Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το Haier Tundra Green τι γνώμη έχετε; Σκέφτομαι να βάλω το 24αρι στον επάνω όροφο, χρήση είτε χειμώνας είτε καλοκαίρι ήπια προς μέτρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας. Άλλαξα κλιματιστικό με το πρόγραμμα αλλάζω συσκευή. Το παλιό ένα firstline 18αρι. Το καινούργιο πάλι 18αρι midea. Το παλιό συνδεμένο στο μπουάτ κατευθείαν που βόλευε. Το καινούργιο το πέρασαν το δοκίμασαν ότι δουλεύει και είπαν να φέρω ηλεκτρολόγο να τραβήξει ξεχωριστή γραμμή μέχρι τον πίνακα με δικιά του ασφάλεια. Χρειάζεται δικιά του γραμμή ένα τέτοιο κλιματιστικό;

20230222_164343.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Είναι καρμίριδες

Βλεποντας οτι ηλεκτρολογοι εκαναν καριερα με ενα δοκιμαστικο κι εναν κοφτη, υδραυλικοι με ενα σωληνοκαβουρα κι ενα γαλλικο,σου λενε εμεις οι ψυκτικοι με κοφτη κ 2 γαλλικα κ δοκιμαστικο θαμαστε αρχοντες! και αυτη η μιζερια ειναι διαχυτη σε οτι κανουν κ με οτι το κανουν, ακομη και στα ούπατ χαρακτηριστικα οπως και στα αναλωσιμα αγοραζουν το φτηνοτερο.Εξαιρεσεις ελαχιστες οπως παντα υπαρχουν.

9 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Συνήθως οι περισσότεροι έχουν αντλία μαζί τους αλλά εαν μια εταιρεία έχει 2-3 συνεργεία στον δρόμο οι αντλίες κοστίζουν και έχουν μόνο μια αντλία και για όλα τα συνεργεία.

Δεν υπαρχουν "υπαλληλοι" τεχνικοι στις αλυσιδες τυπου Praktiker , απλα εργολαβεία δινουν την δουλεια οταν χρειαζεται οπως στα κλιματιστικα.

7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Haier Tundra Green

Που θα το βρεις??? παλαιο μοντελο, δεν υπαρχει πια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Specs είπε

 

Δεν υπαρχουν "υπαλληλοι" τεχνικοι στις αλυσιδες τυπου Praktiker , απλα εργολαβεία δινουν την δουλεια οταν χρειαζεται οπως στα κλιματιστικα.

 

Κανένα απο τα γνωστά πολυκαταστήματα δεν έχουν δικούς τους τεχνικούς. Μάλιστα συνήθως την εργολαβία την έχει κάποια εταιρεία στην Αθήνα που την δίνει υπεργολαβία σε άλλες πόλεις. Γι'αυτό το λόγο περιμένω 1 μήνα τώρα απάντηση απο το πλαίσιο για το πρόβλημα που έχει το nuvelle με το ifeel και με το που δεν παίρνει ποτέ πάλι μπροστά αφού ανέβει πολύ η θερμοκρασία στο δωμάτιο απο την κεντρική θέρμανση ακόμα και όταν πέσει στους 18 βαθμούς και ας το έχω και στο 25. Καλά που το θυμήθηκα κιόλας τώρα να τους πάρω τηλέφωνο απο Τρίτη να τους αρχίσω στα μπινελίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Κανένα απο τα γνωστά πολυκαταστήματα δεν έχουν δικούς τους τεχνικούς. Μάλιστα συνήθως την εργολαβία την έχει κάποια εταιρεία στην Αθήνα που την δίνει υπεργολαβία σε άλλες πόλεις. Γι'αυτό το λόγο περιμένω 1 μήνα τώρα απάντηση απο το πλαίσιο για το πρόβλημα που έχει το nuvelle με το ifeel και με το που δεν παίρνει ποτέ πάλι μπροστά αφού ανέβει πολύ η θερμοκρασία στο δωμάτιο απο την κεντρική θέρμανση ακόμα και όταν πέσει στους 18 βαθμούς και ας το έχω και στο 25. Καλά που το θυμήθηκα κιόλας τώρα να τους πάρω τηλέφωνο απο Τρίτη να τους αρχίσω στα μπινελίκια.

Θύμησέ μου. Κλείνει το ifeel μόνο του μετά από 2 ώρες όπως στα tcl; Δεν έχω καταλάβει τι πρόβλημα περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θύμησέ μου. Κλείνει το ifeel μόνο του μετά από 2 ώρες όπως στα tcl; Δεν έχω καταλάβει τι πρόβλημα περιγράφεις.

Εκτός ότι κλείνει το εικονίδια πάνω στο κοντρόλ μετά απο 2 ώρες .... δεν λειτουργεί καθόλου. Το δοκίμασα με την μέθοδο του μπιστολακίου ανεβάζοντας τέρμα θερμοκρασία στο κοντρόλ αλλά και με την μέθοδο του παγωμένου διαδρόμου βγάζοντας το κοντρόλ στον διάδρομο και να κοιτάω στο κλιματιστικό. Δεν νοιώθει τίποτα... Επίσης ρώτησα το συνεργείο που ήρθε να επιβεβαιώσει το πρόβλημα εαν άλλο nuvelle που έχουν εγκαταστήσει παρουσίασε την ίδια συμπεριφορά και μου είπαν πως όχι μόνο δεν τους έχουν αναφέρει πάλι κάτι τέτοιο αλλά κανένα απο όσα έχουν βάλει δεν κλείνει το Ifeel μετά απο 2 ώρες! Προφανώς όποιος το έχει βάλει και είδε πως κλείνει το ανέφερε στο πλαίσιο το οποίο δεν ενημέρωσε ποτέ τους τεχνικούς να πάνε να το δούν. Δεν εξηγείται αλλιώς καθώς το συγκεκριμένο συνεργείο βάζει όλα τα nuvelle στην Πάτρα και μιλάμε για δεκάδες εγκαταστάσεις.

