Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, adok13 είπε

σου διμιουργει μεγαλεσ απωλειες η σκαλα; δηλαδη να μην μπορει να ζεστανει ο κατω οροφος επειδη τραβαει ολο τον θερμο αερα η σκαλα;

Σίγουρα δημιουργεί απώλειες γιατί ο ζεστός αέρας πάει πάνω. Δεν ξέρω να σου πω πόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, spyros.s είπε

Λυπάμαι πολύ που δεν σε κάλυψε. Δεν ξέρω αν πλέον θα σε ευχαριστήσει το 16αρι διότι εισαι αρνητικά προδιαθετημένος πλέον και λογικό! Προσωπικά αν δεν έπαιρνα αυτό που πήρα θα κοιτούσα προς mitsubishi ή daikin. Με 1200 ευρω μπορείς να πάρεις ενα 18αρι. Βέβαια υπάρχουν γνώστες εδώ μέσα που θα σε καθοδηγήσουν καλύτερα οπότε περίμενε την άποψη τους!

Αυτες τις ημερες μιας κ το εχω ακομα στην κατοχη μ μεχρι να γινει η αντικατασταση.. το έχω κ λειτουργει ολη μερα (όπως κ θα επρεπε) η καταναλωση πραγματικα ειναι πλ χαμηλη!! ο χωρος π πρεπει να καλυψει διατηρείται σε καλη θερμοκρασια οποτε δεν ξερω κατα ποσο είναι ιδεα μ ή οντως θελει το κατι παραπανω :( το αρνητικο ειναι αυτο με τον θορυβο... επειδη έχω μεχρι την Δευτερα να δω σε τι μηχανημα θα παω ακομα το σκεφτομαι. 

@liakjim Θα μπορουσες να μ πεις εάν έχεις αποψη - εικονα σε ποιο θα μπορουσα να παω (αν πουμε οτι το haori το αποκλειω) π να ειναι αρκετα χαμηλο σε θορυβο με wifi και καλο ελεγχο απομακρυσμενα (κατι π το haori το κανει εξαιρετικα!!!!). Ευχαριστω! επισης σε Mitsubisi σε ποιο θα πηγαινατε γιατι εχω χαθει λιγο με τις χωρες κατασκευης ποιοτητα πλαστικων κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα 49 βαθμοί σε 2000 W μου φαίνονται λίγοι πάντως, θα ήθελα 5-6 βαθμούς παραπάνω. τόσο μου έβγαζε το τογιο στα 1000. το μιραι δε το έχω μετρήσει, δε το χω δει ποτέ εκεί πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ikaliruag είπε

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου @liakjim, η αληθεια ειναι πως την haier δεν την ειχα ακουστα, αλλα βλέπω εδώ τα προτεινεται. ενας ψυκτικος μου προτεινε ενα midea prime σε αντιστοιχη τιμή και ενα mitsubishi γύρω στα 1050(δεν θυμαμαι μοντελο) πως τα βλεπεις αυτα σε σύγκριση με τα haier;

Επισης να σημειωθεί πως στο συγκεκριμένο χώρο ολο και καποιος θα βρισκεται ακομα και τα ξημερωματα λόγω δουλειας και ωραριων υπνου, δεν ξερω αμα παιζει καποιο ρολο αυτο στην επιλογη

Γενικά δεν πολυπροτείνουμε midea για θέρμανση λόγω υψηλών ελάχιστων watts.

Τα mitsubishi μια χαρά είναι με μοναδική αμφιβολία η σχετικά χαμηλή εγγύηση.

Από επώνυμα αξίζουν τα toshiba, που έχουν το πακέτο εγγύησης, ποιότητας , απόδοσης.

3 ώρες πριν, ma3stros είπε

Αυτες τις ημερες μιας κ το εχω ακομα στην κατοχη μ μεχρι να γινει η αντικατασταση.. το έχω κ λειτουργει ολη μερα (όπως κ θα επρεπε) η καταναλωση πραγματικα ειναι πλ χαμηλη!! ο χωρος π πρεπει να καλυψει διατηρείται σε καλη θερμοκρασια οποτε δεν ξερω κατα ποσο είναι ιδεα μ ή οντως θελει το κατι παραπανω :( το αρνητικο ειναι αυτο με τον θορυβο... επειδη έχω μεχρι την Δευτερα να δω σε τι μηχανημα θα παω ακομα το σκεφτομαι. 

