Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, british_petrol είπε

Κρατάω αυτά που είπατε α) με τον επόμενο τεχνικο που θα ψαξω  καλά για να βρω  θα κονφιρμάρω α) οτι δεν έχει κάνει λάθος στις διατομές  των σωλήνων 2) κενό & πλήρωση σωστής ποσότητας ψυκτικού υγρού και όσον αφορά τις αποστάσεις των σωλήνων σίγουρα είναι κάτω απο 3 μέτρα

3 μέτρα το λιγότερο , όχι κάτω απο 3 μέτρα (συνήθως τόσο λέει ο κατασκευαστής)

αν ο προηγούμενος (δεν κατάλαβα ακόμα) , έκανε κενό και επειδή αναφέρθηκε οτι οι διατομές είναι ίδιες ,ίσως να έκανες μια προσπάθεια να κάνει τράμπα τις μονάδες (και να κάνει κουλούρα πίσω απο το κλιματιστικό αν είναι πολύ μικρή η διαδρομή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

άλλο διαμέρισμα από πάνω.

από την πλευρά του μπαλκονιού έχει τρελή ζέστη το πρωί και μόλις γυρίζει ο ήλιος ψήνει το διαμέρισμα από την άλλη πλευρα έμεσα (διαμπερές)

δυστυχώς ο χώρος που το θέλω δεν απομονώνεται εντελώς (πολύ λεπτός τοιχος και μια ξύλινη πόρτα) από το άλλο δωμάτιο που έχει ζέστη από το μεσημέρι και μετά

το παλιό ήταν 9000 αλλά δεν εκανε δουλειά και συνέχεια δουλευε στο φουλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tryfos είπε

Όπως έγραφα και πιο πίσω, αμφιβάλλω αν στα 16-20w που πέφτει είναι πραγματικό off, γιατί γίνονται πράγματα και την ώρα εκείνη. Και αυτό φαίνεται από το ότι ξεκινάει πάλι από τα 240-250w και όχι από πολύ ψηλά, με κάποια καρφακια βέβαια ενδιάμεσα. Δεν επιμένω σε αυτό, πάντως η συγκεκριμένη συμπεριφορά εμένα δεν μου φαίνεται 'απαράδεκτη'. Δηλαδή τί να πούνε όσοι παλεύουν με 400-450 ακατέβατα; Αν ξεκινούσε το on πάλι με 1000w, να το συζητήσω.

Επίσης να προσθέσω ότι υπάρχουν και ενδιάμεσες τιμές κατά διαστήματα, απλά έτυχε αυτά που ανέβασα να δείχνουν αυτά.

Επειδή είμαι αντικειμενικός, αν θες τη γνώμη μου, το βασικό μειονέκτημα για μένα είναι ότι οι εν λόγω τιμές είναι με high fan. Όταν έκανα αρχική έρευνα, διαπίστωσα ότι σε χαμηλότερες στροφές καίει περισσότερο. Αν και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί, έκτοτε το χρησιμοποιώ στο high.

Κατά τα άλλα δεν βρίσκω τη συμπεριφορά 'απαράδεκτη'και είμαι γενικά ικανοποιημένος (ακριβώς αυτό, ούτε ενθουσιασμένος ούτε κλαίω). Για τα λεφτά που έδωσα την θεωρώ μια τίμια,vfm αγορά, σε συνδυασμό βέβαια πάντα και με την ασυναγώνιστη εγγύηση.

Τοv vfm είναι μια ΠΟΛΥ μεγάλη συζήτηση, που πολλοί δεν κατανοούν εύκολα (όχι εσύ), και δεν μπορεί να γίνει εδώ αναλυτικά. Γενικά στην Ελλάδα το vfm το έχουμε λίγο υποτιμημένο. Για αυτό καλό είναι να μην υπάρχουν εμμονές για τίποτα.

Μα δεν το βγάζουμε απαράδεκτο.

Μήπως , εκτός  από  vfm, στα μάτια σου είναι τέλειο αλλά διαφωνούμε σ'αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Μα δεν το βγάζουμε απαράδεκτο.

Μήπως , εκτός  από  vfm, στα μάτια σου είναι τέλειο αλλά διαφωνούμε σ'αυτό;

Δες πιο πάνω που και πότε ειπώθηκε το 'απαραδεκτο'.

Όχι βέβαια, εννοείται πως δεν είναι τέλειο,μόνος μου ανέφερα τον προβληματισμό μου για διάφορα και για αυτό το ψάχνω εξάλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, ίσως εξάντλησε την αυστηρότητά του ο συμφορουμίτης και ίσως γι'αυτό το πέρασα στο ντούκου όταν το ανέφερε αλλά στάθηκα μετά όταν το έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Έχεις δίκιο, ίσως εξάντλησε την αυστηρότητά του ο συμφορουμίτης και ίσως γι'αυτό το πέρασα στο ντούκου όταν το ανέφερε αλλά στάθηκα μετά όταν το έγραψες.

