Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : γύρω στα 600 ευρώ, αρκεί να συμμετέχει στο "ανακυκλώνω-αλλάζω συσκευή" γιατί είμαι δικαιούχος.
  2. Αντικατάσταση σχεδόν ανεπαρκούς παλιού 9000 btu.
  3. Θα προτιμούσα αγορά με δόσεις. (ακόμα και μέσω skroutz, δεν έχω πρόβλημα)
  4. 60% ψύξη, 40% θέρμανση.
  5. Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή θέρμανσης.
  6. λέβητας πετρελαίου.
  7.  υπνοδωμάτιο
  8. Άγιος Δημήτριος Αττικής. κοντινός σταθμός αυτός. Κοντά στη θάλασσα. 
  9. Ιδανικά θα ήταν αθόρυβο, χωρίς να με χαλάνε και τα υπόλοιπα "καλούδια".
  10. Ψηλοτάβανο, χωρίς θερμομόνωση, πρώτος όροφος με πυλωτή, διπλά τζάμια, ξύλινα κουφώματα (έχω απώλειες).
  11. Δεν ξέρω αν το έκανα σωστά, αλλά μου έβγαλε αυτό: 
    Θερμικές Απώλειες

    8002.46Watt

    6882.12KCal/h

    400.12Watt/m2

    344.11KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,

Σε νέο σπίτι έχω κάνει την προεγκατάσταση για Multi-split. 

Μια εξωτερική μονάδα και 3 εσωτερικές. Θα τοποθετηθούν στα 3 δωμάτια, συνεπώς 9αρια με υπέρκαλύπτουν. 

Οι απαιτήσεις μου είναι Α. Οσο το δυνατόν μικρότερη κατανάλωση και Β. (sos) να είναι αθόρυβα καθώς κατά βάση θα χρησιμοποιούνται σε ύπνο τις πολύ ζεστές ημέρες. 

Ερωτήσεις:

- Ποια εποχή είναι καλύτερη για αγορά από πλευράς τιμών? Αμεσα ή προς το καλοκαίρι?

- Με ένα μπάτζετ που δεν θέλω να ξεπεράσει τα 2.500 είμαι οκ? 

- Σκέφτομαι να τσεκάρω inventor, toytomy, daikin και LG. θα αποκλείατε κάποια ή θα προσθέτατε άλλη εταιρία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bananasplit είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : γύρω στα 600 ευρώ, αρκεί να συμμετέχει στο "ανακυκλώνω-αλλάζω συσκευή" γιατί είμαι δικαιούχος.
  2. Αντικατάσταση σχεδόν ανεπαρκούς παλιού 9000 btu.
  3. Θα προτιμούσα αγορά με δόσεις. (ακόμα και μέσω skroutz, δεν έχω πρόβλημα)
  4. 60% ψύξη, 40% θέρμανση.
  5. Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή θέρμανσης.
  6. λέβητας πετρελαίου.
  7.  υπνοδωμάτιο
  8. Άγιος Δημήτριος Αττικής. κοντινός σταθμός αυτός. Κοντά στη θάλασσα. 
  9. Ιδανικά θα ήταν αθόρυβο, χωρίς να με χαλάνε και τα υπόλοιπα "καλούδια".
  10. Ψηλοτάβανο, χωρίς θερμομόνωση, πρώτος όροφος με πυλωτή, διπλά τζάμια, ξύλινα κουφώματα (έχω απώλειες).
  11. Δεν ξέρω αν το έκανα σωστά, αλλά μου έβγαλε αυτό: 
    Θερμικές Απώλειες

    8002.46Watt

    6882.12KCal/h

    400.12Watt/m2

    344.11KCal/h/m2

Δεν ακολούθησες τις οδηγίες.

Προσπάθησε να προλάβεις αυτό από κάποιο κατάστημα

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc35c-arxc35c-12000-btu-aa/1680405

1 ώρα πριν, CHRISpros είπε

Καλησπέρα σας,

Σε νέο σπίτι έχω κάνει την προεγκατάσταση για Multi-split. 

Μια εξωτερική μονάδα και 3 εσωτερικές. Θα τοποθετηθούν στα 3 δωμάτια, συνεπώς 9αρια με υπέρκαλύπτουν. 

Οι απαιτήσεις μου είναι Α. Οσο το δυνατόν μικρότερη κατανάλωση και Β. (sos) να είναι αθόρυβα καθώς κατά βάση θα χρησιμοποιούνται σε ύπνο τις πολύ ζεστές ημέρες. 

