Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, geodimis είπε

Σαν κατανάλωση παρόλο που δεν είναι ίδια btu θα μπορούσε να βγει κάποια πρόβλεψη για kWh sensira vs perfera σε ίδιες συνθήκες χώρου, 9αρια ας πούμε;

Ναι μιας και με τους πινακες capacity φαινονται τα πραγματα καθαρα, νομιζω το  εχω βαλει προσφατα αλλα για δες 25% περιπου

Spoiler

1922023120229.jpg.4f1c67228100f2cd799e8c22a0a3c7e6.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, Sebu είπε

Μηπως ειναι νεα ταση των εταιρειων για μειωση του κοστους? Ο χαλκος εχει ανεβει αρκετα και η επιβαρυνση αυτη πεφτει στον καταναλωτη που το σκεφτεται ναι βαλει εξτρα μετρα οταν πλεον οι περισσοτεροι δινουν 1 μετρο δωρεαν μονο.

Αν δηλαδή ήταν υποχρεωτικό και εχεγγυο για την ασφαλη και σωστη λειτουργια του κλιματιστικου και αποφυγη προβληματων και ζημιων δεν νομιζω ο κατασκευαστης να το διακινδυνευε θα το ειχε ως αναγκαια υποχρεωτικη συνθηκη/απαιτηση.

Δεν μου φαίνεται λογική εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Ναι μιας και με τους πινακες capacity φαινονται τα πραγματα καθαρα, νομιζω το  εχω βαλει προσφατα αλλα για δες 25% περιπου

  Απόκρυψη περιεχομένων

1922023120229.jpg.4f1c67228100f2cd799e8c22a0a3c7e6.jpg

 

Σε ευχαριστώ για τα στοιχεία. 
 

συμπεραίνω ότι με την έως και αύριο τιμή του sensira στα 415€ δεν αξίζει να επενδύσω σε perfera εφόσον δεν έχει παίξει και ούτε πρόκειται θεωρητικά  κάτω απο 879€ που το πήρα το καλοκαίρι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, geodimis είπε

συμπεραίνω ότι με την έως και αύριο τιμή του sensira στα 415€

ακομη και να πεσει αντιστοιχα σε ποσοστο, εξαρταται απο τις ετησιες κιλοβατωρες σου για το αν και ποτε θα αποσβεσεις...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

ακομη και να πεσει αντιστοιχα σε ποσοστο, εξαρταται απο τις ετησιες κιλοβατωρες σου για το αν και ποτε θα αποσβεσεις...

400-500kwh το 9αρι perfera τώρα που υπολογίζω να γίνουν 650 σε ένα δίδυμο sensira (2ο παιδικό δωμάτιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Και στις 2 πλευρές στα πλάγια κάτω απο την φτερωτή έχει αυτές τις γρατσουνιές. Το έχει κάποιος άλλος στο Yukai του? Εντωμεταξύ ακόμα να βρω πως γυρίζουν οι περσίδες αριστερά δεξιά. Πιάνεις τις ίδιες τις περσίδες? Λίγο κουλό δεν είναι αυτό?
image.png.e5b893392b34209bfc4c44a63ad8ba53.png

image.png.54699157cfdbad4256d59ccf05388dd8.png

image.png.cb2a173032c1180222a81f19fb2ca2d3.png

Yukai 10αρι εγκατεστημένο πριν μια εβδομάδα. Ισχύουν οι γρατσουνιές! Οριζόντια κατεύθυνση ρυθμίζεται με το χέρι! Δες μανούαλ παρ3 Κατεύθυνση ροής.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makislegr είπε

Yukai 10αρι εγκατεστημένο πριν μια εβδομάδα. Ισχύουν οι γρατσουνιές! Οριζόντια κατεύθυνση ρυθμίζεται με το χέρι! Δες μανούαλ παρ3 Κατεύθυνση ροής.......

