Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Grim Ripper όπως πολύ σωστά λες για τις εντολές, εγώ απορώ πως ταίριαξε τις διατομές των σωλήνων που λογικά στο 18αρι είναι 1/2& 1/4, ενώ στο 9αρι 3/8 & 1/4.. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΣΤΟΡΑ

:P 😂

@british_petrol πάρε τον τηλέφωνο, πες του να έρθει να τοποθετήσει σωστά τις εσωτερικές με τις αντίστοιχες εξωτερικές τους, σωστές διατομές σωλήνων, κενό και πλήρωση με σωστή ποσότητα ψυκτικού που γράφει η κάθε εξωτερική μονάδα..

Να φανταστούμε πως οι σωληνώσεις δεν είναι 3 μέτρα (η κάθε μια σωλήνα) που είναι το συνιστώμενο ελάχιστο αλλά κάνα μέτρο που τον βόλεψε και έβαλε..

Αυτά βλέπω και μετά με λένε παράξενο που είμαι πάνω από το κεφάλι τους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τώρα βέβεα η εσωτερική μονάδα που είναι  HR50VF υποτίθεται θα δώσει το σωστό αποτέλεσμα όταν έρθει και την τοποθετήσει ο μάστορας...... μου κάνει εντύπωση βεβαια γιατι κανονικα θα έπρεπε να έχει λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις! νομίζω η λογική αυτό λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, british_petrol είπε

Τώρα βέβεα η εσωτερική μονάδα που είναι  HR50VF υποτίθεται θα δώσει το σωστό αποτέλεσμα όταν έρθει και την τοποθετήσει ο μάστορας...... μου κάνει εντύπωση βεβαια γιατι κανονικα θα έπρεπε να έχει λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις! νομίζω η λογική αυτό λεει

Είναι θέμα επικοινωνίας πλακετών και εντολών προγραμματισμού , όχι διαστάσεων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, british_petrol είπε

Τώρα βέβεα η εσωτερική μονάδα που είναι  HR50VF υποτίθεται θα δώσει το σωστό αποτέλεσμα όταν έρθει και την τοποθετήσει ο μάστορας...... μου κάνει εντύπωση βεβαια γιατι κανονικα θα έπρεπε να έχει λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις! νομίζω η λογική αυτό λεει

καταρχάς δώσε βάση σε αυτό που ειπώθηκε , μία φορά θα γίνει:

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

πες του να έρθει να τοποθετήσει σωστά τις εσωτερικές με τις αντίστοιχες εξωτερικές τους, σωστές διατομές σωλήνων, κενό και πλήρωση με σωστή ποσότητα ψυκτικού που γράφει η κάθε εξωτερική μονάδα..

Να φανταστούμε πως οι σωληνώσεις δεν είναι 3 μέτρα (η κάθε μια σωλήνα) που είναι το συνιστώμενο ελάχιστο αλλά κάνα μέτρο που τον βόλεψε και έβαλε..

αν δε γίνει σωστά η εγκατάσταση και δε θα αποδίδουν και θα πληρώνεις παραπάνω σε ρεύμα (ακόμα και βλάβη)

απο ότι κατάλαβα δεν έχει ιδέα ο "μάστορας" και ίσως να μην αξίζει να ασχοληθεί παραπάνω , σκέψου το

ότι δεν κατάλαβες απο το παραπάνω , ρωτάς , μην το προσπερνάς είναι σημαντικό

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α , μάλιστα!Οπότε με αυτή την αναντιστοιχεία αν συνέχιζαν έτσι θα μπορούσε να πάθει ζημιά η μονάδα να υποθέσω ?
Δηλαδή αν αυτό δεν θεωρείται σοβαρή αναντοιστοιχία από μερους του τότε τι θεωρείται?
Πολύ κακώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, british_petrol είπε

@liakjim.....  αν υποθεσουμε οτι η εξωτερικη μονάδα  MSZ-HR50VF συνδιάζεται πάλι με την ίδια εξωτερική MSZ-HR50VF
Τότε .... πείτε μου οτι έχει κάνει λάθος στην εγκατάσταση ... γιατι μαλλον αυτο καταλαβαίν απο τις φώτο παιδες....!!!!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Φίλε μου, έχουμε δει πολλά σε αυτό το φόρουμ, αλλά μάλλον αυτό είναι το άκρων αωτο της μ*λακίας....😱😲

