Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Silenzio είπε

για σαλόνι 25τ.μ. (θέρμανση και ψύξη)

 

12 λεπτά πριν, Silenzio είπε

12000

Έχεις υπολογίσει τις απωλειες και είναι ο χώρος για 12 αρι  ? Εαν  είναι ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Έχεις υπολογίσει τις απωλειες και είναι ο χώρος για 12 αρι  ? Εαν  είναι ναι

όχι δεν έχω υπολογίσει, απο λάθος οι γονείς είχαν πάρει 9ρι και βάσει τετραγωνικών θεωρώ οτι απαιτείται 12αρι, μόνωση δεν έχει το σπίτι είναι παλιο του 74, 18αρι δεν είναι πολύ για 25 τμ ?

σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Silenzio είπε

όχι δεν έχω υπολογίσει, απο λάθος οι γονείς είχαν πάρει 9ρι και βάσει τετραγωνικών θεωρώ οτι απαιτείται 12αρι, μόνωση δεν έχει το σπίτι είναι παλιο του 74, 18αρι δεν είναι πολύ για 25 τμ ?

σε ευχαριστώ

Δεν πάμε με τα τετραγωνικά είναι είναι θεμελιωδώς λάθος , πάμε με τις απωλειες του χώρου , εαν θέλεις να έχεις μια σχετική άποψη μπορείς να συμπληρώσεις αυτό https://www.elith.gr/calc/index.php μόνο για το χώρο που θα βάλεις το κλιματιστικό 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Silenzio είπε

καλημέρα,

για σαλόνι 25τ.μ. (θέρμανση και ψύξη) το παίρνω το daikin 12000 siesta sensira τώρα που είναι σε προσφορά απο praktiker ?

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c35-sensira-atxc35c-arxc35c-klimatistiko-inverter-12000btu-126379

υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική ?

ευχαριστώ.

Εγώ θα έπαιρνα αυτό

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-me-wi-fi-134459

Υπόψη δεν έχει εγκατάσταση στην τιμή.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν πάμε με τα τετραγωνικά είναι είναι θεμελιωδώς λάθος , πάμε με τις απωλειες του χώρου , εαν θέλεις να έχεις μια σχετική άποψη μπορείς να συμπληρώσεις αυτό https://www.elith.gr/calc/index.php μόνο για το χώρο που θα βάλεις το κλιματιστικό 

 

Spoiler

Θερμικές Απώλειες

 

6798.66Watt

 

5846.85KCal/h

 

271.95Watt/m2

 

233.87KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β Αλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα Αλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 22 ℃ Αλλαγή
Έτος Kατασκευής: 1974 Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας: 25 m2 Αλλαγή
Ύψος Ορόφου: 3.1 m Αλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε περιοχή με αραιή δόμηση Αλλαγή
Μόνωση Τοίχων: Καμία Μόνωση Αλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα Αλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα Αλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα Αλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα Αλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία Αλλαγή
Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με: Άλλη κατοικία Αλλαγή
Μόνωση Οροφής: Καμία μόνωση Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 2 Αλλαγή
Παράθυρα: 2 Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα Αλλαγή
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια Αλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

δεν είμαι σίγουρος για όλες τις επιλογές (π.χ. διπλα η ενεργειακα τζαμια, αραιη δομηση κλπ)

βγαίνει καμμία άκρη τώρα με αυτές απώλειες ?

με βάση τις θερμικές απώλειες που βγάζει, σημαίνει οτι μου αρκεί τελικά το 9ρι που έχουμε ?


 

Spoiler

https://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator

εδώ μου βγάζει για 11500

 

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Silenzio είπε

βγαίνει καμμία άκρη τώρα με αυτές απώλειες ?

