Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Jargon είπε

Φαίνεται ότι θα είναι το "παιδί" του Edge και του Haori........😁........σασι Edge, τηλεκοντρολ και leds Haori.....παίζει να έχει και wifi?

https://www.toshiba-aircon.co.uk/wp-content/uploads/2022/11/TIB-542-00-Product-Bulletin-NEW-SHORAI-Edge-Black-White.pdf

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tryfos είπε

Απ' ό,τι φαίνεται, η Bosch δεν έχει βάλει απλά ένα αυτοκόλλητο αλλά (μπορεί να) έχουν γίνει κάποια λίγα πραγματάκια.

Ελπίζω να μη σε στεναχωρήσω, αλλά είναι τυπικότατη συμπεριφορά midea . Ορίστε από το δικό μου φασόν (carrier).  Είναι ακριβώς το ίδιο:

image.png.8e2fb4c0a79b92640661369498fb0052.png

Όσον αφορά το γιατί έχεις άλλοτε, 7W off και άλλες φορές 20W, κάποια midea έχουν αντιστασούλα γύρω από τον συμπιεστή η οποία ενεργοποιείται στις χαμηλές θερμοκρασίες όταν είναι off :

image.png.d7a63342129dd1293f0d5547d547471d.png

33 λεπτά πριν, marmaris είπε

........ παλιωσε δλδ το δικο μου?κιολας?

3 χρόνια είναι στην αγορά, τι κιόλας; 😅

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ελπίζω να μη σε στεναχωρήσω, αλλά είναι τυπικότατη συμπεριφορά midea .

Όχι καθόλου, εξάλλου γνωστό ήταν αυτό. Βλέπω όμως και κάποιους που παραπονιούνται για 350-450 ακατεβατα και σε midoειδη, οπότε τουλάχιστον στην καλή/μέση περίπτωση είναι (και) το Bosch, και όχι σε κάτι χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

παραπονιούνται για 350-450 ακατεβατα και σε midoειδη

Στα 18000btus και πάνω υπάρχει θέμα, όχι στα 9Κ και 12Κ . Βέβαια πιο πολύ μας ενδιαφέρει το cop. Άλλο να βγάζεις 1000W με 250W και άλλο με 150W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στα 18000btus και πάνω υπάρχει θέμα, όχι στα 9Κ και 12Κ . Βέβαια πιο πολύ μας ενδιαφέρει το cop. Άλλο να βγάζεις 1000W με 250W και άλλο με 150W.

Ναι οκ, βλέπω κάτι 1500-1600αρια που βαράει ένα emura του 2005 που έχω (12αρι!), και είχε τρομάξει το μάτι μου, οπότε θεωρώ ότι είμαι μια χαρά, πάντα για τα λεφτά που έδωσα. Μιλάμε για 300 ευρώ με το κουπόνι. Και μην ξεχνάμε την 7ετια στην ολική εγγύηση χωρίς ετήσιο, που πολύ απλά δεν υπάρχει καν ανταγωνισμός σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να θέσω ένα ερωτημα σχετικά με το αποτέλεσμα  θέρμανσης  στο σπίτι μου  μετά απο μία πρόσφατη αγορά κλιματιστικών που έκανα σειράς Mitsubishi  MSZ/MUZ-HR25VF made in Turkey.
Το βασικό μου πρόβλημα είναι οτι  ενώ τα κλιματιστικά στα πίσω δωμάτια είναι  υπέρκομπλε στη θέρμανση  10/10 !    , στο σαλόνι η κατάσταση ειναι  πολύ μετρια...

Πριν 3 μήνες λοιπόν αγόρασα 2 κλιματιστικά 9.000 btu για τα 2 Υπνοδωμάτια (9 τ.μ. το καθενα )   και  18.000 btu για το σαλόνι ( 36 τ.μ ) με σκοπό να χρησιμοποιώ σαν  κεντρική θέρμανση μόνο  τα κλιματιστικά.
Το αποτέλεσμα θέρμανσης στα 2 υπνοδωμάτια ειναι από ικανοποιητικότατο και άνω  το πολύ σε 10 λεπτά έχουν έρθει στην επιθυμητή θερμοκρασία . Στο σαλόνι λοιπόν εκεί η υπόθεση '΄τσακίζει΄΄ διότι θεωρώ την θέρμανση μέτρια - επιοικώς καλή . Σιγουρεύτηκα ότι απο κοντά εξέρχεται ζεστός αέρας  άρα δεν τίθεται ζήτημα να χάνει φρέον η μονάδα άρα κατα 90 % υποθέτω οτι έπρεπε να επιλέξω 24.000 σαν 1η σκέψη... Γενικά τι άλλους παραμέτρους πιστέυετε θα πρέπει να ελέγξω?
Το σπίτι έχει συνολική επιφάνεια 110τμ , η πολυκατοικία 10ετίας , βορινο διαμέροσμα και  το σαλόνι είναι - όπως προανέφερα 36 τ. και  μετά συνδέεται απευθείας με  διάδρομο χολ ,   όπου οδηγει δεξια και αριστερα στα μπάνια και στην κουζινα  και στο βάθος είναι τα 2 ΥΔ.
Αν επιχειρήσω να απεγκαταστήσω το 18αρι και να βάλω 24αρι  θα διαπιστώσω  μικρή διαφορά? μεγάλη διαφορά ?  ή και πάλι   εξαρτάται απο άλλον παράγοντα?  Προφανώς δεν θά ήθελα να μπω άμεσα στη διαδικασία  απεγκατάστασης και νέας εγκατάστασης άμεσα αλλά αν βρω σίγουρη λύση θα ασχοληθώ αναγκαστικά .Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συγνώμη αν κούρασα.