Ερωτήσεις:

- Ποια εποχή είναι καλύτερη για αγορά από πλευράς τιμών? Αμεσα ή προς το καλοκαίρι?

- Με ένα μπάτζετ που δεν θέλω να ξεπεράσει τα 2.500 είμαι οκ? 

- Σκέφτομαι να τσεκάρω inventor, toytomy, daikin και LG. θα αποκλείατε κάποια ή θα προσθέτατε άλλη εταιρία? 

Προσωπικά δεν έχω ιδέα από multi-split αλλά θα κοίταζα κάτι επώνυμο (daikin, toshiba, mitsubishi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι δυνατόν να ισχύει αυτό το 6.0 SCOP για ζεστές περιοχές;

 

Αν ναι, ξέρουμε πληροφορίες για αυτό εδώ το κλιματιστικό; Πολύ περίεργο, το βρίσκω μόνο σε πανάκριβη τιμή σε Αμερικανικά καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, liakjim said:

Σε  ευχαριστώ πολύ!

Τελικά πήρα το παραπάνω, απλά έχω μερικές ακόμα ερωτήσεις σχετικά με την εγκατάσταση.

Βλέπω στις οδηγίες (που βρήκα online) τα παρακάτω και επειδή θέλω να σιγουρέψω ότι δε θα έχω κάποιο θέμα στην εγκατάσταση και το θόρυβο γενικότερα (γιατί από ότι βλέπω εκεί πάσχει το όλο θέμα...στην εγκατάσταση):

Quote

Το ελάχιστο μήκος του αγωγού θα πρέπει να είναι 3 μέτρα ώστε να εξασφαλίζεται η αποτροπή κραδασμών και ο έντονος θόρυβος

Η εξωτερική μονάδα με την εσωτερική είναι 30-40 πόντους απόσταση το πολύ, πρέπει να βάλουν >3 μέτρα αγωγό σε κουλούρα;

 

Quote

Μέγ. Ύψος πτώσης 10 (m)

τα 10 μέτρα αναφέρεται αν η εξωτερική μονάδα είναι σε διαφορετικό ύψος από την εσωτερική;

 

Τέλος, η εξωτερική μονάδα μπορεί να είναι λίγο (~1 μέτρο) χαμηλότερα από την εσωτερική;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Σε  ευχαριστώ πολύ!

Τελικά πήρα το παραπάνω, απλά έχω μερικές ακόμα ερωτήσεις σχετικά με την εγκατάσταση.

Βλέπω στις οδηγίες (που βρήκα online) τα παρακάτω και επειδή θέλω να σιγουρέψω ότι δε θα έχω κάποιο θέμα στην εγκατάσταση και το θόρυβο γενικότερα (γιατί από ότι βλέπω εκεί πάσχει το όλο θέμα...στην εγκατάσταση):

Η εξωτερική μονάδα με την εσωτερική είναι 30-40 πόντους απόσταση το πολύ, πρέπει να βάλουν >3 μέτρα αγωγό σε κουλούρα;

 

τα 10 μέτρα αναφέρεται αν η εξωτερική μονάδα είναι σε διαφορετικό ύψος από την εσωτερική;

 

Τέλος, η εξωτερική μονάδα μπορεί να είναι λίγο (~1 μέτρο) χαμηλότερα από την εσωτερική;

Ναι θα κάνουν κουλούρα από πίσω μέχρι να δημιουργηθούν τουλάχιστον 3μ. Δεν υπάρχει θέμα να είναι πιο χαμηλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

ξέρουμε πληροφορίες για αυτό εδώ το κλιματιστικό; Πολύ περίεργο, το βρίσκω μόνο σε πανάκριβη τιμή σε Αμερικανικά καταστήματα.

Η Fram είναι μια ρουμανική μάρκα οικιακών συσκευών. Βασικά, είναι μια λεγόμενη επανεφευρεμένη μάρκα (η Fram ήταν κάποτε, πριν από δεκαετίες, μια ρουμανική μάρκα ψυγείων), επικεντρωμένη στον ρετρό σχεδιασμό κ.λπ.

Καμία σχέση με την Fram, την αμερικανική μάρκα ανταλλακτικών αυτοκινήτων.


