Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, cpp είπε

και το daikin ftx60c έτσι δεν είναι? Ξερω είναι παραπάνω τα btu αλλά είναι δεδομένο αυτο?

Όχι δεν είναι δεδομένο. Η Daikin το δίνει 270W ελάχιστα watts ( καλά για 22αρι) 

Screenshot_2023-03-08-07-27-06-35_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.6f9bee80ad30d425ebe6773e6f37c2ab.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 6/3/2023 στις 8:55 ΠΜ, samourg είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Ξέρει κανείς που μπορω να βρω τηλεχειριστήριο για κλιματιστικό Yokohama;

Η ποιος κωδικός ταιριάζει στα universal.

 

Ευχαριστώ!

Πάρε ένα από τα Jumbo. Έχω βάλει σε πολύ παλιό κλιματιστικό και δουλεύει άψογα. Μην δίνεις λεφτά τσάμπα. Έτσι και αλλιώς το συγκεκριμένο το πουλάνε και αλλού με άλλη μάρκα πάνω σε τριπλή τιμή και πενταπλή τιμή. Το πολύ πολύ να το βάλεις στο search και θα σου εντοπίσει τον κατάλληλο κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Για εγκατασταση νεου κλιματιστικου,με αντλια κενου,ποση  ωρα πρεπει να κανει χρηση η αντλια?

Όση ώρα χρειαστεί ( συνήθως 10-15' )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης, με βαση την ψυξη, ποιο απο τα συγκεκριμενα προτεινετε?

https://www.bestprice.gr/compare/2157677100-2156134178-2157561362-2157076286

Βλεπω ολα εχουν 3 χρονια εγγυηση και 10 στον συμπιεστη.

το morris βλεπω εχει 5 χρονια σε ολο το μηχανημα και δινει 7 χρονια σε ολο με δωρεαν επεκταση. Ισχυει?

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όση ώρα χρειαστεί ( συνήθως 10-15' )

ωραια, αν μου πουν για 3-4 λεπτα να μην το δεχτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού με το πρόγραμμα ανακυκλώνω/αλλάζω συσκευή.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 650€ (δική μου συμμετοχή, όχι συνολική)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά/Παλιά. Στην ουσία υπάρχει ένα κλιματιστικό αγορασμένο πριν 15 χρόνια 12άρι το οποίο δεν δούλεψε σχεδόν ποτέ και ήταν ανεπαρκές. Αγορασμένο από Carefur, μάρκας firstline.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Μεγάλη Αλυσίδα για να έχω δωρεάν εγκατάσταση και τα σχετικά.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 95% ψύξη / 5% θέρμανση. Με ενδιαφέρει μόνο η ψύξη. Απλά έβαλα και ένα 5% στη θέρμανση μήπως και χρειαστεί 1-2 μέρες το χειμώνα. Πχ χάλασε ο λέβητας.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, Θέρμανση υπάρχει αέριο.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 38τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα. Και υπάρχει και ένα μικρό δωμάτιο 5 τετραγωνικών με φυσούνα πόρτα που θα ήθελα αν γίνεται με το άνοιγμα της πόρτας να πηγαίνει και εκεί. άρα στην ουσία ο χώρος γίνεται 43 τετραγωνικά
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με 41C το καλοκαίρι και 5C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: καλό θα ήταν να έχει Wifi, αλλά δεν σκάω κίολας.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μέτριες μονώσεις, βόρειος δυτικό προσανατολισμός. Από κάτω υπάρχει διαμέρισμα όπως και από τις δύο μεριές διαμερίσματα άλλων κτηρίων.
  10. 5884.40Watt  5060.59KCal/h 111.03Watt/m  295.48KCal/h/m2 Επιθυμητή Θερμοκρασία:23 ℃
Επεξ/σία από panospro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

επισης, με βαση την ψυξη, ποιο απο τα συγκεκριμενα προτεινετε?

https://www.bestprice.gr/compare/2157677100-2156134178-2157561362-2157076286

Βλεπω ολα εχουν 3 χρονια εγγυηση και 10 στον συμπιεστη.

το morris βλεπω εχει 5 χρονια σε ολο το μηχανημα και δινει 7 χρονια σε ολο με δωρεαν επεκταση. Ισχυει?

ωραια, αν μου πουν για 3-4 λεπτα να μην το δεχτω!

Κουρτίνα 1.

Αν θέλεις περισσότερη εγγύηση, κοίτα το inventor legend.

