Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Specs είπε

Σορυ, δεν θυμομουν το ονομα γιαυτο κ η ελλειψη ταγκ.

Απαραδεκτο εννοω επειδη δεν εχει ενδιαμεσες τιμες και κανει ον-οφ σαν να ειναι κατι με αντισταση που ειναι δηλαδη ανοιχτη η οχι.

Δεν ειναι ολα τα μιντεοειδη ιδια απο οτι εχουμε δει. Καποια απο αυτα εχουν στρωτη λειτουργια , δηλαδη μεταβαλεται η ισχυς αναλογα με τις συνθηκες.

Αν εννοεις οτι ειναι οκ επειδη τουλαχιστον κατεβαινει χαμηλα, αυτο ναι καλο ειναι. Τα haier μου ειναι μεν με μεγαλυτερο ρελαντι, αλλα παιζουν πολυ σταδιακα απο εκει μεχρι το μεγιστο, παιρνουν δηλαδη πολλες ενδιαμεσες τιμες.

Γιιαυτο σου εγραψα πως ισως θα εχει καλυτερη συμπεριφορα το bosch απο οτι φαινεται στα διαγραμματα, αν του ανεβασεις 1 η 2 βαθμους την ζητηση (για δοκιμη, οχι να σου επιβαλω και την θερμοκρασια δωματιου σου!)

Η αν πεσει αρκετα η θερμοκρασια και φυγει (αν ειναι σε αυτο το σημειο) απο το μεταιχμιο του ον-οφ , που το εχουν ολα σε καποιες συνθηκες , δεν ειναι κακο!

Εμμονη δεν εχω κι ας φαινεται, γιατι αναλογα με αυτα που βλεπω καθε φορα σε μηχανημα μου κρινω.

Αν διαβασεις απο παλιοτερα ποστ μου, η εμμονη μου θα ειχε τις εξης εταιρειες , συγκεκριμενα μοντελα καθε φορα : Gree Change , Haier Tundra , Haier Tide , Toshiba Seiya (Mirai Plus),  ΤCL C-fresh και τωρα Daikin Sensira 35 κ Perfera 25.

Διαλεξε εσυ με ποια εχω εμμονη! Σε ολα τα μοντελα γραφω τα υπερ και τα κατα και βασει μετρησεων μου αλλα και τα υποκειμενικα και αλλα που ειναι μη μετρησιμα, οπως η αισθηση ευχαριστης ατμοσφαιρας του ταπεινου μου Haier με τον ιονιστη ως προς τα πολυ ακριβοτερα Sensira που δεν εχει ιονιστη. Για το Perfera που εχει, δεν εχω ακομη βγαλει ακρη λογω λειτουργιας σε τμημα χωρου κοντα στην κουζινα, οποτε δυσκολα θα μπορεσω,αλλα θα γινει.

Μια εμμονη παραδεχομαι, αυτη με τις εγγυησεις...και φυσικα την εξυπηρετηση αν συμβει κατι.

Αυτο με οδηγησε στην αρχη στην Gree πριν φαληρισει ο αντιπροσωπος, μετα στην Inventor, μετα στην Toshiba που ειναι η χρυση τομη και τελος εστω και με το πανωπροικι στην Daikin για τα 10 χρονια, που παλιοτερα δεν θα πληρωνα αλλα τωρα λογω τιμων ρευματος αξιζει να πληρωθουν.

Όπως έγραφα και πιο πίσω, αμφιβάλλω αν στα 16-20w που πέφτει είναι πραγματικό off, γιατί γίνονται πράγματα και την ώρα εκείνη. Και αυτό φαίνεται από το ότι ξεκινάει πάλι από τα 240-250w και όχι από πολύ ψηλά, με κάποια καρφακια βέβαια ενδιάμεσα. Δεν επιμένω σε αυτό, πάντως η συγκεκριμένη συμπεριφορά εμένα δεν μου φαίνεται 'απαράδεκτη'. Δηλαδή τί να πούνε όσοι παλεύουν με 400-450 ακατέβατα; Αν ξεκινούσε το on πάλι με 1000w, να το συζητήσω.

