Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, manousos34 είπε

A είναι,άρα ότι δίνει το πρακτικέρ?

Κάποια εξωτερική ε5αιρεια έχει την υποστήριξη ,κανε μια ερώτηση η στο μαγαζι που το πήρες η στη Daikin θα σου πουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Εχεις δικιο, επειδη τα φτιαχνω για μενα, δεν γινεται να εχουν οι αλλοι γνωση τι ακριβως εφτιαχνα:

Συγκριση απο τα στοιχεια των εταιριων ειναι στο COP τους σε συνθηκες της πρωτης στηλης.

Απο την μεση και μετα συγκριση ζευγαριων που δειχνει την διαφορα επι τοις εκατο στο cop.

Στα πρασινα γραμματα σημαινει υπεροχη σε αυτο που ειναι στοιχισμενο απο κατω.

Οταν η διαφορα ειναι μικρη ειναι στοιχισμενο στην μεση.

Το εκανα , ελπιζω πιο ευκολο τωρα ?

Spoiler

1922023124058.jpg.851e5d63bd23cd95f2507120c24c6323.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Εχεις δικιο, επειδη τα φτιαχνω για μενα, δεν γινεται να εχουν οι αλλοι γνωση τι ακριβως εφτιαχνα:

Συγκριση απο τα στοιχεια των εταιριων ειναι στο COP τους σε συνθηκες της πρωτης στηλης.

Απο την μεση και μετα συγκριση ζευγαριων που δειχνει την διαφορα επι τοις εκατο στο cop.

Στα πρασινα γραμματα σημαινει υπεροχη σε αυτο που ειναι στοιχισμενο απο κατω.

Οταν η διαφορα ειναι μικρη ειναι στοιχισμενο στην μεση.

Το εκανα , ελπιζω πιο ευκολο τωρα ?

  Απόκρυψη περιεχομένων

1922023124058.jpg.851e5d63bd23cd95f2507120c24c6323.jpg

 

Άρα δεν είναι δικές σου μετρήσεις, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τα πολλα πειραματα, καταφερα αντι μιας προσδοκωμενης καταναλωσης χ κιλοβατωρων, να φτασω συνδυαστικα 3χ...

Μετα απο αυτο, μου απαγορευτηκε για σημερα η χρηση κλιματιστικου αν δεν κατεβει κατω και απο 21 ο τοιχος!

Γιος επισκεπτης και συζυγος συμμαχησαν. 

Ειχε φτασει ο τοιχος μεσα που μετραω να εχει 23 και κατι ψιλα ...

Ευτυχως η αδρανεια τοιχου και γενικα το 24/7 με εσωσε! σε συνδυασμο με την καλη μερα βεβαια αλλα ακομη ειναι 21,15 οC

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα δεν είναι δικές σου μετρήσεις, σωστά;

Oxi, ειναι απο οταν εψαχνα τι να παρω, οι εταιρικες πληροφοριες

Εγω καταγραφω και εχω πολλα να μαθω απο αυτο ολο, ενα μεγαλο εξελ ...

Προχειρα θα πω πως το Perfera ειναι εξωπραγματικο ...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

!!!

Ναι στα cop εννοω, γιαυτο αλλωστε πρεπει να βεβαιωθω με πολλαπλες μετρησεις και των δυο.

Ευτυχως η παντα αναμενομενη αντιδραση τους ειναι πολυ χρησιμη.

Υποκλινομαι στα διαγραμματα τους ,τον προγραμματισμο τους εν γενει.

Αφου  ακομη και το "της σειρας" Sensira ειναι ετσι και δεν εχει αναρμοστη συμπεριφορα,παω πασο και το ξαναλεω, ειναι (το 35ρι) ισαξιο με το Perfera 35. Aλλο τα 25ρια και τα μεγαλυτερα.

Πιστευω αυτο ειναι το κοκαλακι της νυχτεριδας που δεν γινεται να αντικατασταθει απο την μεγαλη παραγωγη των κινεζων και γενικα θα αργησει να συμβει.