@liakjim Θα μπορουσες να μ πεις εάν έχεις αποψη - εικονα σε ποιο θα μπορουσα να παω (αν πουμε οτι το haori το αποκλειω) π να ειναι αρκετα χαμηλο σε θορυβο με wifi και καλο ελεγχο απομακρυσμενα (κατι π το haori το κανει εξαιρετικα!!!!). Ευχαριστω! επισης σε Mitsubisi σε ποιο θα πηγαινατε γιατι εχω χαθει λιγο με τις χωρες κατασκευης ποιοτητα πλαστικων κλπ

Προσπάθησε καταρχάς να συμπληρώσεις αυτό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Γιατί να το απορρίψεις τo haori;

Mitsubishi, οκ αλλά εγγύηση 3 ετών όταν το toshiba έχει 7. Γιατί; Δεν κερδίζεις κάτι, μάλλον χάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γενικά δεν πολυπροτείνουμε midea για θέρμανση λόγω υψηλών ελάχιστων watts.

Τα mitsubishi μια χαρά είναι με μοναδική αμφιβολία η σχετικά χαμηλή εγγύηση.

Από επώνυμα αξίζουν τα toshiba, που έχουν το πακέτο εγγύησης, ποιότητας , απόδοσης.

Πηγα στο MUZ-HR71VF στα 1100 το οποιο ανεβασε το budget αρκετα αλλα ηταν το μόνο αξιολογο που είχε ο ψυκτικος ετοιμοπαραδοτο σε επαρχεια, αλλα δεν αντεχα αλλο την γκρινια του σπιτιου.😌

Μόνο αυτο με την εγγύηση με προβληματισε και μενα αλλα τι να πω βλεπουμε! 

Σε ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikaliruag είπε

Πηγα στο MUZ-HR71VF στα 1100 το οποιο ανεβασε το budget αρκετα αλλα ηταν το μόνο αξιολογο που είχε ο ψυκτικος ετοιμοπαραδοτο σε επαρχεια, αλλα δεν αντεχα αλλο την γκρινια του σπιτιου.😌

Μόνο αυτο με την εγγύηση με προβληματισε και μενα αλλα τι να πω βλεπουμε! 

Σε ευχαριστω και παλι!

Μια χαρά αγορά έκανες. Καλοδούλευτο και αν θες ρίξε μια ματιά στο sticky για να είσαι λίγο υποψιασμένος στην εγκατάσταση.

19 ώρες πριν, konstadis είπε

Καλό φαίνεται αλλά δεν θυμάμαι να το έχει δουλέψει κάποιος. Φθηνό είναι οπότε δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@userAnon, έτοιμο το θερμόμετρο για μέτρηση κλιματιστικού (και όχι μόνο) 😋

Spoiler

IMG20211217233518.jpg

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας! Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικου για ενιαίο χώρο 45τμ καθιστικό κουζίνα. Όταν ήρθα σε αυτό το σπίτι εγκατασταθηκε ένα 12αρι 9ετιαςπου δεν καλύπτει το χώρο και καταναλώνει πάρα πολλή ενέργεια. Έχω καταλήξει πως η αγορά θα είναι ή σε Toshiba edge ή fujitsu ktma. Το θέμα είναι πως έχω μπερδευτεί μιας κ στα μαγαζιά που απευθύνθηκα (σε μαγαζιά πιυ πουλάνε μόνο συστήματα ψύξης θέρμανσης) οι περισσότεροι μου λένε πως χρειάζομαι σίγουρα 24αρι. Ενώ σε ένα μαγαζί που έχει τα Toshiba μου είπαν πως με 22αρι είμαι πλήρως καλυμμένη. Στα fujitsu μου είπαν 24αρι γιατι φοβάται το 18αρι αν κ εγώ βλέπω ότι το 18αερι στη fujitsu είναι πολύ δυνατό. Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τα φώτα σας. 

 

Ποσό που διαθέτουμε : θα ήθελα μέχρι 1300 αλλά το fujitsu φτάνει στα 1700 κ το σκέφτομαι αν είναι να έχω εξοικονόμηση ενέργειας. 
Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση toyotomi 12000 btu. Είναι ανεπαρκές, δεν ζεσταίνει και καταναλώνει πολλή ενέργεια. 
Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αγορά από μαγαζί που πουλάει μόνο κλιματιστικά. 
Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% ψύξη / 90% θέρμανση
Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 45τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πάτρα με 40C το καλοκαίρι και 3C τον χειμώνα. 
Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, πλησίον θαλάσσης, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι. Ύψος ταβανιου 2.70, δίπλα τζάμια. Σπίτι του 2009.