Επίσης να προσθέσω ότι υπάρχουν και ενδιάμεσες τιμές κατά διαστήματα, απλά έτυχε αυτά που ανέβασα να δείχνουν αυτά.

Επειδή είμαι αντικειμενικός, αν θες τη γνώμη μου, το βασικό μειονέκτημα για μένα είναι ότι οι εν λόγω τιμές είναι με high fan. Όταν έκανα αρχική έρευνα, διαπίστωσα ότι σε χαμηλότερες στροφές καίει περισσότερο. Αν και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί, έκτοτε το χρησιμοποιώ στο high.

Κατά τα άλλα δεν βρίσκω τη συμπεριφορά 'απαράδεκτη'και είμαι γενικά ικανοποιημένος (ακριβώς αυτό, ούτε ενθουσιασμένος ούτε κλαίω). Για τα λεφτά που έδωσα την θεωρώ μια τίμια,vfm αγορά, σε συνδυασμό βέβαια πάντα και με την ασυναγώνιστη εγγύηση.

Τοv vfm είναι μια ΠΟΛΥ μεγάλη συζήτηση, που πολλοί δεν κατανοούν εύκολα (όχι εσύ), και δεν μπορεί να γίνει εδώ αναλυτικά. Γενικά στην Ελλάδα το vfm το έχουμε λίγο υποτιμημένο. Για αυτό καλό είναι να μην υπάρχουν εμμονές για τίποτα.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, Silenzio είπε

 

στο praktiker υπάρχει εμπειρία για τη τοποθέτηση τους ? βάζουν τα 3 μέτρα σωλήνωση και αντλια κενου ?

Με εξωτερικά συνεργεία συνεργάζονται. Δεν πάνε οι ίδιοι παντού. Οπότε να έχεις το νου σου. Επίσης τα Toshiba αρκούνται σε 2μ.

Μόλις τώρα, tryfos είπε

Όμως έγραφα και πιο πίσω, αμφιβάλλω αν στα 16-20w που πέφτει είναι πραγματικό off, γιατί γίνονται πράγματα και την ώρα εκείνη

1000% κάνει off.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tryfos είπε

Όπως έγραφα και πιο πίσω, αμφιβάλλω αν στα 16-20w που πέφτει είναι πραγματικό off, γιατί γίνονται πράγματα και την ώρα εκείνη.

Αν και πολλοί το έχουν πει, ακόμα δεν πείθεσαι...
Είναι πολύ απλό, όταν δεις κατανάλωση κάτω από 20 W, βγες έξω και δες αν η εξωτερική μονάδα εξακολουθεί να λειτουργεί... Θα δεις ότι...δεν...
"OFF" σημαίνει απενεργοποιημένος συμπιεστής.
Η κατανάλωση κάτω από 20 W οφείλεται στο γεγονός ότι ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας δεν σταματά μετά την απενεργοποίηση του συμπιεστή, συνεχίζει να περιστρέφει τον αέρα στο δωμάτιο, αυτό είναι όλο και τίποτα περισσότερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, british_petrol είπε

@liakjim.....  αν υποθεσουμε οτι η εξωτερικη μονάδα  MSZ-HR50VF συνδιάζεται πάλι με την ίδια εξωτερική MSZ-HR50VF
Τότε .... πείτε μου οτι έχει κάνει λάθος στην εγκατάσταση ... γιατι μαλλον αυτο καταλαβαίν απο τις φώτο παιδες....!!!!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

 

14 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Το ζήσαμε και αυτό εδώ μέσα. 😂

 

14 ώρες πριν, kostasmor είπε

Εντάξει, τα έχω δει όλα! 

 

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Φίλε μου, έχουμε δει πολλά σε αυτό το φόρουμ, αλλά μάλλον αυτό είναι το άκρων αωτο της μ*λακίας....😱😲

Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις και πόσες δεν έχουν βρεθεί ακόμη...

