Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ναι το έχω κάνει ήδη αυτό ( αν και δεν με νοιάζει, παίζω μόνο follow me).

Με το follow me ρίχνει πολύ δύσκολα στα ελάχιστα watt το δικό μου, αν είχα το διάγραμμα θα βλέπαμε 250-260w ευθεία γραμμή χωρίς On/off.

Τώρα έχει 13 βαθμούς εξωτερική και με setpoint 21 έχω 22 βαθμούς απέναντι στο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tedybear είπε

Πρέπει να δουλεύει για να δείξει την εξωτερική θερμοκρασία.

Έχεις δίκιο... φταιει η εφαρμογή τους γιατί δεν ανανεώνει-διαβαζει σωστά τις θερμοκρασίες. Επειδή το άνοιγα από την εφαρμογή έμενε καρφομενο στην - για εξωτερικη θερμοκρασία .Πρέπει να κάνω  kill την εφαρμογή και να  την ξαναετρεξω για να διαβάσει την εξωτερική σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος τι ακριβως ειναι η επιμερους εγγυηση;

 

Αναφορά σε κείμενο
Επιμέρους Εγγύηση Κατασκευαστή
7 χρόνια σε όλα τα ηλεκτρικά και μηχανικά μέρη, 7 χρόνια στον Συμπιεστή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Οποτε ισχυει μονο η εγγυηση του κατασκευαστη, τα 2 χρονια; Πως θυμαμαι οτι παλαιοτερα σε συσκευες, τα μοτερ ειχαν επιπλεον εγγυηση;

Αφού σου λέει 7.

Γιατί δεν διαβάζεις τους όρους;

https://media3.bosch-home.com/Documents/20218150_Bosch_AC_7years_warranty_terms_2022.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, plasTOST είπε

Χτύπησα και εγώ 2 9αρια sensira από Praktiker. Ευτυχώς που πήγα από το φυσικό Κατάστημα για παραλαβή. Άλλες τιμές στο site άλλες στο σύστημά τους. 

Δεν υπήρχε δωρεάν παράδοση στο πεζοδρόμιο όπως λέει στο site γιατί αφορά ηλεκτρονικές παραγγελίες, στις οποίες ηλεκτρονικές παραγγελίες υπήρχε bug όπου δεν μπορούσαν να παραδοθούν εκτός Αθήνας. (χαμός).

Έγινε παραγγελία 2 wifi module.

Έγινε επικοινωνία με την daikin hellas για επέκταση της εγγύησης από τα 3 στα 10 χρόνια και γίνεται μέσω του προγράμματος stand by me, το οποίο μαζί με το ετήσιο service βγαίνει στα 600€ περίπου για κάθε τμχ. Περιλαμβάνει ετήσια συντήρηση, δωρεάν επίσκεψη τεχνικού, 10 χρόνια μέσα έξω μονάδα και πλακέτα και εργασία. Αν σκεφτούμε ότι το κόστος είναι 60€ (για συνεργείο της daikin) για συντήρηση ετήσια του κλιματιστικού, συνολικά η προσφορά αξίζει.

Δεν ρώτησα αν μπορώ να κάνω την επέκταση τον 3ο χρόνο και όχι από την αρχή. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει

Ας τα βάλουμε κάτω λοιπόν:

415,20 αγορά + 79.90 wifi + 100 εγκατάσταση= 595,10. Αν προσθέσουμε και τα 600 για το παραπάνω πακέτο πάει στα 1195 ας πούμε 1200€. 

Δεν ξέρω εν κατακλείδι αν αξίζει η αγορά μαζί με την 10 ετή εγγύηση

εντωμεταξυ το πρακτικερ έχει την Κέρκυρα εκτός Ελλάδας, ούτε voucher για ψυγείο δεν περνάνε, οπότε πήρα και γω τσιμπησα αλλά 2 atxc25, και τα έκοψα τιμολόγιο και να πάνε να ... η πλάκα είναι ότι δεν ξέρω πότε θα τα βάλω. 

Υπερήφανος ιδιοκτήτης 4αρων atxc25 +1 για ανταλλακτικά, άντε να τα εκατοστησω🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, komatoza είπε

Ναι το midea air πατάς της τρείς τελείες πάνω δεξιά και μετά ενέργεια και σου λέει για κατανάλωση που έχει εκείνη την στιγμή και γράφει και τα προηγούμενα της ημέρας και μήνα. 

Στα δικά μου δεν βρίσκω αυτό το μενού μπορείς να ανεβάσεις καμία φωτογραφία;

Μαλλον τα δικά μου δεν το υποστηριζουν.

7 ώρες πριν, komatoza είπε
7 ώρες πριν, komatoza είπε
Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Αφού σου λέει 7.

Γιατί δεν διαβάζεις τους όρους;

https://media3.bosch-home.com/Documents/20218150_Bosch_AC_7years_warranty_terms_2022.pdf

Τους διάβασα τους όρους. Όταν λες 7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Τους διάβασα τους όρους. Όταν λες 7;

Λέει: όλο το μηχάνημα 2 χρόνια.

'Εξτρα εγγύηση για τον συμπιεστή και τα ηλεκτρονικά μέρη συνολικά 7 ετών.

Άρα προσωπικά καταλαβαίνω ότι συμπιεστής, πλακέτα μέσα, πλακέτα έξω 7 χρόνια.

Η πχ φτερωτή μέσα, έξω και τα μοτέρ αυτών, δεν είναι ηλεκτρονικά, άρα 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Κάτσε ρε, αυτό πώς γίνεται;

Αφού τα A(TXC/TXM κτλ) δεν παίρνουν επέκταση εγγύησης από την ίδια την Daikin (μέσω stand by me) μιας και ο Blue Dealer σε βάζει στο σύστημα.

Μας αλλάζεις αυτά που ξέρουμε τόσο καιρό. 😛

Αυτό ήξερα/ είχα διαβάσει και εγώ εδώ. Είπα να κάνω ένα ερώτημα και η ευγενική κυρία με ενημέρωσε ότι πριν μπω να κάνω καταχώρηση να μιλήσω μαζί τους για να μου καταχωρήσουν αυτοί τα SN των κλιματιστικών και να κάνουμε βήμα βήμα μετά το πρόγραμμα. 

Δεν ξέρω πλέον πόσο το πουλάνε το sensira οι blue dealers, αλλά ας πούμε ότι η τιμή τους είναι 700€. Η επέκταση είναι 5 χρόνια συνολικά δλδ 3+5; Είναι δωρεάν αυτή; αν ναι τότε συμφέρει η αγορά από blue Dealer. Αν όχι τι κόστος έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...