Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, noths είπε

Δεν ξέρω αν το είδατε αυτό. ATXM25M δεν είναι το 9άρι Perfera; 499€;

Λογικά είναι μόνο η εσωτερική μονάδα αφού δεν λέει  ATXM/ARXM που λέει στα υπόλοιπα σετάκια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dal_kos είπε

Λογικά είναι μόνο η εσωτερική μονάδα αφού δεν λέει  ATXM/ARXM που λέει στα υπόλοιπα σετάκια.

Καλή παρατήρηση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, noths είπε

Δεν ξέρω αν το είδατε αυτό. ATXM25M δεν είναι το 9άρι Perfera; 499€;

 Κάποιοι θα έχουν μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη. Πελάτες και βάρδια στο τηλεφωνικό κέντρο μετά την παραλαβή....

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpavlidi είπε

Tο να συγκρίνεις ένα μηχάνημα όπως το Yukai που έχει πιστοποίηση Eurovent που δηλαδή τις προδιαγραφές που επικαλείται τις έχει, με ένα άλλο μηχάνημα που δεν έχει και άρα μπορεί εως ίσως και μέχρι 15% να διαφέρουν οι προδιαγραφές του από τις πραγματικές με ξεπερνάει

Aποκλισεις εχει και το Eurovent, μεγαλες, που τις αποδεχεται εννοω.

Και δεν πειραζει που δεν ειναι το Nuvelle σε Eurovent, αλλα πως ακριβως τα μετρησε κι εβγαλε το αποτελεσμα αυτο ???

1 ώρα πριν, cpavlidi είπε

Μην θεωρείς οτι το Daikin έχει πιστοποίηση Eurovert αν ΔΕΝ δεις το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ

Ολα εχουν τα Daikin, βρηκες κατι και το λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

To Yukai φαίνεται να είναι ελάχιστα πιο ενεργοβόρο απο το Sensira αλλά ακόμα και απο το Turbo-x Nuvelle μου (*Θέρμανση).

Πώς το μετρησες αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

???

 

1 ώρα πριν, cpavlidi είπε

Tο να συγκρίνεις ένα μηχάνημα όπως το Yukai που έχει πιστοποίηση Eurovent που δηλαδή τις προδιαγραφές που επικαλείται τις έχει, με ένα άλλο μηχάνημα που δεν έχει και άρα μπορεί εως ίσως και μέχρι 15% να διαφέρουν οι προδιαγραφές του από τις πραγματικές με ξεπερνάει. Μην θεωρείς οτι το Daikin έχει πιστοποίηση Eurovert αν ΔΕΝ δεις το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ https://www.eurovent-certification.com/en/

 

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πώς το μετρησες αυτό;

Παιδιά μην βαράτε... υπόθεση έκανα... διορθώνω και βάζω στην πρόταση ένα "ίσως".
Τα κλιματιστικά είναι σε διπλανά δωμάτια ίδια τετραγωνικά που το μόνο που διαφέρουν είναι ο προσανατολισμός. Ίδιες σχεδόν απώλειες λοιπόν. Παρ'ολα αυτά προφανώς κανείς δεν μπορεί να τα συγκρίνει 100% εαν δεν μπουν και τα 2 κλιματιστικά στο ίδιο δωμάτιο.
Το Yukai παίζει 20-30W πιο πάνω για το ίδιο ζητούμενο. Η διαφορά είναι πως το Nuvelle κάνει πολλά on-off γιατί δεν αντέχει την υπερδιαστασιολόγιση ίσως λόγο αδυναμίας προγραμματισμού ενώ το Yukai κλείνει σε πολύ πιο αραιά διαστήματα για οποιοδήποτε ζητούμενο με οποιαδήποτε εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία. Γενικότερα προσαρμόζει θερμοκρασία εξόδου και ταχύτητα αέρα πιο εύκολα και πιο σωστά. Να φανταστείτε πως το Nuvelle στο Quiet ακούγετε όπως το Yukai στην 2 σκάλα ίσως και στην 3 και στο αυτόματο το Yukai δεν το ακούς σχεδόν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Τα κλιματιστικά είναι σε διπλανά δωμάτια ίδια τετραγωνικά που το μόνο που διαφέρουν είναι ο προσανατολισμός.

