Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, adok13 είπε

Στα 2000 watt μέτρησα με ένα θερμόμετρο περίπου 49 βαθμούς.

Θερμοκρασία εισαγωγής; Ταχύτητα ανεμιστήρα; Έβαλες τα δεδομένα στο λινκ που σου έγραψα;

Επίσης να φανταστούμε ότι οι καταναλώσεις αυτές είναι με το κλιματιστικό σε συνεχή λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, ma3stros είπε

Παιδια να πω κ εγω την εμπειρια μ με το Toshiba Haori. Αρχικά να ευχαριστησω τα παιδια απο το νήμα π με βοήθησαν και τον @spyros.s

Δυστυχως ειμαι απο τους ατυχους π το AC εχει προβλημα.. μολις έγινε η εγκατασταση κ το εβαλα σε λειτουργια.. ο θορυβος π εκανε μ φανηκε αρκετος (τοσο δεν κανει ουτε ενα 15τιας π εχω) ο εγκαταστατης μ ειπε οτι ετσι ειναι κ απλα δεξου το... κατι π δεν μπορουσα.. οποτε και μιλησα με τοσιμπα, ήρθαν οι τεχνικοι κ επιβεβαιωσαν προβλημα στη φτερωτη... αλλα επειδη ειναι καιρνουργιο θα παω σε αντικατασταση κ οχι επισκευη. Οσον αφορα τον αισθητηρα θερμοκρασιας, έχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο εκτος πραγματικοτητας με διαφορα π κλεινει σε 3-4 βαθμους. Τα θετικά του είναι η εμφανισή του 😁 αλλα και η εφαρμογη της toshiba κ η συνδεσιμοτητα έιναι (στα ματια μ τουλαχιστον) αψογη!

όμως οι μερες π είμαι με το συγκεκριμενο AC κ το έχω σε λειτουργια τείνω να πιστευω οτι το 13αρι δεν κανει τελικα για τα τετραγωνικα π το τοποθετησα οπότε σκεφτομαι την αλλαγή σε μεγαλυτερο. Προβληματιζομαι για την αλλαγη στο ιδιο 16αρι γτ σκεφτομαι παλι μηπως δεν επαρκει όπως επίσης αν τελικά η τοσιμπα είναι αξιόπιστη.

Για μένα ο απομακρυσμένος έλεγχος ειναι Must, θα μπορουσατε να με βοηθησετε να βρω περισσοτερες επιλογες? επίσης, αν έχω καταλαβει καλα στο χώρο του κλιματισμού υπάρχουν 3-4 κατασκευαστες κ ολοι οι αλλοι είναι φασον.. ποιες εταιρειες θεωρουνται καλες? για ποιους αξιζει η υπέρβαση στα χρηματα?

ευχαριστω!!

 

Λυπάμαι πολύ που δεν σε κάλυψε. Δεν ξέρω αν πλέον θα σε ευχαριστήσει το 16αρι διότι εισαι αρνητικά προδιαθετημένος πλέον και λογικό! Προσωπικά αν δεν έπαιρνα αυτό που πήρα θα κοιτούσα προς mitsubishi ή daikin. Με 1200 ευρω μπορείς να πάρεις ενα 18αρι. Βέβαια υπάρχουν γνώστες εδώ μέσα που θα σε καθοδηγήσουν καλύτερα οπότε περίμενε την άποψη τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Θερμοκρασία εισαγωγής; Ταχύτητα ανεμιστήρα; Έβαλες τα δεδομένα στο λινκ που σου έγραψα;

Επίσης να φανταστούμε ότι οι καταναλώσεις αυτές είναι με το κλιματιστικό σε συνεχή λειτουργία;

Θερμοκρασία εισαγωγής με ένα θερμόμετρο πάνω στο AC μου έδειχνε 23 . Οι καταναλώσεις είναι από τις 6 ταπογευμα έως τις 12 και κατά τις 11 έπεσε για λίγο στα 1000w. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, adok13 είπε

Θερμοκρασία εισαγωγής με ένα θερμόμετρο πάνω στο AC μου έδειχνε 23 . Οι καταναλώσεις είναι από τις 6 ταπογευμα έως τις 12 και κατά τις 11 έπεσε για λίγο στα 1000w. 

Είχες fixed ταχύτητα ανεμιστήρα; Αν ναι ποια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, adok13 είπε

στην αρχη για κανα 2ωρο το εχω full τερμα και μετα στο 4.

