Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει μήπως κάποιος από εσάς το Mitsubishi Heavy SRK25ZS-W ή το SRK35ZS-W να μου πει εντυπώσεις;

Προσπαθώ επίσης να βρω Capacity Tables για αυτά αλλά τζίφος.., καμιά βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Έχει μήπως κάποιος από εσάς το Mitsubishi Heavy SRK25ZS-W ή το SRK35ZS-W να μου πει εντυπώσεις;

Προσπαθώ επίσης να βρω Capacity Tables για αυτά αλλά τζίφος.., καμιά βοήθεια;

Σελίδα 47

https://www.lumelco.pt/wp-content/uploads/2019/06/manual_tecnico_srk-zs-w.pdf

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Εμένα ο τεχνικός είπε πως το φίλτρο το βάζουν στην πρώτη συντήρηση και δεν το έβαλε χαχαχαχαχ! Εχεις ψαχτεί για άλλα φίλτρα να βάλεις? Που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες για το τι άλλο σωστό μπορούμε να βάλουμε?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν έχω ψαχτεί ακόμα για φίλτρα...βασικά δεν γνωρίζω αν παίρνει κάτι άλλο.

10 ώρες πριν, makislegr είπε

https://en.toshiba-aircon.gr/product/yukai/#gallery-12

Δες το βιντεο στο 2:01..ultra fresh filter μα το πουλάνε τον σπόγκο! και ειναι μόνο ένα απο εκείνη την πλευρά (μέχρι να το δω έβριζα ότι δεν το εβαλαν σωστα!)
Πλένετε? Αντικατάσταση?

Ωραίος φίλε...τότε είμαστε οκ

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Έχεις φώτο απ'τη πίσω πλευρά; Αν επρόκειτο για πλαστική βάση με 4 ποδαράκια, είναι αδύνατον να κουμπώσει ανάποδα.

Κουμπώνει-τοποθετείται μέσα σε μια θήκη (ας πούμε) αλλά δεν έχει κάτι το φίλτρο που να σου δείχνει την θέση και το χρώμα. Βέβαια το βίντεο που έβαλε ο makislegr  ξεκαθαρίζει την τοποθέτηση.

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μπορεί να τελείωσε το 20% του πρακτικερ αλλά έχει βάλει την εγκατάσταση δώρο. Συγκεκριμένα το daikin siesta c25 sensira ATXC25C 9000 btu είχε 415 με το 20% και τώρα έχει 519 με την τοποθέτηση. Στο σκρουτζ που κοιτάω ξεκινάει από τα 485 χωρίς τοποθέτηση. Νομίζω με 2 voucher που έχω με 50% με 520€ στο σύνολο δύο κλιματιστικά τοποθετημένα δεν θα βρω. 

Μήπως να πήγαινα στα toshiba seiya 10000 btu με 80€ παραπάνω λόγω 7ετους εγγύησης? Και αυτά με τοποθέτηση δώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, notist είπε

Καλημέρα. Μπορεί να τελείωσε το 20% του πρακτικερ αλλά έχει βάλει την εγκατάσταση δώρο. Συγκεκριμένα το daikin siesta c25 sensira ATXC25C 9000 btu είχε 415 με το 20% και τώρα έχει 519 με την τοποθέτηση. Στο σκρουτζ που κοιτάω ξεκινάει από τα 485 χωρίς τοποθέτηση. Νομίζω με 2 voucher που έχω με 50% με 520€ στο σύνολο δύο κλιματιστικά τοποθετημένα δεν θα βρω. 

Μήπως να πήγαινα στα toshiba seiya 10000 btu με 80€ παραπάνω λόγω 7ετους εγγύησης? Και αυτά με τοποθέτηση δώρο. 

Αν θα πας σε Toshiba , θα κοίταζα τα yukai και όχι τα παλιότερα seiya.