3682.25
Watt
3166.74
KCal/h
81.83
Watt/m2
70.37
KCal/h/m2

Επεξ/σία από rania_tse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, userAnon είπε

ωραια ιδεα αυτο με το powerbank. τι αλλο εβαλες ή σκποπευεις να βαλεις?

Προσπάθεια μέτρησης στιγμιαιου cop.

IMG20211218081247.jpg


IMG20211218081338.jpg

 

Θερμοκρασία αέρα στα φίλτρα 22.2C

Βρήκα ένα καλό σημείο ισορροπίας :

image.png.48401c1383489890629a1bcc52291cbe.png

 

Άρα εισαγωγή 22.2

εξαγωγή 36.1

Ταχύτητα low = 680m3/hr (δεν με αφήνει δυστυχώς στο high ).

Αποτέλεσμα  = 3.2ΚW http://hvac-calculator.com/heating.php?go=101&temp1=22.2&hum1=50&temp2=36.1&vol=680

'Άρα cop = 3,2/0,484= 6,6

Εξωτερική 8,4C

Για να δούμε το edge

b32528a085fd7e647ac24f99a7669576.png

Δεν είναι κοντά κάτι αλλά ας βάλουμε το 530W με έξοδο 2735W μας κάνει =5,16COP

Και με low ανεμιστήρα που σε high λογικά θα πάει σε πιο υψηλό cop.

Μπακαλίστικη μέθοδος λίγο το ξέρω, αλλά ίσως δείχνει κάτι.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Γενικά δεν πολυπροτείνουμε midea για θέρμανση λόγω υψηλών ελάχιστων watts.

Τα mitsubishi μια χαρά είναι με μοναδική αμφιβολία η σχετικά χαμηλή εγγύηση.

Από επώνυμα αξίζουν τα toshiba, που έχουν το πακέτο εγγύησης, ποιότητας , απόδοσης.

Προσπάθησε καταρχάς να συμπληρώσεις αυτό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Γιατί να το απορρίψεις τo haori;

Mitsubishi, οκ αλλά εγγύηση 3 ετών όταν το toshiba έχει 7. Γιατί; Δεν κερδίζεις κάτι, μάλλον χάνεις.

MItsubishi 3+7 έτη συνολικά και για συμπιεστή αντίστοιχα με συντήρηση από Τουρνικιωτη από το 3ο εώς 7ο έτος.

Toshiba ολικη 7ετής εγγύηση με ετησια συντηρηση απο το 1ο έτος και απο αδειούχο εγκαταστάτη.

 

ωραιο το shorai premium αλλά βλέπω και τα Mitsubishi HR που είναι πιο φθηνό, χωρίς βέβαια την ιδια απόδοση, και νοιώθω και λίγο πιο ασφαλής με την Mitsubishi από άποψη αξιοπιστίας-service-επάρκειας ανταλλακτικών αν χρειαστεί και το ότι και ο συμπιεστής είναι δικός τους και όχι τρίτου κατασκευαστή. πφφφφ στο τέλος θα καταλήξω σε κανα GREE 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, zaher είπε

MItsubishi 3+7 έτη συνολικά και για συμπιεστή αντίστοιχα με συντήρηση από Τουρνικιωτη από το 3ο εώς 7ο έτος.

Toshiba ολικη 7ετής εγγύηση με ετησια συντηρηση απο το 1ο έτος και απο αδειούχο εγκαταστάτη.

 

ωραιο το shorai premium αλλά βλέπω και τα Mitsubishi HR που είναι πιο φθηνό, χωρίς βέβαια την ιδια απόδοση, και νοιώθω και λίγο πιο ασφαλής με την Mitsubishi από άποψη αξιοπιστίας-service-επάρκειας ανταλλακτικών αν χρειαστεί και το ότι και ο συμπιεστής είναι δικός τους και όχι τρίτου κατασκευαστή. πφφφφ στο τέλος θα καταλήξω σε κανα GREE 🤣

Τα mitsubishi είναι 3 και άλλα 7 για τον συμπιεστή όπως λες με τις συντηρήσεις. Στατιστικά όμως οι συμπιεστές δεν παθαίνουν εύκολα κάτι οπότε μένουμε με πλακέτες και ηλεκτρονικά τα οποία έχουν υψηλότερη πιθανότητα να πάθουν κάτι συγκριτικά με 3 χρόνια εγγύηση.

