Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το 99% των κλιματιστικών έχει κανόνα που λέει ότι ο συμπιεστής θα κάνει εκκίνηση μετά από κράτηση αφού περάσουν 3'. Αν λοιπόν ο αισθητήρας θερμοκρασίας διαβάσει θερμοκρασία κάτω από το offset, θα πάρει. Δεν είναι θέμα προγραμματισμού. Και το Toshiba έτσι κάνει.

Εξηγήστε μου, παρακαλώ, γιατί τότε δεν βλέπω παύσεις (compressor off) μόνο 3 λεπτών στα 3 διαγράμματα (toshiba edge, daikin perfera, daikin atxc);

toshiba edge.jpg

daikin perfera.jpg

daikin atxc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, amotida είπε

Εξηγήστε μου, παρακαλώ, γιατί τότε δεν βλέπω παύσεις (compressor off) μόνο 3 λεπτών στα 3 διαγράμματα (toshiba edge, daikin perfera, daikin atxc);

Σου βάζω εικόνα από το Service manual του shorai daisekai :

image.png.50dc23963013e28727f428b9f985c99c.png

 

Τα 3 λεπτά το συναντάμε σε όλα τα κλιματιστικά  (τουλάχιστον όσα έχω δει τα manual τους).

Αν στην πράξη δεν τα βλέπεις, ή δεν τα βλέπουμε, προφανώς έχει να κάνει με την περίπτωση / χώρο κτλ δλδ αν δεν πέσει η θερμοκρασία που διαβάζει ο αισθητήρας κάτω από το offset μετά το off, τότε δεν θα θα κάνει on. Αλλά αν πέσει, δεν θα κάνει on αν δεν περάσουν 3' 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

κορυφαία ποιότητα αέρα θερμού/κρύου

Αυτό μπορείς να το εξηγήσεις λίγο τι εννοείς ,πώς κάνεις διαβάθμιση στη ποιότητα με ποια κριτήρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό μπορείς να το εξηγήσεις λίγο τι εννοείς ,πώς κάνεις διαβάθμιση στη ποιότητα με ποια κριτήρια 

Επειδή όταν ήμουν 18, πριν μια δεκαετία, ήμουν στενά οικονομικά ως προς τα εισοδήματά μου, είχα βάλει φθηνά ινβερτερ aux/arielli κλιματιστικά στα 2 σπίτια με τα οποία ως γονική παροχή - starter ξεκίνησα τη βραχυχρόνια ενοικίαση. Στο πατρικό μου, έχω κάποιες εκπληκτικές σειρές ιαπωνικών mitsubishi heavy industries από τα μέσα του 2000, ενώ στο εξοχικό δύο αξιοπρεπέστατα inverter panasonic & daikin από το μεσαίο ράφι του 2010-12 περίπου.

Λοιπόν, σε πληροφορώ ότι τα πρώτα, είναι μεν τύποις "κλιματιστικά", δηλαδή φυσούν ζεστό ή κρύο αέρα και δεν καίνε πολύ ρεύμα, αλλά κάνουν το bare minimum ώστε να μην τα στείλεις στα σκουπίδια. Δηλαδή, έχουν τελείως crude διαβάθμιση ταχύτητας αέρα, κάνουν διαρκώς πλαστικούς ήχους διαστολής και συστολής, φυσάνε με θόρυβο και ακούγονται ακόμα και τα μοτεράκια στις γρύλιες τους. Ο αέρας που βγάζουν κάνει δε απότομες μεταβολές έντασης και θερμοκρασίας, δεν είναι καθόλου κομψά, φινετσάτα και ομαλά στον τρόπο λειτουργίας. Μένοντας περιστασιακά υπό κλιματιζόμενη συνθήκη στα σπίτια που προανέφερα ότι διαμόρφωσα, μου προκαλείται και σήμερα μία κάποια δυσφορία αν το κλιματιστικό είναι ολημερίς ανοικτό, λόγω φασαρίας, αλλόκοτων ρευμάτων αέρα, δονήσεων και γενικότερης ενόχλησης που προκαλεί η λειτουργία τους.

Στον αντίποδα, το ινβερτερ πανασονικ/δαικιν και άλλα δάικιν που έχει στο σπίτι της η κοπέλα μου, (για να μη μιλήσω για τα μιτσουμπίσι που είναι άλλη τεχνολογία), έχουν πολύ ομαλές μεταβάσεις και στη θερμοκρασία του αέρα και στην ένταση αυτού και στην γενικότερη φινέτσα που αποπνέει η λειτουργία τους.

Άρα, ως παθών και μαθών, διαπίστωσα ότι η κινεζοπαραγωγή του συρμού, δε μου κάνει σε σπίτια μονιμοτέρας διαβίωσης. Είναι όμως μια χαρά, είτε για εξοχικό, στο οποίο θα ανάβεις μια στο τόσο (ειδικά στο δικό μου, Βόρεια Κρήτη με τα μελτέμια, τσάμπα πάνε τα ινβερτεράκια. Ανάβουμε 1 ώρα τη μέρα κατά μ.ο. τα καλοκαίρια, άντε 4-5 άμα έχει καύσωνα.), είτε για ανθρώπους με σοβαρά οικονομικά προβλήματα, που το οποιοδήποτε κλιματιστικό είναι καλύτερο από μηδέν κλιματιστικό και τα έξοδα/ κινδύνους για την υγεία που συνεπάγεται αυτή η επιλογή.

