Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Το συγκεκριμένο δωμάτιο, μέχρι σήμερα δεν έχει πέσει κάτω από 18C. Χωρίς θέρμανση. Τσιμπάει θέρμανση από τις άλλες 2 κρεβατοκάμαρες (λίγο), τσιμπάει από τη σκάλα που έρχεται ο ζεστός αέρας από τον κάτω όροφο με το fujitsu (αρκετά) ενώ είναι εσωτερικό, προστατευμένο και νότιο.

Μάλιστα είμαι ο ορισμός της υποδιαστασιολόγησης, μιας και όλος ο πάνω όροφος των 60τμ και των 7000-7500W απωλειών, έχει δύο 9άρια. Και αυτά παίζουν χαλαρά. Το φορτίο το τραβάει το fujitsu νομίζω από κάτω. Κάθε χώρος είναι διαφορετικός, πόσο μέσα να πέσει κανείς όταν δεν μπορεί να τα ξέρει όλα αυτά;

Τυχερος ισως γιατι ο θερμος αερας εχει την ταση να ανεβαινει αρα σαφως αν υπαρχει ζεστη στον κατω οροφο εκτος οτι ζεσταινει εμμεσα το ταβανι αρα το πατωμα του πανω οροφου ανεβαινει αργα και σταθερα ζεστη προς τα πανω.

Το ιδιο εχει και φιλικο ζευγαρι που εχει τζακι στο σαλονι στον ενα οροφο, ο πανω ζεσταινεται εμμεσα μεσω της σκαλας, μεσω της πλακας και επανω δουλευουν περιστασιακα ενα 9αρι στο παιδικο δωματιο και δεν πεφτει ο οροφος κατω απο 18-19.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήρα και εγώ με τη σειρά μου απο πράκτικερ ένα haori 13 με voucher 50% και με την τρέχουσα έκπτωση βγήκε 580.  Ήθελα το edge αλλά δεν υπάρχει πουθενά κ δεν ήθελα να ρισκάρω  να χάσω την προθεσμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Τρεχω το εργαλειο υπολογισμου για το σαλονι, μια βοηθεια απο πανω που ναι ο Β οροφος ειναι γιαπι, δηλαδη μονο κολωνες κι απο πανω απ αυτο ταρατσα. Εκει που λεει ¨με τι βρισκεται σε επαφη η οροφη; ¨ τι βαζω πλακα κατω απο στεγη ή μη θερμαινομενος χωρος;

πλάκα χωρις μόνωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Θέλω 55000btus και έχω ονομαστικά 42000. Ονομαστικά= 7C. Άρα στους 0-5 πιο κάτω. Είμαι υποδιαστασιολογημένος. Εκτός από το δωμάτιο που θέλει ένα 9αρι που λείπει, θα πρέπει να βάλω ένα 12αρι κάτω αν θέλω να είμαι κομπλέ, να πάει 63000 ονομαστικά . Και πάλι οριακά θα είναι ή άντε οκ αν βάλω μείωση 20% του ονομαστικού με τη θερμοκρασία. Δεν κοιτάω καν τα defrost. 

Η δική  μου περίπτωση. Με ζητούμενη 21C θέλω 88.000 btus (με εξωτερική 0C όπως κάνουν τους υπολογισμούς όλα τα εργαλεία και οι μελέτες). Έχω ονομαστικά 51.000btus, και προφανώς αυτό ισχύει στους 7C.

Τι κάνω; Τα λειτουργώ ως αποκλειστική πηγή θέρμανσης τις ημέρες που η κατώτατη  εξωτερική προβλέπεται από 8 και πάνω. Από αυτό το όριο και πάνω δεν είμαι υποδιαστασιολογημένος (ή είμαι στιγμιαία και ελάχιστα).

Με μετεωρολογική πρόβλεψη για χαμηλότερη θερμοκρασία, ανάβει το θηρίο του λέβητα, 45 KW δηλαδή 153.000 btus (επειδή είναι σχεδιασμένος και για το κάτω σπίτι, που είναι άδειο). Ανάβει το πολύ 40 μέρες το χρόνο, τις υπόλοιπες επαρκούν για φουλ θερμική άνεση τα airconditions. Αν πάρω άλλο ένα 12ρι, ο λέβητας θα ανάβει 20 μέρες το χρόνο. Μελετάω αν συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπέρα. Είμαι κάτοχος voucher 50% και σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα 2 9αρια κλιματιστικά που έχω σπίτι με καινούργια.

Το budget κυμαίνεται γύρω στα 600 ευρώ.

Έχω δει 2 μοντέλα της midea.