απαράδεκτο ινβερτερ έγραψε,και αυτό είναι.(έχω κι΄εγώ τέτοιο κινέζικο)

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αντικειμενικά το bosch είναι απαράδεκτο. Όταν κάνει ή 250 ή 600 και τα ενδιάμεσα σαν να μην υπάρχουν.

Από την άλλη , βάζω στοίχημα ότι είναι πιο αθόρυβο από το πχ perfera (εκτός αν ακούγεται η τετράοδη στο df πριν την εκκίνηση, ή αν τρίζουν τα πλαστικά). Μάλιστα σε μικρό καλά μονωμένο χώρο πιθανώς και να μπορεί να κρατάει καλύτερα θερμοκρασία χωρίς υπερθέρμανση (αν δεν κάνω λάθος το perfera έχει 3.5offset) . Επίσης αν κάποιος πάρει perfera από αλυσίδα και εξοικονομήσει 100€ στην 3ετία σε ρεύμα σε μια μονωμένη κρεβατοκάμαρα, τι θα γίνει αν του ψηθεί η πλακέτα στο 4ο έτος όπου το daikin θα είναι εκτός εγγύησης; Πάει η εξοικονόμηση. Επίσης αν κάποιος θέλει κλιματιστικό για το εξοχικό και το δουλέψει 2 μήνες τον χρόνο, γιατί να πληρώσει για υποχρεωτικό ετήσιο σέρβις; Γιατί να μην πάει στο Bosch;

Για αυτό στο sticky έχει μπει το pugh diagram. Θέλεις εγγύηση; Βάλε παραπάνω βάρος. Θέλεις κορυφαία απόδοση; Βάλε παραπάνω βάρος εκεί . κοκ. Και ο καθένας θα βγάλει το δικό του καλύτερο, ακόμα και αν έχει "απαράδεκτο" προγραμματισμό.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Υπάρχει μια αυστηρότητα στο θέμα 😕

Tα λαθη μας κατ αρχην καταθετουμε για να μην την πατησουν αλλοι...μετα τις απαιτησεις μας απο πειρα πλεον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, ψάχνω κλιματιστικό μέσω του προγράμματος εξοικονομώ

Ερωτηματολόγιο:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1400-1800
  2. Νέα αγορά
  3. Μεγάλη αλυσίδα.
  4. Χρήση κλιματιστικού : Ψύξη: 50%, Θέρμανση: 50%
  5. Συχνότητα χρήσης : Για θέρμανση, για ψύξη.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί :ενιαίος, σαλονοκουζίνα 65 τ.μ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: θερμοκρασίες  0 C - 38 C
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: wifi, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : καλή μόνωση, διπλά τζαμιά
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου,

Θερμικές απώλειες:

6874.13Watt

 

5911.75KCal/h

 

105.76Watt/m2

90.95KCal/h/m2

Επιθυμητή θερμοκρασία: 24C

 Μου εχουν προτεινει το fujitsu  Fujitsu KM Series ASYG24KMTE/AOYG24KMTA τα οποια σε εταιρια δεν εχω αποψη είναι και στα 1800 (πλαισιο).

Στα media markt ενας τυπας που  μου φανηκε οτι ειχε γνωσεις μου  προτεινε :

1.GREE Amber GRC/GRCO-241QI/KAM2-N5 24.000 BTU A++/A+++ με Ιονιστή και WiFi.

2. Toyotomi Kuro TKN/TKG-671R32.

3.Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2171ZR.

Τα συγκεκριμένα μοντέλα με τα εύρη λειτουργίας τους σε btu φαίνεται να καλύπτουν τον χώρο σε απόδοση και ψύξη. Έλεγα λοιπόν να δοκιμάσω Gree.

Τέλος εχω και αυτήν την εναλλακτική που όμως δεν έχει τόση απόδοση σε ψύξη σε αυτά τα τετραγωνικά.

Toshiba Edge 24J2AVSG-E/B24J2KVSG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι η πιο σωστή λέξη είναι "απαιτητικοί".

 

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Tα λαθη μας κατ αρχην καταθετουμε για να μην την πατησουν αλλοι...μετα τις απαιτησεις μας απο πειρα πλεον.

Δεκτόν 🧐

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, arnol είπε

Γεια σας, ψάχνω κλιματιστικό μέσω του προγράμματος εξοικονομώ

Ερωτηματολόγιο:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1400-1800
  2. Νέα αγορά
  3. Μεγάλη αλυσίδα.
  4. Χρήση κλιματιστικού : Ψύξη: 50%, Θέρμανση: 50%
  5. Συχνότητα χρήσης : Για θέρμανση, για ψύξη.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί :ενιαίος, σαλονοκουζίνα 65 τ.μ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: θερμοκρασίες  0 C - 38 C
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: wifi, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : καλή μόνωση, διπλά τζαμιά
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου,

Θερμικές απώλειες:

6874.13Watt

 

5911.75KCal/h

 

105.76Watt/m2

90.95KCal/h/m2

Επιθυμητή θερμοκρασία: 24C

 Μου εχουν προτεινει το fujitsu  Fujitsu KM Series ASYG24KMTE/AOYG24KMTA τα οποια σε εταιρια δεν εχω αποψη είναι και στα 1800 (πλαισιο).

