Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Αυτό το εξηγείς λίγο 

Μου είπαν ότι έχει ένα απλό και όχι χεπα όπως τα άλλα 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν δεν μπορείς τον θόρυβο, μην πας στο Fujitsu. Από τη στιγμή που θέλεις και θέρμανση, μην πας στο midea.

Νομίζω το edge έχει το καλύτερο συνολικά πακέτο από αυτά που έβαλες. Αν και από τη στιγμή που θέλεις περισσότερο ψύξη, θα σου πρότεινα το yukai ( ή arata όπως το λέει ο κωτσος) μιας και φαίνεται ότι είναι λίγο πιο οικονομικό σε λειτουργία ψύξης. Θα έλεγα να περιμένεις για κάποια καλή προσφορά πριν αγοράσεις. 

Με το ανακυκλώνω συσκευή θα το πάρω μέχρι 16 Μαρτίου. Το fujitsu το έβαλα στη λίστα λόγο ότι λένε τα καλύτερα από άποψη ποιότητας αλλά το συγκεκριμένο που είναι το μικρο και φθινο τους δεν ξέρω αν θα ειναι σαν όλα τα άλλα. Και τα midea μου τα έχουν προτείνει επειδή είναι κατασκευαστρια και είναι θυγατρική της fujitsu και βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά. Το toshiba δεν μου είπε κανείς τίποτα μου τα βγάζουν στην απέξω. Και δεν ξέρω και εγώ τίποτα από αυτά και έχω ζαλιστεί δεν ξέρω που να κινηθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, prapasgiorgos είπε

Μου είπαν ότι έχει ένα απλό και όχι χεπα όπως τα άλλα 

Με το ανακυκλώνω συσκευή θα το πάρω μέχρι 16 Μαρτίου. Το fujitsu το έβαλα στη λίστα λόγο ότι λένε τα καλύτερα από άποψη ποιότητας αλλά το συγκεκριμένο που είναι το μικρο και φθινο τους δεν ξέρω αν θα ειναι σαν όλα τα άλλα. Και τα midea μου τα έχουν προτείνει επειδή είναι κατασκευαστρια και είναι θυγατρική της fujitsu και βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά. Το toshiba δεν μου είπε κανείς τίποτα μου τα βγάζουν στην απέξω. Και δεν ξέρω και εγώ τίποτα από αυτά και έχω ζαλιστεί δεν ξέρω που να κινηθώ. 

Λοιπόν για θέρμανση οι ασφαλείς επιλογές είναι , TOSHIBA, MITSUBISHI,FUJITSU,DAIKIN, εαν θες μόνο για ψύξη παρε το φθηνότερο από οποία μάρκα θες που κυκλοφορεί στην αγορά 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prapasgiorgos είπε

Μου είπαν ότι έχει ένα απλό και όχι χεπα όπως τα άλλα 

Με το ανακυκλώνω συσκευή θα το πάρω μέχρι 16 Μαρτίου. Το fujitsu το έβαλα στη λίστα λόγο ότι λένε τα καλύτερα από άποψη ποιότητας αλλά το συγκεκριμένο που είναι το μικρο και φθινο τους δεν ξέρω αν θα ειναι σαν όλα τα άλλα. Και τα midea μου τα έχουν προτείνει επειδή είναι κατασκευαστρια και είναι θυγατρική της fujitsu και βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά. Το toshiba δεν μου είπε κανείς τίποτα μου τα βγάζουν στην απέξω. Και δεν ξέρω και εγώ τίποτα από αυτά και έχω ζαλιστεί δεν ξέρω που να κινηθώ. 

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-24e2kvg-e-ras-24e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-24000btu-me-wi-fi-134462

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e

(το ίδιο μηχάνημα είναι με άλλο όνομα).

ΥΓ Η midea δεν είναι θυγατρική της fujitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, παιδιά ένα toyotomi 18000 btu η εξωτερική μονάδα μπαίνει στον τοίχο; σε γνωστή αλυσίδα ηλεκτρικών μου είπαν ότι τα 18-άρια τα βάζουν στο πάτωμα. Να σημειώσω εδώ ότι κατόπιν επικοινωνίας με άλλο κατάστημα ένα 17000 btu toyotomi και πάλι, μου είπε ότι μπαίνει στον τοίχο. Τόση διαφορά έχουν; Ξέρει κανείς τι γίνεται;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από antonis35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, antonis35 είπε

Καλησπέρα σε όλους, παιδιά ένα toyotomi 18000 btu η εξωτερική μονάδα μπαίνει στον τοίχο; σε γνωστή αλυσίδα ηλεκτρικών μου είπαν ότι τα 18-άρια τα βάζουν στο πάτωμα. Να σημειώσω εδώ ότι κατόπιν επικοινωνίας με άλλο κατάστημα ένα 17000 btu toyotomi και πάλι μου είπε ότι μπαίνει στον τοίχο. Τόση διαφορά έχουν; Ξέρει κανείς τι γίνεται;

Ευχαριστώ

Όπου θέλουμε τα βάζουμε. Αρκεί να μπουν σωστά, μήκη, αντικραδασμικα κτλ. Απλά στον τοίχο υπάρχουν πιθανότητες για μεταφορά ήχου μέσα στο σπίτι ( ειδικά με toytomi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπου θέλουμε τα βάζουμε. Αρκεί να μπουν σωστά, μήκη, αντικραδασμικα κτλ. Απλά στον τοίχο υπάρχουν πιθανότητες για μεταφορά ήχου μέσα στο σπίτι ( ειδικά με toytomi).

Ευχαριστώ.

εγώ τα είχα για καλά τα toyotomi προτείνεις κάτι άλλο σε αυτά τα btu? Daikin?