To πιο ακριβό εννοείται οτι μ αρέσει περισσότερο και φαίνεται και καλύτερο σε specs αλλά είναι λίγο δύσκολο να βρώ διαθεσιμότητα.

Το 2ο το πιο οικονομικό το βρίσκω πιο άμεσα.

Τι άποψη έχετε σε σύγκριση αυτών των 2. Αξίζει να πάρω το φτηνότερο αν δεν βρώ το πιο ακριβό ή να κοιτάξω για κάτι αλλο. Γενικά δεν έχω πολλές γνώσεις από κλιματιστικά. Όποιο μπορεί να με βοηθήσει ή να μου προτείνει και κάτι αλλο αν έχει εμπειρία μεταξύ 500-600 ευρώ ανα κλιματιστικό. Kατά κύριο λόγο για χρήση ψύξης μιας και το χειμώνα έχω καλοριφέρ.

Ευχαριστώ :)

Midea Xtreme Save 2022 AG1-09NXD6-I/AG1-09NXD6-O Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A+++/A++ με Ιονιστή και WiFi | Skroutz.gr

Midea AG2Eco-09NXD0-I/AG2Eco-09N8D0-O Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με Ιονιστή και WiFi | Skroutz.gr

Επεξ/σία από DakRoche
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Με μετεωρολογική πρόβλεψη για χαμηλότερη θερμοκρασία, ανάβει το θηρίο του λέβητα, 45 KW δηλαδή 153.000 btus (επειδή είναι σχεδιασμένος και για το κάτω σπίτι, που είναι άδειο). Ανάβει το πολύ 40 μέρες το χρόνο, τις υπόλοιπες επαρκούν για φουλ θερμική άνεση τα airconditions. Αν πάρω άλλο ένα 12ρι, ο λέβητας θα ανάβει 20 μέρες το χρόνο. Μελετάω αν συμφέρει.

Ένας λέβητας 45 kW πάντως θέλει αρκετό φαΐ. Οι 20 μέρες που ενδεχομένως να γλιτώσεις αντιστοιχούν σε σημαντικό αριθμό λίτρων πετρελαίου. Εκτός και αν τον ανάβεις "επικουρικά" - δηλαδή με τα A/C να παραμένουν ανοιχτά. Εκεί ίσως να μην είναι τόση η διαφορά ώστε ν' αξίζει μία επιπλέον μονάδα γι' αυτό το λόγο.

Πάντως τα A/C ακόμα και μείον, πάλι συμφέρουν. Χάνουν μεν πολύ σε δύναμη, οπότε δε μπορούν να διατηρήσουν τη ζέστη στο χώρο, αλλά σε απόδοση όχι τόσο ώστε να αξίζει να τα κλείσεις. Τώρα άμα πάει -10 αλλάζουν τα δεδομένα. 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DakRoche είπε

Παιδια καλησπέρα. Είμαι κάτοχος voucher 50% και σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα 2 9αρια κλιματιστικά που έχω σπίτι με καινούργια.

Το budget κυμαίνεται γύρω στα 600 ευρώ.

Έχω δει 2 μοντέλα της midea.

To πιο ακριβό εννοείται οτι μ αρέσει περισσότερο και φαίνεται και καλύτερο σε specs αλλά είναι λίγο δύσκολο να βρώ διαθεσιμότητα.

Το 2ο το πιο οικονομικό το βρίσκω πιο άμεσα.

Τι άποψη έχετε σε σύγκριση αυτών των 2. Αξίζει να πάρω το φτηνότερο αν δεν βρώ το πιο ακριβό ή να κοιτάξω για κάτι αλλο. Γενικά δεν έχω πολλές γνώσεις από κλιματιστικά. Όποιο μπορεί να με βοηθήσει ή να μου προτείνει και κάτι αλλο αν έχει εμπειρία μεταξύ 500-600 ευρώ ανα κλιματιστικό. Kατά κύριο λόγο για χρήση ψύξης μιας και το χειμώνα έχω καλοριφέρ.

Ευχαριστώ :)

Midea Xtreme Save 2022 AG1-09NXD6-I/AG1-09NXD6-O Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A+++/A++ με Ιονιστή και WiFi | Skroutz.gr

Midea AG2Eco-09NXD0-I/AG2Eco-09N8D0-O Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με Ιονιστή και WiFi | Skroutz.gr

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

40 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Τι κάνω;

1. Μειώνεις τα απαιτούμενα btus με καλύτερες μονώσεις-> το σωστό

2. Αυξάνεις τα btus

3. Μένεις ως έχεις.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Όπως και σε εμένα και σε όλους δλδ. Προσωπικά μαζεύω χρήματα πλέον για να βάλω είτε κέλυφος, είτε καλύτερα κουφώματα (δεν το έχω σκεφτεί ακόμα, θα φέρω μηχανικό).

