Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτησω τους παλιοτερους χρηστες εδω μεσα... απο ποτε πηγατε σε ΘΕΡΜΑΝΣΗ με κλιματιστικα οσοι ειχατε αλλη μορφη πρωτα, απο τζακι μεχρι πελλετ, αεριο,πετρελαιο κλπ 

Ποσα χρονια πριν δηλαδη ? μιλαμε για 10  η και περισσοτερο ?

2 ώρες πριν, amotida είπε

τον Ιανουάριο όμως χρησιμοποίησα μερικές φορές και τον λέβητα φυσικού αερίου

Σε ποιες περιπτωσεις εγινε? αιτια η ανεπαρκεια λογω ψυχους η ασχετοι λογοι?

Το ρωτω αν δεν ειμαι αδιακριτος γιατι αν βγει ετσι ο χειμωνας δεν εχω λογο να μην πουλησω την υδραυλικη σομπα πελλετ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Specs είπε

Σε ποιες περιπτωσεις εγινε? αιτια η ανεπαρκεια λογω ψυχους η ασχετοι λογοι?

Το ρωτω αν δεν ειμαι αδιακριτος γιατι αν βγει ετσι ο χειμωνας δεν εχω λογο να μην πουλησω την υδραυλικη σομπα πελλετ... 

Άσχετοι λόγοι...
συνήθως, η γυναίκα μου (όταν έλειπα) άναβε καμιά φορά τον λέβητα αερίου, γιατί προφανώς της αρέσει περισσότερο η ζέστη από τα καλοριφέρ ....όχι ότι δεν θα μου άρεσε και εμένα... αλλά όταν συγκρίνεις το κόστος, αλλάζεις το μυαλό σου εύκολα :)

Επεξ/σία από amotida
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Specs είπε

Να ρωτησω τους παλιοτερους χρηστες εδω μεσα... απο ποτε πηγατε σε ΘΕΡΜΑΝΣΗ με κλιματιστικα οσοι ειχατε αλλη μορφη πρωτα, απο τζακι μεχρι πελλετ, αεριο,πετρελαιο κλπ 

Ποσα χρονια πριν δηλαδη ? μιλαμε για 10  η και περισσοτερο ?

Σε ποιες περιπτωσεις εγινε? αιτια η ανεπαρκεια λογω ψυχους η ασχετοι λογοι?

Το ρωτω αν δεν ειμαι αδιακριτος γιατι αν βγει ετσι ο χειμωνας δεν εχω λογο να μην πουλησω την υδραυλικη σομπα πελλετ... 

εγω ειμαι φρέσκος από το 19 με αποκλειστική χρήση κλιματιστικών , έχω ενεργειακό τζάκι που το ανάβω κάνα δυο τρεις μέρες τις γιορτές  Χριστούγεννα πρωτοχρονιά και όχι για την επάρκεια αλλα για την εικόνα 

1 ώρα πριν, Specs είπε

την Toshiba με τα 7 χρονια εγγυησης

τζάμπα 7 χρόνια , με μόνη υποχρέωση ετήσιο service με οποιοδήποτε τεχνικό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Να ρωτησω τους παλιοτερους χρηστες εδω μεσα... απο ποτε πηγατε σε ΘΕΡΜΑΝΣΗ με κλιματιστικα οσοι ειχατε αλλη μορφη πρωτα, απο τζακι μεχρι πελλετ, αεριο,πετρελαιο κλπ 

Ποσα χρονια πριν δηλαδη ? μιλαμε για 10  η και περισσοτερο ?

Σε ποιες περιπτωσεις εγινε? αιτια η ανεπαρκεια λογω ψυχους η ασχετοι λογοι?

Το ρωτω αν δεν ειμαι αδιακριτος γιατι αν βγει ετσι ο χειμωνας δεν εχω λογο να μην πουλησω την υδραυλικη σομπα πελλετ... 

10 χρόνια δίότι στο σπίτι που μετακόμισα (και μένω ακόμη) είχε μόνο πάνελ υπερύθρων. Δεν τα δούλεψα ποτέ και χρησιμοποιώ αποκλειστικά κλιματιστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Να ρωτησω τους παλιοτερους χρηστες εδω μεσα... απο ποτε πηγατε σε ΘΕΡΜΑΝΣΗ με κλιματιστικα οσοι ειχατε αλλη μορφη πρωτα, απο τζακι μεχρι πελλετ, αεριο,πετρελαιο κλπ 

Ποσα χρονια πριν δηλαδη ? μιλαμε για 10  η και περισσοτερο ?

Σε ποιες περιπτωσεις εγινε? αιτια η ανεπαρκεια λογω ψυχους η ασχετοι λογοι?

Το ρωτω αν δεν ειμαι αδιακριτος γιατι αν βγει ετσι ο χειμωνας δεν εχω λογο να μην πουλησω την υδραυλικη σομπα πελλετ... 

