Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάμε για αντικατάσταση στο σαλόνι ενός παλιού toyotomi που αδυνατεί να παρέχει ικανοποιητική ψύξη.

Υπάρχει κουπόνι 45% κ σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη το καλοκαίρι. 

Ποσό που διαθέτουμε :900-1200

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση toyotomi 15ετιας 12αρι που κρίνεται ανεπαρκές για ψυξη

Επιθυμητό κατάστημα mediamarkt λόγω έξτρα έκπτωσης 10%

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψυξη

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: κάθε καλοκαίρι 

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοτραπεζαρια ενιαίος χώρος 

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): ξύλινα κουφώματα, τοιχοποιία χωρίς μόνωση, μονοκατοικία 

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ 

 Απώλειες

15688 watt

13492kcal

348watt/m2

299kcla/h/m2

21C

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, sofix είπε

Πάμε για αντικατάσταση στο σαλόνι ενός παλιού toyotomi που αδυνατεί να παρέχει ικανοποιητική ψύξη.

Υπάρχει κουπόνι 45% κ σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη το καλοκαίρι. 

Ποσό που διαθέτουμε :900-1200

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση toyotomi 15ετιας 12αρι που κρίνεται ανεπαρκές για ψυξη

Επιθυμητό κατάστημα mediamarkt λόγω έξτρα έκπτωσης 10%

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψυξη

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: κάθε καλοκαίρι 

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοτραπεζαρια ενιαίος χώρος 

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): ξύλινα κουφώματα, τοιχοποιία χωρίς μόνωση, μονοκατοικία 

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ 

 Απώλειες

15688 watt

13492kcal

348watt/m2

299kcla/h/m2

21C

 

 

 

 

 

 

 

Εύκολο.

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-inventor-legend-ldvi-24wfildvo-24-24000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1712523

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ

Για 18αρι κοιτούσα να σου πω την αλήθεια αλλά μάλλον έκανα λάθος. 

Αυτό το Fujitsu σε σχέση με το inventor?υπέρ /κατά;

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-fujitsu-ecolandia-asyaoyg071klca-24000-btu-aa/1687206

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτησεις προς γνωρίζοντες:

1. To wifi module για το Fujitsu KM Series ASYG18KMTE είναι αυτό;

https://www.plaisio.gr/fujitsu-wifi-set-uty-tfsxf2_3900517

ή αυτό:

https://markogiannakis-energy.gr/product/fujitsu-wifi-module-stick-uty-tfsxf2/

2. Υπάρχει δυνατότητα (έστω και όχι αναλυτικής) καταγραφής ή  ένδειξης της κατανάλωσης στο FG lair app ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, sofix είπε

Ευχαριστώ

Για 18αρι κοιτούσα να σου πω την αλήθεια αλλά μάλλον έκανα λάθος. 

Αυτό το Fujitsu σε σχέση με το inventor?υπέρ /κατά;

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-fujitsu-ecolandia-asyaoyg071klca-24000-btu-aa/1687206

 

Το είχα το Fujitsu. Εξαιρετικά οικονομικό και αποδοτικό σε λειτουργία αλλά η μικρή εσωτερική μονάδα σημαίνει θόρυβο. Αν δεν σε ενοχλεί αυτό και αν δεν σε προβληματίζει η εγγύηση των 3 ετών καθώς και η έλλειψη οποιασδήποτε ευκολίας τότε οκ. Το inventor legend βασίζεται στο easy pro , στη νεότερη και καλύτερη σειρά της midea ( παίζει να είναι πιο αποδοτικό ακόμα και από το Fujitsu) , έχει 10 χρόνια εγγύηση και καλουδια ενώ έχει και σαφώς λιγότερα db στην εσωτερική μονάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το είχα το Fujitsu. Εξαιρετικά οικονομικό και αποδοτικό σε λειτουργία αλλά η μικρή εσωτερική μονάδα σημαίνει θόρυβο. Αν δεν σε ενοχλεί αυτό και αν δεν σε προβληματίζει η εγγύηση των 3 ετών καθώς και η έλλειψη οποιασδήποτε ευκολίας τότε οκ. Το inventor legend βασίζεται στο easy pro , στη νεότερη και καλύτερη σειρά της midea ( παίζει να είναι πιο αποδοτικό ακόμα και από το Fujitsu) , έχει 10 χρόνια εγγύηση και καλουδια ενώ έχει και σαφώς λιγότερα db στην εσωτερική μονάδα. 

Έχω το midea easy pro 18αρι στο διάδρομο έξω από κρεβατομαρες και είμαστε ευχαριστημένοι. Απλά δεν το βρίσκω διαθέσιμο από mediamarkt.

Αν η σειρά legend  της Inventor  είναι ίδια με easy pro αυτό είναι θετικό.ευχαριστω πολύ.

