Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, kokos23 είπε

και η προσωπική σου άποψη "που την κεφαλή κλίναι";

γενικότερα και όχι μόνο σε θέμα θορύβου; καθώς βλέπω ότι γνωρίζεις αρκετά σχετικά ...

ειδικά τα δύο θέματα περί κλιματιστικών και το ερωτηματολόγιο είναι σούπερ...

Είδα 2 9αρια perfera στα στοκ του κωτσου στον Σείριο. Το κακό είναι ότι δεν μπαίνουν στο πρόγραμμα. 804€ το κομμάτι. R μοντέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Είναι ακριβότερα αλλά αν μπορεί να σε καλύψει χρηματικά και για τα δύο γιατί όχι;

Ας τοποθετηθούν και οι πιο έμπειροι εδώ.

Παει πολυ ψηλα η τιμη και θα γεμισω σωληνες την κουζινα και το σαλονι συν οτι θα με σφαξουν στην εγκατασταση δεν ειναι απλα μια τρυπα στον τοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kokos23 είπε

ποιο κλιματιστικό-εταιρεία έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ αθόρυβη λειτουργία της εσωτερικής μονάδας;

Εχει διαφορα ακομη και μεταξυ μοντελων της ιδιας σειρας σε καθε εταιρια ο θορυβος, ποσο μαλλον και μεταξυ διαφορετικων σειρων η εταιρειων.

Εξηγουμαι: εχω στον ιδιο χωρο, Haier Tide Green 9ri,Daikin  Perfera 9ri,Daikin Sensira 12ri .

Sτα χαρτια,  ενα εως το πολυ δυο db διαφερουν σε αθορυβο και χαμηλη ταχυτητα.

Το Haier μακραν ησυχοτερο ολων και απο τα αλλα δυο το Perfera εχει πιο μπασο ηχο και ενοχλει πιο πολυ απο το Sensira που ειναι 12ρι μαλιστα.

Ειναι δηλαδη περα απο την αντικειμενικη σε db μετρηση , η αισθηση καθως καθε ανθρωπος εχει διαφορετικη ευαισθησια σε επιμερους συχνοτητες. 

Μυλος δηλαδη, αλλα μονο το Haier θα εμπαινε σε υπνοδωματιο αφοβα, αλλα αν μιλαμε για καθιστικο τοτε ολα υποφερονται καθως υπαρχει ηδη θορυβος εν γενει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Για 30€ διαφορά, θα πήγαινα εδώ μιας και πάμε σε 10χρόνια εγγύηση αντί για 3 (φασόν ίδιο με το midea easy pro)

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-09wfi-ldvo-09-klimatistiko-9-000-btu-h_4041046

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-inventor-legend-ldvi-09wfildvo-09-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1712520

Παίζει και το παρακάτω. Δεν έχει τα καλούδια των midea αλλά είναι ποιοτικό και θα είναι ένα τσικ περισσότερο ενεργοβόρο από τα midea (ίσως αμελητέες διαφορές ). Απλά επιβεβαίωσε ότι η έκπτωση συνδυάζεται με τα κουπόνια καθώς και τον περιορισμό μέγιστης απόστασης για τη δωρεάν εγκατάσταση (και για το πλαίσιο ισχύει το τελευταίο).

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25c-arxc25c-klimatistiko-inverter-9000btu-126378?ref=reccodo-search

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου. Αν είναι ποιοτικότερο θα επιλέξω το Daikin, δεν με ενδιαφέρουν τα καλούδια. Μεταξύ του Daikin και αυτού του Mitsubishi  https://www.fiorentinos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=14872&skr_prm=WyJiZTI3OTZjYy00MjlkLTRiMjctOGNkMi1jZmJjZWNhNmFiNTkiLDE2NzY2NDQyMTE2NjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzYm1zIn1d , ποιο θα επέλεγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είδα 2 9αρια perfera στα στοκ του κωτσου στον Σείριο. Το κακό είναι ότι δεν μπαίνουν στο πρόγραμμα. 804€ το κομμάτι. R μοντέλα

Μαχαιριά καλή αυτή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@LLLEFTERIS, θύμισε μου σε παρακαλώ τι απώλειες είχε ο χώρος σαλόνι+κουζίνα;

Για 22αρι, με κλειστά μάτια αν βρεις θα σου πρότεινα το Mitsubishi Heavy SRK63ZR-W που έχω και εγώ, εξαιρετικό μηχάνημα, παίζει στα 1350-1400 (να σου βγει 700 με το κουπόνι;) Το πήραμε από γνωστό μας εδώ τοπικά, οπότε για πολυκαταστήματα δεν ξέρω..

Αλλιώς ας προτείνουν τα παιδιά κάτι σε 18άρι..