Εναλλακτικά υπάρχει και το ίδιο με το yukai, arata

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν θα πας σε Toshiba , θα κοίταζα τα yukai και όχι τα παλιότερα seiya.

Καλά που μου το είπες. Δεν το γνώριζα. Θα πάω στο κατάστημα Παλλήνης που μένω, γιατί η σελίδα τους είναι...

Μία ερώτηση εσύ που τα παρακολουθείς από την εμπειρία σου. Τα κουπόνια μου λήγουν 17 Μαΐου. Να κάνω κίνηση τώρα μέχρι τις 28 που λήγουν οι εκπτώσεις, η να περιμένω προς το Πάσχα μήπως παίξει τίποτα καλύτερο και από τους άλλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, notist είπε

Να κάνω κίνηση τώρα μέχρι τις 28 που λήγουν οι εκπτώσεις, η να περιμένω προς το Πάσχα μήπως παίξει τίποτα καλύτερο και από τους άλλους?

Άγνωστο (σε εμένα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησα και εγώ 2 9αρια sensira από Praktiker. Ευτυχώς που πήγα από το φυσικό Κατάστημα για παραλαβή. Άλλες τιμές στο site άλλες στο σύστημά τους. 

Δεν υπήρχε δωρεάν παράδοση στο πεζοδρόμιο όπως λέει στο site γιατί αφορά ηλεκτρονικές παραγγελίες, στις οποίες ηλεκτρονικές παραγγελίες υπήρχε bug όπου δεν μπορούσαν να παραδοθούν εκτός Αθήνας. (χαμός).

Έγινε παραγγελία 2 wifi module.

Έγινε επικοινωνία με την daikin hellas για επέκταση της εγγύησης από τα 3 στα 10 χρόνια και γίνεται μέσω του προγράμματος stand by me, το οποίο μαζί με το ετήσιο service βγαίνει στα 600€ περίπου για κάθε τμχ. Περιλαμβάνει ετήσια συντήρηση, δωρεάν επίσκεψη τεχνικού, 10 χρόνια μέσα έξω μονάδα και πλακέτα και εργασία. Αν σκεφτούμε ότι το κόστος είναι 60€ (για συνεργείο της daikin) για συντήρηση ετήσια του κλιματιστικού, συνολικά η προσφορά αξίζει.

Δεν ρώτησα αν μπορώ να κάνω την επέκταση τον 3ο χρόνο και όχι από την αρχή. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει

Ας τα βάλουμε κάτω λοιπόν:

415,20 αγορά + 79.90 wifi + 100 εγκατάσταση= 595,10. Αν προσθέσουμε και τα 600 για το παραπάνω πακέτο πάει στα 1195 ας πούμε 1200€. 

Δεν ξέρω εν κατακλείδι αν αξίζει η αγορά μαζί με την 10 ετή εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@plasTOSTμέχρι τους πρώτους έξι μήνες από την ημερομηνία αγοράς μπορείς να κάνεις επέκταση εγγύησης.

 

Επίσης σε προσφορά το 12αρι perfera μαζί με την εγκατάσταση από την Media Markt για όποιον ενδιαφέρεται 

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-perfera-atxm35rarxm35r-12000-btu-aa-me-wi-fi/1680410

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2023 στις 8:37 ΠΜ, komatoza είπε

Καλημέρα παιδιά. 

Έχω πάρει για το υπνοδωμάτιο το midea breezeless 9αρι με το κουπόνι για αντικατάσταση ενός παλιού Panasonic, όλα καλά έχει καλή απόδοση και η εγκατάσταση φαίνεται σωστή (δεν ξέρω, εγώ έλειπα) σωλήνες είναι περίπου 3μ. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ο θόρυβος αφού κάνει cut off μετά για να ξεκινήσει κάνει λίγο ενοχλητικό θόρυβο στην ησυχία της νύχτας σαν μικρή τουρμπίνα, δηλαδή ξεκινάει από σχετικά χαμηλές στροφές, αυτό για 3-5-7 δευτερόλεπτα και μετά εξαφανίζεται και αρχίζει και βγάζει ζεστό αέρα. Είναι φυσιολογικό?

