Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, turbat0s είπε

415€ το ATXC25C στο praktiker και οι άλλοι το έχουν σχεδόν 500.

Τώρα είναι η ώρα για "επώνυμο" 9άρι?

 

Δεν λέει κάτι για δωρεάν εγκατάσταση όμως, οπότε πιθανότατα θα είναι έξτρα. 

Επεξ/σία από noths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

νομίζω έχει και σωλήνα μικρότερη απο 3 μέτρα

και δεν ξέρουμε αν έκανε κενό πριν ή αν έχει μηχάνημα καν

Αν πάω σε άλλο μάστορα περίπου ξέρετε πόσο θα φτάσει το κόστος αντικατάστασης? στο περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

7000watt απώλειες 40 τμ ενιαίος χώρος. Θεσσαλονίκη για θέρμανση και για ψύξη 50/50. Θερμοκρασία εξωτερική από -3 μέχρι 37  ,  έχω πάρει για παρόμοιο χώρο το mitsubishi electric HR 71 και σκοτώνει, απλά στο daikin ,είμαστε και 400 ευρώ κάτω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης επανέρχομαι λίγο στην αρχή του θέματος.... άπαξ και γίνει τελικά η  σωστή τοποθέτηση με το σωστό άνθρωπο... αυτο σημαίνει πως τελικα θα δώσει το αποτέλεσμα που πρέπει το 18άρι στο σαλόνι μου? Υποθέτω πως τότε θα δω δημαντική διαφορά και οχι αυτή τη μέτρια εκδοχή που έχω συνηθίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, british_petrol είπε

 Υποθέτω πως τότε θα δω δημαντική διαφορά και οχι αυτή τη μέτρια εκδοχή που έχω συνηθίσει

Εννοείται.

5 λεπτά πριν, Actinidio είπε

7000watt απώλειες 40 τμ ενιαίος χώρος. Θεσσαλονίκη για θέρμανση και για ψύξη 50/50. Θερμοκρασία εξωτερική από -3 μέχρι 37  ,  έχω πάρει για παρόμοιο χώρο το mitsubishi electric HR 71 και σκοτώνει, απλά στο daikin ,είμαστε και 400 ευρώ κάτω 

Για το κλίμα σου θα πρότεινα να πας πάλι στο mitsubishi λόγω του αρκετά μεγαλύτερου scop σε average που έχει έναντι του daikin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρουμε περίπου κόστος που μπορεί να ζήτησει για να κάνει την τράμπα μιας και συγκαταλάγεται στα σχετικά ευκολα cases? - Μιλάω για ενδεχομενο να φωνάξω άλλον ... όχι τον ίδιο φυσικά.

Επεξ/σία από british_petrol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, british_petrol είπε

Ξέρουμε περίπου κόστος που μπορεί να ζήτησει για να κάνει την τράμπα μιας και συγκαταλάγεται στα σχετικά ευκολα cases? - Μιλάω για ενδεχομενο να φωνάξω άλλον ... όχι τον ίδιο φυσικά.

με σωληνώσεις ίδιες, σωστά κενά κλπ για 2 μονάδες, προσωπικά εικάζω γύρω στα 100-150€ χεράτα..

σωστή προσεκτική δουλειά όχι τσαπατσουλιές..

για αρχή θα έκανα ένα τηλέφωνο σε αυτόν που τα έβαλε μπας βγάλεις άκρη τσάμπα, φυσικά θα τον ενημερώσεις τι πρέπει να γίνει.. 

αν τα αλλάξει και δεις ότι δεν αποδίδουν ή κάτι δεν σου αρέσει, φωνάζεις άλλον.. 

δεν νομίζω αυτός που τα έβαλε να είναι τόσο μλκς...

δες με ψυχραιμία αν μπορέσεις να βγάλεις άκρη μαζί του, αλλιώς απευθύνσου αλλού.. 

λάθη γίνονται,  τώρα άμα σου αρχίσει τα μα μου, στείλε τον (ξέρεις πού..)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, noths είπε

Δεν λέει κάτι για δωρεάν εγκατάσταση όμως, οπότε πιθανότατα θα είναι έξτρα. 

Ναι ειναι χωρίς δωρεαν εγκατάσταση, οπως ηταν και την πρωτοχρονια με το -23% σε ολα τα είδη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην τρελαθούμε, είναι δυνατόν να υπάρξει ένας που ο πελάτης να πει "έλα γιατί έβαλες τις εσωτερικές μονάδες των 9Κ και 18Κ ανάποδα" και να μην έρθει;

Το μόνο ερωτηματικό (βασικά 2) που πρέπει να απαντήσει ο @british_petrol είναι αυτό που λέει ο @korakiosπιο πάνω.

1. Έγινε στην εγκατάσταση κενό και στις 3 μονάδες με αντλία κενού;

2. Μπήκε τουλάχιστον 3 μέτρα σωλήνωσης;

Αν ναι, τότε είναι απλό fix.

