Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα.

Αγόρασα 3 κλιματιστικά Inventor (τα 2 μέσω της ανακύκλωσης), ένα 24αρι legend, ένα 12αρι legend και ένα 12αρι King Plus. Πολύ ευχαριστημένος, αθόρυβα και αποδοτικά, τα λειτουργούμε κυρίως μέσω της εφαρμογής. Αντικατέστησαν Mitsubishi και Toyotomi 15+ ετών.

Επεξ/σία από DragonFighter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tu-luba είπε

Άμα ακούς σαν τουρμπίνα ίσως χρειαστείς  αντικραδασμικα στην εξωτερική μοναδα

εγω που έχω 2 Midea all easy pro και ειναι από έξω η εξωτερική μονάδα στον τοίχο έβαλα αντικραδασμικα και το 90% του θορύβου που κάνει όταν γκαζώνει εξαφανίστηκε.

Να σε ρωτήσω και εγω κάτι, έχει καταγραφή κατανάλωσης η εφαρμογή της Midea?

Το follow me λαμβάνει υπόψη την θερμοκρασία που μετράει το τηλεκοντρόλ - αν δεις από πίσω έχει κάτι τρυπούλες - και κάθε 5-10 λεπτά στέλνει στην μονάδα την θερμοκρασία. Για αυτό πρέπει να είναι εντός εμβέλειας το χειρηστηριο να κοιτάει δηλαδή προς το aircondition

Ναι το midea air πατάς της τρείς τελείες πάνω δεξιά και μετά ενέργεια και σου λέει για κατανάλωση που έχει εκείνη την στιγμή και γράφει και τα προηγούμενα της ημέρας και μήνα. Πάντως εχθές που πρώτη φορά άνοιξα το κλιματιστικό με το κοντρόλ και επέλεξα το follow me και μετά από ώρες το έκλεισα με το κοντρόλ αυτό δεν κατέγραψε την κατανάλωση ενώ όσο δούλευε στην εφαρμογή μου έδειχνε τι καταναλώνει εκείνη την ώρα.

Για βάσεις και εγώ το σκέφτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, komatoza είπε

 

Για βάσεις και εγώ το σκέφτηκα.

Γιατί αναφέρεσαι στις βάσεις; Έχεις θόρυβο από την εξωτερική μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αντικραδασμικα λέω. Ναι έχει λίγο όταν ξεκινάει μετά το cut off κάνει σαν τουρμπίνα, όχι τίποτα δυνατό αλλά μέσα στην νύχτα και στην ησυχία ακούγεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν μπορείς δωστα. Μόνο και μόνο για την υπερδιπλάσια εγγύηση.

 αύριο  πρωί  θα πάω  από κοντά  να το δω τι μπορώ  να πετύχω  θα παω και μια κωτσο. και θα καταλήξω  γιατί  και το toshiba  είναι  καλή  περίπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, komatoza είπε

Για αντικραδασμικα λέω. Ναι έχει λίγο όταν ξεκινάει μετά το cut off κάνει σαν τουρμπίνα, όχι τίποτα δυνατό αλλά μέσα στην νύχτα και στην ησυχία ακούγεται 

Όντως ακούς την εξωτερική μέσα στο σπίτι; Κρεμαστή είναι; Πόσο μήκος σωλήνες; Αντικραδασμικα λαστιχακια έχει βάλει στις βάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Θα πρέπει να το δουλεύεις πάντα follow me. Το τηλεκοντρόλ σε καλή θέση, ούτε κοντά να το χτυπάει ο αέρας και σβήνει γρήγορα, ούτε μακριά και πάντα να σημαδεύει την εσωτερική μονάδα.

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί πάντα στο follow me? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, komatoza είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί πάντα στο follow me? 

Τα midea έχουν υψηλά ελάχιστα watts (σχετικά) και (επίσης) σχετικά υψηλή θερμοκρασία (σχετικά) χαμηλής ταχύτητας αέρα. Ως αποτέλεσμα στο ύψος του αισθητήρα θερμοκρασίας έχουν γρηγορα ζεστό αέρα. Πιθανώς να έχεις παρατηρήσει στο app ότι ενώ του λες πχ 22, αυτό διαβάζει σταδιακά μέχρι πχ 26 και μετά κλείνει μιας και (πιθανολογώ) τραβάει μέρος του αέρα που πετάει.

Κάπως έτσι:

image.png.5037eede83002cd45aca410822cd9239.png

Αποτέλεσμα να βλέπουμε συχνά on-off και συνέπεια και θόρυβο από τα πλαστικά από τη συνεχή συστολή-διαστολή αυτών καθώς και πιθανό θόρυβο από την εξωτερική αλλά και εσωτερική μονάδα από τα γκαζώματα. Με το follow me αυτό δεν υπάρχει μιας και παρακάμπτεται ο αισθητήρας της μονάδας και διαβάζει από το τηλεοκοντρόλ. Οπότε έχεις πιο στρωτή και συνεχή λειτουργία.