Επίσης επειδή το manual του είναι αρκετά φτωχό, η λειτουργία follow me πώς λειτουργεί? Είναι πιο αποδοτική και οικονομική?

Εχθές που το είχα σε follow me  δεν μου έκανε καταγραφή κατανάλωσης στο midea app.

Και τελευταίο, στο σαλόνι έχω mitsubishi heavy industries srk50zg-s inverter αρκετά παλιό μηχάνημα αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό, το έχω μόνιμα σε λειτουργία τον χειμώνα μέχρι να κλείσει από μόνο του. Πιστεύετε, αν ξανά βγει το πρόγραμμα ανακύκλωσης, θα άξιζε να το αλλάξω?

Κάπου εδώ διάβασα για δωροεπιταγες με αγορά κλιματιστικού, από τι ξέρω αυτές δεν ισχύουν αν η αγορά έγινε με το πρόγραμμα ανακύκλωνο αλλάζω συσκευή, τουλάχιστον στο πλαίσιο, από πού αγόρασα το δικό μου.

Κάποια απάντηση εδώ παρακαλώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ακούς σαν τουρμπίνα ίσως χρειαστείς  αντικραδασμικα στην εξωτερική μοναδα

εγω που έχω 2 Midea all easy pro και ειναι από έξω η εξωτερική μονάδα στον τοίχο έβαλα αντικραδασμικα και το 90% του θορύβου που κάνει όταν γκαζώνει εξαφανίστηκε.

Να σε ρωτήσω και εγω κάτι, έχει καταγραφή κατανάλωσης η εφαρμογή της Midea?

Το follow me λαμβάνει υπόψη την θερμοκρασία που μετράει το τηλεκοντρόλ - αν δεις από πίσω έχει κάτι τρυπούλες - και κάθε 5-10 λεπτά στέλνει στην μονάδα την θερμοκρασία. Για αυτό πρέπει να είναι εντός εμβέλειας το χειρηστηριο να κοιτάει δηλαδή προς το aircondition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Άμα ακούς σαν τουρμπίνα ίσως χρειαστείς  αντικραδασμικα στην εξωτερική μοναδα

εγω που έχω 2 Midea all easy pro και ειναι από έξω η εξωτερική μονάδα στον τοίχο έβαλα αντικραδασμικα και το 90% του θορύβου που κάνει όταν γκαζώνει εξαφανίστηκε.

Να σε ρωτήσω και εγω κάτι, έχει καταγραφή κατανάλωσης η εφαρμογή της Midea?

Το follow me λαμβάνει υπόψη την θερμοκρασία που μετράει το τηλεκοντρόλ - αν δεις από πίσω έχει κάτι τρυπούλες - και κάθε 5-10 λεπτά στέλνει στην μονάδα την θερμοκρασία. Για αυτό πρέπει να είναι εντός εμβέλειας το χειρηστηριο να κοιτάει δηλαδή προς το aircondition

Κάθε 3 λεπτά.

Η κάμερα του κινητού το πιάνει σαν ένα μώβ λαμπάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, plasTOST είπε

Έγινε επικοινωνία με την daikin hellas για επέκταση της εγγύησης από τα 3 στα 10 χρόνια και γίνεται μέσω του προγράμματος stand by me, το οποίο μαζί με το ετήσιο service βγαίνει στα 600€ περίπου για κάθε τμχ. Περιλαμβάνει ετήσια συντήρηση, δωρεάν επίσκεψη τεχνικού, 10 χρόνια μέσα έξω μονάδα και πλακέτα και εργασία. Αν σκεφτούμε ότι το κόστος είναι 60€ (για συνεργείο της daikin) για συντήρηση ετήσια του κλιματιστικού, συνολικά η προσφορά αξίζει.