Συνήθως γίνεται στα 9,000-12,000 που έχουν ίδιες σωληνώσεις. Το συγκεκριμένο 18αρι της Mitsubishi έχει και αυτό ίδιες με 9-12.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tryfos είπε

αμφιβάλλω αν στα 16-20w που πέφτει είναι πραγματικό off

ακομη και αν δεν ηταν οφ, ακομη κι αν ο ανεμιστηρας σου εκαιγε 1w , εμεναν 19w να αποδωσουν στον χωρο 100w δηλαδη 340 btu, αστεια παροχη!

 

33 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δηλαδή τί να πούνε όσοι παλεύουν με 400-450 ακατέβατα;

Μα δεν μιλαω για το ελαχιστο, αυτο ειναι πολυ καλο, μιλαω για τον γκρεμο...ον-οφ δηλαδη , σαν συμπεριφορα.

35 λεπτά πριν, tryfos είπε

Επίσης να προσθέσω ότι υπάρχουν και ενδιάμεσες τιμές κατά διαστήματα, απλά έτυχε αυτά που ανέβασα να δείχνουν αυτά.

Πολυ θα ηθελα να δω κατι τετοιο, αν εχεις βαλε.

και να δουμε ειναι σκαλοπατια η καμπυλες ? δηλαδη απο 250w η επομενη θεση ειναι 350w 500w η εχει καμπυλη οσο περναει η ωρα και αλλαζει, η εξωτερικη να ανεβαινει η κατεβαινει προοδευτικα, κατι που το κανει το haier μου μονο σε ψυξη δυστυχως στην θερμανση οχι και τοσο, (το TCL μου ουτε στην ψυξη απλα κατεβαινει πολυ χαμηλα 140w) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, tryfos είπε

Όπως έγραφα και πιο πίσω, αμφιβάλλω αν στα 16-20w που πέφτει είναι πραγματικό off, γιατί γίνονται πράγματα και την ώρα εκείνη. Και αυτό φαίνεται από το ότι ξεκινάει πάλι από τα 240-250w και όχι από πολύ ψηλά, με κάποια καρφακια βέβαια ενδιάμεσα. Δεν επιμένω σε αυτό, πάντως η συγκεκριμένη συμπεριφορά εμένα δεν μου φαίνεται 'απαράδεκτη'. Δηλαδή τί να πούνε όσοι παλεύουν με 400-450 ακατέβατα; Αν ξεκινούσε το on πάλι με 1000w, να το συζητήσω.

Επίσης να προσθέσω ότι υπάρχουν και ενδιάμεσες τιμές κατά διαστήματα, απλά έτυχε αυτά που ανέβασα να δείχνουν αυτά.

Επειδή είμαι αντικειμενικός, αν θες τη γνώμη μου, το βασικό μειονέκτημα για μένα είναι ότι οι εν λόγω τιμές είναι με high fan. Όταν έκανα αρχική έρευνα, διαπίστωσα ότι σε χαμηλότερες στροφές καίει περισσότερο. Αν και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί, έκτοτε το χρησιμοποιώ στο high.

Κατά τα άλλα δεν βρίσκω τη συμπεριφορά 'απαράδεκτη'και είμαι γενικά ικανοποιημένος (ακριβώς αυτό, ούτε ενθουσιασμένος ούτε κλαίω). Για τα λεφτά που έδωσα την θεωρώ μια τίμια,vfm αγορά, σε συνδυασμό βέβαια πάντα και με την ασυναγώνιστη εγγύηση.

Τοv vfm είναι μια ΠΟΛΥ μεγάλη συζήτηση, που πολλοί δεν κατανοούν εύκολα (όχι εσύ), και δεν μπορεί να γίνει εδώ αναλυτικά. Γενικά στην Ελλάδα το vfm το έχουμε λίγο υποτιμημένο. Για αυτό καλό είναι να μην υπάρχουν εμμονές για τίποτα.

