Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dimostr είπε

παντως αυτό το βάζω στο 30 ε8ναι πέρα για πέρα λάθος ότι και να ισχύει από θέμα  συνθηκών 

Σε έναν χώρο όπου το μηχάνημα έχει επάρκεια και ειδικά με την καλοκαιρία των τελευταίων ημερών, θα έπρεπε να πηδάει από τα παράθυρα με 30 (όπως έκανα σήμερα στο σαλόνι σήμερα μετά από αερισμό 3 ωρών όπου με powerful το asyg24kmta - 2400W πήγε-  ανέβασε από 16.5 -> 21 σε 10 λεπτά)

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το Daikin Perfera σε σχέση με το Sensira, τι διαφορές έχουν; Καταλαβαίνω πως το Perfera θεωρείται "ανώτερο" απλά δεν μου είναι ξεκάθαρα τα πλεονεκτήματα (πέραν του επικου SCOP)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε έναν χώρο όπου το μηχάνημα έχει επάρκεια και ειδικά με την καλοκαιρία των τελευταίων ημερών, θα έπρεπε να πηδάει από τα παράθυρα με 30 (όπως έκανα σήμερα στο σαλόνι σήμερα μετά από αερισμό 3 ωρών όπου με powwerfull το asyg24kmta - 2400W πήγε-  ανέβασε από 16.5 -> 21 σε 10 λεπτά)

Παντως τα όποια προβλήματα κατανόησης προκύπτουν για τα κλιματιστικά είναι από την λάθος αντίληψη ότι τα εν λόγω μηχανήματα δεν αποτελούν ένα ολοκληρωμένο σύστημα θέρμανσης 

Εδω ο άλλος ισχυριζόταν ότι επειδή έχω κλιματιστικό δε μπορώ να ανοίγω μα αερίσω να βγω στο μπαλκόνι η να βγω να πάρω τα σκουπίδια , τι να λέμε τώρα , ούτε 100 χρόνια πίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Να διευκρινίσουμε πρώτα κάποια πράγματα 

εχεις 3 κλιματιστικά και 3 εξωτερικές μονάδες ετσι?

Σωστα! σαλονι μια εσωτερικη και μία εξωτερική
1ο ΥΔ πάλι το ίδιο ,

και 2ο Υδ πάλι το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Το Daikin Perfera σε σχέση με το Sensira, τι διαφορές έχουν; Καταλαβαίνω πως το Perfera θεωρείται "ανώτερο" απλά δεν μου είναι ξεκάθαρα τα πλεονεκτήματα (πέραν του επικου SCOP)

Γκατζετιες τύπου Wi-Fi ιονιστες πλάσματος φίλτρα περίεργα ζώνες παρακολούθησης κίνησης με ελεγχόμενες ροές αέρα , τέτοια πράγματα , 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@british_petrol κάτι δεν πάει καλά με τις ετικέτες του σαλονιού..

βγάλε φωτογραφία μέσα έξω μονάδα στο σαλόνι και ανέβασε τες (τις ετικέτες τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

@british_petrol κάτι δεν πάει καλά με τις ετικέτες του σαλονιού..

βγάλε φωτογραφία μέσα έξω μονάδα στο σαλόνι και ανέβασε τες (τις ετικέτες τους)

@liakjim.....  αν υποθεσουμε οτι η εξωτερικη μονάδα  MSZ-HR50VF συνδιάζεται πάλι με την ίδια εξωτερική MSZ-HR50VF
Τότε .... πείτε μου οτι έχει κάνει λάθος στην εγκατάσταση ... γιατι μαλλον αυτο καταλαβαίν απο τις φώτο παιδες....!!!!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, british_petrol είπε

@liakjim.....  αν υποθεσουμε οτι η εξωτερικη μονάδα  MSZ-HR50VF συνδιάζεται πάλι με την ίδια εξωτερική MSZ-HR50VF
Τότε .... πείτε μου οτι έχει κάνει λάθος στην εγκατάσταση ... γιατι μαλλον αυτο καταλαβαίν απο τις φώτο παιδες....!!!!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Α καλά, έχουν μπερδέψει τις εσωτερικές μονάδες στο σαλόνι με το υπνοδωμάτιο 2...

Άμεσα τηλέφωνο από τη Δευτέρα στο μαγαζί που τα αγόρασες και σου τα πέρασαν να έρθουν να κάνουν σωστή εγκατάσταση (με ότι αυτό συνεπάγεται για νέες σωληνώσεις).

 

@british_petrol

Λογικά οι εσωτερικές μονάδες στα δύο υπνοδωμάτια πρέπει να έχουν διαφορετικό μέγεθος (μήκος κτλ), δεν σου έκανε εντύπωση;

 

Άκυρο, δικό μου λάθος. Φαίνεται ότι οι εσωτερικές μονάδες έχουν ίδιες διαστάσεις...

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, british_petrol είπε

@liakjim.....  αν υποθεσουμε οτι η εξωτερικη μονάδα  MSZ-HR50VF συνδιάζεται πάλι με την ίδια εξωτερική MSZ-HR50VF
Τότε .... πείτε μου οτι έχει κάνει λάθος στην εγκατάσταση ... γιατι μαλλον αυτο καταλαβαίν απο τις φώτο παιδες....!!!!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Εντάξει, τα έχω δει όλα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μία μου κάνει εντύπωση που μπορούν και επικοινωνούν οι μονάδες μεταξύ τους και δεν πετάνε κάποιο error μιας και είναι διαφορετικά μεγέθη αλλά από την άλλη δεν νομίζω η Mitsubishi (ή οποιαδήποτε εταιρία) να νόμιζε ότι θα γίνει τέτοια εγκατάσταση. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

@british_petrol πότε εγκαταστάθηκαν τα κλιματιστικά, ποιος τα τοποθέτησε (από πολυκατάστημα?)

ίδιες διαστάσεις και οι 3 εσωτερικές μονάδες ... 83,5*27,5*22...

Θα τους σκίσω στα τηλέφωνα! έπρεπε να κάνω ολόκληρο ποστ τελικά για να ανακαλύψω τι φταίει ... αν είναι δυνατόν!
Αφορά σοινικοιακή - τοπικη μαστοράτζα... δεν έγινε η εγκατάσταση απο εταιρία...!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, british_petrol είπε

ίδιες διαστάσεις και οι 3 εσωτερικές μονάδες ... 83,5*27,5*22...

Θα τους σκίσω στα τηλέφωνα! έπρεπε να κάνω ολόκληρο ποστ τελικά για να ανακαλύψω τι φταίει ... αν είναι δυνατόν!
Αφορά σοινικοιακή - τοπικη μαστοράτζα... δεν έγινε η εγκατάσταση απο εταιρία...!

 

Εγω στη θέση σου θα έστελνα ένα mail στην αντιπροσωπεία ακόμα και αν αυτο θα μου ακύρωνε την εγγύηση στη πράξη , αλλα τέτοια πράγματα πρέπει να τύχουν μιας απαν5ησης τεκμηριωμένης ως προς τις δ6νατοτητες μίξης μονάδων γιατι μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν και τα συστήματα multi 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...