Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια να πω κ εγω την εμπειρια μ με το Toshiba Haori. Αρχικά να ευχαριστησω τα παιδια απο το νήμα π με βοήθησαν και τον @spyros.s

Δυστυχως ειμαι απο τους ατυχους π το AC εχει προβλημα.. μολις έγινε η εγκατασταση κ το εβαλα σε λειτουργια.. ο θορυβος π εκανε μ φανηκε αρκετος (τοσο δεν κανει ουτε ενα 15τιας π εχω) ο εγκαταστατης μ ειπε οτι ετσι ειναι κ απλα δεξου το... κατι π δεν μπορουσα.. οποτε και μιλησα με τοσιμπα, ήρθαν οι τεχνικοι κ επιβεβαιωσαν προβλημα στη φτερωτη... αλλα επειδη ειναι καιρνουργιο θα παω σε αντικατασταση κ οχι επισκευη. Οσον αφορα τον αισθητηρα θερμοκρασιας, έχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο εκτος πραγματικοτητας με διαφορα π κλεινει σε 3-4 βαθμους. Τα θετικά του είναι η εμφανισή του 😁 αλλα και η εφαρμογη της toshiba κ η συνδεσιμοτητα έιναι (στα ματια μ τουλαχιστον) αψογη!

όμως οι μερες π είμαι με το συγκεκριμενο AC κ το έχω σε λειτουργια τείνω να πιστευω οτι το 13αρι δεν κανει τελικα για τα τετραγωνικα π το τοποθετησα οπότε σκεφτομαι την αλλαγή σε μεγαλυτερο. Προβληματιζομαι για την αλλαγη στο ιδιο 16αρι γτ σκεφτομαι παλι μηπως δεν επαρκει όπως επίσης αν τελικά η τοσιμπα είναι αξιόπιστη.

Για μένα ο απομακρυσμένος έλεγχος ειναι Must, θα μπορουσατε να με βοηθησετε να βρω περισσοτερες επιλογες? επίσης, αν έχω καταλαβει καλα στο χώρο του κλιματισμού υπάρχουν 3-4 κατασκευαστες κ ολοι οι αλλοι είναι φασον.. ποιες εταιρειες θεωρουνται καλες? για ποιους αξιζει η υπέρβαση στα χρηματα?

ευχαριστω!!

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, adok13 είπε

μιλησα με τα παιδια στη toshiba τα οποια ειναι ευγενεστατα και πλοι εξυπηρετικοί . 

Μου ειπαν οτι τωρα που εχει κρυο πρεπει να το βαζω στην αρχη στους 25 με τον ανεμιστηρα full ,και οταν πειασω την επιθυμητη να κατεβαζω σιγα σιγα την θερμοκρασια μεχρι εκει που το θελω.

θα παω σημερα να κανω δοκιμες συμφωνα με αυτα που μου ειπατε εσεις και οτι μου ειπε το παδι απο toshiba και θα σας πω το αποτελεσμα. σας ευχαριστω πολυ.

για power δεν σου ειπαν? επισης οταν το βαλεις αστο ωρα να ανεβει η θερμοκρασια και μετα κατεβαζε σιγα σιγα, αν απο 25 πας 22 θα σταματησει για ωρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, adok13 είπε

μιλησα με τα παιδια στη toshiba τα οποια ειναι ευγενεστατα και πλοι εξυπηρετικοί . 

Μου ειπαν οτι τωρα που εχει κρυο πρεπει να το βαζω στην αρχη στους 25 με τον ανεμιστηρα full ,και οταν πειασω την επιθυμητη να κατεβαζω σιγα σιγα την θερμοκρασια μεχρι εκει που το θελω.

θα παω σημερα να κανω δοκιμες συμφωνα με αυτα που μου ειπατε εσεις και οτι μου ειπε το παδι απο toshiba και θα σας πω το αποτελεσμα. σας ευχαριστω πολυ.

