Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, userAnon είπε

Έχω ερώτηση, τον χώρο τον ζεσταίνει παντού το ίδιο? Εγώ όπως και το καλοκαίρι στην τραπεζαρία που είναι στα 6 μέτρα από το κλιματιστικό με μεγάλη τζαμαρία (4Χ2,5) όπου την έχουμε κάνει και γραφείο πλεον ειδικά όταν το έχω στο 2 ή στο αυτόματο έχει τουλάχιστον 1 βαθμό διαφορά από την ζήτηση.  

Είναι αδύνατο να έχεις παντού την ίδια θερμοκρασία. 1 βαθμός διασπορά είναι θεωρώ καλό κιόλας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα! 
θα ηθελα την γνωμη σας 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : γύρω στα 900€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Υπηρχε ενα μικρο 1000% ανεπαρκες
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αν παιζει ανακυκλωση ή δωρεαν εγκατασταση δεκτη
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, αποκλειστικη πηγη ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 50τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αργολιδα με high 42 και low 2-3 βαθμους
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: θορυβος αδιαφορος, ισως ιονιστη 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):  πλησίον θαλάσσης,σε επαφη με αερα απο 3 μεριές (ΝΔΑ), καλη μόνωση σε ταρατσα+ εσωτερικη γυψοσανιδα(3μ υψος μετα την τοποθετηση της), μόνωση λογικα κακη 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    6820Watt

    5869KCal/h

    136,50Watt/m^2

    117,40KCal/h/m^2

          για 21C

Υπαρχει η πιθανοτητα στα επομενα ετη να μπει θερμοπροσωψη σε ολο το κτήριο αλλα σιγουρα οχι φετος

για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια εδω ειμαστε!

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ikaliruag είπε

Καλησπέρα! 
θα ηθελα την γνωμη σας 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : γύρω στα 900€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Υπηρχε ενα μικρο 1000% ανεπαρκες
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αν παιζει ανακυκλωση ή δωρεαν εγκατασταση δεκτη
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, αποκλειστικη πηγη ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 50τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αργολιδα με high 42 και low 2-3 βαθμους
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: θορυβος αδιαφορος, ισως ιονιστη 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):  πλησίον θαλάσσης,σε επαφη με αερα απο 3 μεριές (ΝΔΑ), καλη μόνωση σε ταρατσα+ εσωτερικη γυψοσανιδα(3μ υψος μετα την τοποθετηση της), μόνωση λογικα κακη 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    6820Watt

    5869KCal/h

    136,50Watt/m^2

    117,40KCal/h/m^2

          για 21C

Υπαρχει η πιθανοτητα στα επομενα ετη να μπει θερμοπροσωψη σε ολο το κτήριο αλλα σιγουρα οχι φετος

για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια εδω ειμαστε!

Ευχαριστω πολυ!

https://www.skroutz.gr/s/23224467/Haier-Tide-Green-AS68TEMHRA-1U68RENFRA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/32349029/Haier-AS68TEMHRA-C-1U68RENFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-με-WiFi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, konstadis είπε

 

Screenshot_2021-12-16-16-27-30-243_com.tplink.kasa_android.jpg

Αυτο το screenshot ειναι απο το app της  Toshiba χρησιμοποιωντας το wifi module? Εχω το Toshiba Edge και αν δειχνει μετρησεις καταναλωσης θελω να το εγκαταστησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jackson_1919 είπε

Αυτο το screenshot ειναι απο το app της  Toshiba χρησιμοποιωντας το wifi module? Εχω το Toshiba Edge και αν δειχνει μετρησεις καταναλωσης θελω να το εγκαταστησω

Το app είναι το kasa. Είναι για το πριζακι tplink hs110το οποίο πλέον είναι εξαφανισμένο. Υπάρχουν κι άλλα πριζακια που μετράνε κατανάλωση με τις αντίστοιχες εφαρμογές αλλά το tplink είναι ανώτερο. 

Αν θες ψάξου στο εξωτερικό για το to link kp115. Εγώ το έχω παραγγείλει και από την επόμενη εβδομάδα το περιμένω. Προς το παρόν έχω βάλει πριζακια nedis.

