω 3 ώρες στο τέρμα 28 βαθμούς , ανεμιστήρα τέρμα και τα πόδια μου παγωμένα .

Τί πήρες τελικά?

Πόσο χώρο προσπαθείς να ζεστάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Τί πήρες τελικά?

Πόσο χώρο προσπαθείς να ζεστάνεις?

Το Toshiba edge 24ari σε μεζονέτα , και ο χώρος κάτω πουτοχω είναι 60 τ.μ. περίπου.τι να πω πριν το πάρω ρώτησα 2 άτομα, ο ένας με 18αρι και  σε χώρο περίπου ίδιαο με το δικό μου, μεζονέτα κ μουλεγε ότι το κάνει φούρνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλά φαίνονται τα 60 τμ για 24άρι, πόσο μάλλον με τις απώλειες που έχεις στα σκαλιά της μεζονέτας.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adok13 είπε

Το Toshiba edge 24ari σε μεζονέτα , και ο χώρος κάτω πουτοχω είναι 60 τ.μ. περίπου.τι να πω πριν το πάρω ρώτησα 2 άτομα, ο ένας με 18αρι και  σε χώρο περίπου ίδιαο με το δικό μου, μεζονέτα κ μουλεγε ότι το κάνει φούρνο.

Είναι πολύ ανοιχτή η σκάλα προς τα πάνω? Στο εξοχικό είχα απομόνωσει με ναυλον τον πανω οροφο που ειναι μεζονετουλα. Δοκίμασε το αν γινεται. Ακόμα και με αυτό λεπτό που καλυπτουμε τα έπιπλα οταν βάφουμε. Και χαρτοταινία. Θα δεις τα ανοδικα ρεύματα κιόλας. Σα ρουφηχτρα λειτουργεί. Ειδικά αν το κλιματιστικο είναι κοντά στη σκάλα και οχι στην αλλη άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adok13 είπε

Το κλιματιστικό μου δε μπορεί να ζεστάνει το χώρο. Έδωσα ένα σωρό λεφτά και ούτε τα πόδια μου δε μπορω να νιώσω λίγο ζεστά. Απογοήτευση μεγάλη. Το έχω 3 ώρες στο τέρμα 28 βαθμούς , ανεμιστήρα τέρμα και τα πόδια μου παγωμένα

Πρέπει να φωνάξεις τεχνικό να το δει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πρέπει να φωνάξεις τεχνικό να το δει. 

Πήρα στη Toshiba και θα με πάρουν τηλέφωνο. Είναι η μόνη λύση. Το έχω ανοιχτό από τις 2 μισή , έχει πάει  6 μισή , το κλιματιστικό δουλεύει με 2500 w σταθερά όλη αυτή την ώρα και η ερμοκρασια στο χώρο δίπλα από το AC καρφωμένο στους19.5 δε πάει παραπάνω.στο πιο μακρυνό σημείο 18.2 κάτι δε πάει καλά. Υπάρχει περίπτωση να μην χρησιμοποίησαν την αντλία κενού και βάζω τέτοια προβλήματα; Αν έρθει τεχνικός από Toshiba θα το βρει λογικά ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, adok13 είπε

Πήρα στη Toshiba και θα με πάρουν τηλέφωνο. Είναι η μόνη λύση. Το έχω ανοιχτό από τις 2 μισή , έχει πάει  6 μισή , το κλιματιστικό δουλεύει με 2500 w σταθερά όλη αυτή την ώρα και η ερμοκρασια στο χώρο δίπλα από το AC καρφωμένο στους19.5 δε πάει παραπάνω.στο πιο μακρυνό σημείο 18.2 κάτι δε πάει καλά. Υπάρχει περίπτωση να μην χρησιμοποίησαν την αντλία κενού και βάζω τέτοια προβλήματα; Αν έρθει τεχνικός από Toshiba θα το βρει λογικά ε;

ε ναι, κατι δεν πάει καλά. Θεωρώ ότι θα βρει τι φταίει. δεν μπορεί να σου πει ότι έτσι δουλεύει. από που το πήρες?

