Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Specs είπε

Δηλαδη δεχτηκε blue dealer να σου καταχωρησει κλιματιστικο που δεν το αγορασες απο αυτον αλλα απο ασχετο καταστημα , skroutz ???

Όχι blue dealer, η ίδια η αντιπροσωπεία, τηλεφώνησα κι εγώ, με τα serial numbers σου κάνουν καταχώρηση και μετά μπορείς να επεκτείνεις την εγγύηση online. Την Τρίτη θα το κάνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, noths είπε

Όχι blue dealer, η ίδια η αντιπροσωπεία, τηλεφώνησα κι εγώ, με τα serial numbers σου κάνουν καταχώρηση και μετά μπορείς να επεκτείνεις την εγγύηση online. Την Τρίτη θα το κάνω. 

Αγορασμενα απο που τα κλιματιστικα  και κυριως, ειναι σειρα που αρχιζει απο Α η F το μοντελο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Specs είπε

Αγορασμενα απο που τα κλιματιστικα  και κυριως, ειναι σειρα που αρχιζει απο Α η F το μοντελο?

Από Praktiker, ATXC, τους το διευκρίνισα, θα μου τηλεφωνήσουν την Τρίτη το πρωί να δώσω serial number, θά μου το περάσουν και θα επεκτείνω σε 10 χρόνια με 99€, κάθε χρόνο θα μου έρχεται ειδοποίηση να καταχωρήσω απόδειξη από συντήρηση. 

Παρεμπιπτόντως, χτες που το δοκίμασα με ζήτηση 21, έπεσε πολύ πριόνι. 

Spoiler

IMG_20230223_132115.jpg.40c9e3c9fb990b8f7fc79b5c8c57f314.jpg

 

Επεξ/σία από noths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noths είπε

Από Praktiker, ATXC, τους το διευκρίνισα, θα μου τηλεφωνήσουν την Τρίτη το πρωί να δώσω serial number, θά μου το περάσουν και θα επεκτείνω σε 10 χρόνια με 99€, κάθε χρόνο θα μου έρχεται ειδοποίηση να καταχωρήσω απόδειξη από συντήρηση. 

Εαν ειναι ετσι, πρεπει να ξεσκονισω τα ιαπωνικα μου! Εχω πολλα χρονια να επικοινωνησω με ιαπωνικη μητρικη εταιρια, απο οταν σαν καταναλωτες μας εγδερναν οι τοπικοι αντιπροσωποι, προ ιντερνετ, με Φάξ δηλαδη...

Αλλα να μας γδερνουν και οι εν Ελλαδι θυγατρικες των ιαπωνων, σηκωνει χαρακιρι!

Αστειευομαι, καντο και πες μας αν ολα οκ, να ξερουμε κι εμεις οτι blue dealer κατα Daikin εννοουν pouts@s ble...και να μην ζαλιζουμε τους ανθρωπους εδω μεσα που μας ρωτανε, απλα να βαζουμε το τραγουδακι "για τα λεφτα τα κανεις ολα"...αρα παρτε ελευθερα οπου το βρειτε φτηνοτερα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ThanosL είπε

Σχετικά με το Praktiker είναι οι  απορίες μου ( για όσους αγόρασαν από εκεί , με χρήση voucher ανακύκλωσης)

Στο site του Praktiker σχετικά με την εγκατάσταση, δεν αναφέρει στα ψιλά γράμματα την χρήση αντλίας κενού. Εχει κάποιος σχετική εμπειρία από την  τοποθέτηση που του έκαναν ; Απαίτησε αντλία και την χρησιμοποίησαν ή αρχισαν τα " δεν χρειάζεται " , " δεν περιλαμβάνεται " κλπ ;

Επίσης,  είναι υποχρεωτική η απεγκατάσταση της παλιάς μονάδας από  το συνεργείο που θα έρθει για την εγκατάσταση του καινούργιου ( με έξτρα χρέωση 29,90 ) ή μπορούμε να το έχουμε βγάλει εμείς εκ των προτέρων ;

 

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Για την τοποθέτηση από πρακτικερ μου δώσανε χαρτί που λέει για αντλία κενού.θα σας το ανεβάσω σε λιγο

Δυστυχως, το οτι το γραφει στο χαρτι δεν σημαινει οτι θα γινει κιολας. Σε εμενα ηρθαν χωρις αντλια και μετα που τους ειπα να μην το βαλουν χωρις αντλια τους εφεραν μια αντλια, που καλυτερα να μην την εφερναν. Χωρις οργανα και την κρατουσαν με το χερι αφου δεν ταιριαζε να συνδεθει στο κλιματιστικο.

Παραδοξος βαλανε 3 μετρα σωληνα χωρις να τους το πω. Οποιος ενδιαφερετε για τον εγκαταστατη πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, c-max είπε

 

Δυστυχως, το οτι το γραφει στο χαρτι δεν σημαινει οτι θα γινει κιολας. Σε εμενα ηρθαν χωρις αντλια και μετα που τους ειπα να μην το βαλουν χωρις αντλια τους εφεραν μια αντλια, που καλυτερα να μην την εφερναν. Χωρις οργανα και την κρατουσαν με το χερι αφου δεν ταιριαζε να συνδεθει στο κλιματιστικο.

Παραδοξος βαλανε 3 μετρα σωληνα χωρις να τους το πω. Οποιος ενδιαφερετε για τον εγκαταστατη πμ

Ενδιαφέρομαι γιατί και εμένα από πρακτικερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Specs είπε

Moνιμα δουλευει ?

