Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, james9tito είπε

Ελαφρως οφτοπικ η ερωτηση. Η επιταγη ανακυκλωνω ειναι στο ονομα μου ως δικαιουχος. Οταν παω Κωτσοβολο μπορω να κοψω τιμολογιο για αποφορολογηση ή δεν γινεται επειδη η οικογενειακη επιχειρηση δεν ειναι στο ονομα μου? Ή γενικα δεν γινεται αποφορολογηση στα κλιματιστικα?

Συγνώμη, αλλά πας να μπλέξεις το ανακυκλώνω με τιμολόγιο, σε άλλο ΑΦΜ κιόλας ; 

Δηλαδή respect για την ιδέα, τι να πω...

BTW αποφορολόγηση του ΦΠΑ γίνεται μόνο σε κινητά, κονσόλες, tablet & laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Συγνώμη, αλλά πας να μπλέξεις το ανακυκλώνω με τιμολόγιο, σε άλλο ΑΦΜ κιόλας ; 

Δηλαδή respect για την ιδέα, τι να πω...

BTW αποφορολόγηση του ΦΠΑ γίνεται μόνο σε κινητά, κονσόλες, tablet & laptop...

Γιαυτο εκανα την ερωτηση αγαπητε για να μην μπλεξω. Ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επειδή μπερδεύεται ο κόσμος με το ερωτηματολόγιο και κυρίως με το τι βάζουμε ως input στην εφαρμογή και για να μη γράφουμε τα ίδια, έχω σκοπό να φτιάξω μια version 2 με τις ερωτήσεις, οπότε με την ευκαιρία αν έχει κανείς καμιά ιδέα/ πρόταση αν πρέπει κατι να μπει ή να βγει ή να αλλάξει, είμαι όλος αυτιά.

εγώ θα πρότεινα το εξής:

επειδή υπολογίζοντας κάθε δωμάτιο ξεχωριστά με τον υπολογισμό θερμικών που χρησιμοποιούμε,  εκτιμώ πως πέφτουμε προς τα πάνω ένα 10-15%, να κάνουμε τον υπολογισμό ως εξής:

χρησιμοποιώντας το εργαλείο υπολογισμού, υπολογίζουμε αρχικά τις συνολικές απώλειες για την καθαρή επιφάνεια ΟΛΟΥ του σπιτιού.

πχ αν έχουμε ένα σπίτι καθαρής επιφάνειας 100τμ, "τρέχουμε" το εργαλείο και βγάζουμε πχ 11kW απώλειες για ΟΛΟ το σπίτι..

ας πούμε λοιπόν πως θέλουμε να δούμε τι μηχάνημα "χρειαζόμαστε", πχ για τη σαλοκουζίνα του σπιτιού, εμβαδού 50τμ

επειδή τα 50τμ είναι τα μισά των 100τμ, θα πολλαπλασιάσουμε τις απώλειες όλου του σπιτιού, επί του συντελεστή του χώρου που θέλουμε να καλύψουμε, στην προκειμένη περίπτωση για το σαλόνι θα πολλαπλασιάσουμε τα 11kW επί 0,5 (50% της κάλυψης του σπιτιού είναι η σαλοκουζίνα), οπότε έχουμε περί τα 5.5kW απώλειες.

αν θέλετε φυσικά κάντε μια αύξηση 5-10% για ασφάλεια (ή σε ζόρικες περιπτώσεις), οπότε έχουμε τις απώλειες που θέλουμε..

φυσικά και οι μέθοδοι είναι "μπακαλικες" και δεν έχουν σχέση με μελέτη μηχανικού..

εννοείται πως σχολιάζετε ελεύθερα (αλλά κόσμια 😄)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

εγώ θα πρότεινα το εξής:

επειδή υπολογίζοντας κάθε δωμάτιο ξεχωριστά με τον υπολογισμό θερμικών που χρησιμοποιούμε,  εκτιμώ πως πέφτουμε προς τα πάνω ένα 10-15%, να κάνουμε τον υπολογισμό ως εξής:

χρησιμοποιώντας το εργαλείο υπολογισμού, υπολογίζουμε αρχικά τις συνολικές απώλειες για την καθαρή επιφάνεια ΟΛΟΥ του σπιτιού.

πχ αν έχουμε ένα σπίτι καθαρής επιφάνειας 100τμ, "τρέχουμε" το εργαλείο και βγάζουμε πχ 11kW απώλειες για ΟΛΟ το σπίτι..