Δεν ειναι θεμα υλικων, ουτε αξιοπιστιας πραγμα που το κατεχουν οι κινεζοι σιγουρα.

Να προσθεσω πως στα διαγραμματα που εβαλε ο φιλος με το bosch πριν μερικες σελιδες, ειναι απαραδεκτα εκτος αν στρωνουν με μια ζητηση μεγαλυτερη κατα ενα η δυο βαθμους , σε περιπτωση που ειναι στο μεταιχμιο του on-off σημειου.

Οχι τιποτε αλλο αλλα θυμιζει χρηση αντιστασης παντα ιδιας ασχετψως συνθηκων.

Το Haier εχει πολυ πιο λογικη και αναλογικη συμπεριφορα, inverter δηλαδη ως προς τα mideoειδη που λες κι εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

Ναι στα cop εννοω, γιαυτο αλλωστε πρεπει να βεβαιωθω με πολλαπλες μετρησεις και των δυο.

Ανυπομονώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, british_petrol είπε

επίσης επανέρχομαι λίγο στην αρχή του θέματος.... άπαξ και γίνει τελικά η  σωστή τοποθέτηση με το σωστό άνθρωπο... αυτο σημαίνει πως τελικα θα δώσει το αποτέλεσμα που πρέπει το 18άρι στο σαλόνι μου? Υποθέτω πως τότε θα δω δημαντική διαφορά και οχι αυτή τη μέτρια εκδοχή που έχω συνηθίσει

Χρησιμοποιώ ένα HR35 για χώρο 37 τμ και είναι επαρκές. ( Το έχω δοκιμάσει μέχρι 0 εξωτερική και 21 εσωτερική)

Το πρόβλημά σου είναι ο μικρότερος όγκος αέρα που σου δίνει η λάθος εσωτερική μονάδα. 

Όταν γίνει η αλλαγή σίγουρα θα σε καλύψει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα αλάνια, θελω να ρωτησω μιας και εβγαλε επιδοτηση στην γυναίκα να αλλάξω τα δυο εναπομείνοντα a/c. Το ένα λογικά θα πάμε πάλι σε atxc25c (12m2 γραφείο), αν και την έφαγα την τελευταία φορα απο την μονάδα την πρώτη αλλα και από τον κωτσόβολο. Το οποίο σημαίνει μάλλον πράτικερ και θα το βάλω μόνος μου να γίνει σωστά τουλαχιστον η εγκατάσταση με φιλους ψυκτικούς: long story short, το έβγαλε εκτος εγγύησης η daikin μπλαμπλα, τελικα εστειλαν καινουργιο σετακι και προς το παρόν έχω και την παλια με μαλλον καμένο ηλεκτρονικο ανεμιστήρα και αλλαγμένη καινουργια πλακέτα εξωτερικης μοναδας (η μέσα φαινόταν να δουλευει).

Ερωτηση πριν ποστάρω, στο υπολογισμό απωλειών τοιχοι μονώσεις στέγες κτλ, όπως και παράθυρα/πόρτες είναι το δωματίου που μελετάμε έτσι;

Επεξ/σία από franky10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, franky10 είπε

Ερωτηση πριν ποστάρω, στο υπολογισμό απωλειών τοιχοι μονώσεις στέγες κτλ, όπως και παράθυρα/πόρτες είναι το δωματίου που μελετάμε έτσι;

Ναι , μονο του χωρου που θελουμε να καλυψει...

και μας ενδιαφερει πολυ το long story short να το κανεις αναποδα, πληρη αναφορα!

Αν βαριεσαι, γιατι βλεπω εχεις ποσταρει καποια μερη της ιστοριας, το κυριωτερο που θα ηθελα να ξερω ειναι γιατι το εβγαλε η daikin εκτος εγγυησης.