 

Screenshot_2021-12-16-22-40-33-244_com.nedis.smartlife.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου @liakjim, η αληθεια ειναι πως την haier δεν την ειχα ακουστα, αλλα βλέπω εδώ τα προτεινεται. ενας ψυκτικος μου προτεινε ενα midea prime σε αντιστοιχη τιμή και ενα mitsubishi γύρω στα 1050(δεν θυμαμαι μοντελο) πως τα βλεπεις αυτα σε σύγκριση με τα haier;

Επισης να σημειωθεί πως στο συγκεκριμένο χώρο ολο και καποιος θα βρισκεται ακομα και τα ξημερωματα λόγω δουλειας και ωραριων υπνου, δεν ξερω αμα παιζει καποιο ρολο αυτο στην επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, userAnon είπε

Έχω ερώτηση, τον χώρο τον ζεσταίνει παντού το ίδιο? Εγώ όπως και το καλοκαίρι στην τραπεζαρία που είναι στα 6 μέτρα από το κλιματιστικό με μεγάλη τζαμαρία (4Χ2,5) όπου την έχουμε κάνει και γραφείο πλεον ειδικά όταν το έχω στο 2 ή στο αυτόματο έχει τουλάχιστον 1 βαθμό διαφορά από την ζήτηση.  

Η θερμοκρασία στο χώρο είναι 22.3 αυτήν την στιγμή και στο διάδρομο που συνορεύει με τα δωμάτια 21.9. τα δωμάτια έχουν το καθένα από ένα 9αρακι και χρησιμοποιούνται ενισχυτικά με πόρτα ανοιχτή προς τ διάδρομο. Γενικά μετά από τόσες πολλές ώρες λειτουργίας , η διαφορά διαδρόμου με τ σαλονοκαθιστικο θα έλεγα ότι είναι ανεπαίσθητη 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οικοδομή του 2000 με μόνωση "καλή" δεν υπάρχει.

μπορεί μέτρια Dow/fibran 3 εκ αν ήταν κάνεις πάνω κατά πανω. 

για κτίσιμο εργολαβία πολύ αμφιβάλλω.

Διαμορφωμένη άποψη γιατί το 99 χτίσαμε σπίτι και τα 3 εκ ήταν ουαου κ δε μας άφησαν να ντύσουμε και τις κολώνες. ταβάνια και πλάκα εννοείται fibran.

από εκεί κ έπειτα έχεις απώλεια και τη σκάλα σου , πάντως κ εγώ πίστευω ότι το edge έπρεπε να τον έχει τον χώρο άντε και να σου δούλευε συνεχόμενο σε 500/600 watt αν είχες μεγάλες απώλειες.

θα είναι μεγάλη βοήθεια να μας πεις τι έξοδο αέρα έχεις σε ρύθμιση 25 ας πούμε. να συγκρίνουμε λίγο πάνω κάτω αντίστοιχα οι υπόλοιποι που έχουμε τοσιμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, adok13 είπε

οταν  εξωτερικη 10  , μεσα στο χωρο ποσο εχεις οταν το ξεκινας ; γω οταν το ξεκιναω με εξωτερικη 9 π.χ. μεσα στο σπιτι εχω 18 . Στους 21 φτανει σε 20 λεπτα μετα κολαει εκει.θα το δουλεψω με ζητουμενη 25 να δω το αποτελεσμα.

Μπορεί να είναι ο χώρος/τοποθέτηση. Αν δε έχει μπει και πιο κοντά στο ταβάνι από ότι έπρεπε αυτό μεγεθύνει το πρόβλημα. 

Το κλιματιστικό μετράει την θερμοκρασία του αέρα εκεί πάνω. Πάντα είναι μεγαλύτερη από κάτω, εκεί που εσύ θες 21. Έχει σχεδιαστεί για συγκεκριμένες συνθήκες και όταν του ζητάνε 21 αυτορυθμίζεται ώστε να βλέπει εκεί πάνω πχ 23. Ετσι έχει υπολογίσει ο σχεδιαστής ότι θα είναι σωστό για τους περισσότερους χώρους ωστε να έχουν 21 κάτω. Σε εσένα υποθέτω η θερμοκρασία εκεί είναι υψηλότερη γιατί ο αέρας εγκλωβίζεται σε αυτό το σαν δωματιάκι/γωνία που είναι τοποθετημένο.

Αν είναι έτσι, απλά ζητάς παραπάνω θερμοκρασία από ότι θες και μάλλον θα βοηθήσει όσο πιο δυνατά βάζεις τον ανεμιστήρα. Με τις περσίδες πρέπει να πειραματιστείς σε ποια θέση βοηθάνε στο να ανανεώνεται ο αέρας γρηγορότερα πάνω από το κλιματιστικό.