ας πούμε λοιπόν πως θέλουμε να δούμε τι μηχάνημα "χρειαζόμαστε", πχ για τη σαλοκουζίνα του σπιτιού, εμβαδού 50τμ

επειδή τα 50τμ είναι τα μισά των 100τμ, θα πολλαπλασιάσουμε τις απώλειες όλου του σπιτιού, επί του συντελεστή του χώρου που θέλουμε να καλύψουμε, στην προκειμένη περίπτωση για το σαλόνι θα πολλαπλασιάσουμε τα 11kW επί 0,5 (50% της κάλυψης του σπιτιού είναι η σαλοκουζίνα), οπότε έχουμε περί τα 5.5kW απώλειες.

αν θέλετε φυσικά κάντε μια αύξηση 5-10% για ασφάλεια (ή σε ζόρικες περιπτώσεις), οπότε έχουμε τις απώλειες που θέλουμε..

φυσικά και οι μέθοδοι είναι "μπακαλικες" και δεν έχουν σχέση με μελέτη μηχανικού..

εννοείται πως σχολιάζετε ελεύθερα (αλλά κόσμια 😄)

Εαν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει ως αποκλειστική θέρμανση τα κλιματιστικά  και κάνει χρήση 24/7 τοτε ναι πρέπει να τρέξει πρώτα για όλο το σπίτι ως ενιαίο χώρο για να βρει ποσά btu θέλει κα8 ύστερα τον καθε χώρο ξεχωριστά για να δει πως θα μοιράσει τα btu ανά χώρο έχοντας στο μυαλό του και την διαρρύθμιση των χωρών 

Πρεπει να ξεφύγουμε λίγο από την αντίληψη ότι βάζω πχ στα 15 τμ ένα 9αρι κλείνω τη πόρτα και οπως να έχει θα μου φτάσει , κατά την άποψη μου αυτό είναι το λάθος που γίνεται και όταν ζορίζουν τα πράγματα στις συνθήκες αρχίζουν να νομίζουν ότι τα κλιματιστικά δε κάνουν για αυτό που προορίζονται και ακούμε κάτι ανεκδιήγητα σχόλια από κάποιους που δεν έχουν καμία επαφή με τη πραγματικότητα 

 

 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

εγώ θα πρότεινα το εξής:

επειδή υπολογίζοντας κάθε δωμάτιο ξεχωριστά με τον υπολογισμό θερμικών που χρησιμοποιούμε,  εκτιμώ πως πέφτουμε προς τα πάνω ένα 10-15%, να κάνουμε τον υπολογισμό ως εξής:

χρησιμοποιώντας το εργαλείο υπολογισμού, υπολογίζουμε αρχικά τις συνολικές απώλειες για την καθαρή επιφάνεια ΟΛΟΥ του σπιτιού.

πχ αν έχουμε ένα σπίτι καθαρής επιφάνειας 100τμ, "τρέχουμε" το εργαλείο και βγάζουμε πχ 11kW απώλειες για ΟΛΟ το σπίτι..

ας πούμε λοιπόν πως θέλουμε να δούμε τι μηχάνημα "χρειαζόμαστε", πχ για τη σαλοκουζίνα του σπιτιού, εμβαδού 50τμ

επειδή τα 50τμ είναι τα μισά των 100τμ, θα πολλαπλασιάσουμε τις απώλειες όλου του σπιτιού, επί του συντελεστή του χώρου που θέλουμε να καλύψουμε, στην προκειμένη περίπτωση για το σαλόνι θα πολλαπλασιάσουμε τα 11kW επί 0,5 (50% της κάλυψης του σπιτιού είναι η σαλοκουζίνα), οπότε έχουμε περί τα 5.5kW απώλειες.

αν θέλετε φυσικά κάντε μια αύξηση 5-10% για ασφάλεια (ή σε ζόρικες περιπτώσεις), οπότε έχουμε τις απώλειες που θέλουμε..

φυσικά και οι μέθοδοι είναι "μπακαλικες" και δεν έχουν σχέση με μελέτη μηχανικού..

εννοείται πως σχολιάζετε ελεύθερα (αλλά κόσμια 😄)

όχι, επ ουδενί δεν λειτουργεί το σύστημα έτσι

στις απώλειες & στα ψυκτικά φορτία παίζουν τεράστιο ρόλο οι προσανατολισμοί και τα ανοίγματα, άρα ο παραπάνω τρόπος "υπολογισμού" ενδέχεται να δώσει εντελώς λανθασμένες τιμές

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εαν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει ως αποκλειστική θέρμανση τα κλιματιστικά  και κάνει χρήση 24/7 τοτε ναι πρέπει να τρέξει πρώτα για όλο το σπίτι ως ενιαίο χώρο για να βρει ποσά btu θέλει κα8 ύστερα τον καθε χώρο ξεχωριστά για να δει πως θα μοιράσει τα btu ανά χώρο έχοντας στο μυαλό του και την διαρρύθμιση των χωρών 