Επεξ/σία από antonis35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, antonis35 είπε

Ευχαριστώ.

εγώ τα είχα για καλά τα toyotomi προτείνεις κάτι άλλο σε αυτά τα btu? Daikin?

Εξαρτάται. Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Τι κατανάλωση έχετε στην αναμονή δηλαδή κλειστό το κλιματιστικό?

Εμένα λέει 5w, μου φαίνονται πολλά για αναμονή αν το δούμε σε μήνα. Σκέφτηκα να το βγάζω από το ρεύμα η να βάλω καμία πρίζα με wifi. 

Το tapo 110 τι κατανάλωση έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, komatoza είπε

Εμένα λέει 5w, μου φαίνονται πολλά για αναμονή αν το δούμε σε μήνα. Σκέφτηκα να το βγάζω από το ρεύμα η να βάλω καμία πρίζα με wifi. 

 

Αν είναι όντως 5W στην αναμονή, είσαι στις 3,6 kWh το μήνα. Ήτοι, στα 0,72€ με τιμές κοντά στον τρέχοντα τιμοκατάλογο της ΔΕΗ, με την ανώτερη κλίμακα χρέωσης.

Ή με άλλα λόγια, θα χρειαστείς περίπου 14 μήνες για ν' αποσβέσεις την αγορά της πιο φτηνής πρίζα WiFi που βλέπω στο Skroutz, ασχέτως του αν είναι κατάλληλη ή όχι για κλιματιστικό (δεν έκατσα να το ψάξω), αλλά και χωρίς καν να υπολογίσω την δική της κατανάλωση (που προφανώς και δε θα είναι 0)!

Είσαι σίγουρος ότι δε θες απλά ν' αγνοήσεις τα 5W το μήνα, ή αλλιώς, τα περίπου... 8,5€ το χρόνο; Βάλε ένα βαθμό πιο κάτω το χειμώνα (ή πιο πάνω το καλοκαίρι) και θα γλιτώσεις πολλά παραπάνω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, komatoza είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Τι κατανάλωση έχετε στην αναμονή δηλαδή κλειστό το κλιματιστικό?

Εμένα λέει 5w, μου φαίνονται πολλά για αναμονή αν το δούμε σε μήνα. Σκέφτηκα να το βγάζω από το ρεύμα η να βάλω καμία πρίζα με wifi. 

Το tapo 110 τι κατανάλωση έχει?

Από 0.5-1W τα 3 κλιματιστικά που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, antonis35 είπε

Ευχαριστώ.

εγώ τα είχα για καλά τα toyotomi προτείνεις κάτι άλλο σε αυτά τα btu? Daikin?

Toyotomi ουτε καν καλή μάρκα. Θα την συνιστούσα μόνο για ψύξη σε κανένα εξοχικό. 

Οταν μάθεις τις απώλειες που έχεις, κοιτάς για επιλογή μοντέλων σε άλλες μάρκες. Η Daikin είναι κορυφαία μάρκα αλλά όχι μόνο αυτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, εχω 2 voucher για χρήση σε εξοχικό στην Αιτ/νια. Το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω αν γίνεται να αγοραστούν τα κλιματιστικά απο Αθήνα και να μεταφερθούν εκει. Απο οτι βλέπω, ο Κοτσόβολος δεν καλύπτει την διεύθυνση στην Αιτ/νια. Έχει κανείς εμπειρίες απο παρόμοια κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Έχω δύο κλιματιστικά inventor neo 9 & 12000 btu. 

Έχω αγοράσει αυτό το φις το οποίο αναγράφει max 3680W. Το 9αρι ίναι εντός ορίων, το 12αρι είναι στο όριο. Πιστεύεται οτί θα υπάρχει πρόβλημα?

https://www.skroutz.gr/s/27155864/Legrand-Φις-Ρεύματος-Αρσενικό-Σούκο-Γωνιακό-με-Δαχτυλίδι-Λευκό-050190.html#reviews

Ρωτάω γιατί το εύρος που δίνει η inventor στο 12αρι είναι αυτό:

"Ψυκτική Απόδοση
3.52 (1.11-4.16) kWatt"

Δηλαδή μπορεί να κάνει peak μέχρι το 4160w? 

Επεξ/σία από DimitrisM.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, DimitrisM. είπε

Καλησπέρα! Έχω δύο κλιματιστικά inventor neo 9 & 12000 btu. 

Έχω αγοράσει αυτό το φις το οποίο αναγράφει max 3680W. Το 9αρι ίναι εντός ορίων, το 12αρι είναι στο όριο. Πιστεύεται οτί θα υπάρχει πρόβλημα?

https://www.skroutz.gr/s/27155864/Legrand-Φις-Ρεύματος-Αρσενικό-Σούκο-Γωνιακό-με-Δαχτυλίδι-Λευκό-050190.html#reviews

Ρωτάω γιατί το εύρος που δίνει η inventor στο 12αρι είναι αυτό:

"Ψυκτική Απόδοση
3.52 (1.11-4.16) kWatt"

Δηλαδή μπορεί να κάνει peak μέχρι το 4160w? 

δεν εχει καμια απολυτως σχεση η ψυκτικη αποδοση

η καταναλωση ρευματος σε νοιαζει

 

και για να μην κουραζεσαι, ναι σε καλυπτει οποιοδηποτε φις σουκο, ολα 16 αμπερ ειναι (2380w = 16A*230V)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εγκατάσταση 18αρι πάει μόνο απευθείας η σύνδεση σε κουτάκι το ρεύμα και όχι σε μπριζα??μπορώ να ζητήσω να μπει σε μπριζα που θα έρθει ηλεκτρολόγος να μου βάλει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...