 

Επεξ/σία από british_petrol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, british_petrol είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να θέσω ένα ερωτημα σχετικά με το αποτέλεσμα  θέρμανσης  στο σπίτι μου  μετά απο μία πρόσφατη αγορά κλιματιστικών που έκανα σειράς Mitsubishi  MSZ/MUZ-HR71VF made in Turkey.
Το βασικό μου πρόβλημα είναι οτι  ενώ τα κλιματιστικά στα πίσω δωμάτια είναι  υπέρκομπλε στη θέρμανση  10/10 !    , στο σαλόνι η κατάσταση ειναι  πολύ μετρια...

Πριν 3 μήνες λοιπόν αγόρασα 2 κλιματιστικά 9.000 btu για τα 2 Υπνοδωμάτια (9 τ.μ. το καθενα )   και  18.000 btu για το σαλόνι ( 36 τ.μ ) με σκοπό να χρησιμοποιώ σαν  κεντρική θέρμανση μόνο  τα κλιματιστικά.
Το αποτέλεσμα θέρμανσης στα 2 υπνοδωμάτια ειναι από ικανοποιητικότατο και άνω  το πολύ σε 10 λεπτά έχουν έρθει στην επιθυμητή θερμοκρασία . Στο σαλόνι λοιπόν εκεί η υπόθεση '΄τσακίζει΄΄ διότι θεωρώ την θέρμανση μέτρια - επιοικώς καλή . Σιγουρεύτηκα ότι απο κοντά εξέρχεται ζεστός αέρας  άρα δεν τίθεται ζήτημα να χάνει φρέον η μονάδα άρα κατα 90 % υποθέτω οτι έπρεπε να επιλέξω 24.000 σαν 1η σκέψη... Γενικά τι άλλους παραμέτρους πιστέυετε θα πρέπει να ελέγξω?
Το σπίτι έχει συνολική επιφάνεια 110τμ , η πολυκατοικία 10ετίας , βορινο διαμέροσμα και  το σαλόνι είναι - όπως προανέφερα 36 τ. και  μετά συνδέεται απευθείας με  διάδρομο χολ ,   όπου οδηγει δεξια και αριστερα στα μπάνια και στην κουζινα  και στο βάθος είναι τα 2 ΥΔ.
Αν επιχειρήσω να απεγκαταστήσω το 18αρι και να βάλω 24αρι  θα διαπιστώσω  μικρή διαφορά? μεγάλη διαφορά ?  ή και πάλι   εξαρτάται απο άλλον παράγοντα?  Προφανώς δεν θά ήθελα να μπω άμεσα στη διαδικασία  απεγκατάστασης και νέας εγκατάστασης άμεσα αλλά αν βρω σίγουρη λύση θα ασχοληθώ αναγκαστικά .Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συγνώμη αν κούρασα.

 

Τον ανεμιστήρα τον έχεις στο auto; Δοκίμασε στο high μήπως πηγαίνει πιο μακριά ο ζεστός αέρας και γίνει κάτι καλύτερο.

Το εργαλείο για τις απώλειες το έχεις τρέξει για το σαλόνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Τον ανεμιστήρα τον έχεις στο auto; Δοκίμασε στο high μήπως πηγαίνει πιο μακριά ο ζεστός αέρας και γίνει κάτι καλύτερο.

Το εργαλείο για τις απώλειες το έχεις τρέξει για το σαλόνι;

Στο σαλονι ειδκα το έχω βάλει στο super  high... άλλη επιλογή  στο κντρολ που να μπορώ να πειράξω δε βλέπω...

εργαλέιο για τις απώλειες? τι είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, british_petrol είπε

Γενικά τι άλλους παραμέτρους πιστέυετε θα πρέπει να ελέγξω?

επειδή ανέφερες το

9 λεπτά πριν, british_petrol είπε

Το αποτέλεσμα θέρμανσης στα 2 υπνοδωμάτια ειναι από ικανοποιητικότατο και άνω  το πολύ σε 10 λεπτά έχουν έρθει στην επιθυμητή θερμοκρασία .

μήπως δεν το δουλεύεις 24ωρο στο σαλόνι ?

4 λεπτά πριν, british_petrol είπε

εργαλέιο για τις απώλειες? τι είναι αυτό?

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στους 30 βαθμούς έχω τα 2 9άρια στα Υ/Δ , στους 30 έχω και στο σαλόνι .


έγινε ένα λάθος δικο μου  κατα τη διατύπωση , η μονάδα είναι το HR25VF !  και όχι το HR71

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου το HR25VF είναι 9αρι, έβαλες 9αρι σε 36τμ χώρο;

Πες μας τα μοντέλα στα AC των δωματίων, στου σαλονιού είσαι σίγουρος πως είναι HR25VF???

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, british_petrol είπε

Πριν 3 μήνες λοιπόν αγόρασα 2 κλιματιστικά 9.000 btu για τα 2 Υπνοδωμάτια (9 τ.μ. το καθενα )   και  18.000 btu για το σαλόνι ( 36 τ.μ ) με σκοπό να χρησιμοποιώ σαν  κεντρική θέρμανση μόνο  τα κλιματιστικά

 

16 λεπτά πριν, british_petrol είπε

έγινε ένα λάθος δικο μου  κατα τη διατύπωση , η μονάδα είναι το HR25VF !  και όχι το HR71

πες μας τι ισχύει 

επισης το βάζω το κλιματιστικό στο 30 και λέω ότι δουλευει ικανοποιητικά και φέρνει το χώρο στα 10 λεπτά στη ζητούμενη πρέπει να το,εξηγήσεις λίγο , εχεις δηλαδή 30 βαθμούς στο δωματιο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...