Εχω ακόμα μια ερώτηση σχετικά με την ηλεκτρική εγκατάσταση. σε σχέση με το 12αρι toyotomi  ένα 18αρι ή 24αρη απαιτεί κάτι ιδιαίτερο? Η γραμμή στο σαλόνι δεν είναι απευθείας από πίνακα..νομίζω όλο το σαλόνι είναι σε 16αρα ασφάλεια, πρέπει να το τσεκαρω πάλι μιας κ είναι για το σπίτι των γονιών και δεν μένω εκεί πλέον... γενικά είναι παλιά οικοδομή κ τα ηλεκτρικά είναι λίγο τραγικά....

 

Με 18αρι θα κάνουμε δουλειά ή θέλουμε οπωσδήποτε 24αρι?

Επεξ/σία από sofix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, βρίσκομαι προς αγορά 2 κλιματιστικών. Ένα 9αρι και ένα 12αρι.

Έχω κατασταλάξει στα Daikin ATXC35D Siesta Sensira και Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA και τα αντίστοιχα τους 9αρια. Daikin έχει σίγουρα 2 αντιπροσώπους στην επαρχιακή πόλη που βρίσκομαι. 

Έχω διαβάσει το αναλυτικό μήνυμα του φίλου @liakjim περί SEER, SCOP, κτλ., και απ’ ότι βλέπω το Daikin είναι λίγο καλύτερο στα σημεία. Θα δουλεύουν φουλ το καλοκαίρι για ψύξη (είμαι από αυτούς που δεν αντέχουν χωρίς κλιματιστικό) και λιγότερο το χειμώνα παράλληλα με καλοριφέρ. 

Το user feedback από κατόχους που τα έχουν δουλέψει; Ποιο θα προτείνατε και γιατί; Αύριο θα πέσει παραγγελία. 

Δεν ανεβάζω το γνωστό πινακάκι γιατί το σπίτι έχει ήδη δύο αντίστοιχα ανάλογων BTU - 20ετίας βέβαια - και με ικανοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας που λήγει και η προθεσμία σε δυο βδομάδες είπα και εγώ να βάλω ένα 18αρι στο σαλόνι (για αντικατάσταση ενός παλιού 12αριού, που ήταν ετσι και αλλιως μικρο για το χωρο) και ενα 9αρι σε υπνοδωμάτιο. Πήγα σήμερα να δω τι παίζει σε electronet στη γειτονιά και μου πρότειναν Toshiba Yukai και για τους δυο χώρους.

Έχετε καμιά καλύτερη πρόταση τουλάχιστον για το σαλόνι (18αρι) εκεί κοντά στα 1100-1200 Ε ? Πρακτικά για ψύξη ενδιαφέρομαι προς το καλοκαίρι, για θέρμανση δε νμζ να χρησιμοποιηθεί του σαλονιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Καλησπέρα στην παρέα, βρίσκομαι προς αγορά 2 κλιματιστικών. Ένα 9αρι και ένα 12αρι.

Έχω κατασταλάξει στα Daikin ATXC35D Siesta Sensira και Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA και τα αντίστοιχα τους 9αρια. Daikin έχει σίγουρα 2 αντιπροσώπους στην επαρχιακή πόλη που βρίσκομαι. 

Έχω διαβάσει το αναλυτικό μήνυμα του φίλου @liakjim περί SEER, SCOP, κτλ., και απ’ ότι βλέπω το Daikin είναι λίγο καλύτερο στα σημεία. Θα δουλεύουν φουλ το καλοκαίρι για ψύξη (είμαι από αυτούς που δεν αντέχουν χωρίς κλιματιστικό) και λιγότερο το χειμώνα παράλληλα με καλοριφέρ. 

Το user feedback από κατόχους που τα έχουν δουλέψει; Ποιο θα προτείνατε και γιατί; Αύριο θα πέσει παραγγελία. 

Δεν ανεβάζω το γνωστό πινακάκι γιατί το σπίτι έχει ήδη δύο αντίστοιχα ανάλογων BTU - 20ετίας βέβαια - και με ικανοποιούν.

Με την πρόσφατη εξέλιξη όπου με 100€ τα sensira αναβαθμίζονται με επέκταση εγγύησης, γίνονται μια πολύ αξιόλογη περίπτωση ( ήδη ήταν).

1 λεπτό πριν, Metal_Head είπε

Καλησπέρα, μιας που λήγει και η προθεσμία σε δυο βδομάδες είπα και εγώ να βάλω ένα 18αρι στο σαλόνι (για αντικατάσταση ενός παλιού 12αριού, που ήταν ετσι και αλλιως μικρο για το χωρο) και ενα 9αρι σε υπνοδωμάτιο. Πήγα σήμερα να δω τι παίζει σε electronet στη γειτονιά και μου πρότειναν Toshiba Yukai και για τους δυο χώρους.