 Αυτά τα 4 σημεία στο διάγραμμα πού ανεβοκατεβαίνουν τα watt είναι defrost.

Το off αναφέρεται για τον συμπιεστή, όχι για τον ανεμιστήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, User000100 είπε

 Αυτά τα 4 σημεία στο διάγραμμα πού ανεβοκατεβαίνουν τα watt είναι defrost.

Το off αναφέρεται για τον συμπιεστή, όχι για τον ανεμιστήρα

Δεν είναι defrost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι defrost.

Το ίδιο παρατήρησα σε δικό μου κλιματιστικό, όταν συμβαίνει αυτό βγάζει df στην οθόνη ακούγεται η βαλβίδα και μετά από λίγο δουλεύει κανονικά,  3 λεπτά διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, User000100 είπε

Το ίδιο παρατήρησα σε δικό μου κλιματιστικό, όταν συμβαίνει αυτό βγάζει df στην οθόνη ακούγεται η βαλβίδα και μετά από λίγο δουλεύει κανονικά,  3 λεπτά διάρκεια.

Δεν είναι defrost αυτό όντως, έχει δίκιο ο @liakjim.Off είναι, με μια μικρή παράλληλη λειτουργία του ανεμιστήρα σε χαμηλές στροφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : καθαρά δικά μου έως 650 ( θα χρησιμοποιηθεί voucher ανακύκλωσης 45%, αρα εμπορική αξία έως 1200)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατασταση παλιου που ήταν ανεπαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): πρόγραμμα ανακύκλωσης παλιού και δόσεις απαραίτητες
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: ψύξη τις πολύ ζεστές ημέρες του καλοκαιριού
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοτραπεζαρία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: -5 με +45
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πολύ έντονη ηλιοφάνεια
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). :
  11. 3014.67Watt

     

    2592.62KCal/h

     

    100.49Watt/m2

     

    86.42KCal/h/m2  

          με 21 βαθμούς C

 

νότια προαστια αθήνας με φρικαλέες θερμοκρασίες και απίστευτη υγρασία το καλοκαίρι!

προσανατολίζομαι προς το  Midea All Easy Pro AEP218NXD6 18000 btu που είναι στο budget μου, υπάρχει κάποια καλύτερη εναλλακτική;

 

ευχαριστώ

Επεξ/σία από diplo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, diplo είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : καθαρά δικά μου έως 650 ( θα χρησιμοποιηθεί voucher ανακύκλωσης 45%, αρα εμπορική αξία έως 1200)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατασταση παλιου που ήταν ανεπαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): πρόγραμμα ανακύκλωσης παλιού και δόσεις απαραίτητες
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: ψύξη τις πολύ ζεστές ημέρες του καλοκαιριού
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοτραπεζαρία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: -5 με +45
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πολύ έντονη ηλιοφάνεια
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). :
  11. 3014.67Watt

     

    2592.62KCal/h

     

    100.49Watt/m2

     

    86.42KCal/h/m2  

          με 21 βαθμούς C

 

νότια προαστια αθήνας με φρικαλέες θερμοκρασίες και απίστευτη υγρασία το καλοκαίρι!

προσανατολίζομαι προς το midea alla easy pro 18000 btu που είναι στο budget μου, υπάρχει κάποια καλύτερη εναλλακτική;

 

ευχαριστώ

https://www.rapidtables.com/convert/power/Watt_to_BTU.html

3014.67 watt = 10286.48

Δεν χρειάζεσαι 18αρι, με ένα 9αρι ή καλύτερα ένα 12αρι θα είσαι μια χαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

https://www.rapidtables.com/convert/power/Watt_to_BTU.html

3014.67 watt = 10286.48

Δεν χρειάζεσαι 18αρι, με ένα 9αρι ή καλύτερα ένα 12αρι θα είσαι μια χαρά.

ξέχασα να αναφέρω ότι μάλλον θα μετακομισουμε σύντομα και θα επανατοποθετηθεί σε χώρο περίπου 40τμ με λίγο-πολύ τις ίδιες συνθήκες.

