Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, sofix είπε

Μίλησα με ηλεκτρολόγο να περάσει καλώδιο απευθείας από πίνακα στο ποιο κοντινό "κουτάκι" στον τοίχο .

Έκανα πάλι υπολογισμούς κ μέτρησα τετραγωνικά και τελικά είμαι άνετα κ με 18αρι, μιας κ το δωμάτιο τελικά είναι 30τμ. Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση.

Μια ακόμα ερώτηση...διαβάζω αρκετοί κατασκευαστές λένε τυπική απόσταση από ταβάνι 5-15εκ , αλλού διαβάζω οτι για εσωτερική μονάδα ιδανικό ύψος τα 3/4 του ύψους του δωματίου.. τελικά τι ισχύει;

Δυστυχώς υπάρχουν σωλήνες καλοριφέρ που τρέχουν 30εκ από ταβάνι, επομένως ή θα στριμωχθει η μονάδα τέρμα στο ταβάνι χωρίς ούτε 5 εκ. αερα από πάνω ή θα τοποθετηθεί κάτω από σωλήνες καλοριφέρ. Σε αυτή την περίπτωση θα είναι σε ύψος 220-250εκ με συνολικό ύψος δωματίου το 280εκ.

Μήπως ειναι πολύ χαμηλά το 220-250 ή είναι οκ?

 

Mε το πολυ χαμηλα δεν θα χεις κανενα θεμα ισα ισα που θα δουλευει και καλυτερα απο πολλες αποψεις.Με το πολυ ψηλα θα ναι σιγουρα λαθος..

Κι εγω στο πατρικο προσφατα που εκανα τοποθετηση, μπηκε κατω απ τους σωληνες καλοριφερ οποτε η μοναδα ειναι καπου 50-60cm απ το ταβανι, δουλευει τελεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sofix είπε

Μίλησα με ηλεκτρολόγο να περάσει καλώδιο απευθείας από πίνακα στο ποιο κοντινό "κουτάκι" στον τοίχο .

αρκεί το ¨κουτάκι" να έχει καλώδιο με σωστή διατομή ..... (και φυσικά να μη διακλαδώνσει σε 100 φώτα/πρίζες)

1 ώρα πριν, sofix είπε

Μήπως ειναι πολύ χαμηλά το 220-250 ή είναι οκ?

για θέρμανση θες να είναι χαμηλά για να μη μαζεύεται στο ταβάνι η ζέστη

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, katcos είπε

Ερώτησεις προς γνωρίζοντες:

1. To wifi module για το Fujitsu KM Series ASYG18KMTE είναι αυτό;

https://www.plaisio.gr/fujitsu-wifi-set-uty-tfsxf2_3900517

ή αυτό:

https://markogiannakis-energy.gr/product/fujitsu-wifi-module-stick-uty-tfsxf2/

2. Υπάρχει δυνατότητα (έστω και όχι αναλυτικής) καταγραφής ή  ένδειξης της κατανάλωσης στο FG lair app ;

 

Αν δεις εδώ https://www.fgeurope.gr/wp-content/uploads/2022/04/Fujitsu_κατάλογος_Οικιακού_Κλιματισμού_2022_LR.pdf

σελ 13 λέει ως κωδικό το UTY-TFSXF2.

Τα site που ανέβασες έχουν τον ίδιο κωδικό αλλά με άλλη περιγραφή. Η σωστή εικόνα είναι του πλαισίου πάντως. Αν έχεις αμφιβολίες ρωτάς τη fgeurope.gr

Δεν νομίζω να δείχνει watts το app.

 

9 ώρες πριν, Specs είπε

@liakjim εσυ προφανως δεν εχεις πια το φτωχο προγραμματακι που εχω εγω, εχεις μετακομισει στην χλιδη του grafana.

Που το ειχαμε κατεβασει αν θυμασαι, να δω μηπως γραφει κανεις εκει τιποτε για βλαβη?

 

Από εδώ https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Δεν βλέπω να λένε κάτι, αλλά νομίζω ότι όταν θα πάει 30 ημέρες, θα δείξει σωστά.

8 ώρες πριν, sofix είπε

Μίλησα με ηλεκτρολόγο να περάσει καλώδιο απευθείας από πίνακα στο ποιο κοντινό "κουτάκι" στον τοίχο .

Έκανα πάλι υπολογισμούς κ μέτρησα τετραγωνικά και τελικά είμαι άνετα κ με 18αρι, μιας κ το δωμάτιο τελικά είναι 30τμ. Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση.

Μια ακόμα ερώτηση...διαβάζω αρκετοί κατασκευαστές λένε τυπική απόσταση από ταβάνι 5-15εκ , αλλού διαβάζω οτι για εσωτερική μονάδα ιδανικό ύψος τα 3/4 του ύψους του δωματίου.. τελικά τι ισχύει;

Δυστυχώς υπάρχουν σωλήνες καλοριφέρ που τρέχουν 30εκ από ταβάνι, επομένως ή θα στριμωχθει η μονάδα τέρμα στο ταβάνι χωρίς ούτε 5 εκ. αερα από πάνω ή θα τοποθετηθεί κάτω από σωλήνες καλοριφέρ. Σε αυτή την περίπτωση θα είναι σε ύψος 220-250εκ με συνολικό ύψος δωματίου το 280εκ.