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#6798
τωρα το αν βγαίνει άκρη με αυτές τις απωλειες θα το αναλογιστείς με βάση ότι υπάρχει ένα ερωτηματολόγιο 20 ερωτήσεων με κάποιες παραμέτρους και από την άλλη βάζεις κάποιες απωλειες απο το site εταιρείας πώλησης κλιματιστικών που πραγματικά εγω δε ξέρω τι πραγματικά παίρνει υπόψιν 

διαλεγεις και παίρνεις ανάλογα με ποιο εσυ πιστεύεις ότι είναι πιο κοντά στο αποτέλεσμα και στη πραγματικότητα του χώρου 

παντως εαν πάρεις 12 αρι θα τα κλάψεις τα λεφτά σου 

καλημερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#6798
τωρα το αν βγαίνει άκρη με αυτές τις απωλειες θα το αναλογιστείς με βάση ότι υπάρχει ένα ερωτηματολόγιο 20 ερωτήσεων με κάποιες παραμέτρους και από την άλλη βάζεις κάποιες απωλειες απο το site εταιρείας πώλησης κλιματιστικών που πραγματικά εγω δε ξέρω τι πραγματικά παίρνει υπόψιν 

διαλεγεις και παίρνεις ανάλογα με ποιο εσυ πιστεύεις ότι είναι πιο κοντά στο αποτέλεσμα και στη πραγματικότητα του χώρου 

παντως εαν πάρεις 12 αρι θα τα κλάψεις τα λεφτά σου 

καλημερα 

δε το συζητάμε για τη διαφορά των 2 ερωτηματολογίων. Βέβαια το 1 έχει επιλογές για ολόκληρο διαμέρισμα και όχι για ένα δωμάτιο. Το να απαιτείται 24αρι όμως μου φαίνεται λίγο ακραίο, όποιο σπίτι δεν έχει μόνωση θα πρέπει να παίρνει Χ2 την ισχύ σε btu ?

από την άλλη πλευρά του ίδιου ορόφου , έχω βάλει σε 30 τ.μ. το 18αρι fujitsu (ASYG18KLCA αν θυμάμαι καλά) και πολλές φορές ανοίγω τη πόρτα να θερμαίνει και προς διάδρομο-κουζίνα και δεν έχω δει κάτι τραγικό στο λογαριασμό ρεύματος.

Βέβαια όλα αυτά χωρίς μετρήσεις κλπ δε του έχω βάλει wifi, τελείως τσαπατσούλικα τα αναφέρω το γνωρίζω

μόνωση δεν έχει το σπίτι, αλλά έχει καινούρια κουφώματα με θερμοδιακοπή

σε ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια!

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Silenzio είπε

δε το συζητάμε για τη διαφορά των 2 ερωτηματολογίων. Βέβαια το 1 έχει επιλογές για ολόκληρο διαμέρισμα και όχι για ένα δωμάτιο. Το να απαιτείται 24αρι όμως μου φαίνεται λίγο ακραίο, όποιο σπίτι δεν έχει μόνωση θα πρέπει να παίρνει Χ2 την ισχύ σε btu ?

από την άλλη πλευρά του ίδιου ορόφου , έχω βάλει σε 30 τ.μ. το 18αρι fujitsu (ASYG18KLCA αν θυμάμαι καλά) και πολλές φορές ανοίγω τη πόρτα να θερμαίνει και προς διάδρομο-κουζίνα και δεν έχω δει κάτι τραγικό στο λογαριασμό ρεύματος.

Βέβαια όλα αυτά χωρίς μετρήσεις κλπ δε του έχω βάλει wifi, τελείως τσαπατσούλικα τα αναφέρω το γνωρίζω

μόνωση δεν έχει το σπίτι, αλλά έχει καινούρια κουφώματα με θερμοδιακοπή

σε ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια!

 

3 λεπτά πριν, Silenzio είπε

δε το συζητάμε για τη διαφορά των 2 ερωτηματολογίων. Βέβαια το 1 έχει επιλογές για ολόκληρο διαμέρισμα και όχι για ένα δωμάτιο. Το να απαιτείται 24αρι όμως μου φαίνεται λίγο ακραίο, όποιο σπίτι δεν έχει μόνωση θα πρέπει να παίρνει Χ2 την ισχύ σε btu ?

από την άλλη πλευρά του ίδιου ορόφου , έχω βάλει σε 30 τ.μ. το 18αρι fujitsu (ASYG18KLCA αν θυμάμαι καλά) και πολλές φορές ανοίγω τη πόρτα να θερμαίνει και προς διάδρομο-κουζίνα και δεν έχω δει κάτι τραγικό στο λογαριασμό ρεύματος.