έχει κάποιο αρνητικό η τοποθέτηση μεγαλύτερου κλιματίστικού (εκτός από το αυξημένο κόστος απόκτησης);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, User000100 είπε

Το ίδιο παρατήρησα σε δικό μου κλιματιστικό, όταν συμβαίνει αυτό βγάζει df στην οθόνη ακούγεται η βαλβίδα και μετά από λίγο δουλεύει κανονικά,  3 λεπτά διάρκεια.

Το κάνει σε κάθε εκκίνηση μετά το on.  Δεν είναι ντιφροστ αν και βγάζει df στο display, προφανώς δεν έχει πιάσει πάγο. Από ότι ρώτησα, μάλλον το κάνει για εξισορρόπηση πιέσεων. 

image.png.e82628de6b342fa92875ad1edd53ed3b.png

image.png.2a3762430a8b05561b579b58899a6fd6.png

Επίσης στα πάνω διαγράμματα φαίνεται και η άθλια συμπεριφορά inverter που λέει ο @Specs και αναρωτιέται ο @tryfos . Ή θα δουλεύει 250W ή 600.

22 λεπτά πριν, diplo είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : καθαρά δικά μου έως 650 ( θα χρησιμοποιηθεί voucher ανακύκλωσης 45%, αρα εμπορική αξία έως 1200)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατασταση παλιου που ήταν ανεπαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): πρόγραμμα ανακύκλωσης παλιού και δόσεις απαραίτητες
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: ψύξη τις πολύ ζεστές ημέρες του καλοκαιριού
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοτραπεζαρία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: -5 με +45
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πολύ έντονη ηλιοφάνεια
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). :
  11. 3014.67Watt

     

    2592.62KCal/h

     

    100.49Watt/m2

     

    86.42KCal/h/m2  

          με 21 βαθμούς C

 

νότια προαστια αθήνας με φρικαλέες θερμοκρασίες και απίστευτη υγρασία το καλοκαίρι!

προσανατολίζομαι προς το  Midea All Easy Pro AEP218NXD6 18000 btu που είναι στο budget μου, υπάρχει κάποια καλύτερη εναλλακτική;

 

ευχαριστώ

Από πάνω έχεις πλάκα; Ή άλλο διαμέρισμα; Το παλιό πόσα btus είναι;

13 λεπτά πριν, diplo είπε

ξέχασα να αναφέρω ότι μάλλον θα μετακομισουμε σύντομα και θα επανατοποθετηθεί σε χώρο περίπου 40τμ με λίγο-πολύ τις ίδιες συνθήκες.

έχει κάποιο αρνητικό η τοποθέτηση μεγαλύτερου κλιματίστικού (εκτός από το αυξημένο κόστος απόκτησης);

Πήγαινε τότε στο 18άρι που λες ή δες και το inventor legend (βασίζεται στο ίδιο μοντέλο) αλλά έχει 10 χρόνια εγγύηση αντί για 3.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim

Και γιατί να χρειάζονται εξισορρόπηση τα αέρια κάθε ώρα περίπου, γίνεται σε όλα τα Midea;  ή μήπως φταίει που δεν γίνεται σωστά κενό στις σωληνώσεις;

Επεξ/σία από User000100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, User000100 είπε

Και γιατί να χρειάζονται εξισορρόπηση τα αέρια κάθε ώρα περίπου, γίνεται σε όλα τα Midea;  ή μήπως φταίει που δεν γίνεται σωστά κενό στις σωληνώσεις;

Θα πρέπει να μας πει κάποιος που ξέρει ως προς το γιατί (κάποια προστασία ίσως).

ΥΓ1 Στο δικό μου πάντως έχει γίνει κενό.

ΥΓ2 Μέχρι τώρα το έχουμε δει σε πολλά midea αλλά έχω την αίσθηση μόνο σε μικρά btus ( 9 ,12 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...