Να σου πω, κάνε τα βήματα αν θες ακριβώς όπως τα έχουμε πει. Οι μετρήσεις θερμοκρασίας πάνω στα φίλτρα και από περσίδες θα πρέπει να είναι σε όσο γίνεται σταθερή κατάσταση. Όταν δηλαδή βλέπεις σχετικά σταθερά τα watts. Με σταθερά όλα. Εκεί θα μετρήσεις τρία πράγματα. Δύο θερμοκρασίες και μια κατανάλωση. Πες μας τα αποτελέσματα και ποια ταχύτητα έχεις επιλέξει στον ανεμιστήρα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να σου πω, κάνε τα βήματα αν θες ακριβώς όπως τα έχουμε πει. Οι μετρήσεις θερμοκρασίας πάνω στα φίλτρα και από περσίδες θα πρέπει να είναι σε όσο γίνεται σταθερή κατάσταση. Όταν δηλαδή βλέπεις σχετικά σταθερά τα watts. Με σταθερά όλα. Εκεί θα μετρήσεις τρία πράγματα. Δύο θερμοκρασίες και μια κατανάλωση. Πες μας τα αποτελέσματα και ποια ταχύτητα έχεις επιλέξει στον ανεμιστήρα.

θα το κανω με οσα μου εγραψες στη προηγουμενη σελιδα τωρα το σκ που θαχω χρονο.

οταν μετρησα παντως ειχαν σταθεροποιηθει τα watt.

εχω κατληξει οτι το μεγαλο προβλημα ειναι η θεση του ac.

επρεπε να ειναι σε σημειο που να φυσαει το χωρο ολο. εγω τωρα εχω το προβλημα οτι για να ζεστανει το σαλονι πρεπει να εχω τις περσιδεσ να κοιτανε κατω τερμα και κεντραρισμενες , και για να ζεστανει και ο υπολοιπος χωρος πρεπει να τις σηκωνω 2 με 3  step περιπου πανω και να τις γυρναω πλαι με αποτελεσμα ομως να μην ζεστενει ετσι καλα το σαλονι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα κάπου γράφει μεζονέτα. Αυτό αριστερά στο σχεδιάγραμμα είναι σκάλα? Αν ναι παίζει και το να φεύγει μεγάλο ποσοστό της ζέστης για πάνω. Έτσι δικαιολογούνται και οι μεγάλες απώλειες που φαίνεται να υπάρχουν από την λειτουργία του και που δεν φαίνονται στον υπολογισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, nixi είπε

Είδα κάπου γράφει μεζονέτα. Αυτό αριστερά στο σχεδιάγραμμα είναι σκάλα? Αν ναι παίζει και το να φεύγει μεγάλο ποσοστό της ζέστης για πάνω. Έτσι δικαιολογούνται και οι μεγάλες απώλειες που φαίνεται να υπάρχουν από την λειτουργία του και που δεν φαίνονται στον υπολογισμό.

ναι οπως το λες ειναι. βεβαια ο πανω οροφος ειναι ενας διαδρομος στην ουσια , γιατι τα 3 δωματια poy exei οταν λειτουργω το κλιματιστικο κλεινω τις πορτες . παρολαυτα ο ζεστος αερας εχει την ταση να φευγει προς τα εκει αφου το καταλαβαινω και otanα μαγειρευει η γυναικα μου , που κατω μπορει να mhn εχουμε καμια μυρδια και πανω να τις τραβαει ολες .

να πω μια χαζομαρα; αν βαλω ανεμιστηρα στη σκαλα στο πανω οροφο θα αποτρεψει τον ζεστο αερα να μην αποροφαται πανω;

πρεπει να βρω ενα τροπο να κλεισω το πανω μερος να μην αποροφαται η θερμοτητα. στο σηειο που αρχιζει η σκαλα του πανω οροφου , γιατι κατω δεν υπαρχει τροπος.

 

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@adok13

Μάλλον το πρόβλημα είναι στην τοποθέτηση. Σε παλιότερο σπίτι που έμενα και ήταν μεζονέτα με κοντινή διαρύθμιση με την δική σου το κλιματιστικό ήταν στην θέση της τραπεζαρίας σου και το σαλόνι εκεί που είναι το δικό σου. Ο χώρος ήταν 60-70 τμ τουλάχιστον και με ένα παλιό 18αρι που είχαμε την παλεύαμε. Το σπίτι ήταν και ψιλοτάβανο και δεν ήταν κλειστό το πάνω μέρος (οι διάδρομοι στο πάνω όροφο ήταν ανοιχτοί και φαίνονταν από κάτω). Ευτυχώς τότε δεν έβλεπα/είχα μετρήσεις κλπ :)

Για να ζεστάνει χρειαζόταν κάποια ώρα αλλά και πάλι σε σχέση με το πετρελαίο ήταν μια χαρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, konstadis είπε

Το είχα πάρει από Καυκά και δεν λειτούργησε ποτέ. Το γύρισα πίσω.