Αυτά είναι βλακείες για μένα θα έπρεπε ενα 24άρι σε χώρο που μπορεί να σηκώσει και 12άρι να παίζει τρελή μπάλα και να το θερμαίνει σε λίγα λεπτά. Μοναδικό σημειο αμφιβολίας για μένα είναι όλα αυτά τα δεδομένα που έχεις βάλει περί μονώσεων είναι αλήθεια ή όχι γιατί έχουν τεράστια επίπτωση στον τελικό αποτέλεσμα των απωλειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, adok13 είπε

μιλησα με τα παιδια στη toshiba τα οποια ειναι ευγενεστατα και πλοι εξυπηρετικοί . 

Μου ειπαν οτι τωρα που εχει κρυο πρεπει να το βαζω στην αρχη στους 25 με τον ανεμιστηρα full ,και οταν πειασω την επιθυμητη να κατεβαζω σιγα σιγα την θερμοκρασια μεχρι εκει που το θελω.

θα παω σημερα να κανω δοκιμες συμφωνα με αυτα που μου ειπατε εσεις και οτι μου ειπε το παδι απο toshiba και θα σας πω το αποτελεσμα. σας ευχαριστω πολυ.

για power δεν σου ειπαν? επισης οταν το βαλεις αστο ωρα να ανεβει η θερμοκρασια και μετα κατεβαζε σιγα σιγα, αν απο 25 πας 22 θα σταματησει για ωρα

γυρισε και τις εσωτερικες περσιδες να χτυπανε κεντρο και αριστερα, και προσεξε γιατι μερικες φορες αν αλλαξεις κατι μπορει να αλλαξουν θεση ή να αρχισουν να πηγαινουν δεξια αριστερα.

τελος δοκιμασε με swing πανω κατω για να μπορεσει να κυκλοφορησει ο αερας

 

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτά είναι βλακείες για μένα θα έπρεπε ενα 24άρι σε χώρο που μπορεί να σηκώσει και 12άρι να παίζει τρελή μπάλα και να το θερμαίνει σε λίγα λεπτά. Μοναδικό σημειο αμφιβολίας για μένα είναι όλα αυτά τα δεδομένα που έχεις βάλει περί μονώσεων είναι αλήθεια ή όχι γιατί έχουν τεράστια επίπτωση στον τελικό αποτέλεσμα των απωλειών.

αυτο με τις μονωσεις δεν το ξερω , δε ξερω τι παχος εχει το ταβανι και το δαπεδο , ουτε οι τοιχοι οποτε εβαλα μια μεση κατασταση αφου το σπιτι αν πιασει θερμοκρασια αργει να παγωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, adok13 είπε

αυτο με τις μονωσεις δεν το ξερω , δε ξερω τι παχος εχει το ταβανι και το δαπεδο , ουτε οι τοιχοι οποτε εβαλα μια μεση κατασταση αφου το σπιτι αν πιασει θερμοκρασια αργει να παγωσει.

και αυτό μπορεί να είναι ένα θέμα. χωρίς θέρμανση τι θερμοκρασία έχει ο χώρος? αν έχεις τρόπο να μετρήσεις την θερμοκρασία των δομικών υλικών ίσως βοηθούσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

και αυτό μπορεί να είναι ένα θέμα. χωρίς θέρμανση τι θερμοκρασία έχει ο χώρος? αν έχεις τρόπο να μετρήσεις την θερμοκρασία των δομικών υλικών ίσως βοηθούσε. 

