Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Εκατσα και εβαλα σωστά μπεκ, δοχεία διαστολής κλπ δικού μου ανθρώπου σε σπίτι 70τμ δεν έκαψε πάνω από 700€ πέρσι πετρέλαι

Πες το μας από την αρχή ότι αυτή είναι η δουλειά σου άνθρωπε να μη βαράμε κόντρες 

Υ.Γ η εφαρμογή που χρησιμοποιούμε εδώ δεν είναι του κώλου ,

Του κώλου είναι κάτι μαστοραντζες που βάζουν καλοριφέρ και υπολογίζουν τις απώλειες με το μάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πως μπορω να δω αν φταει κατι με το κλιματιστικο  η με την εγκατασταση που μου εκαναν;γιατι παραδειγμα οταν βγαλαν την αντλια κενου και πηγαν στο μπαλκονι δεν ειδα αν την χρησιμοποιησαν και ποση ωρα , διοτι τη συγκεκριμενη στιγμη κατεβηκα κατω. να μετρησω τι θερμοκρασια αερα βγαζει το κλιματιστικο αναλογα τα watt που μου δειχνει ο μετρητης μου καταναλωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Θα ξεφύγει το νήμα κια δνε υπάρχει λόγος. Να τα πάρουμε από την αρχή. Ένα λεβητας πετρελαίου όταν είναι όπως σε όλες τις πολυκατοικίες πεταμένος δεν θα κάνει τίποτα. Θέλει χίλια δυο πράγματα σε εξαρτήματα και σωστή τοποθέτηση και συντήρηση. Σπίτι που έκατσα και εβαλα σωστά μπεκ, δοχεία διαστολής κλπ δικού μου ανθρώπου σε σπίτι 70τμ δεν έκαψε πάνω από 700€ πέρσι πετρέλαιο μόνιμα στους 22 βαθμούς. Εγώ πέρσι έδωσα 300€ αέριο με κουζίνα και νερό μαζί από Οκτώβρη μέχρι Απρίλη. Μην το πάμε ποσό πήγε το αέριο κλπ. Και ναι φυσικά γελάω όταν βλέπω ότι προτείνετε μηχανήματα με μια εφαρμογή του κ@λου. Είμαι υπέρ που σκιζεστε για σωστή τοποθέτηση. Αραγε πήγε κάνεις σε κάνα λέβητα να δούμε αν έγινε κάτι σωστά?? 

Σε παρακαλώ πες μας όταν κάποιος δεν έχει την επιλογή του ΦΑ θα πρότεινες να πάει σε πετρέλαιο αντί κλιματιστικού?

Και αν ναι, πόση πιστεύεις θα ήταν η διαφορά στο 5μηνο όσον αφορά την χρηματική επιβάρυσνση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, adok13 είπε

πως μπορω να δω αν φταει κατι με το κλιματιστικο  η με την εγκατασταση που μου εκαναν;γιατι παραδειγμα οταν βγαλαν την αντλια κενου και πηγαν στο μπαλκονι δεν ειδα αν την χρησιμοποιησαν και ποση ωρα , διοτι τη συγκεκριμενη στιγμη κατεβηκα κατω. να μετρησω τι θερμοκρασια αερα βγαζει το κλιματιστικο αναλογα τα watt που μου δειχνει ο μετρητης μου καταναλωσης;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Αυτο το έχεις τρέξει ? Αν όχι κάντο σε παρακαλώ για το χώρο που είναι το κλιματιστικό μόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, adok13 είπε

πως μπορω να δω αν φταει κατι με το κλιματιστικο  η με την εγκατασταση που μου εκαναν;γιατι παραδειγμα οταν βγαλαν την αντλια κενου και πηγαν στο μπαλκονι δεν ειδα αν την χρησιμοποιησαν και ποση ωρα , διοτι τη συγκεκριμενη στιγμη κατεβηκα κατω. να μετρησω τι θερμοκρασια αερα βγαζει το κλιματιστικο αναλογα τα watt που μου δειχνει ο μετρητης μου καταναλωσης;

 Θεωρητικά μπορείς να ελέγξεις.

Καταρχάς θα το βάλεις χειροκίνητα σε μια σταθερή ταχύτητα πχ medium.