 

Τις τελευταίες 4 μέρες επικράτησαν συνθήκες κανονικού χειμώνα για το μέρος που ζω και ήταν το πρώτο πραγματικό τεστ για τα μηχανήματα. Θερμοκρασίες μέγιστη 12 και ελάχιστη το βράδυ λίγο πάνω από 7.

Fujitsu asyg24klca και sendo aeolos 9αρι σε 24/7 λειτουργία και με ζήτηση 22 τη μερα και 20 κατά τη διάρκεια του ύπνου κατανάλωσαν σε 4 μέρες 30,07kwh το πρώτο και 16,26kwh. Υπάρχει και τρίτο μηχάνημα το οποίο είναι στην κουζίνα και δεν δούλεψε 24/7 γιατί δεν υπήρχε λόγος να θερμαίνεται η κουζίνα τόσες ώρες. 

46kwh σε 96 ώρες λειτουργίας, δηλαδή 0,48kwh ανά ώρα. Θέρμανση όλη μέρα με σταθερή θερμοκρασία με κόστος 9 λεπτά την ώρα.

 

Screenshot_2021-12-17-11-53-29-081_com.nedis.smartlife.jpg

Screenshot_2021-12-17-11-55-41-721_com.nedis.smartlife.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adok13 είπε

πρεπει να βρω ενα τροπο να κλεισω το πανω μερος να μην αποροφαται η θερμοτητα. στο σηειο που αρχιζει η σκαλα του πανω οροφου , γιατι κατω δεν υπαρχει τροπος.

ενας φιλος μου που εχει και αυτος μεζονετα (3 πατη) εχει κανει ενα κουτι ( ας το πω ετσι ) γυρω απο την εσωτερικη σκαλα με 2 συρομενες πορτες και ουσιαστικα κλεινει την σκαλα και απομονώνει ( οσο γίνεται ) τον χώρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

ενας φιλος μου που εχει και αυτος μεζονετα (3 πατη) εχει κανει ενα κουτι ( ας το πω ετσι ) γυρω απο την εσωτερικη σκαλα με 2 συρομενες πορτες και ουσιαστικα κλεινει την σκαλα και απομονώνει ( οσο γίνεται ) τον χώρο

Προσωπικά τη θεωρώ καλοδεχούμενη τη θερμότητα που μου έρχεται πάνω ( και εγώ μεζονέτα).

Εγώ δει ότι με κλειστά τα κλιματιστικά πάνω, μου συντηρεί τον χώρο. Σίγουρα βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά τη θεωρώ καλοδεχούμενη τη θερμότητα που μου έρχεται πάνω ( και εγώ μεζονέτα).

Εγώ δει ότι με κλειστά τα κλιματιστικά πάνω, μου συντηρεί τον χώρο. Σίγουρα βοηθάει.

σου διμιουργει μεγαλεσ απωλειες η σκαλα; δηλαδη να μην μπορει να ζεστανει ο κατω οροφος επειδη τραβαει ολο τον θερμο αερα η σκαλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει ενα Toshiba Edge 18αρι στην βλάκ friday απο Κωτσόβολο, και έγινε η χρήση της δωρεάν εγκατάστασης.  Εν τέλη βάλαμε 4,5m σωληνώσεων και έβαλαν την αντλία κενού, οπου δεν γνωρίζω εαν έγινε σωστά η χρήση της γιατι είμαι ανίδεος στο πως ακριβώς λειτουργεί, αλλα ελπίζω να έγινε σωστά. Μου φάνηκαν όμως λιγακι ατσούμπαλοι στην τοποθέτηση της εσωτερικής μονάδας, άκουσα πολλά κρακ κρακ δηλαδή, και μετά την εγκατάσταση είδα οτι υπάρχει ενα σπάσιμο στο κάτω δεξι μέρος της πρόσοψης. Δεν ξέρω εαν έγινε απο τους ίδιους ή ήταν απο πριν μιας και δεν πρόσεξα οταν το ξεπακέταραν.

Μικρό το κακό όμως, σήμερα με πήρε πίσω το service της toshiba και μου είπαν οτι εγκρήθει το ανταλλακτικό και θα έρθει στα μέσα Φεβρουαρίου.

Δεν κατηγορώ κανέναν, εναν μονόλογο κάνω βασικά, και δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν εαν δεν είχα ήδη θέρμανση και είχε θέμα καμιά πλακέτα ή οτιδήποτε άλλο και δεν ήταν λειτουργικό με αυτά τα κρύα, καθώς θα έπρεπε να περιμένω μέχρι τα μέσα του Φλεβάρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...