Επεξ/σία από qwertyuiop2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πεθερικά μου πάντως, ακόμα και αν η εξωτερική μονάδα κάνει σαν τρακτέρ, προτιμούν να κάθονται κάτω από τον καυτό αέρα του άχριστον πράιος πενήντα, παρά στον χλιαρό αέρα του φουτζίτσου.

Βέβαια όταν έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ,ο ένας βρίζει τα θεία και η άλλη τα βάζει με τον κούλη:

image.png.32402c4eea305c20af1b943a2a7f2413.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Λοιπόν, σε πληροφορώ ότι τα πρώτα, είναι μεν τύποις "κλιματιστικά", δηλαδή φυσούν ζεστό ή κρύο αέρα και δεν καίνε πολύ ρεύμα, αλλά κάνουν το bare minimum ώστε να μην τα στείλεις στα σκουπίδια. Δηλαδή, έχουν τελείως crude διαβάθμιση ταχύτητας αέρα, κάνουν διαρκώς πλαστικούς ήχους διαστολής και συστολής, φυσάνε με θόρυβο και ακούγονται ακόμα και τα μοτεράκια στις γρύλιες τους.

και εγώ με arielli που είπα να χρησιμοποιήσω φέτος αντί ξυλόσομπας , δεν ευδοκίμησε . Δουλειά κάνει μεν , αλλά τα on/off ,φασαρία , πλαστικά κτλ δεν είναι για 24ωρη θέρμανση . Στην ψύξη πάντως τίμιο έχει φανεί (μιλάμε για 12άρι στα 250€ σε προσφορά, δεν είχα ιδιαίτερες απαιτήσεις )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα πεθερικά μου πάντως, ακόμα και αν η εξωτερική μονάδα κάνει σαν τρακτέρ, προτιμούν να κάθονται κάτω από τον καυτό αέρα του άχριστον πράιος πενήντα, παρά στον χλιαρό αέρα του φουτζίτσου.

Βέβαια όταν έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ,ο ένας βρίζει τα θεία και η άλλη τα βάζει με τον κούλη:

image.png.32402c4eea305c20af1b943a2a7f2413.png

Τα πεθερικά ομολογούν τί θερμοκρασία ζητούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Τα πεθερικά ομολογούν τί θερμοκρασία ζητούν;

22, όπως και εγώ. Εκτός αν αναφέρεσαι στους πενήντα που τρώνε στη μούρη. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Τίς προάλλες δεν έλεγες ότι στο σαλόνι έχουν μόρρις 12άρι 😵

Έχουν ένα 18αρι ariston στο σαλόνι/κουζίνα και ένα 12αρι Morris σε ένα βοηθητικό σαλονακι δίπλα στο μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τεράστια διαφορά

Πώς τα καταφέρνουν;

Εχετε συγκρίνει ποτέ τους λογαριασμούς ρεύματος μπας και ταρακουνηθούν;

Η διαφορά πάει σε κιλοβατώρες όχι σε στιγμιαία κατανάλωση όπως στο διάγραμμα. Πιο μετά έκλεισε το ariston.

Πάντως μιας και παρακαλουθω τα στοιχεία τους, είναι 45+15τμ εκεί σε εμένα 60. Η εφαρμογή βγάζει παρόμοιες απώλειες, 6800 εδώ, κοντά 6900 εκεί και συνήθως παίζουν συνήθως από μιάμιση φορά εως διπλάσιες ημερήσιες κιλοβατώρες για το ίδιο αποτέλεσμα (22 ζήτηση, κάπου τόσο παίζουν μέσα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, amotida είπε

Εξηγήστε μου, παρακαλώ, γιατί τότε δεν βλέπω παύσεις (compressor off) μόνο 3 λεπτών στα 3 διαγράμματα (toshiba edge, daikin perfera, daikin atxc);

δεν τις βλεπεις δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν...(κραταμε τα καλα στοιχεια, οπως η απολυτα ομαλη καμπυλη εκκινησης)

 

2722023110532.jpg.7938c878d5159f949eb01c746c25b3f2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, korakios είπε

και εγώ με arielli που είπα να χρησιμοποιήσω φέτος αντί ξυλόσομπας , δεν ευδοκίμησε . Δουλειά κάνει μεν , αλλά τα on/off ,φασαρία , πλαστικά κτλ δεν είναι για 24ωρη θέρμανση .

Σε εσωσε ως προς την ξυλοσομπα, εστω με αυτες τις αποδοχες υποθετω,η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Σε εσωσε ως προς την ξυλοσομπα, εστω με αυτες τις αποδοχες υποθετω,η οχι?

μπα , δεν παλεύεται το Arrielli , μονο τα μεσημέρια 3-5 το άναβα και κάποιες νύχτες , γενικά μέρες που αν άναβα σόμπα άνοιγα παράθυρα 😁

δεν είναι AC για σοβαρή χρήση σε θέρμανση , βέβαια αν δεν παίζει κάτι άλλο την κάνει τη δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...