Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καλησπέρα, μετά από πολύ τρέξιμο λόγω τελευταίας στιγμής, βρήκα και έκλεισα αυτό το κλιματιστικό Mitsubishi Electric MSZ/MUZ HR71VF. Επειδή παρακολουθώ το νήμα στενά, δεν μπόρεσα να βρώ πουθενά πόσο είναι το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων που απαιτείται για την τοποθέτηση. Μπορείτε να με βοηθήσετε (γιατί θα έρθουν να το τοποθετήσουν το Σάββατο)?
  Ζήτησα να μου εγκαταστήσουν και την συσκευή για το wifi, διαβάζω όμως ότι η συνδεσιμότητα είναι χάλια. Έχει κανείς εικόνα από την δική του εφαρμογή και αν όχι μπορούμε να διαχειριζόμαστε το κλιματιστικό μέσω εφαρμογής τρίτου κατασκευαστή ?
  Επίσης θέλω να κρύψω τους σωλήνες μέσα σε πλαστικό κανάλι και σκεφτόμουν να αγοράσω κάποιο της legrand. Δεν έχω όμως ιδέα τι διάσταση να πάρω αφενός και αφετέρου οι σωλήνες που θα μπούν μέσα στο κανάλι, λογικά θα πρέπει να μονωθούν, όμως τι μόνωση πρέπει να αγοράσω ?
  Τέλος θα ήθελα, εάν υπάρχει δυνατότητα, κάποιος συμφορουμίτης να μας δείξει την εγκατάσταση του με διακόπτη shelly em στον πίνακα του για να ξέρω όταν αγοράσω το εξάρτημα τι θα ζητήσω από τον ηλεκτρολόγο μου (σε περίπτωση που δεν γνωρίζει).
  Όπως πάντα, κάθε βοήθεια ή συμβουλή της τελευταίας στιγμής, είναι ευπρόσδεκτη και καλοδεχούμενη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να σας πω τον πόνο μου?

έκανα παραγγελία από τον Κοτσόβολο στις 26/1 3 Toshiba Arata(18,12,9). Τα πήρα απο εκεί γιατί αν και πιο ακριβά από το skroutz έδιναν μαζί με την αγορά και την εγκατάσταση χωρίς έξτρα χρέωση.

Όταν τα παράγγειλα η πωλήτρια στο τοπικό κατάστημα (Χίο) μου είπε ότι μετά απο 2-3 μέρες απο την παραλαβή θα με καλέσει ο εγκαταστάτης που θα τα τοποθετήσει για να το προγραμματίσουμε. 

02-02-2023 παραλαμβάνω.

09-02-2023 καλώ το τοπικό κατάστημα. και τους ρωτάω αν υπάρχει εξέλιξη. Μου απαντάει η υπάλληλος συνήθως πρέπει να περάσει μια εβδομάδα για να σας καλέσει ο εγκαταστάτης. οκ της λέω και το κλείνω.

17-02-2023 πρωί.. λεω πέρασε αλλη μια εβδομάδα.. Καλώ το κατάστημα. μου λέει η κοπέλα το παίρνω πάνω μου θα καλέσω τα κεντρικά να μάθω το τηλέφωνο του εγκαταστάτη και θα σας ενημερώσω.

Μέχρι το  μεσημέρι δεν με κάλεσε κανείς.. Τους ξανα καλώ το μεσημέρι. - Παιδιά υπάρχει καμία εξέλιξη? εε με ενημέρωσε η συνάδελφος ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα στα κεντρικά...και δεν είχε περαστεί το αίτημα για την εγκατάσταση σας. εμάς είχε φύγει.  Τώρα περιμένουμε από τα κεντρικά.

20-02-2023 ξανα κάνω ένα τηλ στο κατάστημα... η απάντηση που παίρνω είναι: Γνωρίζουμε όλοι εδώ το πρόβλημα σας. δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.. περιμένουμε από τα κεντρικά!

Την ίδια μέρα μιλάω στο chat του κοτσόβολου στο site: τους εξηγώ ότι εχω 6 κουτες μέσα στο σπίτι μου εχω πληρώσει 2700ε και πάιζω τέτρις με τις κούτες γιατί δεν μπορώ να ανοίξω τις ντουλάπες μου. η κοπέλα στο chat μου λεει ναι ναι φυσικά ανοίγω εναν κωδικό υποστήριξης και θα ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος μαζί σας για να λυθεί το θέμα. 

 

Παιδιά παρέλαβα 2-2 και μέχρι σήμερα 22-2 δεν ξέρω ποιος θα έρθει να κάνει την εγκατάσταση!(δεν λεω καν ποτε θα γίνει η εγκατάσταση!?). Τι θα κάνατε στην θέση μου?