Από το πινακακι του βλέπουμε ότι βγάζει 

899m3/hrScreenshot_2021-12-16-10-14-19-78_4a24d271e133915ae237d4bec6ffe368.jpg.856b4db9d0f88c190db1b12d13d442f0.jpg

Μετά μετράς σε watts που έχουν ισορροπήσει όσο γίνεται θερμοκρασία αέρα που μπαίνει ψηλά στα φίλτρα και αέρα που βγαίνει.

Ας πούμε μπαίνουν 21 και βγαίνουν 40

Πάμε εδώ

http://hvac-calculator.com/heating.php?go=101&temp1=21&hum1=50&temp2=40&vol=899

Και βλέπουμε ότι βγάζει 5.8KW

Πάμε στο πινακακι με την απόδοση και ας πούμε ότι έχει εξωτερική 11

Screenshot_2021-12-16-10-15-49-31_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.f4f3e03f4e793735492dfc7c08f87aa6.jpg

 

Βλέπουμε στη γραμμή με τους 11 εξωτερική ότι βγάζει 5825 με 1347 watts κατανάλωση. Οπότε αν δεις τόσο το κλιματιστικό είναι μια χαρά.

Screenshot_2021-12-16-10-23-18-14_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.e1b28f3c9b13808cccb4589e33016209.jpg

Εννοείται ότι αν δεις διαφορετικό νούμερο στα watts τότε πας σε άλλη στήλη που εννοείται ότι αν είναι λιγότερο πχ 600 W θα έχει λιγότερη θερμοκρασία στην έξοδο οπότε το utility πιο πάνω θα δώσει μικρότερο αποτέλεσμα όπου φυσικά πάλι θα μπορέσεις να το δδιασταυρώσεις ή αν έχει άλλη εξωτερική οπότε πας σε άλλη γραμμή.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@adok13

επειδή έχω το shorai premium 24 σε χώρο 45 τμ και δεν είχα δοκιμάσει το power mode το άνοιξα για λίγο σήμερα το πρωί. Μέχρι εκείνη την ώρα δούλευε με ζήτηση 22 όλο το βράδυ σε ταχύτητα 2 και σε κάποια απομακρυσμένα σημεία ήταν στους 20,6. (κοντά στις μπαλκονόπορτες)

Μόλις το άνοιξα μέσα σε 5 λεπτά ανέβασε την θερμοκρασία άμεσα και πήγε στα παραπάνω σημεία στους 22. 

Μάλλον κάτι δεν πάει καλά στο δικό σου αλλά δεν γνωρίζω τι. Βέβαια αυτό που είπε χθες ο liakjim είναι βασικό.

Πρέπει να μείνει τουλάχιστον 48 ώρες ανοιχτό για να ισσοροπήσει ο χώρος. 

Μόλις το έβαλα σε ζήτηση στους 22 έκλεισε και οι θερμοκρασίες γύρισαν εκεί που ήταν.

image.png.7dcc90a0393b018f51ccb8a12d46fece.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

@adok13

επειδή έχω το shorai premium 24 σε χώρο 45 τμ και δεν είχα δοκιμάσει το power mode το άνοιξα για λίγο σήμερα το πρωί. Μέχρι εκείνη την ώρα δούλευε με ζήτηση 22 όλο το βράδυ σε ταχύτητα 2 και σε κάποια απομακρυσμένα σημεία ήταν στους 20,6. (κοντά στις μπαλκονόπορτες)

Μόλις το άνοιξα μέσα σε 5 λεπτά ανέβασε την θερμοκρασία άμεσα και πήγε στα παραπάνω σημεία στους 22. 

Μάλλον κάτι δεν πάει καλά στο δικό σου αλλά δεν γνωρίζω τι. Βέβαια αυτό που είπε χθες ο liakjim είναι βασικό.

Πρέπει να μείνει τουλάχιστον 48 ώρες ανοιχτό για να ισσοροπήσει ο χώρος. 

Μόλις το έβαλα σε ζήτηση στους 22 έκλεισε και οι θερμοκρασίες γύρισαν εκεί που ήταν.

image.png.7dcc90a0393b018f51ccb8a12d46fece.png

Το premium έχεις; Όχι το edge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μετά μετράς σε watts που έχουν ισορροπήσει όσο γίνεται θερμοκρασία αέρα που μπαίνει ψηλά στα φίλτρα και αέρα που βγαίνει.