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς δώσε βάση σε αυτό που ειπώθηκε , μία φορά θα γίνει:

αν δε γίνει σωστά η εγκατάσταση και δε θα αποδίδουν και θα πληρώνεις παραπάνω σε ρεύμα (ακόμα και βλάβη)

απο ότι κατάλαβα δεν έχει ιδέα ο "μάστορας" και ίσως να μην αξίζει να ασχοληθεί παραπάνω , σκέψου το

ότι δεν κατάλαβες απο το παραπάνω , ρωτάς , μην το προσπερνάς είναι σημαντικό

Καταρχήν ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις  και που ασχοληθήκατε! απλά δε ξέρω αν μπω στη διαδικασία να εμπιστευτώ πάλι αυτόν έστω και να μου τα φτιάξει με μηδενικό κόστος !  Κατάντησε αναξιόπιστος. Τέλος. Θα δω που αλλου μπορώ να αποτανθω.
Η σωλήνα δεν είναι πάνω από 3 μέτρα ισχύει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Actinidio είπε

Daikin Siesta C71 Sensira ATXC71C/ARXC71C Κλιματιστικό Inverter 24000Btu για Θεσσαλονίκη αξίζει; Βγαίνειστα 920 στο πρακτικερ 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

15 λεπτά πριν, british_petrol είπε

Τώρα βέβεα η εσωτερική μονάδα που είναι  HR50VF υποτίθεται θα δώσει το σωστό αποτέλεσμα όταν έρθει και την τοποθετήσει ο μάστορας...... μου κάνει εντύπωση βεβαια γιατι κανονικα θα έπρεπε να έχει λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις! νομίζω η λογική αυτό λεει

Το 50 μπορεί να έχει άλλα εντόσθια και πιο πολλά κυβικά.

2 λεπτά πριν, british_petrol είπε

Καταρχήν ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις  και που ασχοληθήκατε! απλά δε ξέρω αν μπω στη διαδικασία να εμπιστευτώ πάλι αυτόν έστω και να μου τα φτιάξει με μηδενικό κόστος !  Κατάντησε αναξιόπιστος. Τέλος. Θα δω που αλλου μπορώ να αποτανθω.
Η σωλήνα δεν είναι πάνω από 3 μέτρα ισχύει και αυτό.

Ο ίδιος πρέπει να έρθει αλλιώς θα ξαναέχεις χρεώση.

Μεταξύ μας πάντως, από τη στιγμή που οι μονάδες έχουν όλες τις ίδιες διαστάσεις, δεν είναι φοβερά περίεργο που έγινε λάθος και ειδικά που δεν υπήρξε κάποιο error.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

18 ώρες πριν, liakjim είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Το 50 μπορεί να έχει άλλα εντόσθια και πιο πολλά κυβικά.

Ο ίδιος πρέπει να έρθει αλλιώς θα ξαναέχεις χρεώση.

Μεταξύ μας πάντως, από τη στιγμή που οι μονάδες έχουν όλες τις ίδιες διαστάσεις, δεν είναι φοβερά περίεργο που έγινε λάθος και ειδικά που δεν υπήρξε κάποιο error.

 

Το ενδιαφέρον είναι τι ισχύ πιάνει στο max.. περιορίζεται από την εσωτερική ή την εξωτερική μονάδα τελικά; Αλλιώς παίρνεις ένα 9άρι κι ένα 18άρι κι έχεις 2 18άρια; ή 2 9άρια; μπερδεύτηκα! 😅

Επεξ/σία από dal_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, british_petrol είπε

απλά δε ξέρω αν μπω στη διαδικασία να εμπιστευτώ πάλι αυτόν έστω και να μου τα φτιάξει με μηδενικό κόστος !  Κατάντησε αναξιόπιστος. Τέλος. Θα δω που αλλου μπορώ να αποτανθω.