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Redfield το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων είναι 3 μέτρα (3 μέτρα η κάθε μια από τις σωλήνες - όχι συνολικά), όπου συνήθως είναι προ-μονωμένες αυτές που δουλεύουν..

Επίσης θα ζητήσεις να χρησιμοποιήσουν αντλία κενού για τουλάχιστον 10-15 λεπτά..

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω..

Αν θα μπει η εξωτερική σε τοίχο, θα σου πρότεινα να πάρεις 8 τεμάχια ούπα Fischer DuoPower 10X80, καθώς και αντικραδασμικά για να κάτσει πάνω η εξωτερική μονάδα (ελαχιστοποίηση θορύβου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Με μπερδεύει αυτό που λες (αν και το κατάλαβα).

Βασικά προσπαθώ να βάλω σε μια τάξη στο μυαλό μου το pdesign και το en 14825, αλλά τη μια στιγμή νομίζω ότι τα καταλαβαίνω, την άλλη όχι.  Νομίζω θα χρειαστώ λίγο βοήθεια.

Τυχαίο pdesign 

ΕΝ 14825

image.png.d906cb36e932569d5a36fe2ef8df4ef9.png 

ΥΓ Βλέπω ότι 0KW λέει τους 16C, οπότε σωστός και εδώ.

 

Για δες αυτό, μήπως σε βοηθάει;

image.png.789bb08cb8071983c56c33674c8edf8e.png

[https://www.eurovent-certification.com/en/third-party-certification/certification-programmes/AC#Performances_certifiées]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το προβλημα που ειχε το bosch inverter μου

Μολις εγινε η αλλαγη στο μοτερ, ολα καλα. Η εγγυηση που ρωτησα, δεν υπαρχει καποια επεκταση για το μοτερ. Ισως παρω και την αντιπροσωπεια για επιβεβαιωση. 

 

Η επιμερους εγγυηση που γραφει, τι ακριβως ειναι τοτε;;

 

Αναφορά σε κείμενο
Επιμέρους Εγγύηση Κατασκευαστή
7 χρόνια σε όλα τα ηλεκτρικά και μηχανικά μέρη, 7 χρόνια στον Συμπιεστή

 

Το μοτερ δεν εβγαινε με τιποτα απο τον κυλινδρο. Εγινε σαν μια μαζα, ουτε ο ιδιος δε ξερει τι και πως.. Και αυτο προκαλουσε και τον θορυβο.. Ελεος ρε φιλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
34 λεπτά πριν, Chief90 είπε

Παιδιά παρέλαβα 2-2 και μέχρι σήμερα 22-2 δεν ξέρω ποιος θα έρθει να κάνει την εγκατάσταση!(δεν λεω καν ποτε θα γίνει η εγκατάσταση!?). Τι θα κάνατε στην θέση μου?

Συνήγορος του Καταναλωτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s2000rr είπε

καλησπέρα  στην  παρέα  τώρα ήρθα  απο praktiker  η προσφορές  όντως  τελείωσαν  αλλά τώρα τα έχουν βάλει με εγκατάσταση  μου ειπε ο πωλητής γιατί  γλυκοκοιταζα  το Daikin atxc25c και μου είπε  με voucher  45% που έχω  με ένα τηλέφωνο  που έκανε  μάλλον  σε κάποιον ανώτερο  από αυτόν μου είπε 319 με εγκατάσταση  και το σκέφτομαι  σοβαρά  νομίζω  αξίζει 

Δες και το toshiba yukai με εγγύηση στα 7 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yukai 10.000Btu/praktiker. 

Οι τεχνικοί ήρθαν χωρίς αντλία κενού και όταν τους ρώτησα εαν έχουν αντλία μαζί τους είπαν απο μόνοι τους πως θα ξανάρθουν αργότερα με την αντλία γιατί την έχει το άλλο συνεργείο.... Προφανώς είπαν πως θα φέρουν αντλία γιατί τους έκανα συνέχεια ερωτήσεις για τις αποστάσεις που πρέπει να έχουν οι μονάδες από τους τοίχους, το μήκος της χαλκοσωλήνας που πρέπει να μπει κτλ. για να δω εαν γνωρίζουν και για να καταλάβουν πως δεν είμαι άσχετος ώστε να κάνουν αυτό που πρέπει. Εαν δεν τους έλεγα εγώ για την αντλία κενού θα κάναν τον Αλέκο. Και όταν έφεραν την αντλία ρώτησα: "Πόση ώρα πρέπει να λειτουργήσει? 10-15 λεπτά?". Ο ένας είπε πως 10 λεπτά είναι υπεραρκετά και μάλιστα πως στα 2 πρώτα λεπτά γίνετε η δουλειά και άρχισε να μου εξηγεί τι κάνει η αντλία και εγώ κούναγα το κεφάλι μου καταφατικά σαν να μην είχα ιδέα! :D Προφανώς εαν δεν τους είχα πει τίποτα θα την έβαζαν 2 λεπτά.
 

