Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Ναι πράσινο είναι (ή τιρκουάζ καλύτερα) οπότε μπορείς να το πεις και μπλέ? Και το είχα με την άσπρη πλευρά προς τα έξω αλλά νομίζω εσύ το έχεις σωστά οπότε μόλις το γύρισα. Ας επιβεβαιώσει κάποιος που γνωρίζει το άθλημα καλύτερα και να μας πει τι ακριβώς φίλτρα είναι αυτά και εαν συνιστά αυτό που ανέφερα ποιο πάνω απο το σκρουτζ ή κάποιο άλλο ενεργού άνθρακα.

image.png.0ee326886f7c89e30439eb9313190f85.png

Το τυρκουάζ όπως σωστά είπες (κάπως έτσι τέλος παντων) το τοποθέτησε το συνεργείο.Επισης και στο Edge που έχω πάλι έτσι τοποθετήθηκε το αντίστοιχο φίλτρο από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Toshiba...ελπίζω ότι είναι σωστή η τοποθέτηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mixalis_z είπε

Παιδιά το Toshiba Edge RAS-18J2AVSG-E/RAS-18J2KVSG-E είναι σε έλλειψη;

Στις γνωστές αλυσίδες δε το βρίσκω. Στο site του Κωτσόβολου δείχνει πως είναι διαθέσιμο για παραλαβή (από το κατάστημα της Πάτρας) και όχι για αποστολή, μάλλον εκθεσιακό.

Εδώ Λάρισα το βρίσκω μόνο σε επίσημο συνεργάτη της Toshiba κατόπιν παραγγελίας (1200 ευρώ), με έξτρα το κόστος εγκατάστασης/απεγκαταστασης του παλιού (140 ευρώ), το οποίο όμως καλύπτει 2 μέτρα σωληνώσεων (!) Αρκούν δύο μέτρα για το συγκεκριμένο ή είναι γενικός χρυσός κανόνας τα 3 μέτρα τουλάχιστον;

 

2 μέτρα ζητάνε τα toshiba.

 

Πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι έκαναν αντλία κενού?? βλέποντας μανόμετρο??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα .Ήθελα την γνώμη σας όσον αφορά την αγορά air conditioning . Σκεφτόμουν για κάποιο 12000 μιας και το σπίτι είναι ισόγειο με πλήρες θερμομόνωση περιμετρικά καινούργια ενεργειακά κουφώματα και γενικά δεν έχω μεγάλες διακυμάνσεις θερμοκρασίας στο εσωτερικό.Το Σπιτι είναι 84 τετραγωνικά χώρις διαδρομους καθως όλα τα δωμάτια κοιτάνε προς το σαλόνι Σκεφτόμουν για το Panasonic etherea 12000btu .Θεωρείτε πως θα με καλύψει για μια σταθερή θερμοκρασία το καλοκαίρι 24-25 βαθμούς ; 
Ευχαριστώ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimitrisx93 είπε

Καλησπέρα στην παρέα .Ήθελα την γνώμη σας όσον αφορά την αγορά air conditioning . Σκεφτόμουν για κάποιο 12000 μιας και το σπίτι είναι ισόγειο με πλήρες θερμομόνωση περιμετρικά καινούργια ενεργειακά κουφώματα και γενικά δεν έχω μεγάλες διακυμάνσεις θερμοκρασίας στο εσωτερικό.Το Σπιτι είναι 84 τετραγωνικά χώρις διαδρομους καθως όλα τα δωμάτια κοιτάνε προς το σαλόνι Σκεφτόμουν για το Panasonic etherea 12000btu .Θεωρείτε πως θα με καλύψει για μια σταθερή θερμοκρασία το καλοκαίρι 24-25 βαθμούς ; 
Ευχαριστώ ! 

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μα ανάλυση σχετικά με το κενό.

Υπάρχει τεχνικός που τα κάνει αυτά;

Δύο λεπτά αντλία και τέλος.

https://engineer.decorexpro.com/el/vent/cond/vakuumirovanie-konditsionera.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, velissarios1 είπε

Το τυρκουάζ όπως σωστά είπες (κάπως έτσι τέλος παντων) το τοποθέτησε το συνεργείο.Επισης και στο Edge που έχω πάλι έτσι τοποθετήθηκε το αντίστοιχο φίλτρο από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Toshiba...ελπίζω ότι είναι σωστή η τοποθέτηση 

Εμένα ο τεχνικός είπε πως το φίλτρο το βάζουν στην πρώτη συντήρηση και δεν το έβαλε χαχαχαχαχ! Εχεις ψαχτεί για άλλα φίλτρα να βάλεις? Που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες για το τι άλλο σωστό μπορούμε να βάλουμε?

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

2 μέτρα ζητάνε τα toshiba.

 

Πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι έκαναν αντλία κενού?? βλέποντας μανόμετρο??

Θα δεις την ίδια την αντλία. Είναι ένα μηχάνημα που όντως έχει στην μανόμετρα. Τουλάχιστον 10 λεπτά πρέπει να την βάλουν.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Newsletter του Public. Γελάνε και οι πέτρες! 😅😅😅

 

image.png.75c115bc4ecc1ecb9076a263c1624424.png

Επεξ/σία από PhoneKiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Ναι πράσινο είναι (ή τιρκουάζ καλύτερα) οπότε μπορείς να το πεις και μπλέ? Και το είχα με την άσπρη πλευρά προς τα έξω αλλά νομίζω εσύ το έχεις σωστά οπότε μόλις το γύρισα. Ας επιβεβαιώσει κάποιος που γνωρίζει το άθλημα καλύτερα και να μας πει τι ακριβώς φίλτρα είναι αυτά και εαν συνιστά αυτό που ανέφερα ποιο πάνω απο το σκρουτζ ή κάποιο άλλο ενεργού άνθρακα.

image.png.0ee326886f7c89e30439eb9313190f85.png

https://en.toshiba-aircon.gr/product/yukai/#gallery-12

Δες το βιντεο στο 2:01..ultra fresh filter μα το πουλάνε τον σπόγκο! και ειναι μόνο ένα απο εκείνη την πλευρά (μέχρι να το δω έβριζα ότι δεν το εβαλαν σωστα!)
Πλένετε? Αντικατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάντως με τους μη-επαγγελματίες ψυκτικούς έχει παραγίνει όπου πρέπει να πούμε να τα μαθαίνεις ο ίδιος για να ξέρεις αν έχουν κάνει σωστή δουλειά.