ΥΓ Ο χρόνος για την αντλία εξαρτάται από την αναρροφητική της ικανότητα και από τον όγκο του αέρα. Μια δυνατή διβαθμια αντλία που θα κάνει κενό σε 1.5μ 9αρι περφερα, θα κάνει και 3-4 λεπτά, ένα χρέπι σε 5 μέτρα σωλήνων για 24αρι θα κάνει πολύ περισσότερο. Άρα κοιτάμε το μανόμετρο ( ή ψηφιακό όργανο ppm , ότι έχει ο καθένας) και το αφήνουν μέχρι να πετύχουν τη σωστή τιμή κενού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάζω το ταμπελάκι του edge 13 και γράφει kw 1.7  scop 6.8  και του haori kw 3.4 scop 6.3

Αυτό δε σημαίνει οτι καταναλώνει πιο πολύ το haori , αυτό καταλαβαίνω. Απο την άλλη νομίζω έχουμε δει απο τα data book οτι καταναλώνουν το ίδιο. Τι δε λέω σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Klausx είπε

Οικονομία και multi, δύσκολο από πολλές απόψεις. (Περίπτωση βλάβης, κακή προεγκατάσταση, λειτουργία μόνο 1/3 κλιματιστικά κ.α.) Τα επιλέγεις μόνο αν δεν χωράνε 3ς εξωτερικής μονάδες.

Mitsubishi / Panasonic / fujitsu με αυτήν την σειρά θα είσαι οκ από θέμα θορύβου.

Δεν ήθελα να φορτώσω το νέο σπίτι με πολλές εξωτερικές μονάδες. 

Η προεγκατάσταση έγινε κατά την κατασκευή του σπιτιού, συνεπώς υπήρχε ο χρόνος, ο χώρος και οι προϋποθέσεις για να μην γινει κακοτεχνία (το ελπίζω!). 

Κοιτούσα προς Inventor γιατί έχω διαβάσει εξαιρετικά σχόλια για το τμήμα σερβις και daikin καθώς έχω καταλάβει πως είναι η πιο ποιοτική. 

Θα τσεκάρω και τις εταιρίες που αναφέρεις. 

 

Σχετικά με τις τιμές, γνωρίζει κάποιος αν είναι καλύτερα η αγορά να γίνει Off season ή κοντά στο καλοκαίρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι το 12άρι της Daikin. https://www.skroutz.gr/s/27829453/Daikin-Siesta-Perfera-ATXM35R-ARXM35R-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Αλλά δε ξέρω αν θα είμαι κομπλέ για ψύξη στα 43 τετραγωνικά...

Επεξ/σία από panospro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, panospro είπε

Σκέφτομαι το 12άρι της Daikin. https://www.skroutz.gr/s/27829453/Daikin-Siesta-Perfera-ATXM35R-ARXM35R-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Αλλά δε ξέρω αν θα είμαι κομπλέ για ψύξη στα 50 τετραγωνικά...

αν δεν έχεις κέλυφος ή γενικά πολύ καλή μόνωση δεν θα σε καλύψει το 12αρι.., μη δεν σε καλύψει ούτε το 18αρι αν το σπίτι μπαζει από παντού

υπολόγισε θερμικές απώλειες με τον οδηγό του liakjim 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

αν δεν έχεις κέλυφος ή γενικά πολύ καλή μόνωση δεν θα σε καλύψει το 12αρι.., μη δεν σε καλύψει ούτε το 18αρι αν το σπίτι μπαζει από παντού

υπολόγισε θερμικές απώλειες με τον οδηγό του liakjim 

Ευχαριστώ για την απάντηση... Συμπλήρωσα την φόρμα παραπάνω. Απλά μόλις τώρα διόρθωσα πως δεν μιλάμε για 50 αλλά για 43 τετραγωνικά, δικό μου λάθος πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panospro είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση... Συμπλήρωσα την φόρμα παραπάνω. Απλά μόλις τώρα διόρθωσα πως δεν μιλάμε για 50 αλλά για 43 τετραγωνικά, δικό μου λάθος πριν.

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#5884

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, panospro είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση... Συμπλήρωσα την φόρμα παραπάνω. Απλά μόλις τώρα διόρθωσα πως δεν μιλάμε για 50 αλλά για 43 τετραγωνικά, δικό μου λάθος πριν.

Αν είδα σωστά, έχεις υπολογίσει περίπου 5.8kW απώλειες, όπου ένα 18αρι λογικά θα σε καλύψει, ας πουν και τα παιδιά μια γνώμη..

Αν έχεις συνεχώς ανοικτή πόρτα ή θες στο χώρο αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες στην ψύξη (πχ κάτω από 24), τότε δεν ξέρω αν θα στο φτάσει και το 18αρι..(λογικά θα επαρκεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yukai 18αρι στα 1059€ τοποθετημένο η daikin siesta 24αρι 1149€ τοποθετημένο?

Τιμές πρακτικερ μείον 50% voucher. 

θα τοποθετηθεί σε ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα 45 τμ όπου υπήρχε ένα Mitsubishi 18αρι μοντέλο 1997.

Κλίνω προς yukai λόγω 7ετους εγγύησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...