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

κανένα απο όσα έχουν βάλει δεν κλείνει το Ifeel μετά απο 2 ώρες!

Μάλλον δεν ξέρουν.

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Δεν νοιώθει τίποτα...

Χωρίς ifeel δουλεύει σωστά; Έβαλες καινούργιες μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ; Σημαδεύει το τηλεκοντρόλ την εσωτερική μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2023 στις 11:31 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Έχει μήπως κάποιος από εσάς το Mitsubishi Heavy SRK25ZS-W ή το SRK35ZS-W να μου πει εντυπώσεις;

Προσπαθώ επίσης να βρω Capacity Tables για αυτά αλλά τζίφος.., καμιά βοήθεια;

Εχω το μικρο. Καλες εντυπωσεις εχω, μοιαζει στο srk 63 και σαν ποιοτητα και σαν λειτουργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, c-max είπε

Εχω το μικρο. Καλες εντυπωσεις εχω, μοιαζει στο srk 63 και σαν ποιοτητα και σαν λειτουργεια

Σε τι χώρο το έχεις; Απώλειες;

Είναι αθόρυβο;

Είμαι σε σκέψεις να το βάλω σε Υ/Δ 23τμ, με απώλειες περίπου 3.2kW (αν θυμάμαι καλά)

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Σε τι χώρο το έχεις; Απώλειες;

Είναι αθόρυβο;

Είμαι σε σκέψεις να το βάλω σε Υ/Δ 23τμ, με απώλειες περίπου 3.2kW (αν θυμάμαι καλά)

13 περιπου τερτραγωνικα και απωλειες για 22 βγαζει 2200 με ενα παραθυρο παραπανω.

Ναι ειναι αθορυβο γενικα , πανω κατω σαν το 63

Πανω κατω με ζητηση 20-21 τις πολυ κρυες μερες του φεβρουαριου που επεφτε εως 0 εξω εκαιγε καπου 4,3kwh το 24ωρο. Και η εξωτερικη μοναδα ειναι φατσα στον βορια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Μάλλον δεν ξέρουν.

Χωρίς ifeel δουλεύει σωστά; Έβαλες καινούργιες μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ; Σημαδεύει το τηλεκοντρόλ την εσωτερική μονάδα;

 

38 λεπτά πριν, Specs είπε

to dokiμασες μεχρι τερμα, 30 η οσο αλλο παει το τηλεκοντρολ?

Εννοείτε πως έκανα όλα τα παραπάνω... χωρίς ifeel το πρόβλημα που έχει είναι αυτό που ανέφερα όταν ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία χώρου σταματάει τελείως και δεν ανοίγει πάλι. Βάζω το κοντρολ στο 25 μετράω στο ταβάνι 22 και το κλιματιστικό δεν ξεκεινάει. Όταν όμως μόνο του ανεβαίνει πάνω απο 22 μια χαρά invertarei εαν και έχει αρκετά on-off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, esertas είπε

Γειά σας. Άλλαξα κλιματιστικό με το πρόγραμμα αλλάζω συσκευή. Το παλιό ένα firstline 18αρι. Το καινούργιο πάλι 18αρι midea. Το παλιό συνδεμένο στο μπουάτ κατευθείαν που βόλευε. Το καινούργιο το πέρασαν το δοκίμασαν ότι δουλεύει και είπαν να φέρω ηλεκτρολόγο να τραβήξει ξεχωριστή γραμμή μέχρι τον πίνακα με δικιά του ασφάλεια. Χρειάζεται δικιά του γραμμή ένα τέτοιο κλιματιστικό;

20230222_164343.jpg

Ναι θέλει καινούργια γραμμή εκτός αν το μπουάτ πάει ήδη κατευθείαν πίνακα σε 16αρα ασφάλεια με το σωστό πάχος καλωδίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας φίλος μου έστειλε διάγραμμα από 18άρι edge

Screenshot_15.jpg

και με ζουμ εκεί που αρχίζουν τα onoff

Screenshot_14.jpg

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ένας φίλος μου έστειλε διάγραμμα από 18άρι edge

Screenshot_15.jpg

και με ζουμ εκεί που αρχίζουν τα onoff

Screenshot_14.jpg

 

 

Μπορώ μόνο να εκφράσω τον θαυμασμό μου για τη φιλοσοφία του λογισμικού της toshiba όσον αφορά τον τρόπο που λειτουργεί όταν μπορεί να κάνει ακόμα και αυτά τα on-off... Δεν φουσκώνει έντονα, δεν αυξάνει πολύ σε watt, δουλεύει για λίγο και μετά σταματάει αρκετά...


Αν κάτι με ενοχλεί πολύ με την Panasonic πχ, είναι ακριβώς όπως λειτουργεί όταν μπαίνει σε κύκλους on-off (πιο συγκεκριμένα, "φουσκώνει" έντονα, με αποτέλεσμα η υψηλή θερμότητα να πηγαίνει αμέσως στον αισθητήρα και να τον επηρεάζει. πέφτει σχεδόν αμέσως και μετά, πάλι κάθε 3 λεπτά!!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...