Το έβαλα ένα 24ωρο στους 21, είναι στη μία κρεβατοκάμαρα με ανοιχτή πόρτα για την απέναντι που δεν έχει κλιματιστικό, στο σαλόνι ένα Haori 16άρι που θερμαίνει και την κουζίνα, αυτό με ζήτηση 21 την ημέρα και 19 από τις 11 το βράδυ ως τις 7 το πρωί. Το Haori μέχρι να μπει το Sensira (9άρι) κατάφερνε να κρατά όλο τό σπίτι με 2 βαθμούς απόκλιση, μικρό σπίτι βέβαια.

Εδώ είχα ανεβάσει τις πληροφορίες, στη θέση b είναι το Haori και στη c το 9άρι Sensira:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/?do=findComment&comment=59613542

Επεξ/σία από noths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, noths είπε

Το έβαλα ένα 24ωρο στους 21

Προφανως λογω ηπιου καιρου , τοσες ειναι οι αναγκες, οταν του ζητας 21. Αν συμβει ξανα, βαζοντας τον ανεμιστηρα στο high (αν τον ειχες σε αλλη θεση) η ανεβασεις εναν βαθμο ζητηση , κοβονται τα ον-φο νομιζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πόσο διάστημα μπορούμε να κάνουμε τη. επέκταση από την αρχική αγορά;

Τους πήρα κι εγώ τηλ. , αρχικά να ρωτήσω αν είναι να πετάξω το παλιό "χαλασμένο" και μετά θα με παίρνει το τμήμα πωλήσεων γιατί δεν είχα άτομο διαθέσιμο εκείνη την στιγμή για την επέκταση σε αυτό που μου έστειλαν (ακόμα παίρνουν κάτι μου λέει ότι γίνεται χαμός για επεκτάσεις στο τηλεφωνικό κέντρο). Α ναι, μου παν το πετάω το χαλασμενο 🤗

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, franky10 είπε

Α ναι, μου παν το πετάω το χαλασμενο 🤗

Eννοειται! δεν συμφερει να το μαζεψουν ειπαμε! 6 μηνες απο την αγορα, αν και ετσι που το βλεπω δεν θα αρνηθουν οποτε κι αν το αποφασισει καποιος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ThanosL είπε

Σχετικά με το Praktiker είναι οι  απορίες μου ( για όσους αγόρασαν από εκεί , με χρήση voucher ανακύκλωσης)

Στο site του Praktiker σχετικά με την εγκατάσταση, δεν αναφέρει στα ψιλά γράμματα την χρήση αντλίας κενού. Εχει κάποιος σχετική εμπειρία από την  τοποθέτηση που του έκαναν ; Απαίτησε αντλία και την χρησιμοποίησαν ή αρχισαν τα " δεν χρειάζεται " , " δεν περιλαμβάνεται " κλπ ;

Επίσης,  είναι υποχρεωτική η απεγκατάσταση της παλιάς μονάδας από  το συνεργείο που θα έρθει για την εγκατάσταση του καινούργιου ( με έξτρα χρέωση 29,90 ) ή μπορούμε να το έχουμε βγάλει εμείς εκ των προτέρων ;

Οι κατασκευαστές όλοι προτείνουν στο Manual να χρησιμοποιηθεί αντλία κενού. Praktiker Πάτρα οι τεχνικοί κάναν τον Αλέκο μέχρι που τους μίλησα για αντλία εγώ και πήγαν μόνοι τους και την έφεραν. Συνήθως οι περισσότεροι έχουν αντλία μαζί τους αλλά εαν μια εταιρεία έχει 2-3 συνεργεία στον δρόμο οι αντλίες κοστίζουν και έχουν μόνο μια αντλία και για όλα τα συνεργεία.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

Παιδιά για το κλιματιστικό στο δωμάτιο των μωρών. Μειώνω απόδοση βάζοντας τέτοιο φίλτρο ή να προτιμήσω να βάλω μικρά φίλτρα μόνο στις 2 μικρές ορθογώνιες θέσεις που έχει επάνω η σχάρα στο φίλτρο του κλιματιστικού? HEPA? Άνθρακα? Γνωρίζει κάποιος το θέμα?

image.png.ef2701f6a3c9b92c52b30495a659c95c.png

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Οι κατασκευαστές όλοι προτείνουν στο Manual να χρησιμοποιηθεί αντλία κενού. Praktiker Πάτρα οι τεχνικοί κάναν τον Αλέκο μέχρι που τους μίλησα για αντλία εγώ και πήγαν μόνοι τους και την έφεραν. Συνήθως οι περισσότεροι έχουν αντλία μαζί τους αλλά εαν μια εταιρεία έχει 2-3 συνεργεία στον δρόμο οι αντλίες κοστίζουν και έχουν μόνο μια αντλία και για όλα τα συνεργεία.

Είναι καρμίριδες. Αυτός που έβαλε το asyg24kmta στο σπίτι μου, έσκασε με ένα βαλιτσάκι ώμου. Η αντλία λέω; Και βγάζει μια αντλία μπαταρίας. Δεν θυμάμαι μοντέλο, αλλά όταν τον ρώτησα μου είπε ότι ήταν 2βαθμια και έκανε 400€. Την σήκωσα και ήταν παναλαφρη ενώ έκανε κενό σε 5'. Πολύ δυνατή. Δεν μπορούν να έχουν όλοι κάτι τέτοιο; Σιγά τα λεφτά για αυτούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...