Έχετε καμιά καλύτερη πρόταση τουλάχιστον για το σαλόνι (18αρι) εκεί κοντά στα 1100-1200 Ε ? Πρακτικά για ψύξη ενδιαφέρομαι προς το καλοκαίρι, για θέρμανση δε νμζ να χρησιμοποιηθεί του σαλονιού.

Πολύ καλή περίπτωση τα Yukai. Αν έχεις τη δυνατότητα, go.

36 λεπτά πριν, sofix είπε

Έχω το midea easy pro 18αρι στο διάδρομο έξω από κρεβατομαρες και είμαστε ευχαριστημένοι. Απλά δεν το βρίσκω διαθέσιμο από mediamarkt.

Αν η σειρά legend  της Inventor  είναι ίδια με easy pro αυτό είναι θετικό.ευχαριστω πολύ.

Εχω ακόμα μια ερώτηση σχετικά με την ηλεκτρική εγκατάσταση. σε σχέση με το 12αρι toyotomi  ένα 18αρι ή 24αρη απαιτεί κάτι ιδιαίτερο? Η γραμμή στο σαλόνι δεν είναι απευθείας από πίνακα..νομίζω όλο το σαλόνι είναι σε 16αρα ασφάλεια, πρέπει να το τσεκαρω πάλι μιας κ είναι για το σπίτι των γονιών και δεν μένω εκεί πλέον... γενικά είναι παλιά οικοδομή κ τα ηλεκτρικά είναι λίγο τραγικά....

 

Με 18αρι θα κάνουμε δουλειά ή θέλουμε οπωσδήποτε 24αρι?

Θέλει όντως να περάσεις νέα ανεξάρτητη ηλεκτρολογική μέχρι τον πίνακα, είτε 18αρι,. είτε 24αρι.

Για το θέμα μεγέθους, τρέξε πάλι το εργαλείο με θερμοκρασία 18 αντί για 21 και μετά κάνε τη μετατροπή σε BTUs.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Specs είπε

Τι επαθε το Kasa Tp-Link και ξαφνικα και τα δυο πριζακια μου HS-110 εχασαν τις καταγραφες Φεβρουαριου??? 

Μηπως παιζει ρολο το 28ημερο του Φλεβαρη και βλεπει μονο 30 η 31 για καταγραφη? Αν ναι, θα συνελθει μολις περασουν 2-3 μερες μαλλον!

Οσοι εχετε κατι τετοιο, το παθατε? για δωστε ινφο...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

13202330757.jpg.b6a5ca4e2f511bed2e36485a4fa66da2.jpg13202330836.jpg.d168d707c36add00efa4ef2f96c20710.jpg

 

ναι δεν υπαρχει στην εφαρμογη του pc 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

εχεις windows με εφαρμογη? 8,10,11  δηλαδη?

 

2 λεπτά πριν, Specs είπε

εχεις windows με εφαρμογη? 8,10,11  δηλαδη?

Windows 10 εχω , εφαρμογή εννοώ τα διαγράμματα του προγράμματος που τρέχουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim εσυ προφανως δεν εχεις πια το φτωχο προγραμματακι που εχω εγω, εχεις μετακομισει στην χλιδη του grafana.

Που το ειχαμε κατεβασει αν θυμασαι, να δω μηπως γραφει κανεις εκει τιποτε για βλαβη?

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Θέλει όντως να περάσεις νέα ανεξάρτητη ηλεκτρολογική μέχρι τον πίνακα, είτε 18αρι,. είτε 24αρι.

Για το θέμα μεγέθους, τρέξε πάλι το εργαλείο με θερμοκρασία 18 αντί για 21 και μετά κάνε τη μετατροπή σε BTUs.

Μίλησα με ηλεκτρολόγο να περάσει καλώδιο απευθείας από πίνακα στο ποιο κοντινό "κουτάκι" στον τοίχο .

Έκανα πάλι υπολογισμούς κ μέτρησα τετραγωνικά και τελικά είμαι άνετα κ με 18αρι, μιας κ το δωμάτιο τελικά είναι 30τμ. Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση.

Μια ακόμα ερώτηση...διαβάζω αρκετοί κατασκευαστές λένε τυπική απόσταση από ταβάνι 5-15εκ , αλλού διαβάζω οτι για εσωτερική μονάδα ιδανικό ύψος τα 3/4 του ύψους του δωματίου.. τελικά τι ισχύει;

Δυστυχώς υπάρχουν σωλήνες καλοριφέρ που τρέχουν 30εκ από ταβάνι, επομένως ή θα στριμωχθει η μονάδα τέρμα στο ταβάνι χωρίς ούτε 5 εκ. αερα από πάνω ή θα τοποθετηθεί κάτω από σωλήνες καλοριφέρ. Σε αυτή την περίπτωση θα είναι σε ύψος 220-250εκ με συνολικό ύψος δωματίου το 280εκ.

Μήπως ειναι πολύ χαμηλά το 220-250 ή είναι οκ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...