ναι , αυτό σου πρότεινα , να πας αλλού δυστυχώς . Ίιιισως σε υπερσπάνια περίπτωση να σου δώσει κάποια λεφτά πίσω (μαύρα φαντάζομαι, παίζει να μην είναι καν πιστοποιημένος ψυκτικός) ή τουλάχιστον να κάνει τράμπα τις μονάδες χωρίς εγκατάσταση , απλή μεταφορά αν είναι ο χώρος σου ιδιαίτερος , να γλυτώσεις κάποια εργατοώρα απο το επόμενο συνεργείο , ίσως σου προτείνει κάποιος εδώ στην περιοχή σου με pm κάποιο αξιόπιστο

Για τα υπόλοιπα , δλδ , το αν να τα δουλεύεις 24ωρα είναι αρκετοί παράγοντες

παίζει ρόλο η μόνωση που έχεις , η εξωτερική θερμοκρασία και η επιθυμητή εσωτερική καθώς και το πόσες ώρες είσαι στο σπίτι

Δλδ αν σε ένα 10ωρο απο 22 πέφτει στους 12 σε παγωνιές , προφανώς και δε συμφέρει να το αφήνεις στους 22 ανοιχτό . Η σωστή χρήση πάντως είναι 24ωρη λειτουργία και ίσως να το χαμηλώνεις όταν λείπεις αλλιώς για λίγες ώρες στους 30 δουλεύουν σαν αερόθερμα σχεδόν και πάει περίπατο η οικονομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε ζημιά θα μπορούσε να είχε προκληθεί...

Εννοείται πως πρέπει με την πρώτη ευκαιρία να έρθει να διορθώσει τις χαζομάρες που έκανε, για εμένα δεν θα πρέπει να σε χρεώσει..

Στο σαλόνι να μπει το MSZ/MUZHR50VF, στα Υ/Δ τα αντίστοιχα 25-αρια

Πολύ σημαντικό η σωστή τοποθέτηση-εγκατάσταση που περιέγραψα παραπάνω..

Δες πίνακα με τα χαρακτηριστικά των μηχανημάτων.., μέχρι και οι σωλήνες ίδιες, οπότε δεν θα ήταν απίθανο να τα μπερδέψει.. (αν και για εμένα δεν θα πάθαινε κάτι να κοιτούσε μια φορά ακόμα τις ετικέτες, τάχαμ όλοι βιάζονται)

Spoiler

image.png.74bded99d44bb85bb186e66d74ed5b9e.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εσωτερικές μονάδες πάντως έχουν ίδιες διαστάσεις και ανεμιστήρα αλλά άλλο βάρος, άρα δεν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιες. (Πιθανότατα έχουν μεγαλύτερο εναλλάκτη στα μεγάλα μοντέλα)

Spoiler

image.png.1480a75f1a5242281b58e41b4cd2185c.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

για εμένα δεν θα πρέπει να σε χρεώσει..

Καλά αυτό εξυπακούεται.

Είναι εύκολο fix.

Συλλογή ψυκτικού υγρού, βγάλσιμο τα ρεύματα από μέσα, λύσιμο τα ρακόρ πίσω από τις δύο εσωτερικές μονάδες, τούμπα τις μονάδες, σύνδεση, κενό, άνοιγμα τις βάνες να περάσει το φρέον τέλος.

Ούτε μισή ώρα.

@british_petrol μην, τρελαίνεσαι, δεν έγινε κάτι και μην το πεις στην αντιπροσωπία.

2 λεπτά πριν, turbat0s είπε

415€ το ATXC25C στο praktiker και οι άλλοι το έχουν σχεδόν 500.

Τώρα είναι η ώρα για "επώνυμο" 9άρι?

 

Χαρίζει η ομάδα. Τώρα!!!!

ΥΓ Πάει να λήξουν τα κουπόνια και μάλλον διώχνουν το απόθεμα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Καλά αυτό εξυπακούεται.

Είναι εύκολο fix.

Συλλογή ψυκτικού υγρού, βγάλσιμο τα ρεύματα από μέσα, λύσιμο τα ρακόρ πίσω από τις δύο εσωτερικές μονάδες, τούμπα τις μονάδες, σύνδεση, κενό, άνοιγμα τις βάνες να περάσει το φρέον τέλος.

Ούτε μισή ώρα.

@british_petrol μην, τρελαίνεσαι, δεν έγινε κάτι και μην το πεις στην αντιπροσωπία.

νομίζω έχει και σωλήνα μικρότερη απο 3 μέτρα

και δεν ξέρουμε αν έκανε κενό πριν ή αν έχει μηχάνημα καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...