@DakRoche, σε αφήνει με κουπόνι να βάλεις αυτά; https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25c-arxc25c-klimatistiko-inverter-9000btu-126378

ή αυτά ; https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

1. Μειώνεις τα απαιτούμενα btus με καλύτερες μονώσεις-> το σωστό

2. Αυξάνεις τα btus

3. Μένεις ως έχεις.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Όπως και σε εμένα και σε όλους δλδ. Προσωπικά μαζεύω χρήματα πλέον για να βάλω είτε κέλυφος, είτε καλύτερα κουφώματα (δεν το έχω σκεφτεί ακόμα, θα φέρω μηχανικό).

@DakRoche, σε αφήνει με κουπόνι να βάλεις αυτά; https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25c-arxc25c-klimatistiko-inverter-9000btu-126378

ή αυτά ; https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

 

 

Δεν νομίζω οτι με αφήνει. Γενικά είδα στα Media Markt ότι έχει σε κάποιες συσκευές δωρεάν εγκατάσταση και απεγκατάσταση που θα με βόλευε αρκετά ώστε να γίνει η δουλειά μπαμ μπαμ και να μην μπλέκω με 3oυς ψυκτικούς κτλπ. Τα 9άρια είναι για 2 μικρά υπνοδωμάτια. Επίσης θα επιθυμούσα τα κλιματιστικά να έχουν ιονιστή και wifi

Επεξ/σία από DakRoche
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μονο κατοικία φουλ εκτεθειμενη ψαχνω 2 9αρια για υπνοδωμάτια και κυριως για ψυξη. Ψάχνω για κάποια vfm πρόταση με καλή απόδοση στην ψύξη. Για vfm πρόταση πιστευω τα 450. Αν πιστευετε οτι δεν αξίζει θα ανεβω. Επειδη είναι σε νησί το σπίτι, ο Κωτσόβολος είναι μια επιλογή αλλά και η αγορά απο το internet ειναι μέσα στις επιλογές εκτός και αν ξεφεύγει με τα μεταφορικά. Έχουμε με αυτά τα στοιχεία κάποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, DakRoche είπε

Δεν νομίζω οτι με αφήνει. Γενικά είδα στα Media Markt ότι έχει σε κάποιες συσκευές δωρεάν εγκατάσταση και απεγκατάσταση που θα με βόλευε αρκετά ώστε να γίνει η δουλειά μπαμ μπαμ και να μην μπλέκω με 3oυς ψυκτικούς κτλπ. Τα 9άρια είναι για 2 μικρά υπνοδωμάτια. Επίσης θα επιθυμούσα τα κλιματιστικά να έχουν ιονιστή και wifi

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-bosch-series-4-asi09dw30aso09dw30-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1693700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ενδιαφέρον και αυτό το Bosch . Το είχα δει. Θεωρείς καλύτερο από Midea ? Είναι λίγο ανάμεικτα τα συναισθήματα για midea από την μια ακούω καλά λόγια από την άλλη τα χειρότερα ειδικά όσον αφορά το support . Επίσης αυτό το κλιματιστικό στο Σκρουτζ η παίζει γύρω στα 420 κάτι κ αυτοί το έχουν κοντά 600. 

Επεξ/σία από DakRoche
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stylish είπε

Σε μονο κατοικία φουλ εκτεθειμενη ψαχνω 2 9αρια για υπνοδωμάτια και κυριως για ψυξη. Ψάχνω για κάποια vfm πρόταση με καλή απόδοση στην ψύξη. Για vfm πρόταση πιστευω τα 450. Αν πιστευετε οτι δεν αξίζει θα ανεβω. Επειδη είναι σε νησί το σπίτι, ο Κωτσόβολος είναι μια επιλογή αλλά και η αγορά απο το internet ειναι μέσα στις επιλογές εκτός και αν ξεφεύγει με τα μεταφορικά. Έχουμε με αυτά τα στοιχεία κάποια πρόταση;

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-haier-tide-green-plus-as35tamhra

από κώτσο δεν βλέπω κάτι αξιόλογο.

5 λεπτά πριν, DakRoche είπε

Θεωρείς καλύτερο από Midea ?

Midea είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν σε έπιασα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DakRoche είπε

Δεν σε έπιασα :(

αυτές οι γνωστές μάρκες οικ.συσκευών.. Bosch,Morris,pitsos κτλ είναι φασόν κινέζοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...