Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα μπορεί να παίζει ρόλο και το ότι έγινε μέτρια - κακή εγκατάσταση. Άμαθος κι οριακά ενήλικος τότε, επέλεξα απλώς τον πιο οικονομικό και γρήγορο (στο να έρθει) εγκαταστάτη. Τελικά, μου έβαλε σωλήνωση μετά βίας 2-3 μέτρων μεταξύ μονάδας και συμπιεστή, εννοείται χωρίς κενό κλπ κλπ. Με κάποια επιφύλαξη, θυμάμαι ότι η σωλήνωση πρέπει να είναι τουλάχιστον διπλάσια σε μήκος (6-7 μέτρα;), ώστε να μην μεταδίδονται δονήσεις και να λειτουργεί σωστά η σχέση συμπιεστή - εσωτερικής μονάδας, διορθώστε με αν με απατά η μνήμη μου.

Τα νυν συνεργεία (πχ του πρακτικερ που μου προτάθηκε) σε ακούν, ή θα κάνουν πάλι του κεφαλιού τους και πρέπει να είσαι από πάνω να τους λες τι πρέπει να κάνουν για να γίνει όπως πρέπει η εγκατάσταση; Ευτυχώς στο δώμα περί ου η συζήτηση σε προηγούμενη σελίδα, δεν υπάρχει χώρος για εγκατάσταση μονάδας σε μπαλκόνι και η παλιά βρίσκεται ήδη 6-7 μέτρα μακριά από το κλιματιστικό, στην ταράτσα, οπότε θέλοντας και μη την απόστασή μου θα την πάρω.

 

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Τα νυν συνεργεία (πχ του πρακτικερ που μου προτάθηκε) σε ακούν, ή θα κάνουν πάλι του κεφαλιού τους

Αν ειναι απο πρακτικερ θα ειναι εργολαβοι που συνεργαζονται, αρα απο οπου και να ειναι θα πρεπει να εισαι απο πανω εννοειται!  Δεν θυμαμαι περιοχη που εισαι , αλλα εχουμε κι εδω μεσα εγκαταστατη(ες) , δες το λιγο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2023 στις 10:55 ΠΜ, phadomas είπε

Καλημέρα

Σήμερα πήρα τηλέφωνο την daikin για να ρωτήσω για το standby

Ισχύουν τα εξής:

1)Ισχύει από οπουδήποτε έχεις αγοράσει το κλιματιστικό(blue dealer ή μη)

2)Όσον αφορά το κόστος υπάρχουν 2 περιπτώσεις

α)10 χρόνια εγγύηση  με κόστος 99 ευρώ για το sensira , 149 perfera με την προυπόθεση να γίνεται ετήσια συντήρηση. Η συντήρηση από την daikin κοστίζει 69 ευρώ. Μου είπε όμως η κοπέλα που μίλησα ότι είναι εφικτό να γίνεται από οποιονδήποτε πιστοποιημένο τεχνικό αρκεί να στέλνουμε το παραστατικό που μας δίνει ο τεχνικός

β)Πακέτο 10 χρόνια εγγύηση και συντήρηση από την daikin με 648 ευρω για το sensira και 693 για το perfera

Moυ είπε στο τέλος ότι στις τιμές υπάρχει έκπτωση 20% από αυτά που μου είπε. Τώρα δεν ξέρω αν μου το είπε επειδή της ανέφερα 2 κλιματιστικά

 

 

Το 20% που σου είπε αφορά την (α) ή την  (β) περίπτωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Το 20% που σου είπε αφορά την (α) ή την  (β) περίπτωση? 

και στις 2 περιπτώσεις , αλλά όπως ανέφερα νομίζω μου το είπε επειδή της ανέφερα για 2 κλιματιστικά

@liakjim ή όποιος άλλος γνωρίζει . Θυμάμαι ότι κάποια στιγμή είχε πάρει κάποιος ένα 12αρι ethera panasonic

Θυμάστε ποιος είναι να τον ρωτήσουμε εντυπώσεις και αν είχε βάλει κανένα μετρητή να μας πει καταναλώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, phadomas είπε

και στις 2 περιπτώσεις , αλλά όπως ανέφερα νομίζω μου το είπε επειδή της ανέφερα για 2 κλιματιστικά

@liakjim ή όποιος άλλος γνωρίζει . Θυμάμαι ότι κάποια στιγμή είχε πάρει κάποιος ένα 12αρι ethera panasonic

Θυμάστε ποιος είναι να τον ρωτήσουμε εντυπώσεις και αν είχε βάλει κανένα μετρητή να μας πει καταναλώσεις.

Πάνω ψηλά υπάρχει ένα πεδίο με "search".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα εχω αγοράσει κλιματιστικά με voucher πριν μια βδομάδα.

