Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, aris.04 είπε

Ωραία κλιματιστικά... Μου είπε θέλει τελικά 1000-1300  και για τα δύο να δώσει... 

 

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25c-arxc25c-klimatistiko-inverter-9000btu-126378?ref=reccodo-search

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c35-sensira-atxc35c-arxc35c-klimatistiko-inverter-12000btu-126379

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ενημερώνω και εδώ ότι το Πλαίσιο στο The Mall έχει 20% έκπτωση σε όλα τα προϊόντα (εκτός από κάποια συγκεκριμένα) λόγο ανακαίνισης, πηγαίνετε μήπως βρείτε κάτι.

Οτι υπάρχει διαθέσιμο στο site είναι με έκπτωση 20% ( και συνδυάζεται και με κουπόνι επιδότησης)

Πήρα το Fujitsu KM Series ASYG18KMTE με 50% επιδότηση και Premium Επέκταση Εγγύησης Κλιματισμού για 5 έτη με δωρεάν εγκατάσταση-απεγκατάσταση  στα 741,00 τελική

Ευχαριστώ όλους στο τόπικ και ειδικά τον @liakjim για τις πολύτιμες πληροφορίες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, katcos είπε

Οτι υπάρχει διαθέσιμο στο site είναι με έκπτωση 20% ( και συνδυάζεται και με κουπόνι επιδότησης)

Πήρα το Fujitsu KM Series ASYG18KMTE με 50% επιδότηση και Premium Επέκταση Εγγύησης Κλιματισμού για 5 έτη με δωρεάν εγκατάσταση-απεγκατάσταση  στα 741,00 τελική

Ευχαριστώ όλους στο τόπικ και ειδικά τον @liakjim για τις πολύτιμες πληροφορίες

Πςςςς, τρελό deal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Καλό είναι να απαντηθεί αυτό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 710 max με επιδότηση συσκευης €
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: 9.000 No name , ανεπαρκες
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Υπαρχει καλοριφερ αλλα θελω να δοκιμασω air condition επειδη βαζω μονος μου πετρελαιο και μου βγανει πολυ ακριβα 3ευρω/ωρα , περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40τμ σαλόνι-τραπεζαρία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αίγιο με 40C+ το καλοκαίρι αλλα πλάκα απο πανω μου και -/+ 0C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κακές μονώσεις, ενδιαμεσα σε αλλες 2 πολυκατικοιες αλλα ανοιχτα σε δυση και ανατολη, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    11378.16Watt      9785.22KCal/h284.45Watt/m2244.63KCal/h/m2

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος δικαιούχος του προγράμματος αλλάζω συσκευή.
Τώρα έχω ενα 9αρι και θέλω να πάρω μεγαλύτερο
Θα πέσει το ποσό της επιδότησης ή δεν τους νοιάζει αρκεί να δώσεις πίσω ενα κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Για να πάρω την "εκδίκησή" μου.

- Πόσα on-off μπορείς να κάνεις;

- Mitsubishi: yes

😅

(εκεί στη μέση κάτι κόλλησε)

a35d6e80ef3626b399bf5558f82d2218.png

με την μαγικη τσατσαρα των ημις...!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mixanobious είπε

Νέος δικαιούχος του προγράμματος αλλάζω συσκευή.
Τώρα έχω ενα 9αρι και θέλω να πάρω μεγαλύτερο
Θα πέσει το ποσό της επιδότησης ή δεν τους νοιάζει αρκεί να δώσεις πίσω ενα κλιματιστικό;

Το ποσό επιδότησης εξαρτάται από το πόσο μεγάλο κλιματιστικό θα πάρεις...είναι ανεξάρτητο από αυτό που θα δώσεις...αρκεί να δώσεις...δηλαδή δεν είναι fake η απόσυρση...χρειάζονται οπωσδήποτε το παλιό. Δεν παίζει ρόλο τα πόσα  Btu είναι το παλαιό.

9 ώρες πριν, aris.04 είπε

Νομίζω καταλήξαμε σε αυτό...  Φαίνεται πολύ καλό.

Ποιο από τα δύο; Αν είναι για το 9000Btu κάνε μια δύο μέρες υπομονή καθώς το Praktiker κάθε δύο τρεις μέρες το βάζει τελική τιμή στα 519€...μετά το ξαναπάει στα 649€ ...κανείς δεν γνωρίζει γιατί

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Το ποσό επιδότησης εξαρτάται από το πόσο μεγάλο κλιματιστικό θα πάρεις...είναι ανεξάρτητο από αυτό που θα δώσεις...αρκεί να δώσεις...δηλαδή δεν είναι fake η απόσυρση...χρειάζονται οπωσδήποτε το παλιό. Δεν παίζει ρόλο τα πόσα  Btu είναι το παλαιό.

Ποιο από τα δύο; Αν είναι για το 9000Btu κάνε μια δύο μέρες υπομονή καθώς το Praktiker κάθε δύο τρεις μέρες το βάζει τελική τιμή στα 519€...μετά το ξαναπάει στα 649€ ...κανείς δεν γνωρίζει γιατί

Δύο θέλουμε. Το 9αρι χθες το βράδυ ήταν σε χαμηλή τιμή τώρα που το είπες το βλέπω ανέβηκε σήμερα... Θα περιμένουμε να πέσει πάλι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...