edit: προχθες που έκανες διάφορες δοκιμές είπες ότι ανέβαζε κάπως την θερμοκρασία ειδικά στο σαλόνι. τώρα τίποτα? το έχεις βάλει στην θέρμανση (ήλιο) και όχι στο auto ε? αλλά ακόμα και έτσι θα έπρεπε να λειτουργεί καλύτερα

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adok13 είπε

σε χώρο περίπου ίδιαο με το δικό μου, μεζονέτα

η ζέστη έχει την τάση να πάει προς τα πάνω Αν το άνοιγμα (μεζονέτα) είναι σε σημείο που βοηθά την διαφυγή δεν θα ζεστάνεις τα πόδια σου ποτέ Στο εξωτερικό μηχάνημα πιάσε την ψιλή σωλήνα αν  είναι ζεστή και η χοντρή καίει το μηχάνημα είναι οκ

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Το προγραμματάκι τρέχει κανονικά στο παρασκήνιο;

 

Τρέξε λίγο το cmd σαν admin, και πάτα netstat -aon και κοίτα αν χρησιμοποιεί κάτι άλλο την 3000 πόρτα (πχ το grafana αν το έχεις εγκαταστήσει ξεχωριστά που έχει την ίδια πόρτα). Θα το δεις από το pid και πηγαίνοντας στο task manager.

Το πρόβλημα λύθηκε, φυσικά είχα κάνει μλκια την οποία παρατήρησα όταν είδα προσεκτικότερα το tutorial του @rbx1000 που έχεις στο sticky. Αύριο θα το κουμπώσω στο fujitsu και αν όλα πάνε καλά θα παραγγείλω δυο ακόμα για τα sendo. 

Και πάλι σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

ΥΓ . Και μια εικόνα από λειτουργια θερμοπομπού τον οποίο τον άναψα πρωτη φορά το φετεινό χειμώνα για να τσεκάρω το πριζάκι.

 

jjjj.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Και απο το ιστορικο του browser έκανα προσπάθεια χωρίς αποτέλεσμα. Σίγουρα κάτι κάνω λάθος αλλά δεν ξέρω τι. Θα ξαναπροσπαθήσω μήπως βγάλω άκρη.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνωμη για το off topic.

hijijij.png

Τσεκαρε οτι μετραει κανονικα στο Kaza.
Αν μετραει κανονικα, κλεισε το app στο pc και πηγαινε στον φακελο με τα αρχεια της εφαρμογης και διεγραψε τα καινουρια αρχεια.
Ασε μονο την εφαρμογη και το logger.

1227305167_tplink.jpg.bc22b89b864de64b1e9712a1274286eb.jpg

 

Κανε restart στο pc. Τρεξε την εφαρμογη και μετα χτυπα το λινκ στον browser.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που ξέρει την εξίσωση που κρύβεται πίσω από αυτό;

http://hvac-calculator.com/heating.php

Δεν αφήνει πάνω από 40C στην έξοδο και θέλω να υπολογίσω για παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adok13 είπε

Πήρα στη Toshiba και θα με πάρουν τηλέφωνο. Είναι η μόνη λύση. Το έχω ανοιχτό από τις 2 μισή , έχει πάει  6 μισή , το κλιματιστικό δουλεύει με 2500 w σταθερά όλη αυτή την ώρα και η ερμοκρασια στο χώρο δίπλα από το AC καρφωμένο στους19.5 δε πάει παραπάνω.στο πιο μακρυνό σημείο 18.2 κάτι δε πάει καλά. Υπάρχει περίπτωση να μην χρησιμοποίησαν την αντλία κενού και βάζω τέτοια προβλήματα; Αν έρθει τεχνικός από Toshiba θα το βρει λογικά ε;

Με 2500 W η toshiba λέει βγάζει 8300+ W output στους 7 βαθμούς εξωτερικη.