Βέβαια όλα αυτά χωρίς μετρήσεις κλπ δε του έχω βάλει wifi, τελείως τσαπατσούλικα τα αναφέρω το γνωρίζω

μόνωση δεν έχει το σπίτι, αλλά έχει καινούρια κουφώματα με θερμοδιακοπή

σε ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια!

Δεν παίζει να έχεις 2 μπαλκονόπορτες και 2 παράθυρα σε ένα σαλόνι.

Για αυτό λέμε, ΜΌΝΟ για τον χώρο που εξετάζουμε. ΟΛΑ τα δεδομένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Silenzio είπε

δε το συζητάμε για τη διαφορά των 2 ερωτηματολογίων. Βέβαια το 1 έχει επιλογές για ολόκληρο διαμέρισμα και όχι για ένα δωμάτιο. Το να απαιτείται 24αρι όμως μου φαίνεται λίγο ακραίο, όποιο σπίτι δεν έχει μόνωση θα πρέπει να παίρνει Χ2 την ισχύ σε btu ?

από την άλλη πλευρά του ίδιου ορόφου , έχω βάλει σε 30 τ.μ. το 18αρι fujitsu (ASYG18KLCA αν θυμάμαι καλά) και πολλές φορές ανοίγω τη πόρτα να θερμαίνει και προς διάδρομο-κουζίνα και δεν έχω δει κάτι τραγικό στο λογαριασμό ρεύματος.

Βέβαια όλα αυτά χωρίς μετρήσεις κλπ δε του έχω βάλει wifi, τελείως τσαπατσούλικα τα αναφέρω το γνωρίζω

μόνωση δεν έχει το σπίτι, αλλά έχει καινούρια κουφώματα με θερμοδιακοπή

Το ερωτηματολόγιο θα το τρεξεις μόνο για το χώρο του κλιματιστικού ,οι χώροι που εφάπτονται του χώρου του κλιματιστικού θα αναφερθούν αναλόγως , οποτε δεν θα αναφερθεί το αποτέλεσμα για όλο το σπίτι αλλα για τον συγκεκριμένο χώρο 

αλλα μόνο και μόνο η αναφορά σου ότι σε παρακείμενο χώρο με σχεδόν ανάλογα τμ έχεις 18 αρι θα έπρεπε  να σε οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι τα 11,500 που δίνει το σάιτ της inventor δε μπορεί να ισχύει σε καμία περίπτωση 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Specs είπε

Να προσθεσω πως στα διαγραμματα που εβαλε ο φιλος με το bosch πριν μερικες σελιδες, ειναι απαραδεκτα εκτος αν στρωνουν με μια ζητηση μεγαλυτερη κατα ενα η δυο βαθμους , σε περιπτωση που ειναι στο μεταιχμιο του on-off σημειου.

Καλό θα ήταν να κάνεις κάποιο tag, στην τύχη το είδα. Δε γίνεσαι λιγάκι πιο συγκεκριμένος, για ποιον λόγο είναι δήθεν απαράδεκτα; Ούτε σε εμένα φαίνονται απαράδεκτα, ούτε είδα τέτοια αντίδραση εδώ μόλις τα ανέβασα. Ίσα ίσα μου είπαν για τυπική συμπεριφορά midoειδους.

Μπορώ να καταλάβω (ως ένα βαθμό) την εμμονή κάποιου με μια εταιρεία, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλα τα υπόλοιπα είναι αυτομάτως απαράδεκτα.