Πόσα θα πάρεις εαν την πουλήσεις δηλαδή; Το καλοριφέρ ως εναλλακτική για ένα πολύ κρύο διάστημα δεν χαλάει κανέναν, αφού υπάρχει ήδη. Εκτός εαν διαθέτεις τα σούπερ μηχανήματα κλιματισμού που ακόμη και σε χαμηλές θερμοκρασίες δεν χάνουν σε απόδοση, οπότε ακόμη και αν ακριβύνει ξανά πολύ το ρεύμα  παραμένουν και επαρκή και συμφέροντα σε κάθε περίπτωση.  Είναι λίγο σαν να παίζεις ζάρια δηλαδή. Ανάλογα και την περιοχή που μένεις και πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει η θερμοκρασία και άρα να πέσει η απόδοση των μηχανημάτων ή να πέσουν  αυτά τα SCOP και άλλες έννοιες του διαβόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Πόσα θα πάρεις εαν την πουλήσεις δηλαδή; Το καλοριφέρ ως εναλλακτική για ένα πολύ κρύο διάστημα δεν χαλάει κανέναν, αφού υπάρχει ήδη. Εκτός εαν διαθέτεις τα σούπερ μηχανήματα κλιματισμού που ακόμη και σε χαμηλές θερμοκρασίες δεν χάνουν σε απόδοση, οπότε ακόμη και αν ακριβύνει ξανά πολύ το ρεύμα  παραμένουν και επαρκή και συμφέροντα σε κάθε περίπτωση.  Είναι λίγο σαν να παίζεις ζάρια δηλαδή. Ανάλογα και την περιοχή που μένεις και πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει η θερμοκρασία και άρα να πέσει η απόδοση των μηχανημάτων ή να πέσουν  αυτά τα SCOP και άλλες έννοιες του διαβόλου.

Δεν ειναι τα χρηματα που θα παρω, αλλα να ανοιξει ο χωρος και απο την σομπα και απο τους σωληνες. Αλλωστε απο καποια ηλικια και μετα, επειδη ειμαι στον 1ο χωρις ασανσερ, βαριεμαι πλεον το κουβαλημα.

Η αποδοση πεφτει σε ολα ανεξαιρετως τα κλιματιστικα(ο βαθμος αποδοσης αλλα και η ισχυς) και απλα εχεις παραπανω κοστος (μη φανταστεις δραματικα σεναρια, αλλωστε παραμενει φτηνοτερο απο τα αλλα εστω και ετσι) για να κρατησεις την θερμοκρασια, αλλα ειμαι Καρδιτσα και δεν εχουμε ΤΟ ψυχος!

Αν ημουν στο Μετσοβο, ναι θα το σκεφτομουν.

Ακομη και με υποδιαστασιολογηση βγαινει ανετα για μερικες μερες το χρονο που θα κατεβει πχ -5. Εχω και παραπανω (τουλαχιστον 2πλασια)πλεον ισχυ διαθεσιμη στον χωρο μιας και απο διαστροφη πηρα κι ενα Perfera 25. 

Στην περιπτωση που ακριβυνει τρελλα το ρευμα, θα το ακολουθησουν οπως και τωρα οι ασυδοτοι των πελλετς (και ολων των μορφων ενεργειας φυσικα), αλλα τοτε θα εχουμε να αντιμετωπισουμε καταστασεις που να μην μπορουμε να πληρωσουμε ουτε για ψυγειο ρευμα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον είναι ψυκτικός και το έκανε σε δικό του χώρο. 

Αν το δείξουμε αυτό σε κανέναν "μάστορα" εδώ, θα σηκωθεί να φύγει τρέχοντας .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εγκατάσταση για σεμινάριο:

Μας εφτιαξε την μερα, μιλαμε για καλλιτεχνη στην δουλεια του, οχι απλα σοβαρο (που δεν το ξερουμε αλλωστε!)...οσοι ειναι εν αναμονη εγκαταστασης να το δειξουν στον εγκαταστατη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NeCrOmAnCeR19 είπε

Μάλλον είναι ψυκτικός και το έκανε σε δικό του χώρο. 

Αν το δείξουμε αυτό σε κανέναν "μάστορα" εδώ, θα σηκωθεί να φύγει τρέχοντας .... 

Ε καλά, δώσε 300-350€ και θα στην κάνει και εδώ.

ΥΓ Δεν νομίζω ότι είναι δικός του χώρος. Αν πέφτει το κασέρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ε καλά, δώσε 300-350€ και θα στην κάνει και εδώ.

ΥΓ Δεν νομίζω ότι είναι δικός του χώρος. Αν πέφτει το κασέρι...

Συμφωνώ. Αλλά εδώ τσακώνεσαι για κάνουν τα προβλεπόμενα στα 100+ € που ζητάνε .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

Και να ξαναθυμηθουμε (μην την ματιασουμε!) την Toshiba με τα 7 χρονια εγγυησης και εξαισια μηχανηματα που αποτελει την χρυση τομη τελικα!

 

To Yukai φαίνεται να είναι ελάχιστα πιο ενεργοβόρο απο το Sensira αλλά ακόμα και απο το Turbo-x Nuvelle μου (*Θέρμανση). Κατά τα άλλα είναι εξίσου ή ακόμα ποιο αθόρυβο απο το Sensira και Invertάρει νομίζω καλύτερα. Και έχει και καλύτερο τηλεκοντρόλ που δεν έχει και αυτή την σπαστική καθυστέρηση του Sensira.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

To Yukai φαίνεται να είναι ελάχιστα πιο ενεργοβόρο απο το Sensira αλλά ακόμα και απο το Turbo-x Nuvelle μου (*Θέρμανση). Κατά τα άλλα είναι εξίσου ή ακόμα ποιο αθόρυβο απο το Sensira και Invertάρει νομίζω καλύτερα. Και έχει και καλύτερο τηλεκοντρόλ που δεν έχει και αυτή την σπαστική καθυστέρηση του Sensira.

Tο να συγκρίνεις ένα μηχάνημα όπως το Yukai που έχει πιστοποίηση Eurovent που δηλαδή τις προδιαγραφές που επικαλείται τις έχει, με ένα άλλο μηχάνημα που δεν έχει και άρα μπορεί εως ίσως και μέχρι 15% να διαφέρουν οι προδιαγραφές του από τις πραγματικές με ξεπερνάει. Μην θεωρείς οτι το Daikin έχει πιστοποίηση Eurovert αν ΔΕΝ δεις το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ https://www.eurovent-certification.com/en/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...