Υποθετω για να θες να ξαναπαρεις το ιδιο μετα απο ολα αυτα, θασαι παραπανω απο ικανοποιημενος.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαλοκουζινα 63 τμ 
1)Ποσό που διαθέτουμε : κοντα στα 800 καθαρο ποσο (1600 στο συνολο)
2)Αντικατάσταση παλιού: Μοναδα εσωτερικη PANASONIC CU-2473KE
3)Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
4)Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Δεδομένο οτι δεν έχουμε μεγάλες ανάγκες σε ψυξη έχοντας μια καλουτσικη μόνωση και σε ενα 6μηνο και προσθέσω και 5αρα θερμοπρόσοψη θα  έβαζα ένα 30% ψύξη / 70% θέρμανση
5)Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης/ ψύξης
6)Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 63τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
7)Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κερκυρα, Κοντόκαλι ας πουμε 1-2 ελαχιστο με 35αρια το καλοκαιρι
8)Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγαλη εγγυηση 
9)Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, ανατολικος τοιχος με παραθυρο κοντα στα 3μ + κλειστο παραθυρο 0,6μ + μπαλκονοπορτα (διπλα τζαμια ολα), δυτικος τοιχος με παραθυρο κοντα στα 2,2μ και πορτα εισοδου, υπολοιποι τοιχοι μεσοτοιχίας/εσωτερικοι) υγρασία της Κέρκυρας ολο τον χρονο
10)Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ).

Ζήτηση 21

3357.93 Watt
2887.82 KCal/h
53.30 Watt/m2
45.84 KCal/h/m2

9 λεπτά πριν, Specs είπε

Ναι...και μας ενδιαφερει πολυ το long story short να το κανεις αναποδα, πληρη αναφορα!

  επανέρχομαι σε αυτο το μακρινο ποστ τότε!

Στις 22/12/2022 στις 4:13 ΜΜ, franky10 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

εγω πάντως γελαω με τα περι εξοικονόμησης ενέργειας στα νοικοκυριά όταν δεν υπάρχει ουσιαστική πρόνοια και πιο συγκεκριμένα θα μου πουν με μωρό παιδι να κάνω εξοικονόμηση; αμά μου τελειώσει το ζεστό νερό τι θα κάνω θα βρασω με γκαζάκι νερό για το παιδί για να μην κάψει ο θερμοσίφωνας η θα αφήσω το σπίτι χωρίς θέρμανση χωρίς a/c γιατί δυστυχώς πέρα απο το τζάκι μόνο αυτό έχουμε σαν είδος θέρμανσης.

Δεν υπάρχει πρόνοια ούτε για ηλιακούς θερμοσίφωνες, ουτε για ΑΠΕ σε νοικοκυριά ούτε για ενεργειακή αναβάθμιση ξεκάθαρα.

Ήρθε ο τεχνικός τελικα, τσέκαρε συμπιεστή και μου είπε πάει για καινουργια πλακέτα που ουσιαστικά είναι χωρισμένη μέσα έξω. Μαλλον ζουζουνι στην έξω είναι η υποψία. 5 εργάσιμες η παραγγελία τουλ.

όταν γύρισε ο τεχνικός απο το service point για  το μοντέλο atxc25c, (μετα τις 07/01 εννοείται, σιγα μην είχα θερμανση για τις γιορτές) άλλαξε την έξω πλακέτα. Πήγαμε να βάλουμε μπροστα αλλα ο συμπιεστής δεν πήρε ποτε. Έκανε να γυρίσει ο ανεμιστήρας αλλά δεν γύρισε ποτε και συμπεραίνω και  απο τα λεγόμενα του τεχνικού,  ο ανεμιστήρας που είναι ηλεκτρονικός, δεν έδινε σήμα για να ξεκινήσει ο συμπιεστής. 

Παράλληλα είδε ότι ο ψυκτικος απο την δωρεάν εγκατ. του Κωτσο αντί να περάσει την παροχή απευθείας έξω την γεφύρωσε πάνω στην εσωτερική μονάδα και τράβηξε έξω μόνο 4χ1,5 (Φ, Ουδ, Γ, εντολή) και βάσει εγχειριδίου είναι λάθος και θα το αναφέρει στην daikin και θα βγεί εκτος εγγύησης. 