πρέπει να πάρω αυτά τα θερμομετράκια, να τα έχω :)

μου είχες δώσει κάποιο λινκ αλλά το έχω χάσει. αν μπορείς δώστο μου ξανά να τα παραγγείλω

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το premium έχεις; Όχι το edge;

ναι, το premium (αφού είχες φαγωθεί με το premium μέχρι το καλοκαίρι που το πήρα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, userAnon είπε

πρέπει να πάρω αυτά τα θερμομετράκια, να τα έχω :)

μου είχες δώσει κάποιο λινκ αλλά το έχω χάσει. αν μπορείς δώστο μου ξανά να τα παραγγείλω

ναι, το premium (αφού είχες φαγωθεί με το premium μέχρι το καλοκαίρι που το πήρα :) )

Κάτι xiaomi έχω, τα κλασικά τετράγωνα αν και για πιο αξιόπιστες μετρήσεις πχ για το κλιματιστικό θέλει κάποιο σοβαρό εργαλείο. Ερασιτεχνης είμαι, έχω πάρει το παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/14900276/Uni-T-UT-333.html

Είναι πολύ γρήγορο και από ότι έχω δει ακριβές αν και θα ήθελα κάτι με καλωδιακι. Αν έχει κανείς κάποια άλλη πρόταση εδώ είμαστε.

ΥΓ Ευτυχώς έκανες τη σωστή επιλογή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτι xiaomi έχω, τα κλασικά τετράγωνα αν και για πιο αξιόπιστες μετρήσεις πχ για το κλιματιστικό θέλει κάποιο σοβαρό εργαλείο. Ερασιτεχνης είμαι, έχω πάρει το παρακάτω

ναι και εγώ έλεγα για κάτι καλύτερο από τα xiaomi (τα έχω με το κιλό :) )

θα περιμένω αν κάποιος προτείνει κάτι άλλο αλλιώς θα παραγγείλω αυτό που έστειλες) Νομίζω μου είχαν προτείνει και κάτι άλλα, όμως δεν θυμάμαι πότε και ποιος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, liakjim είπε

 Θεωρητικά μπορείς να ελέγξεις.

Καταρχάς θα το βάλεις χειροκίνητα σε μια σταθερή ταχύτητα πχ medium.

Από το πινακακι του βλέπουμε ότι βγάζει 

899m3/hrScreenshot_2021-12-16-10-14-19-78_4a24d271e133915ae237d4bec6ffe368.jpg.856b4db9d0f88c190db1b12d13d442f0.jpg

Μετά μετράς σε watts που έχουν ισορροπήσει όσο γίνεται θερμοκρασία αέρα που μπαίνει ψηλά στα φίλτρα και αέρα που βγαίνει.

Ας πούμε μπαίνουν 21 και βγαίνουν 40

Πάμε εδώ

http://hvac-calculator.com/heating.php?go=101&temp1=21&hum1=50&temp2=40&vol=899

Και βλέπουμε ότι βγάζει 5.8KW

Πάμε στο πινακακι με την απόδοση και ας πούμε ότι έχει εξωτερική 11

Screenshot_2021-12-16-10-15-49-31_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.f4f3e03f4e793735492dfc7c08f87aa6.jpg

 

Βλέπουμε στη γραμμή με τους 11 εξωτερική ότι βγάζει 5825 με 1347 watts κατανάλωση. Οπότε αν δεις τόσο το κλιματιστικό είναι μια χαρά.

Screenshot_2021-12-16-10-23-18-14_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.e1b28f3c9b13808cccb4589e33016209.jpg

Εννοείται ότι αν δεις διαφορετικό νούμερο στα watts τότε πας σε άλλη στήλη που εννοείται ότι αν είναι λιγότερο πχ 600 W θα έχει λιγότερη θερμοκρασία στην έξοδο οπότε το utility πιο πάνω θα δώσει μικρότερο αποτέλεσμα όπου φυσικά πάλι θα μπορέσεις να το δδιασταυρώσεις ή αν έχει άλλη εξωτερική οπότε πας σε άλλη γραμμή.

σευχαριστω παρα πολυ. εκατσα και τα διαβασα και αν στην αρχη που τα ειδα μεπειασε εγκεφαλικο τελικα τα καταλαβα. οποτε το βραδυ παω για μετρησεις και θα επανελθω.θα κατσω να δω βγαλω και τις απωλειες του χψωρου παλι. 

