Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, enduras1 είπε

Μα το έχω συμπληρώσει στο ποστ που κάνω παράθεση πιο πάνω.

Συγγνώμη, δεν το είδα.

Από τη στιγμή που θα μπουν νέα κουφώματα και εφόσον οι απώλειες πέσουν στα 3500W, τότε : https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232027-a-c-in13-toshiba-13j2avsg-e1-b13n4kvrg-e

Αν όχι : https://www.skroutz.gr/s/27965273/Daikin-FTXM42R-RXM42R-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/2775686/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-SF42VE-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU-A-A.html

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Τι να κάνουμε  τώρα  το πήραμε!!

Δεν πειράζει, πήρατε μια πολύ καλή μάρκα. Θα έχετε μπροστά σας χειμώνες και καλοκαίρια να το δείτε. Σε τι δωμάτιο μπήκε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Toyotomi Erai 

από ποια άποψη 

2.5αρι καλώδιο έχει κατευθείαν στον πίνακα και με το tapo p110 με όριο από την εφαρμογή στα 3600watt

Μιλάς με γρίφους γέροντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Αρχικά θα πρέπει η γραμμή που θα συνδεθεί το κλιματιστικό να είναι διατομής 3Χ2.5mm2 και να προστατεύεται από μικροαυτόματο των 16Α, σενάρια τύπου 3Χ1.5mm2 και 16Α ασφάλεια ΤΑ ΞΕΧΝΑΜΕ

Προσωπικά θα το συνέδεα στο κουτί σε γραμμή 3Χ2.5, αν παρ' όλα αυτά θέλεις ντε  και καλά να το βάλεις σε πρίζα, τότε βάλε το αλλά βεβαιώσου πως η πρίζα είναι επώνυμη και αντέχει 16Α, καθώς και ένα επώνυμο ποιοτικό φις

Είναι 2 διαφορετικές εταιρείες, τα SRK/SRC είναι της Mitsubishi Heavy και τα MSZ/MUZ της Mitsubishi Electric

Διαφορές ανάλογα τη χρήση που θες, σε ποια περιοχή θα τοποθετηθεί καθώς και καλούδια (Wifi κλπ)

Αν συνδέσω όμως στο κουτί δεν θα μπορώ να συνδέσω αλλιώς με έξυπνη πρίζα για να βλέπω κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tu-luba είπε

Toyotomi Erai 

από ποια άποψη 

2.5αρι καλώδιο έχει κατευθείαν στον πίνακα και με το tapo p110 με όριο από την εφαρμογή στα 3600watt

Μιλάς με γρίφους γέροντα 

Στο εγχειρίδιο λέει 25Α, αν και κατά 99,99% θα είσαι ασφαλής. Προσωπικά θα επέλεγα κάτι πιο δυνατό πχ sonoff elite r3 των 20Α ή ακόμα καλύτερα το sonoff pow r3 των 25Α ή ακόμα καλύτερα το shelly em που παίζει επαγωγικά.

31 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Αν συνδέσω όμως στο κουτί δεν θα μπορώ να συνδέσω αλλιώς με έξυπνη πρίζα για να βλέπω κατανάλωση.

sonoff elite r3

sonoff pow r3

shelly em

Αν θέλεις διαγράμματα από tapo , θα πρέπει να βάλεις πρίζα. Κατά 99.9999% θα είσαι ασφαλής με 18άρι σε πρίζα, εννοείται σε αποκλειστική γραμμή με σωστή διατομή καλωδίου.

5 ώρες πριν, s2000rr είπε

αναμένεται  η εγκατάσταση  από τα "τσακάλια "για να δούμε!!!

Ετοιμάσου για τσακωμό.