(Αξίζει να πώ οτι πριν έρθει ο τεχνικός της daikin, ήρθε ο αρχικός εγκαταστάτης έκρινε ως καλή την εγκατάσταση και προχώρησα με την αντιπροσωπεία λόγω 3ετης σε ισχύ)

Μετά ακολούθησε ενας μικρός χαμός στα τηλέγωνα, πέρασε καμια βδομάδα και με ενημέρωσε ο υπεύθυνος της υποθεσης απο την daikin ότι θα καλύψουν με ένα καινουργιο σετ εξωτ.εσωτ. μονάδων και ο Κωτσο θα αναλάβει απεγκ.-εγκατ. της νέας μονάδας. Ζήτησα απο Κώτσο να μου στείλουν άλλο συνεργείο για να μην έχουμε παρατράγουδα και προς το παρόν όλα καλα με το νέο. 

Υ.Γ. : ο τεχνικός που ήρθε για την εγκατάσταση της νέας παρτίδας μου είπε οτι δεν θα μπορούσε να πάθει ζημία απο την λάθος τροφοδότηση. Η αλήθεια είναι οτι δεν το έψαξα περαιτέρω γιατι έχω μπλέξει με επαγγελματικα και δεν αξίζει να δαπανήσω ενέργεια αν ήταν ζουζούνι η υπερφορτώθηκε με κάποιο τρόπο επειδή έστελνε απο την μέσα το ρεύμα. Κάψιμο στις επαφές δε είχε, αλλά δεν θυμάμαι την προηγούμενη πλακέτα της εξωτερικής αν είχε σημάδια.

Υ.Γ.2: Από τον Κώτσο με πήρε μια υπεύθυνη και το μόνο που μπορούσε να κάνει ως απωζημίωση ήταν να μου δώσει δωρεάν  ετήσια συντήρηση για το 2ο που είχα πάρει, στην ερώτηση μου αν τα 30 ευρώ τα θεωρούσε αρκετα μου απάντησε οτι μόνο αυτό μπορεί να κάνει και της είπα απλά οτι καταξοδευτήκανε και δεν έπρεπε αλλά θα το δεχτώ (γιατι ποιος θα βρει το δίκιο του...)

Υ.Γ.3: Τις μονάδες δεν τις έχουν ζητήσει πίσω κοντεύει 2μηνο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, franky10 είπε

Ζήτηση 21

3357.93 Watt

Στο δια ταυτα, με ενα Daikin Sensira 35ρι εισαι καλυμενος και τωρα πολυ ανετα και μετα θασαι υπερδιαστασιολογημενος αφου μπει η μονωση.(υποθετω υπολογισες χωρις την μελλοντικη μονωση τις απωλειες ε?)

Αν ειναι ετσι, τρεξτο ξανα αν δεν το εκλεισες το εργαλειο, με την μονωση πλεον και λογικα θα σε καλυπτει μετα το Sensira το 25ρι.

Ακομη και πριν την μονωση, σιγα το διαστημα δηλαδη, θα σε καλυψει πιστευω και το 25ρι.

58 λεπτά πριν, franky10 είπε

Υ.Γ.3: Τις μονάδες δεν τις έχουν ζητήσει πίσω κοντεύει 2μηνο.

Θα εχεις και επαρκεια ανταλλακτικων...σιγα μη τα ζητησουν,θελει 3χ (Χωρο,Χρημα,Χρονο) για να τα παρουν και δεν τους συμφερει!

2 ώρες πριν, franky10 είπε

να γίνει σωστά τουλαχιστον η εγκατάσταση με φιλους ψυκτικούς

δεν φτανει η φιλια, χρειαζεται να ειναι στην λιστα των πιστοποιημενων για την απεγκατασταση και ανακυκλωση του παλιου (ψαξτα ολα πριν αγορασεις, αν και θα εχει σχεση με το Πρακτικερ και δεν θα μπορει να γινει χωρις το Πρακτικερ νομιζω η διαδικασια)...

Αν δεν ειναι στην λιστα αυτη δεν γινεται(ελπιζω να ειναι επικαιροποιημενη...)