χωρις θερμανση με εξωτερικη 9 - 10 μεσα εχω 18 και κατι. Οταν εχει πολυ κρυο κοντα στις 0 παει καπου 17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, adok13 είπε

αυτο με τις μονωσεις δεν το ξερω , δε ξερω τι παχος εχει το ταβανι και το δαπεδο , ουτε οι τοιχοι οποτε

Οκ άρα θεωρούμε ότι δεν ξέρουμε καθόλου τις απώλειες οπότε άκυρα τα προηγούμενα. Δεν είχα ποτέ Toshiba, δεν ξέρω πως δουλεύουν, έχω ένα asyg24klca το οποίο σε 60τμ ενιαίο , μεζονέτα και άρα και μια σκάλα που πάει σε άλλα 60τμ με απώλειες 7500W, με εξωτερική 10, τον χώρο τον ζεσταίνει ΑΚΑΡΙΑΙΑ. Ναι μεν το κλιματιστικό θα μπορούσε να μπει σε καλύτερο σημείο στον χώρο σου, αλλά είναι ενιαίος. Ούτε χωρίσματα ούτε τίποτα. Ένα 24αρι θα έπρεπε να είναι πολύ άνετο. Νομίζω πρέπει να ζητήσεις αυτοψία στον χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ άρα θεωρούμε ότι δεν ξέρουμε καθόλου τις απώλειες οπότε άκυρα τα προηγούμενα. Δεν είχα ποτέ Toshiba, δεν ξέρω πως δουλεύουν, έχω ένα asyg24klca το οποίο σε 60τμ ενιαίο , μεζονέτα και άρα και μια σκάλα που πάει σε άλλα 60τμ με απώλειες 7500W, με εξωτερική 10, τον χώρο τον ζεσταίνει ΑΚΑΡΙΑΙΑ. Ναι μεν το κλιματιστικό θα μπορούσε να μπει σε καλύτερο σημείο στον χώρο σου, αλλά είναι ενιαίος. Ούτε χωρίσματα ούτε τίποτα. Ένα 24αρι θα έπρεπε να είναι πολύ άνετο. Νομίζω πρέπει να ζητήσεις αυτοψία στον χώρο σου.

οταν  εξωτερικη 10  , μεσα στο χωρο ποσο εχεις οταν το ξεκινας ; γω οταν το ξεκιναω με εξωτερικη 9 π.χ. μεσα στο σπιτι εχω 18 . Στους 21 φτανει σε 20 λεπτα μετα κολαει εκει.θα το δουλεψω με ζητουμενη 25 να δω το αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@adok13 Μήπως λόγω ανοίγματος προς τον άνω όροφο φεύγει ο θερμός αέρας στον πάνω όροφο;

Πώς είσαι από θερμοκρασία στον επάνω όροφο;

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, userAnon είπε

Σε παρακαλώ πες μας όταν κάποιος δεν έχει την επιλογή του ΦΑ θα πρότεινες να πάει σε πετρέλαιο αντί κλιματιστικού?

Και αν ναι, πόση πιστεύεις θα ήταν η διαφορά στο 5μηνο όσον αφορά την χρηματική επιβάρυσνση? 

Με σωστή τοποθέτηση μόνο πετρέλαιο. Φυσικά με σωστά μονωμένο σπίτι κλπ. Αν μιλάμε για σπίτι του 70 κλιματιστικό. Αλλά για πες μου ποιος μπορεί να δώσει για 3 δωμάτια τα λεφτά για καλά κλιματιστικά (500+ για ένα καλό 9αρι)???. Και για την απάντηση στον φίλο όχι δεν είμαι ούτε υδραυλικός ούτε καυστηρατζής στην πράξη βλέπω κάποια πράγματα και στην ουσία. Αφήνω εδώ την άποψή μου και το ληγω. Άλλωστε όταν χρειάστηκα κλιματιστικό για ψύξη εδώ ρώτησα. Δεν τα αχρηστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθω ανελλιπώς το φόρουμ. Με την βοήθεια του φόρουμ και των γνώσεων που απέκτησα. Εγινα Κάτοχος του toshiba premium 24k btu από τον Απρίλη που έγινε τελικά η αντικατάσταση ενος toyotomi 18k μοντέλου 2015. Εντυπώσεις μέχρι τώρα θετικότατες. Στη λειτουργία high ανεμιστήρα (όχι full), εξωτερική 8 βαθμοί εσωτερικά σταθερά 22 , δεν κόβει ποτέ, δεν με ενοχλεί καθόλου ο θόρυβος του ανεμιστήρα (υποκειμενικό) και κάθεται γύρω στα 400w σε ισορροπία. Το power select στο 50% , ο χώρος είναι 34 τμ και 9 τμ διάδρομος με πόρτες δωματίων μονίμως ανοικτές. Δεν το αφήνω τα βράδια ανοικτό, το κλιματιστικο ανοίγει 7 τ πρωί και κλείνει 12 το βράδυ. Ξοδεύει περίπου 7kwh /μέρα. Η εξωτερική μονάδα είναι εντελώς αθόρυβη, είμαι σε νησί 200μ από θάλασσα Μ πολύ υγρασία             