20 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

θα είναι μεγάλη βοήθεια να μας πεις τι έξοδο αέρα έχεις σε ρύθμιση 25 ας πούμε. να συγκρίνουμε λίγο πάνω κάτω αντίστοιχα οι υπόλοιποι που έχουμε τοσιμπα.

Αν είναι όπως τα λεω, αυτο περισσότερο θα μπερδέψει γιατι αν και θα ζητάτε και οι δυο 25 στο δικο του θα διαβαζει υψηλότερη θερμοκρασία και θα δουλευει χαμηλότερα, άρα χαμηλότερη έξοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,η αλήθεια είναι ότι ισως το καλύτερο είναι να συγκρίνεις θερμοκρασίες σε παρόμοια watt λειτουργίας και παλι με μεγάλη επιφύλαξη.

Εκείνο που έχω να πω σίγουρα είναι ότι θα δοκίμαζα να στείλω τον αέρα προς τα αριστερά στην τραπεζαρία παρά στον χώρο του καθιστικού όπου κάθονται.

18 λεπτά πριν, nixi είπε

Μπορεί να είναι ο χώρος/τοποθέτηση. Αν δε έχει μπει και πιο κοντά στο ταβάνι από ότι έπρεπε αυτό μεγεθύνει το πρόβλημα. 

Το κλιματιστικό μετράει την θερμοκρασία του αέρα εκεί πάνω. Πάντα είναι μεγαλύτερη από κάτω, εκεί που εσύ θες 21. Έχει σχεδιαστεί για συγκεκριμένες συνθήκες και όταν του ζητάνε 21 αυτορυθμίζεται ώστε να βλέπει εκεί πάνω πχ 23. Ετσι έχει υπολογίσει ο σχεδιαστής ότι θα είναι σωστό για τους περισσότερους χώρους ωστε να έχουν 21 κάτω. Σε εσένα υποθέτω η θερμοκρασία εκεί είναι υψηλότερη γιατί ο αέρας εγκλωβίζεται σε αυτό το σαν δωματιάκι/γωνία που είναι τοποθετημένο.

Αν είναι έτσι, απλά ζητάς παραπάνω θερμοκρασία από ότι θες και μάλλον θα βοηθήσει όσο πιο δυνατά βάζεις τον ανεμιστήρα. Με τις περσίδες πρέπει να πειραματιστείς σε ποια θέση βοηθάνε στο να ανανεώνεται ο αέρας γρηγορότερα πάνω από το κλιματιστικό.

Αν είναι όπως τα λεω, αυτο περισσότερο θα μπερδέψει γιατι αν και θα ζητάτε και οι δυο 25 στο δικο του θα διαβαζει υψηλότερη θερμοκρασία και θα δουλευει χαμηλότερα, άρα χαμηλότερη έξοδο

νομίζω κιόλας ότι αν συνέβαινε αυτό που λες το κλιματιστικό του θα έκοβε. αν κατάλαβα καλά μας λέει ότι το κλιματιστικό φορτσαρει και τίποτε δεν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 2000 watt μέτρησα με ένα θερμόμετρο περίπου 49 βαθμούς.

Το σπίτι για να ζεστάνει πρέπει το AC να το έχω στους 25 με 26 και το fan στη 4 σκάλα και να δουλεύει μόνιμα με 1500 watt κατανάλωση . Το max που φτάνει ο χώρος μου στο σαλόνι είναι 21 με 22 και στο σημείο που δίπλα από τη κουζίνα 19. Τις περσίδες τις βάζω Τερμα κάτω και πλάι να κοιτάνε προς τη τραπεζαρία. Αλλά όταν τις σήκωσα ζέστανε λίγο παραπάνω ο χώρος στη κουζίνα , και είδα καλύτερο αποτέλεσμα ότι τις έβαλα να γυρνάνε αυτόματα πάνω κάτω . Αλλά διαφορά μισο βαθμό μιλάμε. Με λίγα λόγια το σπίτι για να πιάσει μια θερμοκρασία ικανοποιητική πρέπει το AC να δουλεύει μόνιμα στα 1500 με 2000 watt και ανεμιστήρα στο full. Το AC είναι. 27 πόντους από ταβάνι και 2.30 από πατωμα

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...