192202343655.jpg.580c50e7a410a3248a5ab669c88ab1d0.jpg

 

@liakjimκαι λοιποι θιασωτες, παρτε μια φρεσκια μετρηση COP , στοχευμενα σε μεσαια σκαλα το sensira 35 και σε μεγαλη το perfera 25 για πιο κοντινα στην παροχη αερα. (δεν εχω τιμες παροχης για ενδιαμεσες σκαλες Perfera)

192202345445.jpg.6f26ff779d987ea8180b554f75b5a542.jpg

 

Μαλλον ειναι φευγατο το Perfera...αν τα συγκρινουμε στην κοντινοτερη ισχυ εξοδου, εχει 40% καλυτερο COP, στην ιδια ισχυ εισοδου εχει 34%...αν τα παμε στο ρελαντι 105w Perfera και 185w Sensira, που ομως εχουν κοντινη εξοδο,μιλαμε για 50% διαφορα και βλεπουμε πως μαλλον δεν εχει και κοφτη το Perfera αφου βγαζει 27,2 βαθμους μπρρρρρ

Στις αλλες συνθηκες εχω δει ενα 25% με 35% να παιζει συνεχως...αλλα το γενικο συμπερασμα ειναι πως 

οποιος κανει πολλη χρηση σε θερμανση ετησιως, κιλοβατωρες δηλαδη πολλες, θα κανει αποσβεση.-

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2023 στις 2:40 ΜΜ, geodimis είπε

Το καλοκαίρι είχα πετύχει promo praktiker στα 879€ με εγκατάσταση... Τώρα βλέπω 1149€. Τι προτείνετε;

Κάτι γίνεται εδώ αλλά χωρίς δωρεάν εγκατάσταση. Προχωράω άμεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

@british_petrol πότε εγκαταστάθηκαν τα κλιματιστικά, ποιος τα τοποθέτησε (από πολυκατάστημα?)

Καλημέρα, τα αγόρασα εγώ απο το εμπόριο πριν 3 μήνες και επέλεξα έναν τεχνικό από την περιοχή μου  για να τα εγκαταστήσει όπως έγραψα και λίγο πιο πριν.

10 ώρες πριν, korakios είπε

καταρχάς δώσε βάση σε αυτό που ειπώθηκε , μία φορά θα γίνει:

αν δε γίνει σωστά η εγκατάσταση και δε θα αποδίδουν και θα πληρώνεις παραπάνω σε ρεύμα (ακόμα και βλάβη)

απο ότι κατάλαβα δεν έχει ιδέα ο "μάστορας" και ίσως να μην αξίζει να ασχοληθεί παραπάνω , σκέψου το

ότι δεν κατάλαβες απο το παραπάνω , ρωτάς , μην το προσπερνάς είναι σημαντικό

Εγω αυτό που κατάλαβα είναι οτι έδωσα λεφτά για να πάρω ίσως 1 απο τα καλύτερα μηχανάκια  του 2022 και ο τύπος πολύ απλά μάλλον βαριόταν να ασχοληθεί ή δεν ηταν αρκετα εμπειρος για να διακρίνει τη συμβατότητα.. γελάω απλά.... εδω συζητάμε οτι και οι 3 εσωτερικές μονάδες ήταν ολόιδες σε διαστάσεις  , άντε να μπερδευτώ εγώ που δεν είναι η δουλεια μου αυτή και να θεωρήσω οτι και οι 3 αποδίδουν το  ίδιο αρα κουμπωνουν και στις 3 εξωτερικές ....


Κρατάω αυτά που είπατε α) με τον επόμενο τεχνικο που θα ψαξω  καλά για να βρω  θα κονφιρμάρω α) οτι δεν έχει κάνει λάθος στις διατομές  των σωλήνων 2) κενό & πλήρωση σωστής ποσότητας ψυκτικού υγρού και όσον αφορά τις αποστάσεις των σωλήνων σίγουρα είναι κάτω απο 3 μέτρα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

για σαλόνι 25τ.μ. (θέρμανση και ψύξη) το παίρνω το daikin 12000 siesta sensira τώρα που είναι σε προσφορά απο praktiker ?

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c35-sensira-atxc35c-arxc35c-klimatistiko-inverter-12000btu-126379

υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική ?

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...