Τα οποια δουλευουν 24/7 ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

 

 

Παιδιά μην βαράτε... υπόθεση έκανα... διορθώνω και βάζω στην πρόταση ένα "ίσως".
Τα κλιματιστικά είναι σε διπλανά δωμάτια ίδια τετραγωνικά που το μόνο που διαφέρουν είναι ο προσανατολισμός. Ίδιες σχεδόν απώλειες λοιπόν. Παρ'ολα αυτά προφανώς κανείς δεν μπορεί να τα συγκρίνει 100% εαν δεν μπουν και τα 2 κλιματιστικά στο ίδιο δωμάτιο.
Το Yukai παίζει 20-30W πιο πάνω για το ίδιο ζητούμενο. Η διαφορά είναι πως το Nuvelle κάνει πολλά on-off γιατί δεν αντέχει την υπερδιαστασιολόγιση ίσως λόγο αδυναμίας προγραμματισμού ενώ το Yukai κλείνει σε πολύ πιο αραιά διαστήματα για οποιοδήποτε ζητούμενο με οποιαδήποτε εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία. Γενικότερα προσαρμόζει θερμοκρασία εξόδου και ταχύτητα αέρα πιο εύκολα και πιο σωστά. Να φανταστείτε πως το Nuvelle στο Quiet ακούγετε όπως το Yukai στην 2 σκάλα ίσως και στην 3 και στο αυτόματο το Yukai δεν το ακούς σχεδόν καθόλου.

Για να είσαι σίγουρος θα έκανα τα εξής: σβήσιμο τα κλιματιστικά στις πχ 00:00 και μέτρηση θερμοκρασίας χώρου πριν και μετά από 24ωρες.. Αν η πτώση είναι ίδια θα έχεις όντως παρόμοιες απώλειες. Ο προσανατολισμός παίζει τεράστιο ρόλο με τα τυχόν ηλιακά κέρδη.

Μετά λειτουργία τα κλιματιστικά για 48 ώρες συνεχούς λειτουργίας ( βασικά πριν το πείραμα από πάνω) και καταγραφή της θερμοκρασίας στον χώρο. Μπορεί το ένα από τα δύο να καίει παραπάνω αλλά μπορεί να διατηρεί και υψηλότερη θερμοκρασία στον χώρο που βρίσκεται.

Έτσι είδα ότι το Daikin atxc25b εξολοθρεύει το carrier crystal II .

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Για να είσαι σίγουρος θα έκανα τα εξής: σβήσιμο τα κλιματιστικά στις πχ 00:00 και μέτρηση θερμοκρασίας χώρου πριν και μετά από 24ωρες.. Αν η πτώση είναι ίδια θα έχεις όντως παρόμοιες απώλειες. Ο προσανατολισμός παίζει τεράστιο ρόλο με τα τυχόν ηλιακά κέρδη.

Μετά λειτουργία τα κλιματιστικά για 48 ώρες συνεχούς λειτουργίας ( βασικά πριν το πείραμα από πάνω) και καταγραφή της θερμοκρασίας στον χώρο. Μπορεί το ένα από τα δύο να καίει παραπάνω αλλά μπορεί να διατηρεί και υψηλότερη θερμοκρασία στον χώρο που βρίσκεται.

Έτσι είδα ότι το Daikin atxc25b εξολοθρεύει το carrier crystal II .

