Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^Αν βάλεις στην εφαρμογή όλο το σπίτι, τί απώλειες σου βγάζει; 

>

image.png.1d381e62b8bce4129a7d9580a687ddcd.png

Επίσης @Maurikycli, υπάρχουν σώματα με σύνολο 9000 θερμίδες/ώρα σε κάθε όροφο και ο λέβητας πετρελαίου είναι των 40000kcal/h (έχει και στο ημιυπόγειο σώματα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Σε βρίσκω καλά μονωμένο

Του 2008 είναι, έχει μόνωση 3εκ σε τοίχους και φέρον. Τα κουφώματα θα ήθελα να αλλάξω asap. Φέρνουν μέσα πολύ κρύο. Το καλά είναι ίσως κολακευτικό για τα δεδομένα της εποχής μας. Προσωπικά προς το καλούτσικο / προς μέτριο θα το έλεγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, liakjim είπε

πόσο μέσα να πέσει κανείς όταν δεν μπορεί να τα ξέρει όλα αυτά;

Εχεις δικιο, ακομη κ μεζονετα να μην ηταν , μονο μηχανολογος μπορει να βαλει ολους τους παραγοντες σε λογαριασμο...και φυσικα να επιλεξει μηχανηματα αναλοηα και να επιβλεψει και την τοποθετηση αλλιως τζαμπα ολα, ο εγκαταστατης ειναι ο θεος, που τα παντα ανατρεπει!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Του 2008 είναι, έχει μόνωση 3εκ σε τοίχους και φέρον. Τα κουφώματα θα ήθελα να αλλάξω asap. Φέρνουν μέσα πολύ κρύο. Το καλά είναι ίσως κολακευτικό για τα δεδομένα της εποχής μας. Προσωπικά προς το καλούτσικο / προς μέτριο θα το έλεγα.

Πετυχημένο είναι γιατί πολλά κτίσματα αυτής της εποχής είναι ενεργειακά χειρότερα από αυτά του '60!

Σίγουρα το fujitsu βοηθάει στη θέρμανση τον πάνω όροφο  αλλά στο σύνολο η εγκατεστημένη ισχύς ειναι κοντά σε αυτό που δίνει η εφαρμογή.

Μόνο ο λέβητας είναι "τέρας"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Πετυχημένο είναι γιατί πολλά κτίσματα αυτής της εποχής είναι ενεργειακά χειρότερα από αυτά του '60!

Σίγουρα το fujitsu βοηθάει στη θέρμανση τον πάνω όροφο  αλλά στο σύνολο η εγκατεστημένη ισχύς ειναι κοντά σε αυτό που δίνει η εφαρμογή.

Μόνο ο λέβητας είναι "τέρας"

Θέλω 55000btus και έχω ονομαστικά 42000. Ονομαστικά= 7C. Άρα στους 0-5 πιο κάτω. Είμαι υποδιαστασιολογημένος. Εκτός από το δωμάτιο που θέλει ένα 9αρι που λείπει, θα πρέπει να βάλω ένα 12αρι κάτω αν θέλω να είμαι κομπλέ, να πάει 63000 ονομαστικά . Και πάλι οριακά θα είναι ή άντε οκ αν βάλω μείωση 20% του ονομαστικού με τη θερμοκρασία. Δεν κοιτάω καν τα defrost. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάθε χώρος είναι διαφορετικός, πόσο μέσα να πέσει κανείς όταν δεν μπορεί να τα ξέρει όλα αυτά;

Και αν προσπαθούσαμε να υπολογίσουμε τις πραγματικές απώλειες του κάθε χώρου στην πράξη, πόσο κοντά θα πέφταμε κάνοντας το εξής "πείραμα":

κλείνουμε την θέρμανση, μετράμε συνεχώς θερμοκρασία χώρου και εξωτερική και μετράμε πόσο χρόνο θέλει να χάσει π.χ. 2 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα ήθελα να αφήσω αυτό εδώ. Απλά για να γνωρίζουμε τι συνίσταται από τους κατασκευαστές και τι κάνουν οι ψυκτικοί στην πράξη.  Συγκεκριμένα στο manual εγκατάστασης αναφέρεται η χρήση αντλίας κενού για τουλάχιστον μία ώρα. Από προσωπική εμπειρία αλλά κ γνωστών το καθιερωμένο είναι η να την βάζουν 10 λεπτά είτε και καθόλου. 

 

IMG_20230221_101650.jpg

Επεξ/σία από arnol
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεχω το εργαλειο υπολογισμου για το σαλονι, μια βοηθεια απο πανω που ναι ο Β οροφος ειναι γιαπι, δηλαδη μονο κολωνες κι απο πανω απ αυτο ταρατσα. Εκει που λεει ¨με τι βρισκεται σε επαφη η οροφη; ¨ τι βαζω πλακα κατω απο στεγη ή μη θερμαινομενος χωρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Μη θερμαινόμενος χώρος

Θεωρεις πως γλυτωνω κατι απο απωλειες απ το γεγονος οτι δεν εχω ταρατσα; καλα το καλοκαιρι σιγουρα γλυτωνω αλλα στη θερμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Εκτός από το δωμάτιο που θέλει ένα 9αρι που λείπει, θα πρέπει να βάλω ένα 12αρι κάτω αν θέλω να είμαι κομπλέ

Σαν να ειναι σε αναμονη για Perfera μου ακουγονται...αλλα απο την αλλη θα το ειχες παρει στο Σειριο προσφατα που ειχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Τρεχω το εργαλειο υπολογισμου για το σαλονι, μια βοηθεια απο πανω που ναι ο Β οροφος ειναι γιαπι, δηλαδη μονο κολωνες κι απο πανω απ αυτο ταρατσα. Εκει που λεει ¨με τι βρισκεται σε επαφη η οροφη; ¨ τι βαζω πλακα κατω απο στεγη ή μη θερμαινομενος χωρος;

Ο μη θερμαινόμενος χώρος προϋποθέτει ότι είναι κλειστός σαν δωμάτιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι εκανα κρατηση στο praktiker για το 3ο daikin atxc25c που ήθελα για το δωματιο του μπεμπη. Εγώ θα κανω τοποθετηση με δικο μου ψυκτικό μιας και το κτιριο εχει προεγκατασταση που έβαλε ο ίδιος.  Μια εβδομαδα αναμονή είπαν...

Περιττό να σας γράψω ότι το είδα μεσω του θέματος εδω...ευχαριστώ όποιον το έκανε!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...