Εδώ το carrier μου (midea φασόν) χωρίς και μετά με follow me.

Annotation2020-01-24092001.png.cb4f8395795297507d82cabdac62916b.png

 

αλλά και ένα 18άρι ariston (επίσης midea φασόν):

Screenshot2020-11-08161740.jpg.dca24e113989161d7b805b489e60e8ed.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Καμια πρόταση για καλό κλιματιστικό 18.000btu και τιμή περι τα 1000-1200? Καλή απόδοση, μικρο θορυβο μεσα εξω και αξιοπιστία τα ζητουμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπέρα.

Έβαλα ένα Edge 16αρι με WiFi. Αφού δεινοπάθησα με στείσω την #$#$@εφαρμογή τους δουλεύει ΟΚ αλλά 

μου δείχνει εξωτερική θερμοκρασία μια πάυλα
Ξέρετε αν είναι φυσιολογικό ή ξεχάσανε τίποτα στην εγκατάσταση?

_Viber_2023-02-23_20-20-24-246.jpg.0822f604bf94ac469dc5bfa20ed94304.jpg
 

Επίσης όποιος μπορεί ας δώσει ενα λινκ για το τι χρησιμοποιείτε και έχετε αυτά τα διαγράμματα? RFM! (

)

Επεξ/σία από makislegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα midea έχουν υψηλά ελάχιστα watts (σχετικά) και (επίσης) σχετικά υψηλή θερμοκρασία (σχετικά) χαμηλής ταχύτητας αέρα. Ως αποτέλεσμα στο ύψος του αισθητήρα θερμοκρασίας έχουν γρηγορα ζεστό αέρα. Πιθανώς να έχεις παρατηρήσει στο app ότι ενώ του λες πχ 22, αυτό διαβάζει σταδιακά μέχρι πχ 26 και μετά κλείνει μιας και (πιθανολογώ) τραβάει μέρος του αέρα που πετάει.

Κάπως έτσι:

image.png.5037eede83002cd45aca410822cd9239.png

Αποτέλεσμα να βλέπουμε συχνά on-off και συνέπεια και θόρυβο από τα πλαστικά από τη συνεχή συστολή-διαστολή αυτών καθώς και πιθανό θόρυβο από την εξωτερική αλλά και εσωτερική μονάδα από τα γκαζώματα. Με το follow me αυτό δεν υπάρχει μιας και παρακάμπτεται ο αισθητήρας της μονάδας και διαβάζει από το τηλεοκοντρόλ. Οπότε έχεις πιο στρωτή και συνεχή λειτουργία.

Εδώ το carrier μου (midea φασόν) χωρίς και μετά με follow me.

Annotation2020-01-24092001.png.cb4f8395795297507d82cabdac62916b.png

 

αλλά και ένα 18άρι ariston (επίσης midea φασόν):

Screenshot2020-11-08161740.jpg.dca24e113989161d7b805b489e60e8ed.jpg

 


Τα Midea και όχι τα φασόν τους το μόνο καλό που είχαν ήταν η τιμή τους αφού σαν μηχανήματα είναι από τα πιο αποδοτικά και αξιόπιστα με τα γνωστά μειονεκτήματα όμως θορυβώδεις & συστολές στα πλαστικά που σταματάνε μετά από αρκετές ώρες λειτουργίας. Μόνο για ψύξη αξίζουν πλέον και όχι σε υπνοδωμάτια. Για επαγγελματικούς χώρους είναι μια χαρά.

Στο θέμα Carrier vs Midea έχω παρατηρήσει ότι στο Midea o αισθητήρας είναι σε ειδική θήκη πάνω στο στοιχείο ενώ στο carrier είναι χύμα μέσα σε ένα διάφανο αλφαδολάστιχο οπότε δεν αποκλείεται να είναι και διαφορετικής διαλογής/ποιότητας.

Μετά η τετραοδη βαλβίδα έχεις αναφέρει ότι ακούγεται έντονα ενώ στο midea έψαχνα να βρω γιατί δεν κάνει defrost 🤣 και μιλάμε για μονότουβλο που ακούγονται όλα από έξω.

Αν είναι και ο δικός σου με το αλφαδολάστιχο δοκίμασε να τον βάλεις από την έξω μεριά των φίλτρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Klausx είπε


Αν είναι και ο δικός σου με το αλφαδολάστιχο δοκίμασε να τον βάλεις από την έξω μεριά των φίλτρων.

Ναι το έχω κάνει ήδη αυτό ( αν και δεν με νοιάζει, παίζω μόνο follow me).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, makislegr είπε

μου δείχνει εξωτερική θερμοκρασία μια πάυλα

Πρέπει να δουλεύει για να δείξει την εξωτερική θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...