Δεν μπορώ να κάνω τέτοια μέτρηση γιατί στα δωμάτια έχω τα μωρά και είναι αναμμένα 24/7. Στο ένα κοιμούνται και στο άλλο τα αλλάζω, ταΐζω κτλ. Η αίσθηση όμως είναι πως τα δωμάτια έχουν τις ίδιες απώλειες καθώς το ένα μπορεί να είναι Ανατολικό αλλά είναι εντελώς ελεύθερο απο την πλευρά που φυσάει περισσότερο και κατεβάζει το βουνό, ενώ το άλλο μπορεί να είναι Βορινό δωμάτιο αλλά είναι προστατευμένο απο διπλανό σπίτι και μάντρα. Άντε να έχουν μια ελάχιστη διαφορά. Στο yukai μάλιστα το δωμάτιο είναι 2 τετραγωνικά πιο μικρό αλλά αυτό δεν παίζει τόσο ρόλο στις απώλειες. Μπορεί όμως να είναι και όπως λες. Να σου πω την αλήθεια εγώ περίμενα το Yukai να ανοιγοκλείνει περισσότερο γιατί θεωρητικά έχει μεγαλύτερη απόδοση και ο χώρος είναι λίγο μικρότερος αλλά αυτό παραμένει ανοιχτό σταθερά με μια συνεχή κατανάλωση γύρω στα 215-220W. Ενώ το nuvelle ανεβαίνει στα 350-400 και μετά σβήνει για μερικά  λεπτά. Αποτέλεσμα η κατανάλωση την ώρα να είναι γύρο στις 140kWh ενώ στο Yukai 160-170. Έχω βγάλει και την πρίζα και την έχω στο Daikin για να ανέβαζα διάγραμμα και απο τα 2 για να δεις. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω.

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Δεν μπορώ να κάνω τέτοια μέτρηση γιατί στα δωμάτια έχω τα μωρά και είναι αναμμένα 24/7. Στο ένα κοιμούνται και στο άλλο τα αλλάζω, ταΐζω κτλ. Η αίσθηση όμως είναι πως τα δωμάτια έχουν τις ίδιες απώλειες καθώς το ένα μπορεί να είναι Ανατολικό αλλά είναι εντελώς ελεύθερο απο την πλευρά που φυσάει περισσότερο και κατεβάζει το βουνό, ενώ το άλλο μπορεί να είναι Βορινό δωμάτιο αλλά είναι προστατευμένο απο διπλανό σπίτι και μάντρα. Άντε να έχουν μια ελάχιστη διαφορά. Στο yukai μάλιστα το δωμάτιο είναι 2 τετραγωνικά πιο μικρό αλλά αυτό δεν παίζει τόσο ρόλο στις απώλειες. Μπορεί όμως να είναι και όπως λες. Να σου πω την αλήθεια εγώ περίμενα το Yukai να ανοιγοκλείνει περισσότερο γιατί θεωρητικά έχει μεγαλύτερη απόδοση και ο χώρος είναι λίγο μικρότερος αλλά αυτό παραμένει ανοιχτό σταθερά με μια συνεχή κατανάλωση γύρω στα 215-220W. Ενώ το nuvelle ανεβαίνει στα 350-400 και μετά σβήνει για μερικά  λεπτά. Αποτέλεσμα η κατανάλωση την ώρα να είναι γύρο στις 140kWh ενώ στο Yukai 160-170. Έχω βγάλει και την πρίζα και την έχω στο Daikin για να ανέβαζα διάγραμμα και απο τα 2 για να δεις. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω.

Οκ, οπότε πρέπει να δεις και τις θερμοκρασίες των χώρων, πχ στο κάτωθι διάγραμμα το daikin (πράσινη γραμμή στο παιδικό δωμάτιο) κρατάει λίγο ψηλότερα από το carrier με ίδια ζήτηση (20) (με μωβ γραμμή στην κρεβατοκάμαρα) . Επίσης με την ευκαιρία, φαίνεται και η πιο απότομη πτώση της θερμοκρασίας στο παιδικό όταν έκλεισαν τα κλιματιστικά που δείχνει και τις συγκριτικά μεγαλύτερες απώλειες του συγκεκριμένου χώρου :

image.png.549a2ae85343ec60d9aae8a3d8532a8e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες παρελαβα χθες και θα τοποθετήσω την Παρασκευή.  Άρα χρειάζομαι απόδειξη τοποθέτησης από τον τεχνικό. Τώρα για τα παλαιότερα daikin τα εχψ από 11/21...θα ρωτήσω αν περνανε και αυτα στην εγγυηση αλλα δεν το πιστεύω. Θα εχω και αποδειξης εμπροθεσμης συντηρησης...για να δούμε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...