Αν υποθέσουμε ότι έχεις 21C αέρα στην είσοδο με 40C έξοδο (δεν πάει παραπάνω το calculator), στο φουλ ανεμιστήρα, δίνει 7600W http://hvac-calculator.com/heating.php?go=101&temp1=21&hum1=50&temp2=40&vol=1184

Πρέπει λοιπόν στα 2500W με 21 είσοδο να βγάζει κοντά στους 42 έξοδο (γενικά κοντά στους 21 βαθμούς διαφορά) με φουλ ανεμιστήρα για τα 8300+ που λεμε. Αν έχεις θερμόμετρο να τσεκάρεις πόσο κοντά σε αυτούς τους 21 βαθμούς διαφορά είσαι μια ιδέα θα πάρεις.

Ελπίζω να τα υπολογίζω σωστά. Ξαναλέω απλά να πάρεις μια ιδέα. Δεν είναι ακριβές όλο αυτό.

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υπάρχει κάποιος που ξέρει την εξίσωση που κρύβεται πίσω από αυτό;

http://hvac-calculator.com/heating.php

Δεν αφήνει πάνω από 40C στην έξοδο και θέλω να υπολογίσω για παραπάνω.

Νομίζω ότι το ζητούμενο είναι η διαφορά. δηλαδη αν θέλεις να βαλεις 25 και 45 βάλε 20 και 40. Δοκίμασέ το. Είτε 10-30 βάλεις είτε 20-40 το ίδιο βγαίνει.

Επεξ/σία από nixi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nixi είπε

Νομίζω ότι το ζητούμενο είναι η διαφορά. δηλαδη αν θέλεις να βαλεις 25 και 45 βάλε 20 και 40. Δοκίμασέ το. Είτε 10-30 βάλεις είτε 20-40 το ίδιο βγαίνει.

Ναι βγαίνει σχεδόν το ίδιο ( αλλάζει λίγο μάλλον λόγω πυκνότητας αλλά από ότι φαίνεται σημασία έχει το ΔΤ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adok13 είπε

Πήρα στη Toshiba και θα με πάρουν τηλέφωνο. Είναι η μόνη λύση. Το έχω ανοιχτό από τις 2 μισή , έχει πάει  6 μισή , το κλιματιστικό δουλεύει με 2500 w σταθερά όλη αυτή την ώρα και η ερμοκρασια στο χώρο δίπλα από το AC καρφωμένο στους19.5 δε πάει παραπάνω.στο πιο μακρυνό σημείο 18.2 κάτι δε πάει καλά. Υπάρχει περίπτωση να μην χρησιμοποίησαν την αντλία κενού και βάζω τέτοια προβλήματα; Αν έρθει τεχνικός από Toshiba θα το βρει λογικά ε;

 

19 λεπτά πριν, nixi είπε

Με 2500 W η toshiba λέει βγάζει 8300+ W output στους 7 βαθμούς εξωτερικη.

Αν υποθέσουμε ότι έχεις 21C αέρα στην είσοδο με 40C έξοδο (δεν πάει παραπάνω το calculator), στο φουλ ανεμιστήρα, δίνει 7600W http://hvac-calculator.com/heating.php?go=101&temp1=21&hum1=50&temp2=40&vol=1184

Πρέπει λοιπόν στα 2500W με 21 είσοδο να βγάζει κοντά στους 42 έξοδο (γενικά κοντά στους 21 βαθμούς διαφορά) με φουλ ανεμιστήρα για τα 8300+ που λεμε. Αν έχεις θερμόμετρο να τσεκάρεις πόσο κοντά σε αυτούς τους 21 βαθμούς διαφορά είσαι μια ιδέα θα πάρεις.

Ελπίζω να τα υπολογίζω σωστά. Ξαναλέω απλά να πάρεις μια ιδέα. Δεν είναι ακριβές όλο αυτό.

Διόρθωση. Δεν είναι 1184 (m3/h) το Air flow, αυτό είναι στην ψύξη. Στην θέρμανση είναι 1138.

Οπότε αλλάζει λίγο. Πες 21,5 βαθμούς διαφορά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...