Το voucher λήγει 16/3,μεχρι τότε πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία (τοποθέτηση ανακύκλωση);

Γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τα συνεργεία τοποθέτησης λόγω φόρτου δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις κάνει την αγορά μην ανησυχείς για τα υπόλοιπα. Θα τα κάνει το κατάστημα αγοράς και θα σου έρθουν sms σε κάθε στάδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα θα παραλάβω το 3 daikin atxc25c και σε λίγες μέρες τοποθέτηση + tapo p110.  Πλέον θα έχω το πληρέστερο ...."συγκριτικό" στο θέμα μας αναφορικά με το συγκεκριμένο κλιματιστικό. Οψόμεθα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phadomas είπε

Θυμάμαι ότι κάποια στιγμή είχε πάρει κάποιος ένα 12αρι ethera panasonic

Θυμάστε ποιος είναι να τον ρωτήσουμε εντυπώσεις και αν είχε βάλει κανένα μετρητή να μας πει καταναλώσεις.

Εγώ έχω panasonic etherea (z35xke) και νομίζω ότι είμαι ο μόνος που έγραψα κατά καιρούς εδώ εντυπώσεις για αυτό το μηχάνημα.
Δεν θα επαναλάβω την άποψή μου για τη συμπεριφορά του γενικότερα, μπορείς εύκολα να ψάξεις τα μηνύματά μου και να βρείς αυτά που έγραψα.
Για την κατανάλωση μόνο καλά λόγια έχω να πω... στον χώρο μου με λίγες απώλειες είναι αστεία... για άλλες λεπτομέρειες πάντως δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος.


Στη φωτογραφία η κατανάλωση από την αρχή της φετινής χειμερινής περιόδου (τον Ιανουάριο όμως χρησιμοποίησα μερικές φορές και τον λέβητα φυσικού αερίου, επομένως για αυτόν τον μήνα, η κατανάλωση δεν είναι ακριβώς αντιπροσωπευτική)

etherea consumption.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Panos1987 είπε

Και εγώ δύο έχω τοποθετημένα και με ενδιαφέρει η επέκταση εγγύησης, πόσο μάλλον με 20% έκπτωση. Σε ποιο τηλέφωνο κάλεσες; 

2108761300...καλεσα πριν δω το μηνυμα εδω, για επιβεβαιωση αν ισχυει η επεκταση ασχετως αν αγοραστηκε απο blue dealer.

Eιναι ετσι, εχει γινει το τελευταιο διαστημα αυτο και ισχυει. Αρα κανενας λογος αν καποιος θα χρειαστει την 10ετη, να προτιμησει Blue Dealer.

Αν δεν προκειται να αγορασει 10ετη, η αιτια προτιμησης Blue Dealer ειναι η δωρεαν επεκταση απο 3 σε 5 χρονια...

Ti να πω...εφτασα να το αγορασω απο δευτερο χερι πανακριβα μεσω Blue Dealer , κατι που δεν χρειαζοτανε τελικα...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Specs είπε

2108761300...καλεσα πριν δω το μηνυμα εδω, για επιβεβαιωση αν ισχυει η επεκταση ασχετως αν αγοραστηκε απο blue dealer.

Eιναι ετσι, εχει γινει το τελευταιο διαστημα αυτο και ισχυει. Αρα κανενας λογος αν καποιος θα χρειαστει την 10ετη, να προτιμησει Blue Dealer.

Αν δεν προκειται να αγορασει 10ετη, η αιτια προτιμησης Blue Dealer ειναι η δωρεαν επεκταση απο 3 σε 5 χρονια...

Ti να πω...εφτασα να το αγορασω απο δευτερο χερι πανακριβα μεσω Blue Dealer , κατι που δεν χρειαζοτανε τελικα...

Για την έκπτωση ισχύει κάτι? Μήπως η έκπτωση ισχύει για αγορά από blue dealer? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Για την έκπτωση ισχύει κάτι? Μήπως η έκπτωση ισχύει για αγορά από blue dealer? 

Ο εκπροσωπος που μιλησα δεν το ηξερε και αναμενω απο την υπευθυνη εγγυησεω τηλεφωνημα οσονουπω...παντως χαος γενικα!

Θα χρειαστει νεο θεμα με τιτλο "Daikin μεταβολες"...

Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Specs είπε

Ο εκπροσωπος που μιλησα δεν το ηξερε και αναμενω απο την υπευθυνη εγγυησεω τηλεφωνημα οσονουπω...παντως χαος γενικα!

Θα χρειαστει νεο θεμα με τιτλο "Daikin μεταβολες"...

Αυτό ισχύει για τα προσφάτως αγορασμενα κάτω του εξαμήνου για την επέκταση εγγύησης έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Αυτό ισχύει για τα προσφάτως αγορασμενα κάτω του εξαμήνου για την επέκταση εγγύησης έτσι ?

Να το ρωτησω κι αυτο...τι να πρωτορωτησω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...