ευχαριστώ. Περίεργο αυτό με τις γρατσουνιές. Και εμένα 10άρι είναι απο praktiker. Με το χέρι ρυθμίζω οκ αλλά πιάνοντας τις ίδιες τις περσίδες ή θα έπρεπε να έχει ένα μοχλό όπως έχουν όλα τα κλιματιστικά? oO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, geodimis είπε

400-500kwh το 9αρι perfera

εννοω στην θεση που θα μπει perfera η sensira, χοντρικα οσες kwh θα χρειαζεσαι ετησιως , το 25% απο αυτες το υπολογιζεις σε ευρω αναλογα το προγραμμα ρευματος που εχεις και ετσι ξερεις σε ποσα χρονια θα καλυψει την διαφορα αγορας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Specs επειδη θυμαμαι ειχες ζητησει καποια στοιχεια για παροχη αερα σε οσους εχουν haier( το δικο μου tundra 18) εχω να σου πω πως δεν βλεπω διαφορα στις περσιδες με το χερι παντα..ιδια παροχη καταλαβαινω σε ολο το μηκος.Εδω θα ηθελα να σχολιασω (θεωρω θα το βρεις χρησιμο) τη λειτουργια του ινβερτερ ετσι οπως το παρακολουθω με το hs110. Ειχες αναφερει τη λεξη σκαλοπατακια,οποτε..ναι ετσι ακριβως δουλευει μπορει και καθεται σε οποιαδηποτε τιμη σε watt απο 220 τα min μεχρι οσο ψηλα φτανει αναλογως τη ζητηση φυσικα! Μεγαλη υποθεση για τη σταθεροτητα της θερμοκρασιας στον χωρο! Επισης τις ημερες εκεινες με τα χιονια, αναψα και καλοριφερ το απογευμα χωρις να κλεισω το a/c με ζητηση 21 οποτε καποια στιγμη εκανε off και σηκωσε περσιδα..Αφου περασε κανα 3ωρο με καλοριφερ, το εκλεισα κι αργα το βραδυ οπως αρχισε να πεφτει η θερμοκρασια παιρνει μπροστα το haier και μου ρχεται ενα δροσερο αερακι..Λεω..αδυνατο  με 5 εξωτερικη ποσο χαμηλα να δουλευει..;Ανοιγω στο pc to energy monitor βλεπω 260w δουλεψε ετσι  για κανα τεταρτο και μετα αρχισε να ανεβαινει..Εκεινη τη στιγμη, στα 260w με ζητηση 21 κι εξωτερικη 5, μπορεις να υπολογισεις cop ή πρεπει να δωσω κι αλλα  στοιχεια;😄

Δυστυχως το αδικω γιατι με κατω απο 8 εξωτερικη ουσιαστικα δεν επαρκει για τον χωρο, το ειχα απ το προηγουμενο σπιτι..καταλαβαινεις! Σταδιακα μπορει  να πιασει την  επιθυμητη αλλα θα καψει αρκετα.. Μολις κανω θερμοπροσωψη θα δω πως θα παει που θα μπει κι ενα στην κουζινα και θα πραξω αναλογως.

Εσυ ποιο tundra εχεις;

 

 

 

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

εννοω στην θεση που θα μπει perfera η sensira, χοντρικα οσες kwh θα χρειαζεσαι ετησιως , το 25% απο αυτες το υπολογιζεις σε ευρω αναλογα το προγραμμα ρευματος που εχεις και ετσι ξερεις σε ποσα χρονια θα καλυψει την διαφορα αγορας...

Αυτό υπολογίζω: σήμερα με το perfera απο το καλοκαίρι υπολογίζω να καίω περί τις 500kwh ετησίως ψύξη θέρμανση.

Στο γειτονικό δωμάτιο ίδιου όγκου ίσως και λίγο πιο εκτεθειμένο -γωνιακό- υπολογίζω ότι βάζοντας ένα sensira θα έχω ένα 30% πάνω σε κατανάλωση. Ακόμα και 0,40€ τιμή kWh τελική με ΥΚΩ -τώρα έχω 0,09 παλιό home online- η διαφορά τιμής καλύπτεται σε αρκετά χρόνια…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, energy52 είπε

260w με ζητηση 21 κι εξωτερικη 5, μπορεις να υπολογισεις cop ή πρεπει να δωσω κι αλλα  στοιχεια;😄

Θελουμε watt, θερμοκρασια αερα στο υψος κλιματιστικου και θερμοκρασια εξοδου στις περσιδες...την παροχη αερα την εχουμε απο τις προδιαγραφες

13 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μολις κανω θερμοπροσωψη θα δω πως θα παει που θα μπει κι ενα στην κουζινα και θα πραξω αναλογως.