Πρεπει να ξεφύγουμε λίγο από την αντίληψη ότι βάζω πχ στα 15 τμ ένα 9αρι κλείνω τη πόρτα και οπως να έχει θα μου φτάσει , κατά την άποψη μου αυτό είναι το λάθος που γίνεται και όταν ζορίζουν τα πράγματα στις συνθήκες αρχίζουν να νομίζουν ότι τα κλιματιστικά δε κάνουν για αυτό που προορίζονται και ακούμε κάτι ανεκδιήγητα σχόλια από κάποιους που δεν έχουν καμία επαφή με τη πραγματικότητα 

 

Βασικά όταν χρησιμοποιείς split, εκ των πραγμάτων είναι πολύ πιθανόν να εγκαταστήσεις περισσότερη ισχύ από όση χρειάζεσαι

Αν έχεις π.χ. ένα δωμάτιο 9-10 τ.μ., θα του βάλεις 9000 btu ασχέτως αν χρειάζεται 4 ή 5, άρα είναι πολύ πιθανόν να έχεις εγκατεστημένη ισχύ πολύ μεγαλύτερη από αυτή που χρειάζεσαι 

Η μελέτη του χώρου συνολικά έχει νόημα όταν μιλάμε για κεντρικά συστήματα (αντλίες θερμότητας με fcu), όταν πας με split απλά βάζεις το split που χρειάζεται σε κάθε χώρο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Επειδή μπερδεύεται ο κόσμος με το ερωτηματολόγιο και κυρίως με το τι βάζουμε ως input στην εφαρμογή και για να μη γράφουμε τα ίδια, έχω σκοπό να φτιάξω μια version 2 με τις ερωτήσεις, οπότε με την ευκαιρία αν έχει κανείς καμιά ιδέα/ πρόταση αν πρέπει κατι να μπει ή να βγει ή να αλλάξει, είμαι όλος αυτιά.

Αν μπορούσε να μπει κάποια πρόταση κάλυψης που να αντιστοιχεί σε btu θα ήταν τέλειο θεωρώ.

Όπως και να έχει μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να κάνω τον μηχανικό γιατί δεν είμαι, απλά θα εμπλουτίσω λίγο το ερώτημα 10 με οδηγίες για ύψη πάτωμα ταβάνι που μερικοί βάζουν το κτίριο ή ποια τετραγωνικά να βάλουν, έξτρα πληροφορίες για την περιοχή τους κτλ.

Μόλις τώρα, enduras1 είπε

Αν μπορούσε να μπει κάποια πρόταση κάλυψης που να αντιστοιχεί σε btu θα ήταν τέλειο θεωρώ.

Όπως και να έχει μπράβο!

Δυστυχώς αυτό είναι πολύ δυναμικό πχ παλιά δεν λέγαμε Toshiba για δωμάτια, αλλά μετά βγήκε το yukai που αναβάθμισε τους δείκτες, ή μετά χώθηκε η Daikin με τη δυνατότητα επέκτασης εγγύησης με λογικό κόστος οπότε αν κάποιος το βρει φθηνά μπορεί να συμφέρει ή μεθαύριο θα βγει κάτι άλλο κτλ. Θα θέλει συνέχεια ενημέρωση. Κάποια βασικά hints όμως οκ , μπορούν να μπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

εγώ θα πρότεινα το εξής:

επειδή υπολογίζοντας κάθε δωμάτιο ξεχωριστά με τον υπολογισμό θερμικών που χρησιμοποιούμε,  εκτιμώ πως πέφτουμε προς τα πάνω ένα 10-15%, να κάνουμε τον υπολογισμό ως εξής:

χρησιμοποιώντας το εργαλείο υπολογισμού, υπολογίζουμε αρχικά τις συνολικές απώλειες για την καθαρή επιφάνεια ΟΛΟΥ του σπιτιού.

πχ αν έχουμε ένα σπίτι καθαρής επιφάνειας 100τμ, "τρέχουμε" το εργαλείο και βγάζουμε πχ 11kW απώλειες για ΟΛΟ το σπίτι..

ας πούμε λοιπόν πως θέλουμε να δούμε τι μηχάνημα "χρειαζόμαστε", πχ για τη σαλοκουζίνα του σπιτιού, εμβαδού 50τμ

επειδή τα 50τμ είναι τα μισά των 100τμ, θα πολλαπλασιάσουμε τις απώλειες όλου του σπιτιού, επί του συντελεστή του χώρου που θέλουμε να καλύψουμε, στην προκειμένη περίπτωση για το σαλόνι θα πολλαπλασιάσουμε τα 11kW επί 0,5 (50% της κάλυψης του σπιτιού είναι η σαλοκουζίνα), οπότε έχουμε περί τα 5.5kW απώλειες.