Στα media markt ενας τυπας που  μου φανηκε οτι ειχε γνωσεις μου  προτεινε :

1.GREE Amber GRC/GRCO-241QI/KAM2-N5 24.000 BTU A++/A+++ με Ιονιστή και WiFi.

2. Toyotomi Kuro TKN/TKG-671R32.

3.Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2171ZR.

Τα συγκεκριμένα μοντέλα με τα εύρη λειτουργίας τους σε btu φαίνεται να καλύπτουν τον χώρο σε απόδοση και ψύξη. Έλεγα λοιπόν να δοκιμάσω Gree.

Τέλος εχω και αυτήν την εναλλακτική που όμως δεν έχει τόση απόδοση σε ψύξη σε αυτά τα τετραγωνικά.

Toshiba Edge 24J2AVSG-E/B24J2KVSG.

Gree μάλλον όχι. Σκιώδη αντιπροσώπευση, κατασκευή για κλίματα Βουλγαρίας βορειότερα. 

Toytomi ως φασόν gree, επίσης όχι. Υψηλά ελάχιστα watts, μικρή εγγύηση.

KMTA δεν είναι αθόρυβο όπως ζητάς. Όχι ότι είναι θορυβώδες.

Προσωπικά θα σου πρότεινα το edge. Μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο, αποδοτικό. Δες και το yukai με καλή τιμή σε πρακτικερ. Ίσως δεν κρατήσει πολύ ( μπορεί και ως σήμερα). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, arnol είπε

Στα media markt ενας τυπας που  μου φανηκε οτι ειχε γνωσεις μου  προτεινε :

 

8 λεπτά πριν, arnol είπε

Μου εχουν προτεινει

Εγω στραβώνω και πουλώ , εσυ βλέπε κι αγόραζε...(παροιμία)

10 λεπτά πριν, arnol είπε

αθόρυβο

Σε αυτη την ισχυ , εργοστασιο δηλαδη το μηχανημα, δεν γινεται να ειναι αθορυβο.

Το μοιραζεις σε δυο και ειναι αθορυβα και πιο καλη η κατανομη στο χωρο, αν δεν εχεις καποιο λογο αποφυγης,

Δυο μικρα λοιπον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, arnol είπε

Γεια σας, ψάχνω κλιματιστικό μέσω του προγράμματος εξοικονομώ

Ερωτηματολόγιο:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1400-1800
  2. Νέα αγορά
  3. Μεγάλη αλυσίδα.
  4. Χρήση κλιματιστικού : Ψύξη: 50%, Θέρμανση: 50%
  5. Συχνότητα χρήσης : Για θέρμανση, για ψύξη.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί :ενιαίος, σαλονοκουζίνα 65 τ.μ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: θερμοκρασίες  0 C - 38 C
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: wifi, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : καλή μόνωση, διπλά τζαμιά
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου,

Θερμικές απώλειες:

6874.13Watt

 

5911.75KCal/h

 

105.76Watt/m2

90.95KCal/h/m2

Επιθυμητή θερμοκρασία: 24C

 Μου εχουν προτεινει το fujitsu  Fujitsu KM Series ASYG24KMTE/AOYG24KMTA τα οποια σε εταιρια δεν εχω αποψη είναι και στα 1800 (πλαισιο).

Στα media markt ενας τυπας που  μου φανηκε οτι ειχε γνωσεις μου  προτεινε :

1.GREE Amber GRC/GRCO-241QI/KAM2-N5 24.000 BTU A++/A+++ με Ιονιστή και WiFi.

2. Toyotomi Kuro TKN/TKG-671R32.

3.Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2171ZR.

Τα συγκεκριμένα μοντέλα με τα εύρη λειτουργίας τους σε btu φαίνεται να καλύπτουν τον χώρο σε απόδοση και ψύξη. Έλεγα λοιπόν να δοκιμάσω Gree.

Τέλος εχω και αυτήν την εναλλακτική που όμως δεν έχει τόση απόδοση σε ψύξη σε αυτά τα τετραγωνικά.

Toshiba Edge 24J2AVSG-E/B24J2KVSG.

Είσαι σίγουρος ότι θες να έχεις σε θέρμανση 24 βαθμούς στο χώρο ?

εντελως πληροφοριακά gree amber και Toyotomi kuro είναι το ίδιο μηχάνημα , οποτε εαν στα πρότεινε το ίδιο άτομο ως διαφορετική επιλογή τότε καλό θα ήταν να μην τον πάρεις στα σοβαρά 

για το izuru ούτε να το συζητάς είναι 10 χρόνων μοντέλο 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...