Μήπως ειναι πολύ χαμηλά το 220-250 ή είναι οκ?

 

Ελπίζω μόνο να μην εκβίασες μόνος σου το αποτέλεσμα ώστε να σε πάει στο 18άρι. Επίσης λάβε υπόψη ότι τα btus που αναγράφονται σε ψύξη είναι για 35C και ότι αν ανεβαίνει η εξωτερική, τότε πέφτει η ισχύς του μηχανήματος.

Πχ το 18άρι λέει max 20900btus ενώ το 24άρι λέει 28000btus. Πολύ μεγάλη διαφορά στη δύναμη.

Δεν ξέρω τι υπολογισμούς έκανες, αλλά αν σε πάει οριακό το 18άρι, θα πήγαινα στο 24άρι.

Επίσης μεγάλη προσοχή στο καλώδιο όπως ειπώθηκε και πιο πάνω. Πρέπει να είναι το μοναδικό φορτίο πάνω στη συγκεκριμένη ασφάλεια.

Τέλος , ρίξε και μια ματιά στο sticky. Το midea θα πρέπει να μπει σε σωλήνες πάνω από 3μ και εννοείται μην κολλήσεις την εσωτερική στο ταβάνι, 15εκ θα είναι καλά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Με την πρόσφατη εξέλιξη όπου με 100€ τα sensira αναβαθμίζονται με επέκταση εγγύησης, γίνονται μια πολύ αξιόλογη περίπτωση ( ήδη ήταν).

Ωπ, δε το γνώριζα αυτό. Thanks για το heads up. 
Έχουμε περισσότερες πληροφορίες για το που μπορεί να γίνει η επέκταση εγγύησης, μετά από πόσο χρονικό διάστημα από την αγορά, και σε πόσα έτη μας πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Ωπ, δε το γνώριζα αυτό. Thanks για το heads up. 
Έχουμε περισσότερες πληροφορίες για το που μπορεί να γίνει η επέκταση εγγύησης, μετά από πόσο χρονικό διάστημα από την αγορά, και σε πόσα έτη μας πάει;

Μέσω της daikin hellas, εντός ενός έτους από την αγορά, 10 χρόνια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά είναι πολύ αστείες οι καταναλώσεις των κλιματιστικών στο 90% του χρόνου λειτουργίας τους 

Shorai 18 το διάγραμμα (για 21 ζήτηση) είναι στο μισό σπίτι , τα αλλα δυο κλιματιστικά με το ζόρι ανάβουν στα υπολοιπα 50 τμ 

Screenshot_20230302-121655.png

8542CE01-3D54-47D8-AFCB-BCCB1A3554E6.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τελικά είναι πολύ αστείες οι καταναλώσεις των κλιματιστικών στο 90% του χρόνου λειτουργίας τους 

Shorai 18 το διάγραμμα 

Screenshot_20230302-121655.png

Σου χάλασε το hs110 που είχες στο shorai;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα, θελω να αγορασω ενα 9000 btu για υπνοδωματιο 12τ. σε τελευταίο οροφο 5οροφης οικοδομης ανοιγμα μπαλκονοπορτας νοτιοδυτικο και μονωση αλουμινίου. το μπάτζετ μου μεχρι 700ευρω.

εχει κάποιος να μου προτεινει καποιο αξιολογο μηχανημα διοτι ειμαι ασχετος

ευχαριστω εκ των προτέρων !

Επεξ/σία από hobistas84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hobistas84 είπε

καλημέρα, θελω να αγορασω ενα 9000 btu για υπνοδωματιο 12τ. σε τελευταίο οροφο 5οροφης οικοδομης ανοιγμα μπαλκονοπορτας νοτιοδυτικο και μονωση αλουμινίου. το μπάτζετ μου μεχρι 700ευρω.

ευχαριστω εκ των προτέρων !

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Specs είπε

Τι επαθε το Kasa Tp-Link και ξαφνικα και τα δυο πριζακια μου HS-110 εχασαν τις καταγραφες Φεβρουαριου??? 

Μηπως παιζει ρολο το 28ημερο του Φλεβαρη και βλεπει μονο 30 η 31 για καταγραφη? Αν ναι, θα συνελθει μολις περασουν 2-3 μερες μαλλον!

Οσοι εχετε κατι τετοιο, το παθατε? για δωστε ινφο...

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Κι εμένα δύο πριζάκια κάζα που είχα έχουν χάσει επαφή με το δίκτυο εδώ και ένα μήνα αλλά δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ 😕

Είχαν πετάξει και σε εμένα κάτι τρελές καταναλώσεις πριν σωπάσουν 

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...