Υποχρεωτικά κενό με αντλία (τους διώχνεις αν δεν έχουν), 2μ σωλήνες και άνω θέλουν τα toshiba, αποστάσεις από εμπόδια. Ρίξε μια ματιά στο sticky και στο εγχειρίδιο εγκατάστασης. Συμβουλή: ενημέρωσε ότι θα τα ζητήσεις αυτά όταν σε πάρουν τηλέφωνο από το συνεργείο για το ραντεβού ώστε να είναι υποψιασμένοι, αγόρασε από τώρα φις μη σε χρεώσουν και έχε ένα πλάνο από τώρα που θα μπει και όσο μπορείς κάνε χώρο γιατί συνήθως είναι ατσούμπαλοι και βρωμιάρηδες. Και το πιο σημαντικό: να είσαι εκεί. Μην αφήσεις άλλον ή άλλη. Θα τους τουμπάρουν. Και να είσαι από πάνω τους σε κάθε βήμα. Θα θέλουν να σε ξεπετάξουν για να πάνε γρήγορα στον επόμενο μιας και το κέρδος τους είναι ελάχιστο και βγάζουν μόνο από ποσότητα (χέστηκες). Θα ζητήσεις απόδειξη παροχής υπηρεσίας (θα χρειαστεί για την εγγύηση).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν πειράζει, πήρατε μια πολύ καλή μάρκα. Θα έχετε μπροστά σας χειμώνες και καλοκαίρια να το δείτε. Σε τι δωμάτιο μπήκε; 

Ναι κρεβατομαρα  βγήκε  το παλιό  on-off Carrefour  9αρι 15 έτη ας 

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο εγχειρίδιο λέει 25Α, αν και κατά 99,99% θα είσαι ασφαλής. Προσωπικά θα επέλεγα κάτι πιο δυνατό πχ sonoff elite r3 των 20Α ή ακόμα καλύτερα το sonoff pow r3 των 25Α ή ακόμα καλύτερα το shelly em που παίζει επαγωγικά.

sonoff elite r3

sonoff pow r3

shelly em

Αν θέλεις διαγράμματα από tapo , θα πρέπει να βάλεις πρίζα. Κατά 99.9999% θα είσαι ασφαλής με 18άρι σε πρίζα, εννοείται σε αποκλειστική γραμμή με σωστή διατομή καλωδίου.

Ετοιμάσου για τσακωμό.

Υποχρεωτικά κενό με αντλία (τους διώχνεις αν δεν έχουν), 2μ σωλήνες και άνω θέλουν τα toshiba, αποστάσεις από εμπόδια. Ρίξε μια ματιά στο sticky και στο εγχειρίδιο εγκατάστασης. Συμβουλή: ενημέρωσε ότι θα τα ζητήσεις αυτά όταν σε πάρουν τηλέφωνο από το συνεργείο για το ραντεβού ώστε να είναι υποψιασμένοι, αγόρασε από τώρα φις μη σε χρεώσουν και έχε ένα πλάνο από τώρα που θα μπει και όσο μπορείς κάνε χώρο γιατί συνήθως είναι ατσούμπαλοι και βρωμιάρηδες. Και το πιο σημαντικό: να είσαι εκεί. Μην αφήσεις άλλον ή άλλη. Θα τους τουμπάρουν. Και να είσαι από πάνω τους σε κάθε βήμα. Θα θέλουν να σε ξεπετάξουν για να πάνε γρήγορα στον επόμενο μιας και το κέρδος τους είναι ελάχιστο και βγάζουν μόνο από ποσότητα (χέστηκες). Θα ζητήσεις απόδειξη παροχής υπηρεσίας (θα χρειαστεί για την εγγύηση).

Ναι  τα έχω σημειώσει  θα τα πούμε  μια από τηλέφωνο  όταν με το καλο πάρουν  για το ραντεβού  είπαν  σε 2 εργάσιμες  από σήμερα  θα με πάρουν για να δούμε...ευτυχώς  από θέμα  μήκους  σύμφωνα  με το παλιό  είναι το σημείο  τέτοιο  που θέλουν δεν θέλουν  είναι 3,30 m λογικά  κάτι θα χρεώσουν  αφού  γράφουν ως 3 m.ναι θα κανονίσω να πάρω άδεια από την δουλεία  δεν  υπάρχει  περίπτωση  να λείπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο εγχειρίδιο λέει 25Α, αν και κατά 99,99% θα είσαι ασφαλής. Προσωπικά θα επέλεγα κάτι πιο δυνατό πχ sonoff elite r3 των 20Α ή ακόμα καλύτερα το sonoff pow r3 των 25Α ή ακόμα καλύτερα το shelly em που παίζει επαγωγικά.