Αν όχι, το πράγμα μπερδεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε σήμερα το σινσερα και θέλω την γνώμη σας, έλειπα από το σπίτι, γύρισα και ήταν τοποθετημένο,στο χαρτί έγραψαν 2.5 μέτρα και όχι 3 για σωληνώσεις,θα έχει θέμα?

μια ερώτηση σχετικά με την λειτουργία τού ,στην φουλ σκάλα πχ 25 βαθμούς, ανοίγει σιγά,φουλαρει,ξανά ηρεμεί και κάνα φουλ.ειναι. είναι νορμάλ λειτουργία η να ανησυχώ?

Και όσον αφορά την εγγύηση με ποιο τρόπο την περνάω στο σάιτ μιας και δεν βγάζω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Μπήκε σήμερα το σινσερα και θέλω την γνώμη σας, έλειπα από το σπίτι, γύρισα και ήταν τοποθετημένο,στο χαρτί έγραψαν 2.5 μέτρα και όχι 3 για σωληνώσεις,θα έχει θέμα?

μια ερώτηση σχετικά με την λειτουργία τού ,στην φουλ σκάλα πχ 25 βαθμούς, ανοίγει σιγά,φουλαρει,ξανά ηρεμεί και κάνα φουλ.ειναι. είναι νορμάλ λειτουργία η να ανησυχώ?

Και όσον αφορά την εγγύηση με ποιο τρόπο την περνάω στο σάιτ μιας και δεν βγάζω άκρη.

Είναι μοντέλο A or F εαν είναι το πρώτο δε μπορείς να το περάσεις στο επίσημο σάιτ της Daikin  εαν είναι το δεύτερο θα το περάσει ο εγκατάστατης με τους κωδικούς του 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, liakjim είπε

Στο service manual το λέει. Είναι 1.5μ για όλα τα Toshiba.

 

9 ώρες πριν, dimostr είπε

Να σε ρωτήσω κάτι , σου το έχουν χαρίσει το κλιματιστικό , είναι κάποιου είδους δωρεά του εγκαταστατη και θα βάλει όσο θέλει , είναι για σπίτι κάποιου που δεν τον συμπαθείς και δε θα σε πειράξει εαν γίνει κακή εγκατάσταση ? 
εαν δεν συντρέχει κάποιος από τους παραπάνω λόγους , Θα του πεις θέλω τόσα μέτρα , αντλία κενού και όλα τα προβλεπόμενα . 

 

9 ώρες πριν, kostasmor είπε

2μ τουλάχιστον για τα edge

 

9 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Ευχαριστώ παιδιά. Εκτός απο το σημείο που δείχνει ο @rbx1000 το αναφέρει και σε ένα χαρτάκι μικρότερο απο Α4 που είναι μόνο του και γράφει τα χαρακτηριστικά του κλιματιστικού. Είναι 2 μέτρα το ελάχιστο. Αυτό είναι όμως και το καλύτερο ή θέλει παραπάνω?

Επίσης:
1.  Όσο αφορά την εγγύηση αρκεί μόνο η απόδειξη αγοράς?
2. Οι τεχνικοί εγκατάστασης πρέπει να μου δώσουν κάποια απόδειξη? 
3. Για συντήρηση μπορώ να κάνω με οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο για TOSHIBA ή πρέπει με αυτούς που έκαναν την εγκατάσταση και όταν γίνει μου δίνουν επίσης κάποιο αποδεικτικό?

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είναι μοντέλο A or F εαν είναι το πρώτο δε μπορείς να το περάσεις στο επίσημο σάιτ της Daikin  εαν είναι το δεύτερο θα το περάσει ο εγκατάστατης με τους κωδικούς του 

A είναι,άρα ότι δίνει το πρακτικέρ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dal_kos είπε

Το Daikin Perfera σε σχέση με το Sensira, τι διαφορές έχουν; Καταλαβαίνω πως το Perfera θεωρείται "ανώτερο" απλά δεν μου είναι ξεκάθαρα τα πλεονεκτήματα (πέραν του επικου SCOP)

Εξαρταται το μοντελο συγκρισης ως προς την ισχυ.

Στο 35(12ρι) πολυ κοντα η αποδοση. Και για να μην πολυλογω, του επαγγελματος εισαι, εδω θα δεις τα επικα η οχι , στις στηλες των ζευγαριων συγκρισης , με ζητηση 22 και τερμα αριστερα οι εξωτερικες θερμοκρασιες.

Τα καλουδια που αναφερθηκαν απο αλλους, τα αξιολογει ο καθενας. Ομως σε καποια θεματα εχω βρει και μειον οπως ο θορυβος, που εντοπισα και αναλυω τωρα το φασμα καθως οπως ξαναεγραψα εχει καποιο κομματι πολυ μπασο το Perfera 25 και φανηκε και στην αναλυση φασματος συχνοτητων(με ενα app, μη φανταζεσαι κανα studio).

Neotera προσεχως

Spoiler

1922023120229.jpg.704f5916f58ef45b31aa3b81da1e98a6.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...