Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όποιον ενδιαφέρεται, παραθέτω (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!) σχεδιάγραμμα από το 12άρι Bosch ASI12DW40 θέρμανση με χρήση follow me, χώρος γύρω στα 20 τμ, θερμοκρασία γύρω στους 16-17 και ζήτηση στους 20. Παρ' όλο που η βραδιά δεν ήταν πολύ δύσκολη, είναι χαρακτηριστικό ότι δεν κάνει ούτε 1 φορά ολικό off και γενικά ομοιόμορφη συμπεριφορά. Σε πιο κρύες βραδιές έχει παρόμοια συμπεριφορά, 1-1,2kw στην πολύ αρχή και μετά διατηρεί γύρω στα 250-350w με κάποια λίγα defrost.

H μόνη παραχώρηση σε όλα αυτά είναι το μέγιστο fan, που μετά από δοκιμές μου έχει τη μικρότερη κατανάλωση, αλλά εν προκειμένω δεν πειράζει γιατί είναι παιδικό δωμάτιο. Αλλά και με χαμηλότερο fan δεν πρέπει να είναι τραγική η διαφορά (που να δικαιολογεί δηλαδή να δώσω τα διπλά για τις γνωστές premium προτάσεις των 2 ετών εγγύηση). Γενικά μια αξιοπρεπής midea συμπεριφορά μέχρι στιγμής κατά τη γνώμη μου, ιδίως σε θέρμανση, για το οποίο ΔΕΝ το προόριζα.

Με δεδομένη την καλύτερη όλων 7ετη εγγύηση παντού, χωρίς πάντρεμα ετήσιου και λοιπά μικρά γράμματα, μπορώ να πω ότι όσοι δεν είναι αμετανόητοι φανατικοί των premium μπορούν να δουν και προς εδώ, χωρίς φυσικά να έχουν τις σούπερ ντούπερ απαιτήσεις.

image.png.9e79446a2676c22b2ff51775119c03c2.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται, παραθέτω (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!) σχεδιάγραμμα από το 12άρι Bosch ASI12DW40 θέρμανση με χρήση follow me, χώρος γύρω στα 20 τμ, θερμοκρασία γύρω στους 16-17 και ζήτηση στους 20. Παρ' όλο που η βραδιά δεν ήταν πολύ δύσκολη, είναι χαρακτηριστικό ότι δεν κάνει ούτε 1 φορά ολικό off και γενικά ομοιόμορφη συμπεριφορά. Σε πιο κρύες βραδιές έχει παρόμοια συμπεριφορά, 1-1,2kw στην πολύ αρχή και μετά διατηρεί γύρω στα 250-350w με κάποια λίγα defrost.

H μόνη παραχώρηση σε όλα αυτά είναι το μέγιστο fan, που μετά από δοκιμές μου έχει τη μικρότερη κατανάλωση, αλλά εν προκειμένω δεν πειράζει γιατί είναι παιδικό δωμάτιο. Αλλά και με χαμηλότερο fan δεν πρέπει να είναι τραγική η διαφορά (που να δικαιολογεί δηλαδή να δώσω τα διπλά για τις γνωστές premium προτάσεις των 2 ετών εγγύηση). Γενικά μια αξιοπρεπής midea συμπεριφορά μέχρι στιγμής κατά τη γνώμη μου, ιδίως σε θέρμανση, για το οποίο ΔΕΝ το προόριζα.

Με δεδομένη την καλύτερη όλων 7ετη εγγύηση παντού, χωρίς πάντρεμα ετήσιου και λοιπά μικρά γράμματα, μπορώ να πω ότι όσοι δεν είναι αμετανόητοι φανατικοί των premium μπορούν να δουν και προς εδώ, χωρίς φυσικά να έχουν τις σούπερ ντούπερ απαιτήσεις.

 

image.png.9e79446a2676c22b2ff51775119c03c2.png

Λογαριθμική κλίμακα; Γιατί;

Επίσης δεν είναι defrost αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογαριθμική κλίμακα; Γιατί;

Θενξ, τώρα το 'δα ναι, δεν ξέρω, προφανώς έχει ξεμείνει από κάποιες δοκιμές προηγουμένως. Αλλά φύσικα δεν αλλάζει τα νούμερα, οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 ώρα πριν, tryfos είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται, παραθέτω (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!) σχεδιάγραμμα από το 12άρι Bosch ASI12DW40 θέρμανση με χρήση follow me, χώρος γύρω στα 20 τμ, θερμοκρασία γύρω στους 16-17 και ζήτηση στους 20. Παρ' όλο που η βραδιά δεν ήταν πολύ δύσκολη, είναι χαρακτηριστικό ότι δεν κάνει ούτε 1 φορά ολικό off και γενικά ομοιόμορφη συμπεριφορά. Σε πιο κρύες βραδιές έχει παρόμοια συμπεριφορά, 1-1,2kw στην πολύ αρχή και μετά διατηρεί γύρω στα 250-350w με κάποια λίγα defrost.