Ο τεχνικός είπες είναι φίλος σου;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Ασχημα τα νεα ηρθε τεχνικος και δεν μπορω να βαλω στην κουζινα δεν υπαρχει σημειο να βγει η εξωτερικη μοναδα και μου ειπε με τιποτα να μην το βαλω στον τοιχο πανω απο τον απορροφητηρα.

Μου ειπε να βαλω κανενα 18αρι αντε 22αρι εκει που ειχα παλια το 18αρι.

Ξερω οτι δεν θα κανω σωστη δουλεια αλλα πειτε μου τι να παρω κατι που να υπαρχει σε καταστηματα με επιδοτηση επειδη εχω κουπονι.

Μεχρι 1200 ευρωπουλα δηλαδη να βαλω 600 εγω.

αλλιώς θα το δουλεύεις σαν αερόθερμο και αν θα φτάνει ζεστός αέρας στη κουζίνα

Screenshot_1344.webp

αν είναι για την κουζίνα , άποψή μου είναι μη πάρεις καν , δεν γλυτώνεις λεφτά με την επιδότηση , θα δώσεις λεφτά χωρίς νόημα . Αν το σκέφτεσαι για μόνιμη λειτουργία στο σαλόνι , οκ , αλλάζει

επίσης δεν κατάλαβα γιατί δεν μπαίνει στον απορροφητήρα δίπλα πάνω απο την μπαλκονόπορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@LLLEFTERIS, θύμισε μου σε παρακαλώ τι απώλειες είχε ο χώρος σαλόνι+κουζίνα;

Για 22αρι, με κλειστά μάτια αν βρεις θα σου πρότεινα το Mitsubishi Heavy SRK63ZR-W που έχω και εγώ, εξαιρετικό μηχάνημα, παίζει στα 1350-1400 (να σου βγει 700 με το κουπόνι;) Το πήραμε από γνωστό μας εδώ τοπικά, οπότε για πολυκαταστήματα δεν ξέρω..

Αλλιώς ας προτείνουν τα παιδιά κάτι σε 18άρι..

Ο τεχνικός είπες είναι φίλος σου;

Οχι ηρθε για συντηρηση στους διπλα και τον φωναξα.

Ο μοναδικος τεχνικος που ξερω ειναι ο κουνιαδος μου που εμενε σε αυτο το σπιτι αλλα πλεον μενει Χανια.

5 λεπτά πριν, korakios είπε

αν είναι για την κουζίνα , άποψή μου είναι μη πάρεις καν , δεν γλυτώνεις λεφτά με την επιδότηση , θα δώσεις λεφτά χωρίς νόημα . Αν το σκέφτεσαι για μόνιμη λειτουργία στο σαλόνι , οκ , αλλάζει

επίσης δεν κατάλαβα γιατί δεν μπαίνει στον απορροφητήρα δίπλα πάνω απο την μπαλκονόπορτα

Θα τραβαει ολες τις βρωμιες απο την μια και απο την αλλη δεν μπορω στην βεραντα της κουζινας να βαλω εξωτερικη μοναδα υπαρχει ηδη του παιδικου ακριβως πισω απο τον απορροφητηρα και ακριβως απο κατω το πλυντηριο.

Πανω απο πορτα παραθυρο δεν χωραει η εξωτερικη μοναδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stonec είπε

Μεταξύ του Daikin και αυτού του Mitsubishi

Ψαξε αν εισαι Αθηνα και για την εκδοχη FTXC του Daikin αρκει να το αγορασεις απο Blue Dealer οπως λεγονται οι εξουσιοδοτημενοι της Daikin.Δεν ξερω τι πλαφον εχεις, αλλα αν βρεις μεσα στα ορια σου, Θα εχει 5 χρονια εγγυηση(και με εξτρα κοστος 100ε στα 10χρονια η επεκταση της)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Θα τραβαει ολες τις βρωμιες απο την μια και απο την αλλη δεν μπορω στην βεραντα της κουζινας να βαλω εξωτερικη μοναδα υπαρχει ηδη του παιδικου ακριβως πισω απο τον απορροφητηρα και ακριβως απο κατω το πλυντηριο.

Πανω απο πορτα παραθυρο δεν χωραει η εξωτερικη μοναδα.

τότε μην παίρνεις καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

τότε μην παίρνεις καθόλου

Λεω να παρω κανενα 21-22.000BTU και να το βαλω εκει που ειχαν 25 χρονια το 18αρι Mitsubishi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kokos23 είπε

και η προσωπική σου άποψη "που την κεφαλή κλίναι";

γενικότερα και όχι μόνο σε θέμα θορύβου; καθώς βλέπω ότι γνωρίζεις αρκετά σχετικά ...

ειδικά τα δύο θέματα περί κλιματιστικών και το ερωτηματολόγιο είναι σούπερ...

Τυχαίνει να έχω το yukai και μπορώ να σου πω ότι είναι πραγματικά ΑΘΟΡΥΒΟ σε σημείο που να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει κλιματιστικό εγκατεστημενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...