 

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχετε δίκιο παιδιά, έβαζα στοιχεία όλου του διαμερίσματος (βέβαια έχω ενδιασμούς για κάποιες επιλογές π.χ. λέει διπλά ή ενεργειακά τζάμια, αλλά τα διπλά είναι ενεργειακά, τουλάχιστον αυτά που έβαλα εγω, στα παράθυρα δε μπορείς να βάλεις 0 κλπ)
 

Spoiler

Θερμικές Απώλειες

 

3569.75Watt

 

3069.98KCal/h

 

142.79Watt/m2

 

122.80KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β Αλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα Αλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 22 ℃ Αλλαγή
Έτος Kατασκευής: 1974 Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας: 25 m2 Αλλαγή
Ύψος Ορόφου: 3.1 m Αλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε περιοχή με αραιή δόμηση Αλλαγή
Μόνωση Τοίχων: Καμία Μόνωση Αλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα Αλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα Αλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα Αλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα Αλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία Αλλαγή
Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με: Άλλη κατοικία Αλλαγή
Μόνωση Οροφής: Καμία μόνωση Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 1 Αλλαγή
Παράθυρα: 1 Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα Αλλαγή
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια Αλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

οπότε πάω στο toshiba yukai 13000btu που πρότεινε ο φίλος liakjim ?

στο praktiker υπάρχει εμπειρία για τη τοποθέτηση τους ? βάζουν τα 3 μέτρα σωλήνωση και αντλια κενου ?

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Silenzio είπε

έχετε δίκιο παιδιά, έβαζα στοιχεία όλου του διαμερίσματος (βέβαια έχω ενδιασμούς για κάποιες επιλογές π.χ. λέει διπλά ή ενεργειακά τζάμια, αλλά τα διπλά είναι ενεργειακά, τουλάχιστον αυτά που έβαλα εγω, στα παράθυρα δε μπορείς να βάλεις 0 κλπ)
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Θερμικές Απώλειες

 

3569.75Watt

 

3069.98KCal/h

 

142.79Watt/m2

 

122.80KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β Αλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα Αλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 22 ℃ Αλλαγή
Έτος Kατασκευής: 1974 Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας: 25 m2 Αλλαγή
Ύψος Ορόφου: 3.1 m Αλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε περιοχή με αραιή δόμηση Αλλαγή
Μόνωση Τοίχων: Καμία Μόνωση Αλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα Αλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα Αλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα Αλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα Αλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία Αλλαγή
Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με: Άλλη κατοικία Αλλαγή
Μόνωση Οροφής: Καμία μόνωση Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 1 Αλλαγή
Παράθυρα: 1 Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα Αλλαγή
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια Αλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

οπότε πάω στο toshiba yukai 13000btu που πρότεινε ο φίλος liakjim ?

στο praktiker υπάρχει εμπειρία για τη τοποθέτηση τους ? βάζουν τα 3 μέτρα σωλήνωση και αντλια κενου ?

Toshiba

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, tryfos είπε

Καλό θα ήταν να κάνεις κάποιο tag, στην τύχη το είδα. Δε γίνεσαι λιγάκι πιο συγκεκριμένος, για ποιον λόγο είναι δήθεν απαράδεκτα; Ούτε σε εμένα φαίνονται απαράδεκτα, ούτε είδα τέτοια αντίδραση εδώ μόλις τα ανέβασα. Ίσα ίσα μου είπαν για τυπική συμπεριφορά midoειδους.

Μπορώ να καταλάβω (ως ένα βαθμό) την εμμονή κάποιου με μια εταιρεία, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλα τα υπόλοιπα είναι αυτομάτως απαράδεκτα.

 

Έχει I feel το συγκεκριμένο ? Αυτά τα διαγράμματα είναι χωρίς τη χρήση του ? Τα off τα κάνει στο +1+2+3 από τη ζητούμενη ? Στο ενεργειακό του ταμπελάκι έχει φορτιο σχεδιασμου μεγαλύτερο στη θερμή ζώνη από τη μέση ζώνη ? 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Έχει I feel το συγκεκριμένο ? Αυτά τα διαγράμματα είναι χωρίς τη χρήση του ? Τα off τα κάνει στο +1+2+3 από τη ζητούμενη ? Στο ενεργειακό του ταμπελάκι έχει φορτιο σχεδιασμου μεγαλύτερο από τη μέση ζώνη ? 

