Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Τι λέτε γι αυτα τα δυο; Το 1 το βρισκω στα 380 και το 2 στα 360. Τεινω στο TCL με την 10ετή εγγύηση.

Πιστευω δεν υπάρχει ανταγωνιστης σε αυτές τις τιμές. Πιστεύετε ότι δεν εχει κάποιο καλή απόδοση;

TCL PRO II-09CHSA/XA51AIN Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ | Skroutz.gr 380 

Gree Icon GRC-101QI/KIC-N5/GRCO-101QI/KIC-N5 Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με WiFi | Skroutz.gr 360

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, yazidis είπε

Τι γνώμη έχουμε για αυτό το Toshiba το 18.000 btu που βγαίνει στα 920€? Είδα πως αναφέρει και εγγύηση 7 ετών.

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-toshiba-seiya-ras-18j2kvg-e-18000btu-126299

Με voucher το βγάζεις 920?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. 

Έχω πάρει για το υπνοδωμάτιο το midea breezeless 9αρι με το κουπόνι για αντικατάσταση ενός παλιού Panasonic, όλα καλά έχει καλή απόδοση και η εγκατάσταση φαίνεται σωστή (δεν ξέρω, εγώ έλειπα) σωλήνες είναι περίπου 3μ. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ο θόρυβος αφού κάνει cut off μετά για να ξεκινήσει κάνει λίγο ενοχλητικό θόρυβο στην ησυχία της νύχτας σαν μικρή τουρμπίνα, δηλαδή ξεκινάει από σχετικά χαμηλές στροφές, αυτό για 3-5-7 δευτερόλεπτα και μετά εξαφανίζεται και αρχίζει και βγάζει ζεστό αέρα. Είναι φυσιολογικό?

Επίσης επειδή το manual του είναι αρκετά φτωχό, η λειτουργία follow me πώς λειτουργεί? Είναι πιο αποδοτική και οικονομική?

Εχθές που το είχα σε follow me  δεν μου έκανε καταγραφή κατανάλωσης στο midea app.

Και τελευταίο, στο σαλόνι έχω mitsubishi heavy industries srk50zg-s inverter αρκετά παλιό μηχάνημα αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό, το έχω μόνιμα σε λειτουργία τον χειμώνα μέχρι να κλείσει από μόνο του. Πιστεύετε, αν ξανά βγει το πρόγραμμα ανακύκλωσης, θα άξιζε να το αλλάξω?

Κάπου εδώ διάβασα για δωροεπιταγες με αγορά κλιματιστικού, από τι ξέρω αυτές δεν ισχύουν αν η αγορά έγινε με το πρόγραμμα ανακύκλωνο αλλάζω συσκευή, τουλάχιστον στο πλαίσιο, από πού αγόρασα το δικό μου.

Επεξ/σία από komatoza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, stylish είπε

Καλημέρα.

Τι λέτε γι αυτα τα δυο; Το 1 το βρισκω στα 380 και το 2 στα 360. Τεινω στο TCL με την 10ετή εγγύηση.

Πιστευω δεν υπάρχει ανταγωνιστης σε αυτές τις τιμές. Πιστεύετε ότι δεν εχει κάποιο καλή απόδοση;

TCL PRO II-09CHSA/XA51AIN Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ | Skroutz.gr 380 

Gree Icon GRC-101QI/KIC-N5/GRCO-101QI/KIC-N5 Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με WiFi | Skroutz.gr 360

Έχουν αλλάξει οι όροι εγγύησης των tcl

https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2022/11/TCL-ΕΓΓΥΗΣΗ-ΟΙΚΙΑΚΑ-ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ-04_11_2022_final.pdf

Για τα gree, θα έλεγα όχι μιας και δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα ( ή αν υπάρχει, είναι λίγο θολό το τοπίο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχουν αλλάξει οι όροι εγγύησης των tcl

https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2022/11/TCL-ΕΓΓΥΗΣΗ-ΟΙΚΙΑΚΑ-ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ-04_11_2022_final.pdf

Για τα gree, θα έλεγα όχι μιας και δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα ( ή αν υπάρχει, είναι λίγο θολό το τοπίο).

Για TCL λοιπόν.

Την διαβασα την εγγυηση αλλά δεν βρίσκω κατι περίεργο ώστε να μην προτιμηθεί, τι λες;

Εκτός αυτου πως ειναι σαν κλιματιστικο σύφμωνα με τα σπεκς-τιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, stylish είπε

Για TCL λοιπόν.

Την διαβασα την εγγυηση αλλά δεν βρίσκω κατι περίεργο ώστε να μην προτιμηθεί, τι λες;

Εκτός αυτου πως ειναι σαν κλιματιστικο σύφμωνα με τα σπεκς-τιμη;

Φυσικά και είναι περίεργο μιας και η 10ετης εγγύηση πλέον ισχύει μόνο για τον συμπιεστή, η εξωτερική πλακέτα στα 5 έτη και όλα τα υπόλοιπα 2 χρόνια. 

Κατά τα άλλα είναι ένα απλό κινέζικο κλιματιστικό.

Αν είναι για περιστασιακή χρήση και κυρίως ψύξη μάλλον οκ, αλλιώς αν τα παίξει και θέρμανση προσωπικά θα πήγαινα στην τρέχουσα προσφορά από πρακτικερ για το Daikin atxc25c.