H μόνη παραχώρηση σε όλα αυτά είναι το μέγιστο fan, που μετά από δοκιμές μου έχει τη μικρότερη κατανάλωση, αλλά εν προκειμένω δεν πειράζει γιατί είναι παιδικό δωμάτιο. Αλλά και με χαμηλότερο fan δεν πρέπει να είναι τραγική η διαφορά (που να δικαιολογεί δηλαδή να δώσω τα διπλά για τις γνωστές premium προτάσεις των 2 ετών εγγύηση). Γενικά μια αξιοπρεπής midea συμπεριφορά μέχρι στιγμής κατά τη γνώμη μου, ιδίως σε θέρμανση, για το οποίο ΔΕΝ το προόριζα.

Με δεδομένη την καλύτερη όλων 7ετη εγγύηση παντού, χωρίς πάντρεμα ετήσιου και λοιπά μικρά γράμματα, μπορώ να πω ότι όσοι δεν είναι αμετανόητοι φανατικοί των premium μπορούν να δουν και προς εδώ, χωρίς φυσικά να έχουν τις σούπερ ντούπερ απαιτήσεις.

 

image.png.9e79446a2676c22b2ff51775119c03c2.png

 

Από τη στιγμή που κατεβαίνει 16w, αυτό είναι το off του λέω εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογαριθμική κλίμακα; Γιατί;

Επίσης δεν είναι defrost αυτά.

Δες το ποστ μου ξανά, δεν είπα ότι αυτά τα συγκεκριμένα είναι defrost. Είπα ότι σε πιο κρύες μέρες έκανε και defrost κάποια στιγμή.

2 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Από τη στιγμή που κατεβαίνει 16w, αυτό είναι το off του λέω εγώ.

Κι όμως δεν είναι, αυτό νόμιζα κι εγώ και πήγα, ήμουν παρών, ο ανεμιστήρας γύρναγε κανονικά και υπήρχε ροή ελάχιστα ζεστού αέρα. Το off του είναι 7-9w και το standby στο 1,3w.

Παρεμπιπτόνως μέτρησα ένα παλιό premium daikin του 2005 που έχω (inverter κανονικά δουλεύει), και έχει standby 10w(!!) ακατέβατα!!! Δεν το πίστευα! Όσα καίνε σερβεράκια πλέον έκαιγε και αυτό... Και έκτοτε βέβαια έχει φάει σκληρό off από το smart πριζάκι, που ανάβει μόνο όταν το θέλω.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δες το ποστ μου ξανά, δεν είπα ότι αυτά τα συγκεκριμένα είναι defrost. Είπα ότι σε πιο κρύες μέρες έκανε και defrost κάποια στιγμή.

Κι όμως δεν είναι, αυτό νόμιζα κι εγώ και πήγα, ήμουν παρών, ο ανεμιστήρας γύρναγε κανονικά και υπήρχε ροή ελάχιστα ζεστού αέρα.

Εσωτερικά ο ανεμιστήρας δεν σταματάει απλά μπαίνει σε σούπερ αργή κίνηση , όταν κάνει οφφ σβήνει ο συμπιεστης και  θα το καταλάβεις γιατί σταματάει ο εξωτερικός ανεμιστήρας 

στα gree και φασον αυτών όπως πχ το δικό μου kuro σταματάει και ο εσωτερικός ανεμιστήρας όταν κάνει οφ 

στο Daikin και στο Toshiba (που σπάνια σβήνει ) ο ανεμιστήρας εσωτερικά δεν σταματάει 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δες το ποστ μου ξανά, δεν είπα ότι αυτά τα συγκεκριμένα είναι defrost. Είπα ότι σε πιο κρύες μέρες έκανε και defrost κάποια στιγμή.

Κι όμως δεν είναι, αυτό νόμιζα κι εγώ και πήγα, ήμουν παρών, ο ανεμιστήρας γύρναγε κανονικά και υπήρχε ροή ελάχιστα ζεστού αέρα. Το off του είναι 7-9w και το standby στο 1,3w.

Παρεμπιπτόνως μέτρησα ένα παλιό premium daikin του 2005 που έχω (inverter κανονικά δουλεύει), και έχει standby 10w(!!) ακατέβατα!!! Δεν το πίστευα! Όσα καίνε σερβεράκια πλέον έκαιγε και αυτό... Και έκτοτε βέβαια έχει φάει σκληρό off από το smart πριζάκι, που ανάβει μόνο όταν το θέλω.