Ναι έχει follow me, είναι με αυτό, τα γράφω όλα στο ποστ. Τα off (αν μπορεί να χαρακτηριστεί off-δες τα μετέπειτα posts) τα κάνει στο +1. Για το τελευταίο δεν είμαι πρόχειρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tryfos είπε

Καλό θα ήταν να κάνεις κάποιο tag, στην τύχη το είδα. Δε γίνεσαι λιγάκι πιο συγκεκριμένος, για ποιον λόγο είναι δήθεν απαράδεκτα; Ούτε σε εμένα φαίνονται απαράδεκτα, ούτε είδα τέτοια αντίδραση εδώ μόλις τα ανέβασα. Ίσα ίσα μου είπαν για τυπική συμπεριφορά midoειδους.

Μπορώ να καταλάβω (ως ένα βαθμού) την εμμονή κάποιου με μια εταιρεία, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλα τα υπόλοιπα είναι αυτομάτως απαράδεκτα.

 

Σορυ, δεν θυμομουν το ονομα γιαυτο κ η ελλειψη ταγκ.

Απαραδεκτο εννοω επειδη δεν εχει ενδιαμεσες τιμες και κανει ον-οφ σαν να ειναι κατι με αντισταση που ειναι δηλαδη ανοιχτη η οχι.

Δεν ειναι ολα τα μιντεοειδη ιδια απο οτι εχουμε δει. Καποια απο αυτα εχουν στρωτη λειτουργια , δηλαδη μεταβαλεται η ισχυς αναλογα με τις συνθηκες.

Αν εννοεις οτι ειναι οκ επειδη τουλαχιστον κατεβαινει χαμηλα, αυτο ναι καλο ειναι. Τα haier μου ειναι μεν με μεγαλυτερο ρελαντι, αλλα παιζουν πολυ σταδιακα απο εκει μεχρι το μεγιστο, παιρνουν δηλαδη πολλες ενδιαμεσες τιμες.

Γιιαυτο σου εγραψα πως ισως θα εχει καλυτερη συμπεριφορα το bosch απο οτι φαινεται στα διαγραμματα, αν του ανεβασεις 1 η 2 βαθμους την ζητηση (για δοκιμη, οχι να σου επιβαλω και την θερμοκρασια δωματιου σου!)

Η αν πεσει αρκετα η θερμοκρασια και φυγει (αν ειναι σε αυτο το σημειο) απο το μεταιχμιο του ον-οφ , που το εχουν ολα σε καποιες συνθηκες , δεν ειναι κακο!

Εμμονη δεν εχω κι ας φαινεται, γιατι αναλογα με αυτα που βλεπω καθε φορα σε μηχανημα μου κρινω.

Αν διαβασεις απο παλιοτερα ποστ μου, η εμμονη μου θα ειχε τις εξης εταιρειες , συγκεκριμενα μοντελα καθε φορα : Gree Change , Haier Tundra , Haier Tide , Toshiba Seiya (Mirai Plus),  ΤCL C-fresh και τωρα Daikin Sensira 35 κ Perfera 25.

Διαλεξε εσυ με ποια εχω εμμονη! Σε ολα τα μοντελα γραφω τα υπερ και τα κατα και βασει μετρησεων μου αλλα και τα υποκειμενικα και αλλα που ειναι μη μετρησιμα, οπως η αισθηση ευχαριστης ατμοσφαιρας του ταπεινου μου Haier με τον ιονιστη ως προς τα πολυ ακριβοτερα Sensira που δεν εχει ιονιστη. Για το Perfera που εχει, δεν εχω ακομη βγαλει ακρη λογω λειτουργιας σε τμημα χωρου κοντα στην κουζινα, οποτε δυσκολα θα μπορεσω,αλλα θα γινει.

Μια εμμονη παραδεχομαι, αυτη με τις εγγυησεις...και φυσικα την εξυπηρετηση αν συμβει κατι.

Αυτο με οδηγησε στην αρχη στην Gree πριν φαληρισει ο αντιπροσωπος, μετα στην Inventor, μετα στην Toshiba που ειναι η χρυση τομη και τελος εστω και με το πανωπροικι στην Daikin για τα 10 χρονια, που παλιοτερα δεν θα πληρωνα αλλα τωρα λογω τιμων ρευματος αξιζει να πληρωθουν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...