Κρίνοντας από τα χαρακτηριστικά λέει μέχρι 13A για αυτό θεωρώ ότι είμαι οκ 

βεβαια ηλεκτρολόγος δεν ειμαι και ίσως παίζει ρόλο και κάτι άλλο που δεν ξέρω 

66CB0255-908E-4783-85D9-7C10F1AE4C95.jpeg

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, samourg είπε

Κάνεις;

Screenshot_1405.png.5b30c6f7cfc33dec410b0d67839637ba.png


Πάρε ένα κοντρολ γενικής που έχει πολλούς κωδικούς και με αυτόματη αναζήτηση θα το βρεις αν δεν παίζουν οι κωδικοί. Θέλει υπομονή και όχι χειροκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

Αρχική σημείωση...Το αργότερο μέχρι 15 Μαρτίου πρέπει να έχει αγοραστεί λόγω λήξης κουπονιού


Το σπίτι έχει μόνο άλλο ένα κλιματιστικό (24άρι toyotomi kuro 10ετίας) ακριβώς απέναντι από το δωμάτιο (το βλέπει μέσω του διαδρόμου)

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: 500€ (προ έκπτωσης με "Αλλάζω συσκευή")
2. Νέα αγορά
3. Αδιάφορο, αρκεί να συμμετέχει στη δράση "Αλλάζω συσκευή"
4. Υπολογίζω 70% θέρμασνη, 30% ψύξη
5. περιστασιακή πηγή ψύξης και θέρμανσης
6. Καλοριφέρ
7. Υπνοδωμάτιο (10 τ.μ.)
8. Αττική
9. Απαραίτητα: wifi, αθόρυβο. Eπιθυμητά: ιονιστής, μεγάλη εγγύηση
10. Πλημμελής μόνωση. Παλαιά κουφώματα χωρίς θερμοδιακοπή άρα με μεγάλες απώλειες (συρώμενα χωνευτά). Δωμάτιο Βορειοδυτικό (μπαλκονόπορτα στη δυτική πλευρά).
11. Συνολικά για το σπίτι:

19001.90 Watt
16341.63 KCal/h
163.81 Watt/m2
140.88 KCal/h/m2
για 21C

Έχω καλή εντύπωση από ένα inventor aria 9άρι που έχω σε άλλο σπίτι αλλά μόνο για ψύξη.
Θα προτιμούσα κάτι σε inventor ή media

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Καλημέρα

Αρχική σημείωση...Το αργότερο μέχρι 15 Μαρτίου πρέπει να έχει αγοραστεί λόγω λήξης κουπονιού


Το σπίτι έχει μόνο άλλο ένα κλιματιστικό (24άρι toyotomi kuro 10ετίας) ακριβώς απέναντι από το δωμάτιο (το βλέπει μέσω του διαδρόμου)

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: 500€ (προ έκπτωσης με "Αλλάζω συσκευή")
2. Νέα αγορά
3. Αδιάφορο, αρκεί να συμμετέχει στη δράση "Αλλάζω συσκευή"
4. Υπολογίζω 70% θέρμασνη, 30% ψύξη
5. περιστασιακή πηγή ψύξης και θέρμανσης
6. Καλοριφέρ
7. Υπνοδωμάτιο (10 τ.μ.)
8. Χαλάνδρι (http://penteli.meteo.gr/stations/nomismatokopeio/)
9. Απαραίτητα: wifi, αθόρυβο. Eπιθυμητά: ιονιστής, μεγάλη εγγύηση
10. Πλημμελής μόνωση. Παλαιά κουφώματα χωρίς θερμοδιακοπή άρα με μεγάλες απώλειες (συρώμενα χωνευτά). Δωμάτιο Βορειοδυτικό (μπαλκονόπορτα στη δυτική πλευρά).
11. Συνολικά για το σπίτι:

19001.90 Watt
16341.63 KCal/h
163.81 Watt/m2
140.88 KCal/h/m2
για 21C

Έχω καλή εντύπωση από ένα inventor aria 9άρι που έχω σε άλλο σπίτι αλλά μόνο για ψύξη.
Θα προτιμούσα κάτι σε inventor ή media


Η μόνη θέση που μπορεί να μπει το κλιματιστικό είναι εκεί που γράφει 1.66 μιας και στον τοίχο που είναι 3,08 έχει δοκάρι και εμποδίζει.
Ο τοίχος 3.75 είναι δυτικός και ο τοίχος 3.08 είναι βορινός


image.png

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-09wfi-ldvo-09-klimatistiko-9-000-btu-h_4041046

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-neo-nuvi-09wf-nuvo-09-klimatistiko-9-000-btu-h_3996506

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252513-a-c-in9-carrier-42qhg009d8su-crystal-uc

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας το databook για το Toshiba Edge, αναλύοντας πιο συγκεκριμένα τα δεδομένα για το 13ρι, τράβηξε την προσοχή μου COP που δίνουν για partload σε διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίες, τιμές μέχρι περίπου 5, ή 5 και κάτι μέγιστο... 