Όσον αφορά τους συμπιεστές, τα toshiba φοράνε gmcc (midea δλδ) και τα mitsubishi έχουν δική τους εταιρεία (κινέζικη) https://www.bloomberg.com/profile/company/0180812D:CH 

και ταιλανδέζικη https://siamcompressor.com/index.php/files/download/3b8580d0bb83839

Δεν ξέρω ποιος φοράει τι αλλά με έρευνα στο εκάστοτε service manual το βρίσκουμε (όσα έχω δει προσωπικά, είναι siam).

Άρα ναι όντως ο συμπιεστής των mitsubishi ανήκει σε αυτούς ενώ των toshiba όχι.

Δεν ξέρω βέβαια τι επίδραση έχει αυτό (προσωπικά το θεωρώ άνευ σημασίας).

Πάντως έχουμε ακούσει γενικά από μέλη καθυστερήσεις σε ανταλλακτικά toshiba (αυτήν την αίσθηση έχω).

Δεν νομίζω ότι έχουμε εικόνα και ανταλλακτικά Mitsubishi (οι επαγγελματίες τα ξέρουν αυτά) αν και έχω ακούσει από συζητήσεις ότι στην Ελλάδα κορυφή είναι η inventor (inventor, haier, ge)  και μετά η fgeurope (midea, fujitsu). Δεν έχω ιδέα τι παίζει με Τουρνικιώτη.

Όσον αφορά τη gree, προσωπικά θα την απέφευγα μιας και το καθεστώς της αντιπροσωπίας είναι το λιγότερο σκιώδες.

Γενικά μπλέξιμο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και από μένα.

Πριν περίπου ένα μήνα εγκατέστησα ένα Toshiba multi split συστημα (1 εξωτερική μονάδα και 2 εσωτερικές) 18000btu, κυρίως για θέρμανση. Οι εσωτερικές μονάδες είναι η μια 16αρα και η αλλη 13αρα. Το θέμα που αντιμετωπίζω είναι ότι η κατανάλωση μου φαίνεται αρκετά υψηλή. Είναι συνήθως 1000watt την ώρα. 

Η εξωτερική μονάδα αν και ρίχνει στροφές δεν σβήνει ποτέ (θα έπρεπε;). Η 16αρα βγάζει πάντα αέρα και πέφτει συνήθως αυτόματα στη πρώτη/δεύτερη σκάλα. Η 13αρα έχει το εξής πρόβλημα, το δωμάτιο που είναι εγκατεστημένη φαίνεται να πιάνει την θερμοκρασία γρήγορα και μετα ανοιγοκλείνει δουλεύοντας για δευτερόλεπτα και μονο αν το πάω στους 24 δουλεύει συνεχόμενα, αλλά πιστεύω αυτό ανεβάζει και την κατανάλωση αφου δίνει εντολή στην εξωτερική να ανεβάσει στροφές και μετά από 1 λεπτό κόβει. Το περίεργο ότι όταν την δουλεύω μόνη της δεν σβήνει ποτέ.

Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω ή τι μπορεί να φταίει; Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να τα κάνω να δουλεύουν σαν μια μονάδα αντί για 2 ξεχωριστές πχ κάποιος κεντρικός θερμοστάτης και για τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zaher είπε

εχεις αποψη για κάτι τετοιο; general-electric-ges-nmg50-20-prime αξίζει;μολις το έβγαλε με δωρεαν εγκατασταση και 100 δωροεπιταγή. 

Φασόν haier (δεν είναι κακό αυτό) , με μέτριους βαθμούς απόδοσης , κακή εγγύηση (2 χρόνια μόλις) άρα θέλει επέκταση. Νομίζω οριακά καλούτσικη τιμή μιας και το καινούργιο haier tide green έχει 600€ και με 5 χρόνια εγγύηση.

https://www.skroutz.gr/s/30211752/Haier-Tide-Green-Plus-AS50TDMHRA-C-1U50MEMFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-WiFi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...