Edit παπαλα η προσφορά. Άργησες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dal_kos είπε

Με το Bivalent Point που αναφέρουν τα κλιματιστικά στο Eurovent είναι λίγο μπέρδεμα γιατί λειτουργεί ανάποδα.

Δεν έχει ακριβώς νόημα, αλλά είναι η ισχύς απωλειών που θα έπρεπε να έχει ένας χώρος, στους -7, ώστε το bivalent point να πέσει στους -7.

Με άλλα λόγια, σου λέει "φιλαράκι, αν θέλεις να ζεσταίνεσαι ακριβώς ΜΕΧΡΙ τους -7 με το κλιματιστικό και από εκεί και κάτω να αναλαμβάνει άλλη μορφή θέρμανσης, έχε υπόψη πως οι απώλειες σου στους -7 πρέπει να είναι τόσες πχ 2,39kw"

Αυτό βέβαια αφορά περιοχές που να πιάνουν -7 και κάτω

Αν λοιπόν έχουμε στους -7 απώλειες μεγαλύτερες από 2,39kw τότε το πραγματικό μας bivalent point θα είναι σε υψηλότερη θερμοκρασία πχ στους -5

Με μπερδεύει αυτό που λες (αν και το κατάλαβα).

Βασικά προσπαθώ να βάλω σε μια τάξη στο μυαλό μου το pdesign και το en 14825, αλλά τη μια στιγμή νομίζω ότι τα καταλαβαίνω, την άλλη όχι.  Νομίζω θα χρειαστώ λίγο βοήθεια.

Τυχαίο pdesign 

ΕΝ 14825

image.png.d906cb36e932569d5a36fe2ef8df4ef9.png 

ΥΓ Βλέπω ότι 0KW λέει τους 16C, οπότε σωστός και εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stylish είπε

Καλημέρα.

Τι λέτε γι αυτα τα δυο; Το 1 το βρισκω στα 380 και το 2 στα 360. Τεινω στο TCL με την 10ετή εγγύηση.

Πιστευω δεν υπάρχει ανταγωνιστης σε αυτές τις τιμές. Πιστεύετε ότι δεν εχει κάποιο καλή απόδοση;

TCL PRO II-09CHSA/XA51AIN Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ | Skroutz.gr 380 

Gree Icon GRC-101QI/KIC-N5/GRCO-101QI/KIC-N5 Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με WiFi | Skroutz.gr 360

Δεν υπάρχει πλέον 10 ετή εγγύηση στα TCL. ψάξετο λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ας ειναι 5 και ο συμπιεστης 10. Απο οτι καταλαβα εκει ειναι το μαξ εγγυησεων. Η TCL δεν ειναι ομως μια εταιρια που βγαζει δικες της συσκευες και οχι φασον; Ενα πλεονεκτημα αυτο.

Το αμεσως επομενο ηταν η τιμη. Ναι το DAIKIN δεν το προλαβα αλλα στα χαρτια φαινεται πανω κατω ιδιο με το TCL.

Εκτος αν αποφευγουμε τα TCL που δεν τον γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yazidis είπε

Ρε τους κλέφτες.... Μέχρι χθες αργά το βράδυ ήταν στα 920€ η τιμή του.

Υπάρχει πάντα εναλλακτική

https://vimax.gr/inverter-air-conditioners?fm=23&fa95=18 000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yazidis είπε

Ρε τους κλέφτες.... Μέχρι χθες αργά το βράδυ ήταν στα 920€ η τιμή του.

Έπαιζε 3 μέρες -20% όλο το praktiker, τόσο ήταν και το perfera 9000 που κοίταζα

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α συγνώμη τότε. Μπήκα έτσι στα βιαστικά και είδα να γράφει τελευταία μέρα εκπτώσεων, και δεν είδα ότι έλειπε το -20% που είχε τις προηγούμενες ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Με μπερδεύει αυτό που λες (αν και το κατάλαβα).

Βασικά προσπαθώ να βάλω σε μια τάξη στο μυαλό μου το pdesign και το en 14825, αλλά τη μια στιγμή νομίζω ότι τα καταλαβαίνω, την άλλη όχι.  Νομίζω θα χρειαστώ λίγο βοήθεια.

Τυχαίο pdesign 

ΕΝ 14825

image.png.d906cb36e932569d5a36fe2ef8df4ef9.png 

ΥΓ Βλέπω ότι 0KW λέει τους 16C, οπότε σωστός και εδώ.

 

Edit: Θα επανέλθω γιατί διαβάζω το standard που παρέθεσες και είναι ακόμα πιο μπερδεμένα.

Επεξ/σία από dal_kos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα  στην  παρέα  τώρα ήρθα  απο praktiker  η προσφορές  όντως  τελείωσαν  αλλά τώρα τα έχουν βάλει με εγκατάσταση  μου ειπε ο πωλητής γιατί  γλυκοκοιταζα  το Daikin atxc25c και μου είπε  με voucher  45% που έχω  με ένα τηλέφωνο  που έκανε  μάλλον  σε κάποιον ανώτερο  από αυτόν μου είπε 319 με εγκατάσταση  και το σκέφτομαι  σοβαρά  νομίζω  αξίζει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...