Επισυνάπτω και έναν πίνακα βγαλμένο από άλλο φόρουμ, όπου φαίνονται πιο εύκολα όλα αυτά τα δεδομένα...


Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς στο πιστοποιητικό Eurovent βρίσκουμε κάποιες υψηλότερες ή πολύ υψηλότερες τιμές COP.


@liakjim αν μπορείς, παρακαλώ εξήγησέ μου τι και πώς συμβαίνει

12923faaae20f9515369d855fd5bca2b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας! ρε παιδιά ψάχνω κλιματιστικό. Και αλήθεια έχω μπερδευτεί λίγο. Θέλω ένα 9άρι ή 12άρι αν η τιμή είναι κοντά. Έχω δει αυτό και αυτό. Μεταξύ μας, και τα 2 μου φαίνονται εξαιρετικά. (Αν έχετε κάποιο άλλο υπόψιν, παρακαλώ πείτε μου!) Ψάχνω να το πάρω από μικρό μαγαζί, μήπως αποσύρω ένα ψυγείο και ένα κλιματιστικό και πάρω 2 κλιματιστικά. Επίσης, ΑΝ υπάρχει κάποιο κατάστημα που να κάνει και την απόσυρση κατευθείαν, ακόμα καλύτερα. (κάποια πχ χρεώνουν 50 ευρώ. Ο Κωτσόβολος την κάνει δωρεάν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, amotida είπε

Βλέποντας το databook για το Toshiba Edge, αναλύοντας πιο συγκεκριμένα τα δεδομένα για το 13ρι, τράβηξε την προσοχή μου COP που δίνουν για partload σε διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίες, τιμές μέχρι περίπου 5, ή 5 και κάτι μέγιστο... 


Επισυνάπτω και έναν πίνακα βγαλμένο από άλλο φόρουμ, όπου φαίνονται πιο εύκολα όλα αυτά τα δεδομένα...


Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς στο πιστοποιητικό Eurovent βρίσκουμε κάποιες υψηλότερες ή πολύ υψηλότερες τιμές COP.


@liakjim αν μπορείς, παρακαλώ εξήγησέ μου τι και πώς συμβαίνει

12923faaae20f9515369d855fd5bca2b.jpg

Υποθέτω γιατί το eurovent μετράει και τα διαστήματα των off μιας και πχ στους 12C λέει 1140 capacity με cop 9,05 που σημαίνει input 126W αλλά αν δεις το data book δεν πέφτει κάτω από τα 215W.

Για αυτό στους πχ 2C, είναι κοντά μεταξύ τους.

2 ώρες πριν, bananasplit είπε

Γειά σας! ρε παιδιά ψάχνω κλιματιστικό. Και αλήθεια έχω μπερδευτεί λίγο. Θέλω ένα 9άρι ή 12άρι αν η τιμή είναι κοντά. Έχω δει αυτό και αυτό. Μεταξύ μας, και τα 2 μου φαίνονται εξαιρετικά. (Αν έχετε κάποιο άλλο υπόψιν, παρακαλώ πείτε μου!) Ψάχνω να το πάρω από μικρό μαγαζί, μήπως αποσύρω ένα ψυγείο και ένα κλιματιστικό και πάρω 2 κλιματιστικά. Επίσης, ΑΝ υπάρχει κάποιο κατάστημα που να κάνει και την απόσυρση κατευθείαν, ακόμα καλύτερα. (κάποια πχ χρεώνουν 50 ευρώ. Ο Κωτσόβολος την κάνει δωρεάν).

Εξαιρετικά τα toyotomi και tcl; Σε καμιά περίπτωση.

Προσπάθησε να συμπληρώσεις αυτό εις διπλούν σύμφωνα με τις οδηγίες ->

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...