Off είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη, εγώ νόμιζα το off είναι off, δεν δουλεύει ανεμιστήρας, δεν βγαίνει αέρας, τίποτα νέκρα. Απλά περιμένει να πέσει η θερμοκρασία για να ξανααρχίσει. Πως χαρακτηρίζουμε off όταν γυρνάει ο ανεμιστήρας και βγαίνει (έστω και ελάχιστα) ζεστός αέρας προς διατήρηση, δεν καταλαβαίνω. Εξάλλου το έχω δει να πέφτει και στο 7w, οπότε τί είναι το 7, αν το 16 είναι off;

Εν πάση περιπτώσει αυτή είναι η συμπεριφορά (ή ένα απόσπασμα της συμπεριφοράς) του μηχανήματος, είπα να συνεισφέρω κάπως, διότι, αν δεν κάνω λάθος, διάγραμμα για Bosch δεν είχε ανέβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Εν πάση περιπτώσει αυτή είναι η συμπεριφορά (ή ένα απόσπασμα της συμπεριφοράς) του μηχανήματος, είπα να συνεισφέρω κάπως, διότι, αν δεν κάνω λάθος, διάγραμμα για Bosch δεν είχε ανέβει.

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε δει πολλά διαγράμματα από μιντεοειδη αλλά πάντα είναι χρήσιμα (με τί εξωτερικές θερμοκρασίες είναι;  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makevius είπε

Τα 13αρια Edge εχουν εξαφανιστεί απο την αγορά και μου είπε το μαγαζί που μιλάω, περιμένουν  το νέο μοντέλο.. edge white . 

Edge black & white

 

29 λεπτά πριν, tryfos είπε

Κι όμως δεν είναι

Off είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε δει πολλά διαγράμματα από μιντεοειδη αλλά πάντα είναι χρήσιμα (με τί εξωτερικές θερμοκρασίες είναι;  )

Δεν έχω ακριβή μέτρηση για έξω, αλλά πρέπει να είναι από 4-5 ελάχιστη μέχρι 8-9 μέγιστη αυτά, ανάλογα με την ώρα της νύχτας (είναι μέτρηση 21.30 το βράδυ με 9.30 πρωι).

Για πιο ολική εικόνα και για τους πιο δύσπιστους, ανεβάζω και μια πιο γενική αποτύπωση της λειτουργίας του μηχανήματος στο πολύ κρύο 3ήμερο 9-12/2, όπου μιλάμε για θερμοκρασίες εξωτερικές γύρω στο 0 ή και ελάχιστα μείον. Όπως φαίνεται, το μαξ του είναι 1100-1200w για λίγο και η διατήρηση σταθερά γύρω στα 250w με κάποια ολιγόλεπτα καρφάκια, που κατά τη γνώμη μου είναι τουλάχιστον καλά για Midea (στο 0 είναι σβηστό διευκρινίζω, δεν το έχω αναμμένο όλη μέρα). Απ' ό,τι φαίνεται, η Bosch δεν έχει βάλει απλά ένα αυτοκόλλητο αλλά (μπορεί να) έχουν γίνει κάποια λίγα πραγματάκια. Που να το δούμε και στη ψύξη, που υποτίθεται είναι το δυνατό του σημείο...

Bosch2.png.334cdea1ddd2cb54d9a29d2eedea3f57.png

 

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tryfos είπε

Παιδιά συγγνώμη, εγώ νόμιζα το off είναι off, δεν δουλεύει ανεμιστήρας, δεν βγαίνει αέρας, τίποτα νέκρα. Απλά περιμένει να πέσει η θερμοκρασία για να ξανααρχίσει. Πως χαρακτηρίζουμε off όταν γυρνάει ο ανεμιστήρας και βγαίνει (έστω και ελάχιστα) ζεστός αέρας προς διατήρηση, δεν καταλαβαίνω. Εξάλλου το έχω δει να πέφτει και στο 7w, οπότε τί είναι το 7, αν το 16 είναι off;

Εν πάση περιπτώσει αυτή είναι η συμπεριφορά (ή ένα απόσπασμα της συμπεριφοράς) του μηχανήματος, είπα να συνεισφέρω κάπως, διότι, αν δεν κάνω λάθος, διάγραμμα για Bosch δεν είχε ανέβει.

Off του συμπιεστή κατά κύριο λόγο εννοούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, amotida είπε

Edge black & white

 

Off είναι

Φαίνεται ότι θα είναι το "παιδί" του Edge και του Haori........😁........σασι Edge, τηλεκοντρολ και leds Haori.....παίζει να έχει και wifi?

Επεξ/σία από Jargon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Jargon είπε

Φαίνεται ότι θα είναι το "παιδί" του Edge και του Haori........😁........σασι Edge, τηλεκοντρολ και leds Haori.....παίζει να έχει και wifi?

Το οποίο τηλεκοντρόλ του Haori αληθεύει πως κοστίζει 110€, όπως μου είπε ο τεχνικός που το εγκατέστησε; Εγώ πάντως δεν το χρησιμοποιώ, από την εφαρμογή το δουλεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...