Το κλιματιστικό Fram είναι made in china... Από κάποια κριτική είδα ότι λέει ότι το τηλεχειριστήριο είναι πανομοιότυπο με αυτό ενός μοντέλου Bosch, οπότε , γνωρίζοντας ότι τα περισσότερα κλιματιστικά Bosch είναι Midea, μάλλον το Fram είναι επίσης Midea, στη συνέχεια rebranding Fram... ή κατασκευασμένο κατόπιν παραγγελίας σε κάποιο εργοστάσιο συναρμολόγησης, από ανταλλακτικά από οπουδήποτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Eίναι δυνατόν να ισχύει αυτό το 6.0 SCOP για ζεστές περιοχές;

 

Αν ναι, ξέρουμε πληροφορίες για αυτό εδώ το κλιματιστικό; Πολύ περίεργο, το βρίσκω μόνο σε πανάκριβη τιμή σε Αμερικανικά καταστήματα.

Φασόν midea.

Δεν είναι κατόρθωμα το 6 σε scop αν και το υψηλότερο φορτίο σχεδιασμού σε θερμό = υψηλά ελάχιστα watts τύπου midea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Φασόν midea.

Δεν είναι κατόρθωμα το 6 σε scop αν και το υψηλότερο φορτίο σχεδιασμού σε θερμό = υψηλά ελάχιστα watts τύπου midea.

και το daikin ftx60c έτσι δεν είναι? Ξερω είναι παραπάνω τα btu αλλά είναι δεδομένο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CHRISpros είπε

Καλησπέρα σας,

Σε νέο σπίτι έχω κάνει την προεγκατάσταση για Multi-split. 

Μια εξωτερική μονάδα και 3 εσωτερικές. Θα τοποθετηθούν στα 3 δωμάτια, συνεπώς 9αρια με υπέρκαλύπτουν. 

Οι απαιτήσεις μου είναι Α. Οσο το δυνατόν μικρότερη κατανάλωση και Β. (sos) να είναι αθόρυβα καθώς κατά βάση θα χρησιμοποιούνται σε ύπνο τις πολύ ζεστές ημέρες. 

Ερωτήσεις:

- Ποια εποχή είναι καλύτερη για αγορά από πλευράς τιμών? Αμεσα ή προς το καλοκαίρι?

- Με ένα μπάτζετ που δεν θέλω να ξεπεράσει τα 2.500 είμαι οκ? 

- Σκέφτομαι να τσεκάρω inventor, toytomy, daikin και LG. θα αποκλείατε κάποια ή θα προσθέτατε άλλη εταιρία? 

Οικονομία και multi, δύσκολο από πολλές απόψεις. (Περίπτωση βλάβης, κακή προεγκατάσταση, λειτουργία μόνο 1/3 κλιματιστικά κ.α.) Τα επιλέγεις μόνο αν δεν χωράνε 3ς εξωτερικής μονάδες.

Mitsubishi / Panasonic / fujitsu με αυτήν την σειρά θα είσαι οκ από θέμα θορύβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανίστηκαν τα edge white/black στο site της toshiba (χωρίς πολλές πληροφορίες).

https://toshiba-aircon.gr/product-category/category_home_air_conditioning/

Επίσης το daikin atxc25b, πιάνει από 1500W σε powerful (6.9Α λέει max στο εγχειρίδιο, οπότε bang on)  :

image.png.c2bf32d1f57c441fb31cfbdb5cf6d56b.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εμφανίστηκαν τα edge white/black στο site της toshiba (χωρίς πολλές πληροφορίες).

Εκτός από το χρώμα (για το black τουλάχιστον) και το τηλεκοντρόλ, διαφέρουν σε τίποτα πιο ουσιαστικό από το παλιότερο μοντέλο; Με μια πρώτη ανάγνωση τα specs είναι ολόιδια ή ιδέα μου; Η δε εξωτερική μονάδα πρέπει να είναι αυτή του Haori (ο ίδιος κωδικός). Πάντως εάν τα βρει κανείς σε μαγαζί με voucher να το γράψει please..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Philippe είπε

Εκτός από το χρώμα (για το black τουλάχιστον) και το τηλεκοντρόλ, διαφέρουν σε τίποτα πιο ουσιαστικό από το παλιότερο μοντέλο; Με μια πρώτη ανάγνωση τα specs είναι ολόιδια ή ιδέα μου; Η δε εξωτερική μονάδα πρέπει να είναι αυτή του Haori (ο ίδιος κωδικός). Πάντως εάν τα βρει κανείς σε μαγαζί με voucher να το γράψει please..

Ναι φαίνεται ότι είναι ένα μικρό update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...