 

Υ.Γ Αγαπητό φόρουμ ευχαριστώ που με βοηθήσατε και έγινε η αλλαγή

Screenshot_2021-12-16-16-27-30-243_com.tplink.kasa_android.jpg

IMG_20211216_163514.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, konstadis είπε

Παρακολουθω ανελλιπώς το φόρουμ. Με την βοήθεια του φόρουμ και των γνώσεων που απέκτησα. Εγινα Κάτοχος του toshiba premium 24k btu από τον Απρίλη που έγινε τελικά η αντικατάσταση ενος toyotomi 18k μοντέλου 2015. Εντυπώσεις μέχρι τώρα θετικότατες. Στη λειτουργία high ανεμιστήρα (όχι full), εξωτερική 8 βαθμοί εσωτερικά σταθερά 22 , δεν κόβει ποτέ, δεν με ενοχλεί καθόλου ο θόρυβος του ανεμιστήρα (υποκειμενικό) και κάθεται γύρω στα 400w σε ισορροπία. Το power select στο 50% , ο χώρος είναι 34 τμ και 9 τμ διάδρομος με πόρτες δωματίων μονίμως ανοικτές. Δεν το αφήνω τα βράδια ανοικτό, το κλιματιστικο ανοίγει 7 τ πρωί και κλείνει 12 το βράδυ. Ξοδεύει περίπου 7kwh /μέρα. Η εξωτερική μονάδα είναι εντελώς αθόρυβη, είμαι σε νησί 200μ από θάλασσα Μ πολύ υγρασία             

ζήτηση έχεις 22?

και το power select γιατί στο 50%?

μου κάνει εντύπωση που δεν κόβει.

(στο 4-5 ο θόρυβος προσωπικά με ενοχλεί.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι'αυτό είπα υποκειμενικό στο θόρυβο. Δεν κόβει προφανώς λόγω απωλειών-σουρωτηρι... Με 8 εξωτερική. Με 13+ εξωτερικη στη διάρκεια της ημέρας κοβει κάπου στις 5-6 φορες αλλά για λίγο... Καθόλου ενοχλητικό βέβαια 

Στο 50% το έχω για να μην ζοριζεται στη εκκίνηση και τραβάει πολλά ρεύματα, αλλά σε λιγότερο από μισή ώρα πέφτει στα 400 πάλι. Ζήτηση 22 σταθερά

Επεξ/σία από konstadis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

με απώλειες 7500W, με εξωτερική 10, τον χώρο τον ζεσταίνει ΑΚΑΡΙΑΙΑ.

Έχω ερώτηση, τον χώρο τον ζεσταίνει παντού το ίδιο? Εγώ όπως και το καλοκαίρι στην τραπεζαρία που είναι στα 6 μέτρα από το κλιματιστικό με μεγάλη τζαμαρία (4Χ2,5) όπου την έχουμε κάνει και γραφείο πλεον ειδικά όταν το έχω στο 2 ή στο αυτόματο έχει τουλάχιστον 1 βαθμό διαφορά από την ζήτηση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...