αν θέλετε φυσικά κάντε μια αύξηση 5-10% για ασφάλεια (ή σε ζόρικες περιπτώσεις), οπότε έχουμε τις απώλειες που θέλουμε..

φυσικά και οι μέθοδοι είναι "μπακαλικες" και δεν έχουν σχέση με μελέτη μηχανικού..

εννοείται πως σχολιάζετε ελεύθερα (αλλά κόσμια 😄)

Από μένα είναι όχι 😁

Όπως έγραψε και ο AristidisZ παραπάνω, οι απώλειες εξαρτώνται πολύ περισσότερο από τα ανοίγματα, τον προσανατολισμό και αρκετά λιγότερο από το εμβαδόν του χώρου.

Εξαίρεση στο παραπάνω αποτελούν χώροι που έχουν κουφώματα καλής ποιότητας αλλά αμόνωτη ταράτσα από πάνω. Εκεί επειδή οι απώλειες της οροφής ξεπερνούν το 50% των συνολικών απωλειών συνήθως, τότε αρχίζουμε να έχουμε μια εξάρτηση των απωλειών από το εμβαδόν.

Αλλά σε ενδιάμεσους ορόφους οι απώλειες εξαρτώνται κυρίως από τα ανοίγματα, τους τοίχους, τα δοκάρια/τοιχία που μπορει να υπάρχουν (ειδικα αν ειναι αμόνωτα) και σε 2η μοίρα από το εμβαδό.

Το εργαλείο που έχει δοθεί και χρησιμοποιείται εδώ μέσα έχει τα προβήματα του, αλλά κινείται στην σωστή λογική. Κάναμε κάποιες δεκαετίες να σταματήσουμε να υπολογίζουμε συστήματα θέρμανσης βάσει εμβαδού, καλό θα είναι να μην ξαναγυρίσουμε εκεί.

Επεξ/σία από dal_kos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι το yukai το πήγε - μέχρι να σκεφτώ την αγορά και να ξεμπερδέψω από άλλες υποχρεώσεις- στα 780 ευρώ το πράκτικερ, τιμή λίγο εξωφρενική μπρος στα 599 τελική του siesta. Άρα λέω να πάω τελικά προς το δεύτερο και να κάνω προέκταση εγγύησης με 100 ευρώ ( ; ) στα 7 ή 10 ( ; ) έτη. Είναι καλό το σκεπτικό μου για τον 25-30τμ ψιλο-ενιαίο χώρο μου, ή να περιμένω να πέσει και πάλι το yukai;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Βλέπω ότι το yukai το πήγε - μέχρι να σκεφτώ την αγορά και να ξεμπερδέψω από άλλες υποχρεώσεις- στα 780 ευρώ το πράκτικερ, τιμή λίγο εξωφρενική μπρος στα 599 τελική του siesta. Άρα λέω να πάω τελικά προς το δεύτερο και να κάνω προέκταση εγγύησης με 100 ευρώ ( ; ) στα 7 ή 10 ( ; ) έτη. Είναι καλό το σκεπτικό μου για τον 25-30τμ ψιλο-ενιαίο χώρο μου, ή να περιμένω να πέσει και πάλι το yukai;

Και τα δύο θα τα βρεις κάποια στιγμή φθηνότερα αν μπορείς να περιμένεις. Έτσι και αλλιώς οδεύουμε προς άνοιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ναι ε; Δεν γνωρίζω τις τάσεις της αγοράς αυτής. Φανταζόμουν ότι την άνοιξη ανεβαίνουν οι τιμές λόγω επερχόμενου καλοκαιριού. Βέβαια, αυτό που σκεφτόμουν, είναι ότι λόγω των κουπονιών ίσως συντηρήθηκαν ψηλά οι τιμές και τώρα που λήγει η περίοδος χρήσης τους (νομίζω μέσα/τέλη Μαρτίου; ) υπέθετα ότι θα πέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Επειδή μπερδεύεται ο κόσμος με το ερωτηματολόγιο και κυρίως με το τι βάζουμε ως input στην εφαρμογή και για να μη γράφουμε τα ίδια, έχω σκοπό να φτιάξω μια version 2 με τις ερωτήσεις, οπότε με την ευκαιρία αν έχει κανείς καμιά ιδέα/ πρόταση αν πρέπει κατι να μπει ή να βγει ή να αλλάξει, είμαι όλος αυτιά.

 Δηλαδή εμείς που πήραμε κλιματιστικά με αυτόν θα τα γυρίσουμε πίσω? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...