Με τα πρώτα κρύα πάλι θα ανεβάσω διαγράμματα γιατί με 13-15 βαθμούς εξωτερική δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

Για ζήτηση 21 και σε Quiet μπορεί να Invertάρει σωστά αλλά με λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση απο αυτή που θα περίμενα 

image.png.14e48925399491842d97f376bd8959f4.png 

 

* ένα πράσινο φίλτρο που έχει μέσα το τοποθετώ με την άσπρη ή την πράσινη πλευρά προς τα έξω? Είναι φίλτρο άνθρακα?
Και ποια η γνώμη σας για αυτό το φίλτρο? Μπαίνει σε όλη την επιφάνεια να καλύπτει το φίλτρου στο κλιματιστικού? 
https://www.skroutz.gr/s/37081019/Morbido-76055001-Ανταλλακτικά-Φίλτρα-Κλιματιστικού.html
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Yukai 10.000Btu/praktiker.

* ένα πράσινο φίλτρο που έχει μέσα το τοποθετώ με την άσπρη ή την πράσινη πλευρά προς τα έξω? Είναι φίλτρο άνθρακα?

 

Σε εμένα ήταν μπλε και τοποθετήθηκε με την μπλε πλευρά απέξω (είσαι σίγουρος οτι είναι πράσινο;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω κλείσει στο πρακτικερ με προσφορά στα 570 toshiba yukai 18αρι με τοποθέτηση( με voucher)..να πω την αλήθεια αν έρχονταν χωρίς αντλία θα τους έλεγα καλύτερα να φύγουν..από την άλλη του φοβάμαι ότι μπορεί να την βάλουν απλά να φανεί και να μην κάνουν κενό και το φοβάμαι αρκετά...ξέρετε του στυλ ότι μας το παίζεις έξυπνος 

Επεξ/σία από alex19871987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το Toshiba Edge RAS-18J2AVSG-E/RAS-18J2KVSG-E είναι σε έλλειψη;

Στις γνωστές αλυσίδες δε το βρίσκω. Στο site του Κωτσόβολου δείχνει πως είναι διαθέσιμο για παραλαβή (από το κατάστημα της Πάτρας) και όχι για αποστολή, μάλλον εκθεσιακό.

Εδώ Λάρισα το βρίσκω μόνο σε επίσημο συνεργάτη της Toshiba κατόπιν παραγγελίας (1200 ευρώ), με έξτρα το κόστος εγκατάστασης/απεγκαταστασης του παλιού (140 ευρώ), το οποίο όμως καλύπτει 2 μέτρα σωληνώσεων (!) Αρκούν δύο μέτρα για το συγκεκριμένο ή είναι γενικός χρυσός κανόνας τα 3 μέτρα τουλάχιστον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Δες και το toshiba yukai με εγγύηση στα 7 χρονια

πολύ  καλό το Toshiba  αλλά θα παει  περίπου  100 ευρώ  πάνω  δεν ξέρω  αν αξίζει...αν ήταν κοντά  στην  τιμή  θα το  σκεφτόμουν  σοβαρά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, s2000rr είπε

πολύ  καλό το Toshiba  αλλά θα παει  περίπου  100 ευρώ  πάνω  δεν ξέρω  αν αξίζει...αν ήταν κοντά  στην  τιμή  θα το  σκεφτόμουν  σοβαρά 

Αν μπορείς δωστα. Μόνο και μόνο για την υπερδιπλάσια εγγύηση.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Σε εμένα ήταν μπλε και τοποθετήθηκε με την μπλε πλευρά απέξω (είσαι σίγουρος οτι είναι πράσινο;)

Ναι πράσινο είναι (ή τιρκουάζ καλύτερα) οπότε μπορείς να το πεις και μπλέ? Και το είχα με την άσπρη πλευρά προς τα έξω αλλά νομίζω εσύ το έχεις σωστά οπότε μόλις το γύρισα. Ας επιβεβαιώσει κάποιος που γνωρίζει το άθλημα καλύτερα και να μας πει τι ακριβώς φίλτρα είναι αυτά και εαν συνιστά αυτό που ανέφερα ποιο πάνω απο το σκρουτζ ή κάποιο άλλο ενεργού άνθρακα.

image.png.0ee326886f7c89e30439eb9313190f85.png

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...