Btw αν κάποιος από Θεσσαλονικη ξερει κάποια καλά συνεργεία όπου κάνουν τις εγκαταστάσεις σωστά, ας μου στείλει κάποιο pm με τα στοιχεία τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, velissarios1 είπε

ελπίζω ότι είναι σωστή η τοποθέτηση 

Έχεις φώτο απ'τη πίσω πλευρά; Αν επρόκειτο για πλαστική βάση με 4 ποδαράκια, είναι αδύνατον να κουμπώσει ανάποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yazidis είπε

Αυτό πάντως με τους μη-επαγγελματίες ψυκτικούς έχει παραγίνει όπου πρέπει να πούμε να τα μαθαίνεις ο ίδιος για να ξέρεις αν έχουν κάνει σωστή δουλειά.

Btw αν κάποιος από Θεσσαλονικη ξερει κάποια καλά συνεργεία όπου κάνουν τις εγκαταστάσεις σωστά, ας μου στείλει κάποιο pm με τα στοιχεία τους.

Η ειρωνεία είναι ότι όλοι αυτοί που συνεργάζονται τα μεγάλα καταστήματα είναι (ή θα έπρεπε να είναι) *θεωρητικά* πιστοποιημένοι, για να μπορουν να υπογραψουν και για την ανακύκλωση συσκευών και ταυτόχρονα υπάρχουν σωστοί μάστορες που δεν μπορούν να υπογράψουν γιατί δεν έχουν τα "τυπικά" προσόντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Το μη-επαγγελματίες σε πείραξε, ή πως για να βρεις επαγγελματία να σου κάνει τη δουλειά όπως θες (ή πρέπει), ακόμα και να τον πληρώσεις όσα λέει, πάλι δεν θα στην κάνει, είτε ψυκτικός είτε οτιδήποτε άλλο;;;;

Για αυτό ΠΑΝΤΑ, ΜΑ ΠΑΝΤΑ (η γνώμη μου) συνεννοούμαστε από πριν για το τι ζητάμε ή τι θέλουμε να γίνει και είμαστε ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ, όταν δουλεύουν..

Να μην τύχει σε κανένα, μια φορά για μια δουλειά έχω φτάσει σε σημείο να διώξω άνθρωπο (καλά ακούσατε)

Μου άρχισε τα μα το ένα δεν χρειάζεται το άλλο δεν χρειάζεται, δεν προλαβαίνω κλπ κλπ.. (ΜΗΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ) του λέω άστα όπως είναι, δεν θέλω να μου τα κάνεις, πάρε 20€ τις βενζίνες σου και πήγαινε στο καλό.. (ήρεμα και ευγενικά)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Εμένα ο τεχνικός είπε πως το φίλτρο το βάζουν στην πρώτη συντήρηση και δεν το έβαλε χαχαχαχαχ! Εχεις ψαχτεί για άλλα φίλτρα να βάλεις? Που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες για το τι άλλο σωστό μπορούμε να βάλουμε?

Θα δεις την ίδια την αντλία. Είναι ένα μηχάνημα που όντως έχει στην μανόμετρα. Τουλάχιστον 10 λεπτά πρέπει να την βάλουν.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Newsletter του Public. Γελάνε και οι πέτρες! 😅😅😅

 

image.png.75c115bc4ecc1ecb9076a263c1624424.png

Εννοούσα να δω την ένδειξη,νομίζω να πάει στο -0.1 ΜPa ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Εννοούσα να δω την ένδειξη,νομίζω να πάει στο -0.1 ΜPa ??

Νομίζω στην τιμή που αναφέρεις θα πάει σε λίγα λεπτά εαν όχι σε δευτερόλεπτα. Απο εκεί και πέρα πρέπει να μείνει μερικά λεπτά ακόμα. Ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι άλλο επειδή θέλω να μπει η βάσεις αλλά σε ούπα fischer που είναι εξαιρετικά.ξερετε τι μέγεθος ούπα χρειάζομαι?? 10χ80??

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makislegr είπε

https://en.toshiba-aircon.gr/product/yukai/#gallery-12

Δες το βιντεο στο 2:01..ultra fresh filter μα το πουλάνε τον σπόγκο! και ειναι μόνο ένα απο εκείνη την πλευρά (μέχρι να το δω έβριζα ότι δεν το εβαλαν σωστα!)
Πλένετε? Αντικατάσταση?

Γράφει σε άλλο site: Φίλτρο Ultra-Fresh για καθαρή, υγιεινή ατμόσφαιρα, απαλλαγμένη από σκόνη, μυρωδιές και μικροοργανισμούς έως και 85%, δημιουργώντας ένα ευχάριστο εσωτερικό περιβάλλον.

Αρα είναι φίλτρο άνθρακα; Και πόσο βοηθάει το κάθε φίλτρο που μπαίνει σε μια τόσο μικρή περιοχή και δεν καλύπτει όλη την είσοδο του αέρα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...