Ειναι σαφες πως τα μεγαλα Haier ινβερταρουν μια χαρα, το μικρο 9ρι επισης αλλα δεν κατεβαινει τοσο οσο αλλα στο ρελαντι του, παρολα αυτα αν ειναι σε χωρο με ταιριασμενες αναγκες θαναι αψογο.

Αν η θερμοπροσοψη ειναι σε αμονωτο σπιτι, θα σου περισευει! 

Ποσες απωλειες εχει τωρα, εχεις τρεξει το εργαλειο υπολογισμου?

13 λεπτά πριν, geodimis είπε

Ακόμα και 0,40€ τιμή kWh τελική με ΥΚΩ -τώρα έχω 0,09 παλιό home online- η διαφορά τιμής καλύπτεται σε αρκετά χρόνια…

Που σημαινει ειναι κινηση υψηλου ρισκου η αναμονη πολλων ετων για αποσβεση, μιας και αν τυχον χαλασει το ακριβο, καηκες (εκτος εγγυησης).

Εννοειται πως η επιλογη αυτη την στιγμη Sensira με τετοιες τιμες ειναι ευκαιρια, κατ εμε, δηλαδη ειναι σε τιμες παραπλησιες με τα μιντεοειδη κλπ , χωρις τα καλουδια βεβαια αλλα ειναι ευκαιρια για οσους κοιταν ουσια και αποδοση σε σοβαρα μελετημενο μηχανημα.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Μην με κανεις να προτεινω σαφη υποδιαστασιολογηση σε οσους εχουν ηλιο στα δωματια, γιατι εγω τα τεστ τα εκανα με κατεβασμενες τεντες για εξομοιωση σε δυσκολα δωματια χωρις ηλιο...

Ναι , αλλά το καλοκαίρι θα ζορίζονται 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Ναι , αλλά το καλοκαίρι θα ζορίζονται 😕

Την ψυξη τα κλιματιστικα την εχουν για πλακα, ως προς το ζορι της θερμανσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Μην με κανεις να προτεινω σαφη υποδιαστασιολογηση σε οσους εχουν ηλιο στα δωματια, γιατι εγω τα τεστ τα εκανα με κατεβασμενες τεντες για εξομοιωση σε δυσκολα δωματια χωρις ηλιο...

Το συγκεκριμένο δωμάτιο, μέχρι σήμερα δεν έχει πέσει κάτω από 18C. Χωρίς θέρμανση. Τσιμπάει θέρμανση από τις άλλες 2 κρεβατοκάμαρες (λίγο), τσιμπάει από τη σκάλα που έρχεται ο ζεστός αέρας από τον κάτω όροφο με το fujitsu (αρκετά) ενώ είναι εσωτερικό, προστατευμένο και νότιο.

Μάλιστα είμαι ο ορισμός της υποδιαστασιολόγησης, μιας και όλος ο πάνω όροφος των 60τμ και των 7000-7500W απωλειών, έχει δύο 9άρια. Και αυτά παίζουν χαλαρά. Το φορτίο το τραβάει το fujitsu νομίζω από κάτω. Κάθε χώρος είναι διαφορετικός, πόσο μέσα να πέσει κανείς όταν δεν μπορεί να τα ξέρει όλα αυτά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Αν βάλεις στην εφαρμογή όλο το σπίτι, τί απώλειες σου βγάζει; 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το συγκεκριμένο δωμάτιο, μέχρι σήμερα δεν έχει πέσει κάτω από 18C. Χωρίς θέρμανση. Τσιμπάει θέρμανση από τις άλλες 2 κρεβατοκάμαρες (λίγο), τσιμπάει από τη σκάλα που έρχεται ο ζεστός αέρας από τον κάτω όροφο με το fujitsu (αρκετά) ενώ είναι εσωτερικό, προστατευμένο και νότιο.

Μάλιστα είμαι ο ορισμός της υποδιαστασιολόγησης, μιας και όλος ο πάνω όροφος των 60τμ και των 7000-7500W απωλειών, έχει δύο 9άρια. Και αυτά παίζουν χαλαρά. Το φορτίο το τραβάει το fujitsu νομίζω από κάτω. Κάθε χώρος είναι διαφορετικός, πόσο μέσα να πέσει κανείς όταν δεν μπορεί να τα ξέρει όλα αυτά;

>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...