37 λεπτά πριν, userAnon είπε

@adok13

επειδή έχω το shorai premium 24 σε χώρο 45 τμ και δεν είχα δοκιμάσει το power mode το άνοιξα για λίγο σήμερα το πρωί. Μέχρι εκείνη την ώρα δούλευε με ζήτηση 22 όλο το βράδυ σε ταχύτητα 2 και σε κάποια απομακρυσμένα σημεία ήταν στους 20,6. (κοντά στις μπαλκονόπορτες)

Μόλις το άνοιξα μέσα σε 5 λεπτά ανέβασε την θερμοκρασία άμεσα και πήγε στα παραπάνω σημεία στους 22. 

Μάλλον κάτι δεν πάει καλά στο δικό σου αλλά δεν γνωρίζω τι. Βέβαια αυτό που είπε χθες ο liakjim είναι βασικό.

Πρέπει να μείνει τουλάχιστον 48 ώρες ανοιχτό για να ισσοροπήσει ο χώρος. 

Μόλις το έβαλα σε ζήτηση στους 22 έκλεισε και οι θερμοκρασίες γύρισαν εκεί που ήταν.

image.png.7dcc90a0393b018f51ccb8a12d46fece.png

 

εκει που ειναι 19, 1 οσο και να το ανεβασω το ac αντε να παει  19,4 και εκει που ειναι 21 δεν τοχω δει ποτε να παει 22. θα κατσω σημερα να δουλεψω με το high power και να το αφησω να δουλεψει συνεχομενα μια δυο μερες να δω παλι20211216_105437.jpg

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adok13 είπε

σευχαριστω παρα πολυ. εκατσα και τα διαβασα και αν στην αρχη που τα ειδα μεπειασε εγκεφαλικο τελικα τα καταλαβα. οποτε το βραδυ παω για μετρησεις και θα επανελθω.θα κατσω να δω βγαλω και τις απωλειες του χψωρου παλι. 

 

εκει που ειναι 19, 1 οσο και να το ανεβασω το ac αντε να παει  19,4 και εκει που ειναι 21 δεν τοχω δει ποτε να παει 22. θα κατσω σημερα να δουλεψω με το high power και να το αφησω να δουλεψει συνεχομενα μια δυο μερες να δω παλι20211216_105437.jpg

Είναι λάθος το σημείο που έχει μπει το κλιματιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, adok13 είπε

σευχαριστω παρα πολυ. εκατσα και τα διαβασα και αν στην αρχη που τα ειδα μεπειασε εγκεφαλικο τελικα τα καταλαβα. οποτε το βραδυ παω για μετρησεις και θα επανελθω.θα κατσω να δω βγαλω και τις απωλειες του χψωρου παλι. 

 

εκει που ειναι 19, 1 οσο και να το ανεβασω το ac αντε να παει  19,4 και εκει που ειναι 21 δεν τοχω δει ποτε να παει 22. θα κατσω σημερα να δουλεψω με το high power και να το αφησω να δουλεψει συνεχομενα μια δυο μερες να δω παλι20211216_105437.jpg

Το κλιματιστικό θα έπρεπε να έχει μπει σε άλλο σημείο , μάλλον στην τραπεζαρία και να κοιτάει προς το καθιστικό ή έστω στον τοίχο που είναι στα δεξιά όπως κοιτάμε το σκίτσο ώστε να κοιτάει προς την τραπεζαρία. Τώρα θα πρέπει να έχεις τις περσίδες προς την κουζίνα. Πάντως δεν είναι κάποιος περίεργος χώρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από το πινακακι του βλέπουμε ότι βγάζει 

αυτό το πινακάκι που το βρισκω για το δικό μου γιατί στο databook δεν το έχει.. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το κλιματιστικό θα έπρεπε να έχει μπει σε άλλο σημείο , μάλλον στην τραπεζαρία και να κοιτάει προς το καθιστικό ή έστω στον τοίχο που είναι στα δεξιά όπως κοιτάμε το σκίτσο ώστε να κοιτάει προς την τραπεζαρία. Τώρα θα πρέπει να έχεις τις περσίδες προς την κουζίνα. Πάντως δεν είναι κάποιος περίεργος χώρος.

ακριβως το ιδιο που ειπες ειχε προτηνει και ο μηχανολογος , να μπει τραπεζαρια και να κοιταει καθιστικο. Αλλα δυστηχως ο τοιχος εκει ηταν μπετο και δε μπορουσα να τρυπησω και το μονο σημειο για να μπει ηταν το συγκεκριμενο.Βαζω τις γριλιες λιγο πλαγια ωστε να κοιτανε την κουζινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...