Δεν ρώτησα αν μπορώ να κάνω την επέκταση τον 3ο χρόνο και όχι από την αρχή. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει

Ας τα βάλουμε κάτω λοιπόν:

415,20 αγορά + 79.90 wifi + 100 εγκατάσταση= 595,10. Αν προσθέσουμε και τα 600 για το παραπάνω πακέτο πάει στα 1195 ας πούμε 1200€. 

Δεν ξέρω εν κατακλείδι αν αξίζει η αγορά μαζί με την 10 ετή εγγύηση

Κάτσε ρε, αυτό πώς γίνεται;

Αφού τα A(TXC/TXM κτλ) δεν παίρνουν επέκταση εγγύησης από την ίδια την Daikin (μέσω stand by me) μιας και ο Blue Dealer σε βάζει στο σύστημα.

Μας αλλάζεις αυτά που ξέρουμε τόσο καιρό. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Κάτσε ρε, αυτό πώς γίνεται;

Αφού τα A(TXC/TXM κτλ) δεν παίρνουν επέκταση εγγύησης από την ίδια την Daikin (μέσω stand by me) μιας και ο Blue Dealer σε βάζει στο σύστημα.

Μας αλλάζεις αυτά που ξέρουμε τόσο καιρό. 😛

Μήπως άμα τα σκάσεις όλα είναι εφικτά;

Στις 22/2/2023 στις 8:37 ΠΜ, komatoza είπε

Καλημέρα παιδιά. 

Έχω πάρει για το υπνοδωμάτιο το midea breezeless 9αρι με το κουπόνι για αντικατάσταση ενός παλιού Panasonic, όλα καλά έχει καλή απόδοση και η εγκατάσταση φαίνεται σωστή (δεν ξέρω, εγώ έλειπα) σωλήνες είναι περίπου 3μ. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ο θόρυβος αφού κάνει cut off μετά για να ξεκινήσει κάνει λίγο ενοχλητικό θόρυβο στην ησυχία της νύχτας σαν μικρή τουρμπίνα, δηλαδή ξεκινάει από σχετικά χαμηλές στροφές, αυτό για 3-5-7 δευτερόλεπτα και μετά εξαφανίζεται και αρχίζει και βγάζει ζεστό αέρα. Είναι φυσιολογικό?

Επίσης επειδή το manual του είναι αρκετά φτωχό, η λειτουργία follow me πώς λειτουργεί? Είναι πιο αποδοτική και οικονομική?

Εχθές που το είχα σε follow me  δεν μου έκανε καταγραφή κατανάλωσης στο midea app.

Και τελευταίο, στο σαλόνι έχω mitsubishi heavy industries srk50zg-s inverter αρκετά παλιό μηχάνημα αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό, το έχω μόνιμα σε λειτουργία τον χειμώνα μέχρι να κλείσει από μόνο του. Πιστεύετε, αν ξανά βγει το πρόγραμμα ανακύκλωσης, θα άξιζε να το αλλάξω?

Κάπου εδώ διάβασα για δωροεπιταγες με αγορά κλιματιστικού, από τι ξέρω αυτές δεν ισχύουν αν η αγορά έγινε με το πρόγραμμα ανακύκλωνο αλλάζω συσκευή, τουλάχιστον στο πλαίσιο, από πού αγόρασα το δικό μου.

Θα πρέπει να το δουλεύεις πάντα follow me. Το τηλεκοντρόλ σε καλή θέση, ούτε κοντά να το χτυπάει ο αέρας και σβήνει γρήγορα, ούτε μακριά και πάντα να σημαδεύει την εσωτερική μονάδα.

Όσον αφορά στο παλιό Mitsubishi, αξίζει να το κρατήσεις από άποψη επιδόσεων. Μόνο για την εγγύηση θα άξιζε να το αντικαταστήσεις με ένα σύγχρονο Mitsubishi . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...